Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 01:03   #1061
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Želim ti reći da nikada ne kažeš da je nešto nemoguće. Da li će se to napraviti ili da li je uopće moguće napraviti teleportaciju žviog bića to mi ne znamo jer pripada budućnosti,
Ne, to je načelno nemoguće na način da ne ubije osobu koja se tome podvrgne jer kopija nisi ti, a ideja teleportacije nije množenje ljudi (pa se onog na polazišnoj točki mora likvidirati).

Načelno - može se ostvariti privid (za vanjske promatrače) teleportacije. Ti si mrtav, a tamo se pojavi nešto što je ravno tvojoj kopiji - i vanjskim promatračima je "isto".
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 04:32   #1062
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Da li će, i kako, teleportacija i replikacija u budućnosti raditi ili ne raditi , to uopće nije bitno. Bitno je da kod teleportacije se tijelo sa svojim ja premjesti ne neko drugo fizičko mjesto.
A jos bitnije da je to potpuna fantazija.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:54   #1063
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Da li će, i kako, teleportacija i replikacija u budućnosti raditi ili ne raditi , to uopće nije bitno. Bitno je da kod teleportacije se tijelo sa svojim ja premjesti ne neko drugo fizičko mjesto. U slučaju koji je spomenuo wand da se osoba ne sjeća ni tko je ni što je, tada imamo novo ja, a ono staro se izgubilo.
Zavisi kako definiraš ja. Ako ja definiraš kao skup sjećanja onda da, ako se netko ne sjeća ima novo ja.

Međutim, u pravilu, ja ne definiramo kao skup sjećanja.

Naime i za ljude sa amnezijom mislimo da su identično ja kao i prije amnezije, osim što se ne sjećaju.

Ne znamo što je ja pa ga pokušavamo definirati nekim njegovim osobinama. Ti ga definiraš kroz sjećanje, znanstvenici ga definiraju kao kognitivne funkcije mozga, Sizif ga, u stvari, definira kao tijelo (glavni argument je da ako udariš teleportirano ja, ono drugo to neće osjetiti) ..... međutim, ništa od toga nije ja.

Kako znamo? Tako što, mičući kognitivne funkcije, sjećanje ili tijelo ne gubimo ja, ja ostaje tu, isto kakvo je i bilo, samo nema nekih funkcija. Recimo, za slijepca nitko neće reći da je manje ja (i da samim time ima manje ljudskih prava od čovjeka koji vidi).

Isto je i sa čovjekom koji ne zna čitati, koji je nepokretan .... ili koji se ne sjeća.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:56   #1064
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Meni je sasvim prihvatljiva definicija da sam ja cjelina svega onoga što mogu izreći u prvom licu jednine - sve što radim, propuštam, znam, vjerujem, biram, osjećam, želim, pamtim, sanjam itd.
Nemoguće je da postoje dvije osobe s potpuno istim iskustvom. Kad bi netko napravio kopiju mene dobio bi "osobu" koja još nema nikakvo iskustvo.
To bi značilo da iskustvo nije dio tijela i ne kopira se.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:18   #1065
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Ako je osoba uploadana ili kopirana u trenutku t, jasno je da su u trenutku t+1 to već različite osobe, svaka da svojim subjektivnim osjećajem samoreferencije, koju zovemo 'ja'.
Isto tako ako osoba nije uploadana ili kopirana u trenutku t, ona će u trenutku t+1 biti drugačija osoba.

Dakle, uploadanje nema nikakav utjecaj na osobu, ona će se mijenjati bila upoadana ili ne.

Argument u trenutku t+1 uploadana osoba više nije ista osoba u smislu u kojem ga Sizif koristi je popnuno krivi argument.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:21   #1066
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
A jos bitnije da je to potpuna fantazija.
I automobil i avion i kompjuter i radio i televizija i... su u srednjem vijeku bili 'fantazija'. Za razumijevanje je potpuno nebitno ako je nešto (aktualno) tehnološki nemoguće.

...tako da je taj prigovor potupno promašen u kontekstu rasprave o tome što je načelno i logički (ne)moguće.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:23   #1067
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Isto tako ako osoba nije uploadana ili kopirana u trenutku t, ona će u trenutku t+1 biti drugačija osoba.

Dakle, uploadanje nema nikakav utjecaj na osobu, ona će se mijenjati bila upoadana ili ne.

Argument u trenutku t+1 uploadana osoba više nije ista osoba u smislu u kojem ga Sizif koristi je popnuno krivi argument.
Ja uopće ne koristim taj argument, zašto me spominješ i pri tome izmišljaš i podmećeš mi nekakav moj "krivi argument"?

