Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2018., 10:38   #9201
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Ne postoji nikakva magična granica kod prstiju koju ne smiješ preći.
Naravno da ima. Kao i granica za jedenje poslije 18 h i tak
Old 13.01.2018., 12:48   #9202
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Ne postoji nikakva magična granica kod prstiju koju ne smiješ preći.
Ali opet, mene osobno znaju nekad zaboljet koljena kod većih težina ako pustim da koljeno ode previše naprijed. Također to vidim i na preši gdje mogu bez problema gledati kamo uopće ide koljeno. Osim kod dubokog čučnja gdje naravno nemam izbora nego da pustim da ode kamo hoće.

Znači da vi neko uopće ne pazite na formu čučnja? Samo se spustiš kako god bilo, glavno da su leđa ravna?
Brlj4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:58   #9203
Jel onda oravilno se koncentrirati da petama dizes a ne prstima, pa samim time ti kolina nebi trebala ici previse naprid?

Gledao sam sinoc nekoliko videa a svi imaju malo drugaciji "stance", razmak nogu.

Jebes me, al neki na videu neki dr.Body builder nekako kao da krivo dize, ledjima. Naci cu link kasnije.

Ne zove se dr.body builder nego je builder s doktoratom.
Old 13.01.2018., 13:04   #9204
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Jel onda oravilno se koncentrirati da petama dizes a ne prstima, pa samim time ti kolina nebi trebala ici previse naprid?
Pretpostavljam da pitaš za low bar squat, i to klasični.

Koncentriraj se da dižeš cijelim stopalom. Dovoljno je da nisi na prstima.

Koljena ne idu toliko naprijed kad dižeš ako ni u silaznoj putanji ne idu naprijed, tj. ako spuštaš kukove lagano unatrag.

Druga stvar na koju se koncentriraš je da rade mišići natkoljenice - i prednji, i stražnji. Sve to plus gluteus se zategne kad dižeš, i onda se još i leđa nadovežu da te zadrže uspravnim.

Nemoj ići preduboko kod low bar squata.

Inače, svakome se s vremenom uvlači nepreciznost u pokret. Dobra ideja kad se to desi je pročitati (i odvrtjeti si u glavi i u mišićima) opet cijele upute kroz literaturu, i to te opet postavi bolje.

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:26   #9205
Quote:
Reci to likovima koji mi ulijecu dok radim squat.
Uletavali su meni likovi koji su mi rekli da mi se leđa ne smiju nagnut dok radim čučanj (očito nikad nisu čuli za low bar squat).
Ili recimo, jedan me pitao dal sam powerlifter jer me stalno vidi da radim čučanj, mrtvo i pressove, a rijetko sprave.

Quote:
Brlj4 kaže: Pogledaj post
Ali opet, mene osobno znaju nekad zaboljet koljena kod većih težina ako pustim da koljeno ode previše naprijed. Također to vidim i na preši gdje mogu bez problema gledati kamo uopće ide koljeno. Osim kod dubokog čučnja gdje naravno nemam izbora nego da pustim da ode kamo hoće.

Znači da vi neko uopće ne pazite na formu čučnja? Samo se spustiš kako god bilo, glavno da su leđa ravna?
Kad ljudi puste koljena naprijed, onda se nekad zna desiti da istrovremeno prebace težinu na prednji dio stopala, ilitiga na prste (pogotovo ako imaju lošu mobilnost gležnja), pa je onda u biti to radi probleme, a ne činjenica da su koljena ispred prstiju.

Quote:
Trebaš se punim stopalom odupirat o podlogu, koju god vježbu radiš.
eqinor is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:26   #9206
Thx guys. Vidim po komentarima da radim uglavnom pravilno, jedino to nekad sa stopalima kad padne koncentracija pa odem na prednje prste, malo.

Dobro kaze Stipe, nekad triba i obnovit znanje.
Old 13.01.2018., 19:03   #9207
Quote:
Ali opet, mene osobno znaju nekad zaboljet koljena kod većih težina ako pustim da koljeno ode previše naprijed.
Traži nekog da ti pogleda formu kad radiš s tim većim težinama. Dam se kladit da je problem u tome da ti koljena "propadnu" (pokleknu) prema unutra kad se dižeš gore. To je vrlo čest problem i cijeli taj lanac kod čučnja - od kukova, preko koljena pa do gležnjeva mora biti stabilan. To ti je problem snage. U protivnom radiš neprirodan pritisak na koljeno pa ti to stvara bol.

Drugi mogući problem je da prilikom dizanja ne koristiš cijelo stopalo nego se previše oslanjaš na prednji dio. To je pak problem mobilnosti. Stopalo tijekom cijelog pokreta mora biti dolje, pa pritisak ne smije bit ni na peti ni na prstima.

