Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2007., 14:06   #201
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ako se strogo držiš onoga što kažu Pismo i Crkva, što misliš, što je sa svim drugim ljudima? Onima koji pripadaju drugim religijama i onima koji ne pripadaju niti jednoj, a opet žive kao pošteni i dobri ljudi i drže se "božjih zapovijadi" ali iz vlastitog srca, a ne po učenju?




Znači, poštivanje različitosti, slobode, jednakosti, jednakopravnosti, tolerancija, to su obezbožene tendencije onih kojima je ispran mozak? Ispran od čega? Od ljubavi, dobrote, humanosti.
Pitam se kome je zapravo mozak ispran.........

takvi zavise, kao i svi uostalom, od milosti Bozije.
no, revnosno rukovodjenje u zivotu, a bez vere; kao i vera bez dela- ne spasavaju!
znaci, bitan je nacin i ispravnost verovanja. venac dobija onaj koji se bori po pravilima.
naravno, nisu se svi monasi spasli, niti su svi svetovnjaci propali.
ipak, nece doci kraj sveta pre nego svi doznaju o pravoslavlju, tako da izgovora za nepoznavanje/neznanje nece biti.

o ljubavi i toleranciji najbolje da procitas od jovana bogoslova, apostola ljubavi.
kao i ostalih, koji su zivote dali za veru. neki upravo jer su bili "netolerantni" prema neznaboscima i mnogoboscima. znas onu pricu o ponudi imperatora da u hram medj ostale bogove smesti i IH? jedan od ucenika apostolskih nije dozvolio, pa je bio zrtvovan.
uostalom, IH je rekao da nam donosi mir, al ne onakav kakav nam svet daje.
razmisli malo.

ti si slobodan sluziti i Bogu i mamonu.
priznati za oca i papu i Gospoda.
i svasta nesto ciniti, a sve da udovoljis ovdasnjem (zidovskom) moralu. bratstvo, sloboda, jednakost... tolerancija.
kako laz slatko zvuci...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:11   #202
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
znaci da zbog svoje ogranicenosti prihvacas prvo koje ti dojde i tvrdis da je to ono pravo?
zbog svoje poslusnosti Crkvi,
misionarske obaveze (kao hriscanina),
i prostote (ako bas zelis) koja ne prevazilazi tvoju, ocito...
dajem si zapravo.

a, pravo nisam zasluzio, vec mi dato. po volji Bozijoj sam pravoslavan, po delima gresnik.
nista nije od mene, sve je od Boga. sve Njemu i pripisujem.

naposletku, nije o meni, vec o veri i Crkvi.
jednoj, svetoj, sabornoj i apostolskoj.
ali jednoj!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:14   #203
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
zbog svoje poslusnosti Crkvi,
misionarske obaveze (kao hriscanina),
i prostote (ako bas zelis) koja ne prevazilazi tvoju, ocito...
dajem si zapravo.

a, pravo nisam zasluzio, vec mi dato. po volji Bozijoj sam pravoslavan, po delima gresnik.
nista nije od mene, sve je od Boga. sve Njemu i pripisujem.

naposletku, nije o meni, vec o veri i Crkvi.
jednoj, svetoj, sabornoj i apostolskoj.
ali jednoj!
ovakvi su najbolji, neko im kaze nesto i oni bez sumnje povjeruju.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:16   #204
zapravo... ne mogu se nacuditi...
vasoj brizi o opstem i velikom, a gubitku onog malog, osnovnog.
kako neko koje van Crkve moze o vaseljenskim temama? zar vam nije preche licno spasenje i briga za sopstvenu dushu?

ograda: sto sam pravoslavan, jeste privilegija, al i briga, obaveza... ispuniti dato mi. samouveren sam u ispovedanju, al da l' cu se delima opravdati... pitanje je.

...i, opet, kakkve su shanse jednog katolika, luterana, subotara i slicnih da se spasu?

postavljam li samo ja to pitanje, dira li to samo mene? il, kada vas vidim pronalazim utehu i hrabrim...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:17   #205
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
ovakvi su najbolji, neko im kaze nesto i oni bez sumnje povjeruju.
upravo!
takvi su blazeni.
jer je poslusanje vece od posta i molitve.
zato, budite kao deca, takvih je Carstvo Nebesko.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:26   #206
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
upravo!
takvi su blazeni.
jer je poslusanje vece od posta i molitve.
zato, budite kao deca, takvih je Carstvo Nebesko.
znam, ima u narodu jedna poslovica iznika iz ovakvih tvrdnja: blago budalama.