To nije korektno...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:30   #1068
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Pa to je esencijalno za tvoj život. Što bi uopće značio život da ništa ne doživljavaš i ništa ne osjećaš? Bio bi zombi.

.
Doživljavanje i osjećanje nije isto, to su dvije potpuno različite funkcije.

Osjećanje je neophodno za očuvanje organizma osjećaji su prvenstveno komunikacija između ja i organizma, ja i vanjskog svijeta i ja i ogranizma i vanjskog svijeta.

Dakle, osjećajima ja stiče znanja o vanjskom svijetu i kako treba reagirati da bi preživjelo, isto tako osjećajima ja stiče znanja o vlastitom organizmu i kako treba reagirati da bi ostalo živo (gladan sam, moram jesti, ovdje mi je vruće moram se maknuti ....... ).

Doživljaji su nešto potpuno drugo, doživljaji su ono što ja misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega.

Dozvolimo za trenutak da se moje ja trenutno smješteno u jedno tijelo preseli u dva različita tijela. Neka jedno bude muško i neka se nalazi u Australiji a drugo žensko i neka se nalazi u Engleskoj.

Moja dva ja nalaziti će se na dva različita mjesta u različitim uvjetima pa će jedno osjećati vrućinu, drugo hladnoću, jedno će bježati sa sunca, drugo će bježati u toplu i suhu prostoriju jer vani pada susnježica i hladno je ........ nakon više mjeseci takvog života jedno ja će imati jedna iskustva, drugo ja će imati druga iskustva ........ na isti način kao moje ja u ovom tijelu ako, umejsto da ostane u Hrvatskoj ode živjeti u Australiju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:31   #1069
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Doživljavanje i osjećanje nije isto, to su dvije potpuno različite funkcije.
Nebitno za kontekst jer su vezani uz 'ja' i čine distinkciju u odnosu na 'on', a o čemu se raspravlja... doživljaj je širi pojam jer osim osjećaja uključuje i osjete i intrpretacije...

Replicirani ne doživljava moje doživljaje jer ne živi moj život... jer nije 'ja'.

Teleportirani ne doživljava moje doživljaje jer je u sušini kao i replicirani, ne živi moj život, samo što sam u toj opciji ja mrtav, a u onoj gore nisam.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dozvolimo za trenutak da se moje ja trenutno smješteno u jedno tijelo preseli u dva različita tijela. Neka jedno bude muško i neka se nalazi u Australiji a drugo žensko i neka se nalazi u Engleskoj.

Moja dva ja nalaziti će se na dva različita mjesta u različitim uvjetima pa će jedno osjećati
Dakle, to je logička besmislica i to više ne ovisi o pitanju je li nešto (aktualno) tehnološki moguće.

Upravo zato što je to logička besmislica - replikacijom ne nastajem ja kao ni teleportacijom, s tom razlikom što je nužnost teleportacije i to da mene dezintegrira/ubije.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 14.01.2018. at 12:21.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:31   #1070
Quote:
toxde kaže: Pogledaj post
teoretski mozes poslat informaciju bilo kako, i na odredistu materijalizirat tijelo. netrebas slati te iste atome.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:42   #1071
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nebitno za kontekst jer su vezani uz 'ja' i čine distinkciju u odnosu na 'on', a o čemu se raspravlja... doživljaj je širi pojam jer osim osjećaja uključuje i osjete i intrpretacije...
Pa napisala sam da doživljaj uključuje osjećaje i intepretacije. Ja sam napisala

*doživljaji su ono što ja misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega*

Dakle, u mojoj definiciji imaš točno definirano što je ja (ono što misli i osjeća), odnosno naglašeno je da je ja subjekt koji misli i osjeća a misli i osjeća o onome što se događa s njim i oko njega.

Naravno da je bitno što je ja, jer jedino tako možemo znati što se može raditi sa tim ja.

Recimo, ako ja preseliš u kompjuter. Kopjuter nema mogućnost svih osjeta kao i ljudsko tijelo, nema mogućnost osjećaja i nema mogućnost stvaranja emocija.

Što će onda biti sa ja? Hoće li ono što bude živjelo u kopjuteru uopće biti ikakvo ja (jer nema osjećaja, nema osjeta, nema emocija) ili neće. Imati će memoriju, sjećanje na sve što mu se događa prije seljenja i nakon seljenja.

Jesi li ti ja kada ne osjećaš ništa odnosno osjećaš vrlo malo? Jesi li ti tada manje ja, a više ja si kada si vrlo emocionalno angažiran - recimo jako si bijesan?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:45   #1072
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Teleportirani ne doživljava moje doživljaje jer je u sušini kao i replicirani, ne živi moj život, samo što sam u toj opciji ja mrtav, a u onoj gore nisam.
Ali teleportirani mora imati sjećanja na sve tvoje doživljaje, emocije, na tvoj život .... identična kakva si i ti imao prije teleportacije.

