Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2007., 18:03   #61
Quote:
ladyblack kaže: Pogledaj post
Radi cega se ne bi obicni svecenici zenili? Cista izmisljotina, koju ni jedna druga krscanska crkva ne podrzava.
Pitanje je odlično! I meni nije jasno zašto se ne bi ženili? Onda barem ne bi bilo toliko "nezakonske" djece ili ne znam kako da se izrazim...
__________________
"If we'd go again all the ways from the start
I would try to change all things that killed our love..."
Leonela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:57   #62
Quote:
ladyblack kaže: Pogledaj post
Gdje poceti? Na primjer kontracepcija. Zasto bi bilo bolje da se sire zaraze i bolesti? Ok, znam ja crkvine razloge, ali kao sto to i crkva dobro zna -- ljudi su gresni. Takva je stvarnost i prema njoj treba djelovati. Drugi primjer (mada ne licni) -- radi cega se ne bi obicni svecenici zenili? Ako neko zeli posvetiti cijeli svoj zivog Bogu, uvjek postoji samostan. Radi cega se ne bi obicni svecenici zenili? Cista izmisljotina, koju ni jedna druga krscanska crkva ne podrzava.

Ovim ne mislim reci da ispovjed nema funkciju, samo da ja licno ne mogu ciste savjesti otici i kazati da se kajem za SVE svoje "grijehe". Ali naravno da su stvari kao grijesi prema osnovnim etickim normama druga stvar.
Pa sex prije braka je grijeh jel? Samim tim nebitno je pitanje kontracepcije. Crkva dozvoljava kontracepciju u braku pod posebnim uvjetima. Nije crkvena zapovjed da netko mora biti svećenik, oni su to sami izabrali znaju što ih čeka. Svećenik mora biti 24 sata na "usluzi" vjernicima pa stoga postoji opasnost da se konfrontiraju njegov poziv i osjećaji prema njegovoj obitelji ( u slučaju kad bi se dozvolila ženidba svećenika).

A što se tiče ispovjedi i kajanja grijeha pa nije svaki objektivno težak grijeh i subjektivno. Znači dužan/na si ispovjedit samo teške grijehe a da bi nešto bilo težak grijeh mora biti velika stvar, potpuno slobodna volja i znanje da se radi o teškom grijehu. Ova tri uvjeta moraju bit kumulativno ispunjena
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 14:23   #63
Ja se osječam lakše nakon svake ispovjedi. a pogotovo kod našeg župnika on jednostavno zakon čovjek i vidi se da živi svoju vjeru.
Divlji Cigan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 15:24   #64
da
__________________
Nije mi mozak prešao stepenicu da logaritmiram svoje iskustvo u viši nivo bez ikakvog predznaka u naboju.
anaivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 09:56   #65
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Nije crkvena zapovjed da netko mora biti svećenik, oni su to sami izabrali znaju što ih čeka.
Vjerojatno, samo šteta što se toga ne pridržavaju...
Leonela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:22   #66
Opet sve isto, sve po starom na religiji...nekome se ne mili ispovijediti pa trazi istomisljenike, dok su oni koji se ispovijedaju idioti of kors.

I naravno, sta ce nam svecenici-pedofili jer mi imamo izravnu vezu s Bogom. Za one koji nemaju kontakt, evo ga: [email protected]. Napises mu mejl, kazes "sorry" i izbacio si svecenika iz ispovijedi...Isto je i s ostalim sakramentima - vjecas se izmjenom mejlova ili razmjenom sms-ova s buducom/im zenom/muzem.

Bolesnicko pomazanje ti moze obavit muz ili zena ili netko blizak.

