Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 22:51   #5041
Quote:
EphGus kaže: Pogledaj post
Moja odluka je pala, igrom slucaja, na firmu koja gradi Metku.
Sa svojom kucom sam jako zadovoljan i da se opet vratim nazad opet bi sve ponovio.
Kaze se..ako nekome zeliz zlo zazeli mu da si sagradi kucu! Tako da ni na mom gradilistu nije bas sve bilo super bajno!
U pocetnoj fazi sve super, sam direktor i cijeli tim su jako profesionalni i korektni, uvijek dostupni za bilo koju potrebu, kako rekli tako bilo. Prava EU suvremena firma.
Al kad je pocela montaza cinilo mi se da sam se vratio 50 god unazad. Mozda ja to gledam drugacije jer oduvijek radim van Hr.
Ajmo redom:
Prvi dan dosli na gradiliste u 9:30, dva puna slepera Zg-Istra treba vremena, iskrcavanje i montaza. Voditelj gradilista opaki neki covjek svi ga se boje, cijeli se dan ljutio, tempo jeko brz, moraju se zidovi i krovni nosaci montirat tokom dana, navecer dizalica odlazi i on sa njom, svi odahnuli!
Brzina nije sinonim kvalitete, pa mi zato nije ni jedan kut tocno 90, sto mi osobno ne predstavlja neki veliki prob al sam si to zamisljao: zidovi tvornicki na cm, slaganje u nulu...cak mi jedan pregradni djecje sobe visi, to se kasnije vidi montazom vrata, stok na dnu do zida, gore cm od zida, sto mi opet nije problem, popunio silikonom, neprimjetno.
Metko, tebi je sve ravno, mozda jer znaju da prenosis sve na forum pa su se potrudili!
To sve stoji, tolerancija u gradevini nije milimetarska. Sad vremenom se svi usavrsavaju, mozda i oni, ne znam. Ja nisam primjetio nikakva odstupanja, no ja jos nisam u fazi ugradnje plocica 😀
Sve ovo u ovoj fazi je ravnoscu superiorno cigli. Da je savrseno, nije sigurno.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 23:48   #5042
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Sta da, na unutrasnjem zidu
A ja se baš ponadao uklhučiti na vlakić i ti mi sad pokvario zabavu.
Old 11.01.2018., 23:57   #5043
mozda covjek voli da mu voda u kotlicu uvijek bude hladna, ako pijan dode doma i odluci se napiti iz skoljke
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 11:03   #5044
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
Moze li montazna kuca biti ukopana odnosno na strmoj padini da je donji kat ukopan ili treba raditi podzide i odvojiti montazni objekt od podzina neku odredjenu udaljenost?
većina kuća gdje ja živim ima tako kako si opisao i kod mene to nije dobro jer podzemnih voda ima beskonačno i "beton" i "zid" koji su u dodiru sa zemljom vuku vlagu konstantno i to mi stvara problem na tom zidu. ništa ne spašava situaciju osim odkopavanja tog dijela zida da ima zraka i da nije naslonjen na zemlju.

iako se meni to jako sviđa jer nema bolje špajze ili podruma od zemlje i ako je sve suho i napraviš dobru izolaciju onda će ti biti ok. slivne vodo odozgo također preusmjeriti okolo da se ne naslanjaju na zid kuće.
Old 13.01.2018., 20:23   #5045
Ajme, meni su konacno stigla vrata. Sretan kao malo dijete jer konacno mogu zakljucati kucu
Ali ne mogu probati sken prsta, prvo moram dovuci struju do kuce.

Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 20:25   #5046
Kvaliteta materijala na visokoj razini (vod. cijevi troslojne teflon-aluminij-plastika, wurth pjena za stiropor, na svakoj letvi deklaracija na njemackom jeziku itd), ali izvedba...nigdje vijci, cekic cavli i udri! Znam ja da to drzi, al mi to nekako vise proslost manje buducnost.
Kompletna el. instalacija u cijeni, bila akcija za struju. Malo me zacudili kablovi, kruti sa punim bakrom, ne pleteni. Kod nas u Istri se kruti skoro ne upotrebljava vise, pomanjkalo im malo nije ga bilo nigdje za kupit. Htio kupit u Italiji, ljudi se nasmijali i rekli da kod njih toga nema vise od 40 god!
Struja radi i uvijek ce radit, al mi to opet nije "futuristicki". Jos nesto, kutije i buziri tvornicki u zidu, na gradilistu se buziri dalje spajaju po podu i stropu, mislim da postoje neke spojnice za to al je kod mene bilo izolir trakom. Povukli oni instalaciju bez prob dok sve otvoreno, nedaj boze jednog dana morao mijenjat kablove, skoro neizvedivo. (+ za klasicnu gradnju gdje su buziri cijeli u komadu).
EphGus is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 21:34   #5047
Pitaj bilo kojeg elektricara da li ces ikada zamijeniti kabel u buziru koji ima vise od dva koljena mislim i ja sam mislio da se moze. Al ne ide to bas tako.
Buzir samogasivi se stavlja radi tehnickih propisa. Recimo vidis da ameri nikad nisu culi za buzire, a futuristicka su zemlja.
Meni je kuca puna vijaka, svi zidovi su spajani vijcima?
Opet subjektivno misljenje sto je tebi proslost je na zalost sa tehnickog uporista nebitno jer je cavao izrazito kvalitetno sredstvo spajanja koje je potpuno primjereno namjeni.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:18   #5048
Kabel ili pojedinačne žice?