Inače ne bi razlikovali jesmo li teleportirali mene ili tebe.

Ako teleportiramo mene teleportiramo sva moja sjećanja ...., ako teleporitramo tebe, teleportiramo sva tvoja sjećanja ......
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:48   #1073
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
To bi značilo da iskustvo nije dio tijela i ne kopira se.
Naravno da nije. Ako kažem da sam prije tri dana gledao film onda govorim istinu, a ako moja kopija to isto kaže onda govori neistinu. Govoriti istinu i govoriti neistinu nije baš identično.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:48   #1074
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali teleportirani mora imati sjećanja na sve tvoje doživljaje, emocije, na tvoj život .... identična kakva si i ti imao prije teleportacije.
Da, kao i replicirani, ali iz primjera repliciranog se vidi da to nisam ja - nego je to on.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Inače ne bi razlikovali jesmo li teleportirali mene ili tebe.
Jasno, ali to je tako za vanjskog promatrača kojeg situacija upravo zbog toga može prevariti. Za mene je očito da replicirani (teleportirani) nije ja. U slučaju replikacije to je za mene on koji živi na drugoj lokaciji, kao i u slučaju teleportacije - s tom razlikom da se mene u slučaju teleportacije mora ubiti/dezintegrirati jer inače bi se i svakom 'teleportacijom', kao i replikacijom, povećavao broj ljudi.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:55   #1075
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Jasno, ali to je tako za vanjskog promatrača kojeg situacija upravo zbog toga može prevariti. Ali za mene je očito da replicirani (teleportirani) nije ja. U slučaju replikacije to je za mene on koji živi na drugoj lokaciji, kao i u slučaju teleportacije - s tom razlikom da se mene u slučaju teleportacije mora ubiti/dezintegrirati jer inače bi se svakom 'teleportacijom' povećavao broj ljudi.
Po čemu ti danas točno znaš da si ti ti?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:00   #1076
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
...ali to što nastane na odredištu nisi ti, nego on s kojim u slučaju replikacije možeš i popričati, a u slučaju teleportacije ne možeš jer teleportacija podrazumijeva usmrćenje/dezintegraciju originala kako se i njom ne bi desilo što i replikacijom (množenje ljudi).
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:05   #1077
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Po čemu ti danas točno znaš da si ti ti?

A tko bih mogao biti nego ja? Besmisleno pitanje. Da mislim da sam ti (ili bilo tko drugi) - to bi bio neki žešći poremećaj.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:25   #1078
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Replicirani ne doživljava moje doživljaje jer ne živi moj život... jer nije 'ja'.

Teleportirani ne doživljava moje doživljaje jer je u sušini kao i replicirani, ne živi moj život, samo što sam u toj opciji ja mrtav, a u onoj gore nisam.

Replicirani je do trenutka replikacije imao tvoje doživljaje, živio je tvoj život i bio je "ti". Po tome se A i B ne razlikuju, oboje imaju puno pravo na istu prošlost, ona je autentično njihova pa ako "ja" ima kontinuitet (u stvarnosti baš i nema), do točke bifurkacije oboje baštine isti dotadašnji život. Ne može se ni na koji način utvrditi da on više pripada A nego B. Nakon bifurkacije, svatko ima svoj život, dakako. To bi stvaralo određenu zbrku koju je lako izbjeći. Kako bi u slučaju teleportacije prvo jedan bio izbrisan a tek potom konstituiran, imali bi samo jednog i jedinog kojem bi čitava stvar izgledala u redu (i bila bi u redu). Nitko nije umro, nitko nije stvoren. A se je preselio i posve mu je jasno da je on jedini "ja" kakav je i bio, da nije novotvorina i da nije "umro". U principu to "ja" nije ništa čvrsto i ozbiljno i nema neprekinuti identitet (iako to mi doživljavamo drugačije). To je samo informacijska igra koja se teoretski može igrati ovdje ili ondje.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:27   #1079
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
A tko bih mogao biti nego ja? Besmisleno pitanje. Da mislim da sam ti (ili bilo tko drugi) - to bi bio neki žešći poremećaj.
A gledaj, možda si nekakav replikant. Ne možemo to znati. No opet si to ti, nema problema.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:33   #1080
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
tu je pitanje što je svijest uopće ?
Svijest je naš osobni doživljaj života.
To je naša sposobnost da doživljavamo stvari.

Bez svijesti bili bismo kao mrtva stvar jer ne bismo mogli ni misliti ni osjećati ni uživati ni patiti.

To znači da je svijest low level razina naše osobnosti jer omogućuje svim drugim umnim sadržajima da postoje.
Nji Hao is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.