no offence.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:42   #207
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
znam, ima u narodu jedna poslovica iznika iz ovakvih tvrdnja: blago budalama.

no offence.

ne ljutim se. niti zelim da uvredim. niti sam lican.
opet, za budale smatram one koji su nemarni prema svom zivotu.
a, daju si za pravo toliko pricati.

evo, tema katolicizam i homosexalnost... pa, sutra ce ta kvazi crkva proglasiti pederluk kao redovnu i pozeljnu pojavu.
kao nedavno evoluciju. onaj nesretni (prethodni) papa...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:57   #208
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
ne ljutim se. niti zelim da uvredim. niti sam lican.
opet, za budale smatram one koji su nemarni prema svom zivotu.
a, daju si za pravo toliko pricati.

evo, tema katolicizam i homosexalnost... pa, sutra ce ta kvazi crkva proglasiti pederluk kao redovnu i pozeljnu pojavu.
kao nedavno evoluciju. onaj nesretni (prethodni) papa...
naravno da hoce, nemre crkva protiv razuma i znanosti.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 16:37   #209
[QUOTE=Osana;7846171]

Quote:
vidis... tvoja nadanja/zelje... kako su prazni, bezlicni, pojednostavljeni, svedeni na trenutno i chulno... gotovo defetisticki da zvucis... to nije zdravo stanje.
zivotaranje. prosto bitisanje. il uzivanje u prolaznim nasladama. bez preteranih ideala.

Moja nadanja su rezultat svjesnosti svojeg tijela i organičenja koje mi ono daje, ali u tom tijelu ima dosta ostavljenog prostora za duh, to je ono što ti nisi uvidio da je škola bivstvovanja na zemlji pomiriti tijelo i duh.
Prolazne naslade o kojim ti govoriš su daleko van mojih prostora, već se radi o životu i prihvaćenju materije i njenih zakona. Duh je slobodan ali materija ima ograničenja. Kad probudiš duh shvatiš da ono nema ograničenja kao materija i da je njegova priroda sloboda....
Idela to je dan u upisu druga je stvar što on tebi ne pretpostavlja kategoriju ideala, jer gledaš svijet svojom dioptrijom.


Quote:
Koliko god da nakitish i ukrasish, koliko god da se napregnesh i pozelis ziveti izvan Boga, koliko god rechi... sve ostaje... prazno.
I kad živiš izvan Boga živiš u njemu , ali to je više matematika za tebe jer ako živiš po duhovnom scenariju a ne religijskom bliži si Bogu nego tvoj "vlastiti dah".
Quote:
niko te zbog toga, ni jedan vernik, ne moze osuditi, prekorevati... vishe za zaljenje. ne podsmeh, vec zzal.
Kad žališ nekog, radi ti ego jer se on sam osjeća nadmoćnijim bez razloga. Danas žališ sutra bivaš žaljen...


Quote:
zar te nije strah? od truda i zrtve... a, sve ni za sta. za mirovinu?
ne znam... ne mogu se postaviti u tvoj polozaj i traziti odgovor, kad ne znam sta pitati...
A za što da se bojim? Mirno spavam...i nakraju želim mirnu starost ako mi je dosuđena i ako me ne pomete kapitalizam koji galopira.

Quote:
zar takav zivot ne pretpostavlja odsustvo morala!? leshinarenje, sebicluk, borbu za trenutno i prolazno?

Najbolji su mi oni koji sve prepostavljaju drugima, pa i sebe same, a onda završe na socijali...pjevali su po ljetu a zimi skapavaju.
Neprihvaćanje životnog ciklusa i same prirode svojeg bića spočitavamo drugima ono što sami nemamo. Ne treba se skrivati iza altruizma koji je od kartona sašiven po našem kroju.


Quote:
ti nemas straha, osim od zakona, zemaljskog, pravnickog, zakonodavnog... kako god.
POMOZI SAM I JA ĆU TI POMOĆI....poznate su riječi i zakon koji djeluje.
Quote:
tebi je sudija bliznji, ugledas se na okolinu, drugih uzora nemas... po tome sebe merish?
Mjerenje je stvar percepcije, a pošto svako mjeri svojom mjerom baš kao i ti mene sad onda shvati da si me u mjerenju i prije samog mjerenja zakinuo na vagi.

Quote:
kako se pouzdati u nekog takvog? biti blizak? verovati?
Prosuđuješ, pazi da ne budeš prosuđivan...u prosudbi drugog ego ti raste ko kvas...

