Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2004., 15:37   #21
kad je rođen?
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 16:15   #22
Quote:
mrkenangelo kaže:
kad je rođen?
Na isti dan kad je izgorio Artemidin hram u Efezu. (1 od 7 s.č.)


Ona je bila zauzeta pomaganjem pri porodu.

Pa ti vidi.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 10:30   #23
A možda i nije bio tako veličansven vojskovođa kako mislimo???

Naime, pobijedio je Darija u 2 velike bitke (Is, Gaugamela).
Rekao bih da 2 bitke nisu mnogo, to su postizali i brojni drugi vojskovođe u povijesti, a nitko ih ne spominje kao Velike.

Onda je zasjeo na prijestolje Ahemenida i automatski, po defaultu, preuzeo veliki teritorij, veliku vojsku i bogatstvo.
To je isto kao da je neki Perzijanski velikaš napravio državni udar i sjeo na prijestolje. I on bi tako jednim malim činom postao vladar velikog teritorija.

Ionako je to carstvo bilo "konglomerat" naroda i glavni je nosilac jedinstva bila carska kuća. Dobro, postojao je i neki glavni narod, ali Aleksandar je jedn0stavno preuzeo običaje, nošnju i brojne službenike od prethodne vlasti i tako postigao da su ga ovi priznali.

A to što je ratovao po Indiji i drugim rubnim područjima, to je bilo s promjenjljivom srećom i brzo je iscrpilo njegovu vojsku.

Zatim, njegovo kraljevstvo je bilo podjednako veliko kao i perzijsko, jer je ovo posljednje već i prije postojalo, a on ga je "uvećao" samo za Grčku i Makedoniju, što baš i nije u posstocima jako puno...

Eto, ako želite razgovor, ja sam doprinijeo originalnim mislima...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 10:39   #24
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Eto, ako želite razgovor, ja sam doprinijeo originalnim mislima...
da ponovim još jednom - ja pojma nemam o povijesti, nisam imala tu sreću da mi ju je netko u školi prikazao zanimljivom, nego tek kasnije, kad su već u igri bile brojne druge obveze, tako da je sve ostalo na tome da me puno zanima, ali malo poduzimam da si odgovorim na sva ta pitanja, a još manje znam.
nadala sam se da ćete vi razviti priču, a ja ću ko mali mujo upadati s blesavim pitanjima na koja ćete mi vi usput odgovarati iako će vam to ići na živce.
Po ovome što sam pročitala od Radosti, ispada da AM zapravo nije OSVAJAO. svjesna sam toga da nikad jedan čovjek sam ne ratuje, nego se kasnije samo njegovo ime koristi za obilježavanje neke vladavine ili osvajanja, ali zar AM zapravo nije baš ništa učinio? i, nekako sam shvatila da je taj teritorij koji je on osvojio bio vrlo velik. nije li?
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 11:42   #25
Kao da ne, učinio je nešto.

Pobijedio je u te 2 bitke, kombinacijom vojne sposobnosti, ludosti i sreće. I plašljivosti protivnika.

Lukavo se ophodio s perzijskim dostojanstvenicima, pa su ga ovi prihvatili kao što su prije toga prihvaćali Darija.

Jurcao je naokolo, vukao za sobom vojsku do iznemoglosti,
pio, davao naredbe da se grade gradovi, radio masovne populističke akcije "masovno sklapanje brakova Europe i Azije", osobno se bavio upravljanjem golemim carstvom (državnik, a ne ratnik!)

Ali stvaljam na raspravu pitanje: kao ratnik je li baš toliko Velik?

Mislim, kad vidimo onu kartu njegovog teritorija, po navici krivo zamišljamo da je svaki metar toga osvojio krvavim veličanstvenim bojevima u kojima je on bio Velik i Uzvišen...

Mislim da je ovo razmišljanje nešto drugačije od školskih udžbenika, ali baš zato i vrijedi...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 11:48   #26
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Mislim, kad vidimo onu kartu njegovog teritorija, po navici krivo zamišljamo da je svaki metar toga osvojio krvavim veličanstvenim bojevima u kojima je on bio Velik i Uzvišen...
tko je osvojio taj teritorij? A. ili netko prije njega? I, i mene zanima kako.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 12:45   #27
Indija

Vojska koje napustila Baktru početkom 327. god. prije n. e., sastojala se od oko 30 000 pješaka i 7 000 konjanika (često citirani Plutarhovi podaci o dvostrukom broju konjanika i četvorostrukom broju pješaka svakako su pretjerani). Središnju grupaciju vodio je Aleksandrov stari prijatelj Hefestion, kojem je zadatak bio da dopre do Inda i sagradi preko njega most. Za to vrijeme Aleksandar je marširao sjevernije i pokorio zemlje sve do granice Kašmira. Iskoristio je sukob među indijskim kraljevima Omfidom i Porom, te kao Omfidov saveznik ušao u njegov glavni grad Taksilu (u blizini današnjeg Ravalpindija).