Nema nikakvog razloga zašto bi se išlo s licnastim vodičima umjesto punim. Ako i postoje neke prednosti za 230V, to sigurno ne dođe do izražaja u kućnoj uporabi. Zašto smatraš da su trebali biti licnasti?
Što smatraš da nije futuristički, odnosno što bi želio?

Jbg, i kod "klasike" se dogodi da bužir negdje treba štukati i isto ga štukaju metodom izolirtrake.

@Mekto: zaista zanimljiva kombinacija na vratima Kako/zašto si se odlučio na ovu moderno/tradicionalno varijantu? Ta vrata su baš posebna, šteta što su toliko skuplja od klasike
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:33   #5049
U buzire uvlacis kabele, pgp, ne radi se danas maltene vise sa pojedinacnim zicama.

Pa vrata su tipican contemporary stil kakva ce biti cijela kuca, sve mi je to vezano na ostatak uredenja, kamen, drvo, staklo, celik. Tako da ce se svi elementi nalaziti i na ogradi i slicno.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:42   #5050
Lijepa vrata. Sviđa mi se što nema dekoracija pod kutom, onako kosi neki raznobojni paneli i sl. Ne znam zašto to ljudi rade.

Baš sa ženom danas pričao.. Otisak prsta, super stvar.

Ali da li ima smisla za video portafonom? Moj argument je, opet se moraš ustati i doći vidjeti tko je. Pa kad si već ustao i pola kuće prošao, mogu i do vrata.
Al žena kaže stavit ćemo.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:55   #5051
Eto, ja imam novu elekričnu instalaciju i kroz bužire su vučene pojedinačne žice, očito je to onda retro . Meni to izgleda puno bolje i jednostavnije, ne provlačiš žice koje ti ne trebaju, lakše si složiš boje (npr. crna je uvijek dolazna faza, smeđa odlazna, veza između prekidača je žuto-zelena i sl.) što uvelike pojednostavljuje i ubrzava montažu prekidača, a pojedinačne žice je mnogo lakše za provući kroz bužir nego kablove (naravno, bez sajle ("foršpana") ništa.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:05   #5052
Moram ti reci da moju instalaciju ne bi izveo sa pojedinacnim zicama. Samo do svake zaluzine ti ide kabel 5x1.5. Pa sva tipkala za rasvjetu ti idu centralno do ormarica kao i sva trosila. Jednostavno bi bila takva suma pojedinacnih vodica da je to kaos. Pa i sad je vec sumetina, jedino ako covjek hoce razvodni ormaric barem 1x1m onda bi se moglo sve uvaliti.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 23:14   #5053
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Lijepa vrata. Sviđa mi se što nema dekoracija pod kutom, onako kosi neki raznobojni paneli i sl. Ne znam zašto to ljudi rade.

Baš sa ženom danas pričao.. Otisak prsta, super stvar.