Ne znam tko ima takvu mobilnost da ode u duboki čučanj a da mu koljena ne pređu prste. Pogledaj npr. olimpijske dizače utega kad se spuste skroz dolje. To uopće nije problem jer je zglob i tak napravljen, da savija nogu u tom smjeru.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 20:41   #9208
Quote:
Sta ako nikako ne mogu natirat koljena da ne prelaze vrhove prstiju? Jel može kakvi link na neki dobar "how to" video u moru youtube videa?

U čučnju jel.
Dobar hip hinge je osnova za pravilan čučanj.Napravi test sa palicom pa ćeš vidjeti gdje je problem (obično je to rigidna zdjelica).
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:35   #9209
procitao sam zadnjih desetak stranica i zamolio bih da se pojedinci koji su redovni glumci na ovoj temi sami predstave i kazu "da ja sam glumac" ili cu ih ja tamo za par dana javno napisat jer pisu besmislice.
hvala.
naughty guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:53   #9210
Pravilan čučanj zahteva elastičnost u kukovima, zadnjoj loži i listovima.

I jedan dobar savet, kod čučnja vizaualizujte ne da dižete teg gore, nego da pod gurate dole, to će pomoći da se energija ne rasipa i da se angažuju pravi mišići.

I ne preterujte sa težinama, jer to naruši formu.
Old 14.01.2018., 00:34   #9211
Quote:
jaks kaže: Pogledaj post
Dobar hip hinge je osnova za pravilan čučanj.Napravi test sa palicom pa ćeš vidjeti gdje je problem (obično je to rigidna zdjelica).
https://www.youtube.com/watch?v=TT838Ha2xmA

Ovo jel? I šta, da to svaki dan po malo radin?
Old 14.01.2018., 12:11   #9212
Evo još malo edukacije za ekipu koja ima problem s boli u koljenima. Preporučam pogledati do kraja.
Knee Pain With Exercise
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:53   #9213
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Traži nekog da ti pogleda formu kad radiš s tim većim težinama. Dam se kladit da je problem u tome da ti koljena "propadnu" (pokleknu) prema unutra kad se dižeš gore. To je vrlo čest problem i cijeli taj lanac kod čučnja - od kukova, preko koljena pa do gležnjeva mora biti stabilan. To ti je problem snage. U protivnom radiš neprirodan pritisak na koljeno pa ti to stvara bol.

Drugi mogući problem je da prilikom dizanja ne koristiš cijelo stopalo nego se previše oslanjaš na prednji dio. To je pak problem mobilnosti. Stopalo tijekom cijelog pokreta mora biti dolje, pa pritisak ne smije bit ni na peti ni na prstima.

Ne znam tko ima takvu mobilnost da ode u duboki čučanj a da mu koljena ne pređu prste. Pogledaj npr. olimpijske dizače utega kad se spuste skroz dolje. To uopće nije problem jer je zglob i tak napravljen, da savija nogu u tom smjeru.
Ovo prvo. Pri većim masama mi nekad jedno koljeno zna malo krenut unutra. Dizanje sa cijelim stopalom sam odavno usvojio. Radim nekad vježbe za abductore, popravlja se lagano.
Brlj4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:14   #9214
Ako imate problema s kolenima kod vezbanja, preporučujem vežbu bez opterecenja, cucanj gde kolena idu što više napred, a oslonac je na prstima, a ne na celom stopalu.
Poželjno je ovde se držati recimo za dovratak vrata.

U čučanj treba ići polako, i ne odmah pun pokret, nego par ponavljanja parcijalno, pa onda sve niže.

Vežba je odlična za učvršćivanje ligamenata kolena i jačanje kolenog zgloba.
Old 15.01.2018., 10:18   #9215
Quote:
https://www.youtube.com/watch?v=TT838Ha2xmA