Grcima se ondje otvorio nov svijet: svijet s posve različitim društvenim uređenjem, s posve drukčijim načinom života i mišljenja, sa sustavom vrijednosti iz temelja različitim, svijet bez robova, ali strogo podijeljen na kaste, svijet asketa umjesto atleta i filozofa. Aleksandar se kanio zbližiti s tim svijetom, ali osim vladajuće klase u njemu nitko nije pokazivao zanimanje za njegova nastojanja. Na rijeci Džilhamu sukobio se s kraljem Porom, koji mu je suprotstavio bojne slonove.

Nakon teško izvojevane pobjede, na mjestu bitke osnovao je najistočniju od svih Aleksandrija (Aleksandriju Nikeju). Mirovnim ugovorom Poru je ostavio kraljevstvo, dakako pod nadzorom makedonskog zapovjednika. Za pretvaranje gusto napučenih zemalja Indije u svoje satrapije nije imao dovoljno snaga, pa je ondje počeo širiti svoju vlast uključivanjem kraljevstava u savez koji će priznavati njegovu vodeću poziciju.

Daljnji pohod na Istok uzrokovao je posvemašnju iscrpljenost vojske. Neprekidne kiše, zmije, škorpioni, nepoznate tropske bolesti i sve moguće druge poteškoće i patnje prisilile su vojnike da odbiju daljnje napredovanje. Dogodilo se to na rijeci Biasu, sjeverno od današnjeg Amritsara, iza koje je Aleksandar očekivao istočne granice Azije. Ondje je pak saznao da se na udaljenosti od mnogo dana marširanja nalazi golemi tok Gangesa, a s onu stranu golemo carstvo s čijom se snagom i bogatstvom ne može usporediti ništa na Zapadu. Dakako, Aleksandra je obuzela čežnja da ga osvoji. No njegovi su vojnici bili fizički i psihički na dnu. Taj put nisu mu pomogli ni plameni govori ni obećanja, a ni čar njegove izuzetne osobnosti. Zato se pobrinuo da vračevi utvrde kako bogovi ne žele da se pohod nastavi, i dao se na povlačenje. Prvi put u životu, a također i posljednji.

Uzmak od rijeke Biasa, koju su Grci nazvali Hifazis, bio je beskrajna serija bitaka. Aleksandar je odlučio da se ne vraća kroz krajeve kojima su došli, već je okrenuo na jug: kad već nije mogao doprijeti do istočnih obala oceana, htio je dosegnuti južne. Kod Džihlama dao je sagraditi osam stotina lađa i splavi, na kojima je zatim otplovio prema Indu. Vojska koja ga je pratila na kopnu osvajala je obalna područja. Sam se nerijetko morao iskrcavati da bi osobnim primjerom potakao njezin moral. Prilikom jednog napada, kad se prvi uspeo na zidine osvajanoga grada, od smrtonosne strijele spasio ga je Peukest Ahilejevim štitom iz Troje. No druga mu je strijela probila oklop i prodrla duboko u prsa. Uspio se izliječiti i nastavio ploviti Indom sve do oceana, koji ga je pozdravio strašnom olujom. Ondje je u brodove ukrcao dio vojske i poslao je pod Nearhovim zapovjedništvom na zapad. Pri tadašnjem stupnju geografskih saznanja svi su smatrali da će današnjim Omanskim i Perzijskim zaljevom doploviti do Egipta, ali su, na svoje iznenađenje, pristali u ušću Tigrisa. Aleksandar je za to vrijeme s drugim dijelom svoje armije marširao obalom.