Quote:
jer, kao sto pise u Pismu, a sto nam svakako sleduje: ubijace ljude misleci da time prinose zrtvu. tebi je moral promenljiva kategorija, sutra ces ispunjavati takav zakon, ne? jer, iznad tebe nema nikohg...
hm...
Zaista kao da ste greškom došli na tvrdu zemlju i duh vam je ustreptan i na sam spomen materije, a kupate se u njoj ne uvidjevši da je ne možete NEGIRATI jer s njome negirate zakon vašeg postojanja. Umjesto da je stavite tamog gdje joj je mjesto u životu i pomiriti sa njome i da bi bili u suživotu... prosuđujete one koji su to shvatili.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 18:37   #210
razumeo.
skoro.

nisam zeleo da ispadne kako je moj put ispravan. mada to (On) jeste jedini put. istina. i zivot.
al, nije moj! nego je izmisljen za mene, za nas. da ga sledimo. bar da se trudimo. licno, sve manje kao trudbenik i mucenik, a sve vise kao potrebu.

dakle, nisam ja trazio razlike u nasim licnostima, vec u nacinima.
a, tvoj je... neodredjen. instinktivan?
bar za mene. (prica o dioptrijama i percepcijama)
mene, koji sam na pocetku.
...da upoznam najpre sebe.

mozda je tebi moj uzak, predvidiv, monoton...

ustvari, zasmetao mi onaj deo o egu i kvascu.
obicno se drzim postrance u (zivim) polemikama. ne namcem svoje misljenje.
do onog momenta kada se ispoveda vera. na sta nisam pozvan, ali...

osim licnog dozivljaja, osecaja... ne dozvoljavam si slobodu (drskost) da tumacim Pisma, zakone...
tako, drzeci se (a, nisam tako krut. sta vishe...) ucenja Crkve, predanja... ozbiljno se zapitam ko je lud?

kako potvrdih: ludost pred svetom je mudrost pred Bogom.
vecina sama bira svoj put, al ne dozvoljava Bogu da vodi njihove korake.
sami sebi dovoljni.

valjda je to sustina...

ima jos par stvari.
-o socijali. ume biti i ona slatka. kada se takva zivi u miru. jer, ukusniji je i komad suvog 'leba tada, nego izobilje u nespokojstvu.
mada me ne dira, jer su svi oko mene trudili da imam. ne pozelim. itd...
-o zaljenju. kada me hvale, tada se brinem za sebe. da sam na krivom putu.
-o materiji. nema niceg loseg u blagostanju. apostol petar kaze da je idalan spoj izobilje i vera.
-o prosudjivanju. vishe se sablaznjavam. nad tim laznim spokojstvom, ovdasnjoj i tamosnjoj mlakosti, lezernosti...
-o egu, opet. nemam ja sta kome dokazivati. ovde il bilo gde. potvrdjuju nas dela, ne rechi.

i, tako... izgubih nit...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 14:46   #211
[QUOTE=Osana;7856346]

Quote:
ima jos par stvari.
-o socijali. ume biti i ona slatka. kada se takva zivi u miru. jer, ukusniji je i komad suvog 'leba tada, nego izobilje u nespokojstvu.
mada me ne dira, jer su svi oko mene trudili da imam. ne pozelim. itd...

Kažu stari pas vučja sprdačina...treba misliti o tome, pripremajući se za sutra.


-
Quote:
o zaljenju. kada me hvale, tada se brinem za sebe. da sam na krivom putu.
ne zanima me žaljenje a niti hvaljenje nije dobra hrana za ego, treba biti to što jesi a to je ostvarenje svoje slobode.

-
Quote:
o materiji. nema niceg loseg u blagostanju. apostol petar kaze da je idalan spoj izobilje i vera.
Postoji zakon;onaj tko je ostvario svoju duhovnost taj ostvaruje i materijalnu sigurnost.



Quote:
i, tako... izgubih nit..
To je ljudski i šarmantno na svoj način...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 00:32   #212
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Zato što ljudsko tijelo nije stvoreno da muškarac i muškarac budu zajedno.Vi možete govoriti što hoćete ali ljudsko tijelo nije tako "dizajnirano" stoga to je defektno.glede fiziologije.A glede psihologije to je poremećaj koji nije urođen već se stječe.
A ti si sto?

Biolog? Lijecnik? Psiholog?
Pa nije znanost nogomet gdje su svi "bolji izbornik od Cire".
Za diplomu biologa, lijecnika ili psihologa treba nesto vise od gledanja TV-a, citanja novina i naklapanja poslije mise u kvartovskoj birtiji uz trestanje Thmpsona iz jukeboxa
__________________
www.stomatolog.in
stara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.