Ovo jel? I šta, da to svaki dan po malo radin?
Ravna koljena u začetku,a onda polako savijaš kad osjetiš podizanje prednjeg dijela stopala.
Jesi napravio test s palicom? (Uzmeš metlu,postaviš je ravno iza da je naslonjena na tijelo u tri točke - glava,lopatica,lumbalni dio- pa ideš u hip hinge i vidiš gdje gubi kontakt).
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:34   #9216
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Evo još malo edukacije za ekipu koja ima problem s boli u koljenima. Preporučam pogledati do kraja.
Knee Pain With Exercise
Slažem se s time da je problem drugdje.Obično su to prezategnuti mišići trupa.
Ako pokušamo zategnuti trbušne mišiće osjetiti ćemo njihovo zatezanje,ali i zatezanje mišića unutrašnje strane bedara što mijenja centar težišta tijela i dešava se kompenzacija na perifernim dijelovima - bedrena kost ide prema unutra,dok donji dio noge mora ići lagano van kako bi se održala ravnoteža.Tako strada koljeni zglob.
Ono što bi trebalo je opustiti zategnute mišiće trupa čime bi se opustili i aduktori i kosti bi došle u pravilan položaj.A nikako još dodatno jačati već ionako disfunkcionalne mišiće jer to obično napravi još veći problem.
jaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 13:39   #9217
Dobar san dobar. Prosli tjedan mi je ocito bio pad koncentracije i zaborav osnova. Sad sam radio skroz dobro i pravilno pridrzavajuci se vasih savjeta.

Thx guys and girlz.
Old 18.01.2018., 00:32   #9218
Quote:
n0_limits kaže: Pogledaj post
Jel ima.netko odgovor na moje drugo pitanje, tj debljanje u licu, kao bucmasto lice, i trbuh u koji se vjecno sve skuplja - da smanjim ugljikohidrate ili sto?
Treningom i odgovarajućom prehranom ćeš preoblikovati proporcije tijela i smanjiti masnoće. Ali u kojoj mjeri će se ukloniti masti sa dijelova tijela ovisi o genetici. Svima nama genetika određuje gdje se skuplja više masti a gdje manje.
Ako tvoji geni određuju veće sakupljanje masti u licu i trbuhu onda će uvijek biti takav omjer u odnosu na ostatak tijela. Treningom će najprije otići mast sa ostalih dijelova tijela pa tek onda lice i trbuh. I to ćeš moći u određenoj mjeri korigirati ali će uvijek biti proporcionalna razlika. Dakle uvijek će biti na licu i trbuhu nešto više masti nego u ostatku tijela.
Ali ne trebaš se zamarati sa nekakvim zamišljenim idealima nego se posveti najboljem što možeš učiniti a to je redovito vježbanje i pristojna prehrana gdje barem okvirno poznaješ dnevnu proteinsku i kalorijsku vrijednost hrane s obzirom na svoje potrebe.
Old 18.01.2018., 02:05   #9219
Quote:
Ovdje se ne bih u potpunosti složio ako se priča o nogama. Na puno izvora (čak je i Arnie pričao o time) se spominje da noge bolje reagiraju na malo više ponavljanja.

Također sam primijetio (sasvim slučajno ) da žene s najboljim guzicama u gymu uvijek i rade više ponavljanja. Tako da bi se ja usudio reći da se treba baždariti do 12-15 ponavljanja s time da je to zadnje teško. Kao što je rečeno, hebeš 15 ponavljanja ako poslije moš napraviti još 10.

Ja osobno mixam, nekad radim više, nekad manje. Tko bi znao što je prava istina pa tjeram oboje.

Početnici nemaju šta tražiti u velikom broju ponavljanja jer s obzirom na snagu i izdržljivost mogu uzeti samo dječje utege i brojati do 15.
Najbitnije je da se razvije snaga mišića koja podrazumijeva i stabilizatore.
Zato je bolje raditi čak i manje, 8-10 ponavljanja sa većom težinom što je i dalje bodybuilding trening koji usputno razvija i snagu.

A poslije treba eksperimentirati. Mišićne skupine reagiraju različito na težine i ponavljanja. Ja sam npr. primjetio da moja ramena slabo reagiraju na manje težine i veći broj (sporih koncentriranih) ponavljanja. Kad sam uzeo 50% veće težine narasla su brže i više u 3 mjeseca nego što su rasla u 2 godine.

Što se tiče žena u gym i guzica, vrlo sam skeptičan oko toga da to ima isključive veze sa rezultatima njihovog treninga. Žena već samom dijetom i genetskom fizionomijom može imati zavidnu guzu u tajcama muškom oku.
A takve su nekim čudom primjećene za razliku od drugih žena.
Takvim ženama je dosta da uz dijetu rade redovito čučnjeve bez utega, dižu dječje utege u velikom broju ponavljanja da se čisto malo učvrste.

Sasvim drugačija priča je kada žena ima realne anatomske disproporcije i uz to neugledan višak masti na dijelovima tijela.
Old 19.01.2018., 05:38   #9220
Je li moguće povećati opseg ručnog zgloba, mislim baš na kost? Čuo sam da se armwrestleri bave tim, da nije sve u genetici nego da kost raste ako se aplicira dovoljno sile pa rade razne vježbe, grip strength, obrnuti curlovi etc.
Brad7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:42.