Međutim, gorski ga je masiv prisilio da skrene na sjever, u strašnu Gedrozijsku pustinju u današnjem Beludžistanu. Strahovita jara onemogućavala im je napredovanje danju, patili su od gladi i žeđi, padali su od iscrpljenosti. Uz sve to, još nisu znali ni pravi smjer kretanja. Patnje toga marša trajale su puna dva mjeseca. Na njemu je poginula polovica muškaraca i sve žene s djecom, koji su ih pratili. Aleksandar je cijelo vrijeme pješačio uz svoje vojnike i nije sebi dopustio nikakvih olakšica. Kad su našli izvor, čijom su vodom kako-tako napunili šljem, jedan od njih mu ga je pružio. Aleksandar je pred svima izlio vodu u pijesak.
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 03:13   #28
Quote:
SuperStars kaže:
grk ili makedonac?
po Bibliji - Makedonac!..
__________________
Vjecno zivio Hrvatski narod gdje got na ovom svitu disao !
UnFaithful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 08:13   #29
to kao da netko pita jel bio Podravac ili Hrvat
ili Dalmatinac ili Hrvat
Gdje piše da Makedonci nisu bili Grci
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 09:10   #30
Quote:
go2slep kaže:
to kao da netko pita jel bio Podravac ili Hrvat
ili Dalmatinac ili Hrvat
Gdje piše da Makedonci nisu bili Grci
moja Sv. Biblija pokazuje stare mape od gdje Sv. Paulo je sve obiso na svoje avanture/misionarkski put.. na toj mapi Makedonia je ogromna.. drzi dijo Jadrana do Dalmatije i najvece granice u Aegean.

sad stavi svoje knjigice i podatke na stranu i opotrebi mozak logicno..
prvi pravi Grci su imali lik Spartana (generalno atleticni, plavi, sa svjetlim ocima).. dok Makedonci su totalno drugaciji..(osobno nisam srela niti jedan sto bih rekla da lici na danasni ili pravi u proslosti Grk)...
Grcki i Makedonski jezik je kao da usporedis Engleski i Japanski.

srela sam osobno puno Makedonca kroz posao tu u zapadu.. i tvrde da su dozivili isti Genocidni napad i okupaciju kako smo i mi Hrvati. Primjer je, jedan Makedonski covjek kome su Grci 'prekrstili' obiteljsko ime od 'Bakrnchev' na 'Barkarnis'. Tek sada sa raspade yuge (kad imaju veca samostalna prava, makar sto jos trebaju Trpiti da se sluzbeno zovu Former Yugo. Rep. of Makedonia, da Grci nebih trebali se vratiti na pravilne granice), imaju pravo istraziti svoje pravilno ime, i mnogo koji se jos Smatraju Makedonci priredjuju svoje papire natrag na svoje originalno Pravo ime.

evo, kad podatci su mijesani na papiru, uvjek volim mislit na logican nacin.. i pomiriti nekaku istinu iz toga..
__________________
Vjecno zivio Hrvatski narod gdje got na ovom svitu disao !
UnFaithful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 09:19   #31
slep, to je prepisano ili?
nego, daj mi objasni na koju foru su se ti vojnici financirali, hranili se, na primjer, dok su tako mjesecima bili vani?
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 09:57   #32
Nevjerna, ti to ozbiljno?
 
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 10:12   #33
Quote:
Basta kaže:
Nevjerna, ti to ozbiljno?

pa ja si vjerujem..

e tako je moje iskustvo tu bilo sa oboje grupe.. Grci i Makedonci su prilicno velike etnicne grupe tu.. Grci najveci.
uvjek mi je bio zao Makedonaca i Iraca (zbog velike britanije) i takve price, jel precesto lice na nase i nemocnima je uvjek prelako iskriviti povjest na papiru..
__________________
Vjecno zivio Hrvatski narod gdje got na ovom svitu disao !
UnFaithful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 10:23   #34
Pustimo sada današnje Grke i današnje Makedonce.

Današnji Makedonci su Slaveni, došli gotovo 1.000 godina poslije A.Makedonskog. Oni Makedonci su bili vrlo bliski ondašnjim Grcima, a koji su preci današnjih Grka.

I vratimo diskusiju u njezine granice.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 10:46   #35
Današnji Makedonci
- žele dio antičke makedonske slave
- a u stvari su Slaveni - Bugari i nemaju veze s antikom (tj. imaju veze koliko i mi s Ilirima)

Današnji Grci
- žele dio antičke makedonske slave
- koja im u stvari više pripada nego li ovim slaveno - "makedoncima"
- ali pri tome zaboravljaju da ondašnji Grci nisu ondašnje Makedonce doživljavali kao braću i sunarodnjake, već kao agresore i okupatore.

Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 10:51   #36
Quote:
mrkenangelo kaže:
slep, to je prepisano ili?
nego, daj mi objasni na koju foru su se ti vojnici financirali, hranili se, na primjer, dok su tako mjesecima bili vani?
ovaj duži tekst je iz knjige
Zamarovskog "Grčko čudo" to je izvrsna knjiga, piše na jako pristupačan način i nije opširan
sad ne kužim koji vojnici, na što misliš

UnFaithful
Današnji Makedonci i ondašnji nisu isti

to ti je isto kao da kažeš da su Hrvati ratovali u prvom stoljeću protiv Rima
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 10:57   #37
Quote:
Tintin kaže:
- ali pri tome zaboravljaju da ondašnji Grci nisu ondašnje Makedonce doživljavali kao braću i sunarodnjake, već kao agresore i okupatore.

to ne isključuje to da su i Makedonci bili Grci
Svaki grčki polis je bio osjetljiv na svoju autonomiju i normalno da su Makedonce doživljavali kao okupatore

A u svojoj nemoći su pričali kako su oni zapravo barbari i da nisu pravi Grci, čobani itd...
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 11:22   #38
Quote:
go2slep kaže:
to ne isključuje to da su i Makedonci bili Grci
Svaki grčki polis je bio osjetljiv na svoju autonomiju i normalno da su Makedonce doživljavali kao okupatore

A u svojoj nemoći su pričali kako su oni zapravo barbari i da nisu pravi Grci, čobani itd...
ne isključuje
da, ali kad su se grci međusobno tukli nisu jedni druge proglašavali ne-grcima i u pregovorima nakon rata poraženima određivali da se povuku iz Grčke u svoju zemlju
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 13:21   #39
Quote:
Tintin kaže:
se grci međusobno tukli nisu jedni druge proglašavali ne-grcima i u pregovorima nakon rata poraženima određivali da se povuku iz Grčke u svoju zemlju
ma da ali nisam vidio gdje si to našao, možeš link ili knjigu
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 14:10   #40
Quote:
go2slep kaže:
ma da ali nisam vidio gdje si to našao, možeš link ili knjigu
Rimski zapovjednik odgovori da njegova dužnost diktira odgovor koji je jednostavan i jasan. On zatraži da se Filip povuče iz čitave Grčke, vrati svakoj državi zarobljenike i dezertere koje je držao, i preda Rimljanima dijelove Ilirije koje je bio zauzeo nakon sporazuma u Epiru…
Polibije, 28. 1
(nakon što je Filip V Makedonski pozvao Flaminina da mu objasni rimske uvjete mira)

On (Filip) nije samo ne-grk, niti u vezi s Grcima, niti čak barbar iz bilo kojeg dijela koji se sa čašću spominje, nego bolesni podlac iz Makedonije, odakle nikada nije bilo moguće kupiti poštenog roba.
Demosten, 3. filipika, 31

Tesalijci, posebno, nose duge halje, vjerojatno zbog toga što od svih Grka žive najsjevernije u hladnim područjima.
Strabon, 11.14.12
(Makedonija je sjevernije od Tesalije.)

U proljeće Aleksandar je krenuo iz Makedonije, ostavljajući Antipatera s 12.000 pješadije i 1,500 konjanika radi obrane domovine i osiguravanja grčkih država.
i
Darijevi Grci borili su se da potisnu Makedonce u vodu i spase situaciju na lijevom krilu, koje se već povlačilo, dok su Makedonci, s Aleksandrovim trijumfom jasno pred očima, bili odlučni da izjednače njegov uspjeh i ne izgube titulu nepobjedivih, dotada sveopće im dodjeljivanu. Bitka je nadalje zagorčana starim rivalstvom između Grka i Makedonaca.
Arijan, Knjiga 2.

Židovi su također dobivali počasti od kraljeva Azije kad su služili u njihovim pomoćnim trupama, Seleuk Nikator ih je učinio građanima gradova koje je izgradio u Aziji, i u donjoj Siriji, i u samoj metropoli, Antiohiji; i dao im je iste privilegije kao i Makedoncima i Grcima…
Josip Flavije, Starine 12.119

Koja je to sigurnost koja vas uzdiže da se suprotstavljate Rimljanima? Možda će biti rečeno, da je teško izdržavati ropstvo. Da; ali kako li je samo to teže Grcima, koji su smatrani najplemenitijim od svih naroda pod suncem! Ovi, iako nastanjuju veliku zemlju, su podjarmljeni pod šest rimskih svežanja pruća. Isti je slučaj i s Makedoncima, koji imaju pravedniji razlog da zahtjevaju svoju slobodu nego vi…
Josip Flavije, Judejski rat 2. 345

ima toga još (npr. Plutarh: Životopisi, Aleksandar)
ali sad ne stignem
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.