Ali da li ima smisla za video portafonom? Moj argument je, opet se moraš ustati i doći vidjeti tko je. Pa kad si već ustao i pola kuće prošao, mogu i do vrata.
Al žena kaže stavit ćemo.
Meni nema smisla portafon jer mi je hrpa stakla okolo pa sve vidim. Ti portafoni su mi nakaradni za u dnevnu sobu, a na ulaz su bezveze jer kao sto velis treba se ionako dignuti i doci do vrata. Doduse vrata se i daljinski mogu otvoriti
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 01:37   #5054
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Zašto smatraš da su trebali biti licnasti?
Što smatraš da nije futuristički, odnosno što bi želio?
Cudno mi bilo jer se u mom podrucju upotrebljava taj licnasti (vjerojatno ne svi, nisam ni ja), kao sto sam napisao tesko ga je i nabavit, dal je bolji neznam, znam da je skuplji. Ovaj kruti mi nije futuristicki, kad ga vidim asocira me na starije kuce.
EphGus is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 03:09   #5055
Licna je katastrofa sa pogleda nadostukivanja kabela tj.spajanja vise faza. Treba koristiti stopice, luster kleme ili kripat spojeve. Jos uvijek elektricari ufrcu spoj a to je lose kod licne.
Iz tog pogleda kruti kabel je bolji.
Sa stanovista koliko se kabel moze opteretit onda je licna bolja. Meni su sve nule i zemlje vucene kruti kabel a faza licna, kasnije sam skuzio da bi bilo puno bolje da je sve vuceno kruti kabel. Ekipa to radi jer koristi zajednicke nule i zemlje a fazu mora vuc do ormarica i onda mu je lakse vuc licnu kroz buzir. Zajednicke nule i zemlje u monofaznom prikljucku je opasno imat, i to mi je frajer sjebo..
Jbg ne moz sve znat, naucis tek kasnije zasto..a kao ono majstori, tako se to radi..bla, bla
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:46   #5056
Definitivno sam ZA montazno, pokusavam prenijet objektivno ima brdo ljudi koji samo citaju pa je SVAKA inf bitna, pozitivna ili negativna, bolje na tudim greskama nesto naucit.
Recimo volio bi da mi je netko rekao da je pocetni profil sa okaponicom za fasadnu izolaciju veliko sranje! Kad pada kisa se u njega sakuplja nesto vode! Na nadtemelj ide stirodur, ili moj slucaj 5 cm fasada na zidani podrum, tj pozatvara se sve do profila. Na spojevima profila ta voda dopre iza izolacije bez prob, bude vlage a u nasim zidovima drvo! Trebalo bi taj profil pustit da malo visi prema vani ili ga pricvrstit nize na plocu! O tome je vec netko i pisao!

To mi potvrdili i neki fasaderi koji taj profil izbjegavaju i ugradit!
EphGus is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:52   #5057
Pa cokl bi trebao biti kako si reko prekriven XPSom, i naravno dalje odraden. Ako je spoj sa zavrsetka fasade na cokl zatvoren gdje ulazi vlaga?
Ne znam zasto ga fasaderi ne bi ugradili pa taj profil je po ETICSu, i obavezan je po uputama proizvodaca u takvim kombinacijama. Ne znam ak proizvodac ne zna tko onda zna?

https://youtu.be/wwL4CK1fUqw

Tu je sve vidljivo.

Zadnje uređivanje Mekto : 14.01.2018. at 12:09.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:29   #5058
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
U buzire uvlacis kabele, pgp, ne radi se danas maltene vise sa pojedinacnim zicama.
Pa nebi bilo.. Ako se ne govori o kupatilima, potkrovljima, možda u montažnim di prolazi kroz knauf, kamenu vunu i sl. pa zbog prevencije fizičkih oštećenja i sl dok se manevrira kod demontaže/ugradnje nekih dijelova kuće. (a i knauf i kamena nisu negorivi, makar su a1)

Kod klasične gradnje običan vodič umjesto pgp-a ima samo prednosti, prvo jeftiniji, drugo manje zagrijavanja, treće veći broj vodiča kroz isti promjer bužira, četvrto dosta lakše manevriranje. Normalno da referirajući se na spomenuto provlačenje kroz dva koljena da će biti teška misija ako je pgp i pritom na knap bužir, ali sa običnim vodičem ako su sa nekim normalnim luftom postavljene instalacije nema nekih problem i na tri koljena, a ne dva..
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 12:43   #5059
Ok dosli smo sa dva na tri ajmo doci na 6. Nema sanse, pricajte te bajke. I opet lako kad ti je jedna zica unutra, kad si ih natrpao 6 komada, sto onda. Svi znamo kad se uvlaci vodic u buzir od recimo 10 metara duljine. Pa ne pricamo o komadu od 2 metra, kroz to ces provuci kad hoces i sto hoces.
Da vas tek vidim kako cete provuci 20 mtara utpa u komadu. Opet nema sanse.
Nije to samo moje misljenje, svaki elektricar s kojim sam pricao ce potvrditi isto, dva koljena su u pravilu OK sve vise od toga je cesto nemoguce.

No cak i da sam u krivu OK. Moze se uvlaciti naknadno i lakse je sa zicama nego kabelima, pa nek ljudi rade sto hoce. Ja cu i dalje pisati svoja iskustva, pa tko hoce neka nesto neuci iz mog iskustva tko nece opet dobro
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:57   #5060
A da ne kazemo da ako imas par faza koje ti idu kroz isti buzir za razlicita trosila, skines osigurac za jedno trosilo kad ono jos uvijek imas napon. I to onako ne velik, cca.80V.
To mi se desilo prije mjesec dana i isprva je bilo wtf. Na kraju sam na SSM-u struja dobio odgovor da je to inducirani napon, neka s druge strane stavim neko malo trosilo i da ce mi napon past na 0.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.