Krstenje je isto bzvz. krstis se kad odrastes i ako to odlucis. Ni to se ne radi u crkvi. Odes ujutro na wc, odlucis da ces biti krscanin i dok se umivas razmisljas o tome kako se sam krstis vodom koju si sam posvetio jer je posvecujes svojom vjerom i ljubavlju s bogom s kojim se mejlas...Sve se to da bes crkve, bez pedofila u blizini i ne kosta nista...
-----------------
legitimitet svecenika da daju odrijesenje od grijeha proizlazi iz biblije i isusovih rijeci.
drugo je to sto se danas Isusa lako moze politicki korektno editirati i jednostavno zanemariti sto je rekao.
----------------
glede stava ateista o ispovijedi - koga je briga za to. ljudi zive svoj film i to je u redu. ali ovi - koji su in touch with god osobno i s njime su na ti, kojima ne treba biblijska osnova ni za molitvu ni za odrjesenje grijeha, ni za sto zapravo - e ti ce uistinu gorjeti jednog dana u kupelji od sumpora. i to ne zbog toga jer ne vole boga ili sto ne idu u crkvu, vec zbog oholosti i samodostatnosti. krscanski osjecaj izvan zajednice vjernika i zjednicke euharijstije i sakramenata nije moguc - pa kome to bilo pravo a kome krivo...
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:41   #67
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
glede stava ateista o ispovijedi - koga je briga za to. ljudi zive svoj film i to je u redu. ali ovi - koji su in touch with god osobno i s njime su na ti, kojima ne treba biblijska osnova ni za molitvu ni za odrjesenje grijeha, ni za sto zapravo - e ti ce uistinu gorjeti jednog dana u kupelji od sumpora. i to ne zbog toga jer ne vole boga ili sto ne idu u crkvu, vec zbog oholosti i samodostatnosti. krscanski osjecaj izvan zajednice vjernika i zjednicke euharijstije i sakramenata nije moguc - pa kome to bilo pravo a kome krivo...
Nije me briga ni za stav ateista ni za stav ovih kojima ne treba Crkva. A tko će se kupati u sumporu nitko ne zna, uopće ne mora značiti da će ovi kojima nije potrebna Crkva završiti u sumporu. Malo ti je radikalan stav glede toga.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 13:41   #68
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
glede stava ateista o ispovijedi - koga je briga za to. ljudi zive svoj film i to je u redu. ali ovi - koji su in touch with god osobno i s njime su na ti, kojima ne treba biblijska osnova ni za molitvu ni za odrjesenje grijeha, ni za sto zapravo - e ti ce uistinu gorjeti jednog dana u kupelji od sumpora. i to ne zbog toga jer ne vole boga ili sto ne idu u crkvu, vec zbog oholosti i samodostatnosti. krscanski osjecaj izvan zajednice vjernika i zjednicke euharijstije i sakramenata nije moguc - pa kome to bilo pravo a kome krivo...
Hmm, post ti je bio vrlo dobar do boldanog mjesta... recimo, ja ne vjerujem da pakao uopće postoji - no čak i ako postoji, još manje vjerujem da si ti konkretno sposoban ocijeniti tko će tamo završiti a tko neće. Čak ni po dosadašnjem životu, a kamoli po budućem, što ne zna nitko niti može znati.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 14:53   #69
Quote:
tko će se kupati u sumporu nitko ne zna, uopće ne mora značiti da će ovi kojima nije potrebna Crkva završiti u sumporu. Malo ti je radikalan stav glede toga.
Quote:
recimo, ja ne vjerujem da pakao uopće postoji - no čak i ako postoji, još manje vjerujem da si ti konkretno sposoban ocijeniti tko će tamo završiti a tko neće. Čak ni po dosadašnjem životu, a kamoli po budućem, što ne zna nitko niti može znati.
slazem se, opravdani prigovori. moj upis glede izgaranja u sumporu nije bio ocjena o tome tko ce u pakao a tko ne (iako se tako cini, priznajem), nego moj stav prema tom simptomaticnom sjedenju na dvije stolice - tipa "vjerujem u Boga i u tome ne trebam ni Crkvu ni sudruga ni zajednicu drugih vjernika. ja sam sam sebi Crkva".
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:07   #70
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
slazem se, opravdani prigovori. moj upis glede izgaranja u sumporu nije bio ocjena o tome tko ce u pakao a tko ne (iako se tako cini, priznajem), nego moj stav prema tom simptomaticnom sjedenju na dvije stolice - tipa "vjerujem u Boga i u tome ne trebam ni Crkvu ni sudruga ni zajednicu drugih vjernika. ja sam sam sebi Crkva".
Ne mislim da se radi o sjedenju na dvije stolice. Ljudi jednostavno imaju potrebu smatrati se jedinstvenim, a ne 'pripadati' nekoj 'amorfnoj skupini', ili još gore, biti ovca u stadu. Naravno, ti jedinstveni ljudi međusobno nalikuju jedan drugom k'o jaje jajetu (tj. otprilike kao jedna ovca drugoj ) i u nekim drugim slučajevima nemaju problema biti 'jedan od mnogih' - ali to je je već drugi par opanaka.

U svakom slučaju, čemu zazivati pakao za trivijalan psihološki fenomen. Meni je teško zamisliti Boga i inače, no Boga koji bi bio takva picajzla i zlopamtilo, čak nemoguće.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 12:44   #71
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ne mislim da se radi o sjedenju na dvije stolice. Ljudi jednostavno imaju potrebu smatrati se jedinstvenim, a ne 'pripadati' nekoj 'amorfnoj skupini', ili još gore, biti ovca u stadu. Naravno, ti jedinstveni ljudi međusobno nalikuju jedan drugom k'o jaje jajetu (tj. otprilike kao jedna ovca drugoj ) i u nekim drugim slučajevima nemaju problema biti 'jedan od mnogih' - ali to je je već drugi par opanaka.

U svakom slučaju, čemu zazivati pakao za trivijalan psihološki fenomen. Meni je teško zamisliti Boga i inače, no Boga koji bi bio takva picajzla i zlopamtilo, čak nemoguće.
lijepo si rekao i sam - ljudi vole pripadati stadu. em su hrvati, em su navijaci, em su rokeri i nema niki problema s time da su dio zapjenjenog stada. dobit ces ih da vicu "ciro pederu" bez imalo problema iako znaju da on to nije.

ali, molit se u zajednici s drugima - to je, kao sto kazes, drugi par opanaka. odgovor je u tome da ljudi koji vjeruju "u svoja cetiri zida" nemaju bas nikakav odnos s bogom. s bogom se komunicira putem molitve, njega se sjeca kroz cijelu godinu citanjem svetih knjiga, njemu s ispovijeda svoje grijehe, zahvaljuje mu se na ljubavi i darovima. a dar vjere je takav da ga covjek zeli podijeliti s drugima. to je tako i to vjernici znaju. isto tako, onaj koji svoju vjeru ne zeli podijeliti s drugima koji vjeruju zapravo nema sto za podijeliti i s time se ne zeli suociti. zato "vjeruje" u svoja 4 zida. zato mu ne treba ni Crkva ni crkva pa ni ispovijed ni bilo koji drugi sakrament. i tu mu price o pedofilima, zatiracima znanosti i inkviziciji sjajno sluze da si olaksa savjest prema sebi samome jer u sebi zna da je neiskren.

i jos nesto. nikoga ne osudjujem zbog nevjerovanja, samo zbog neiskrenosti. ne vjerovati je jednako legitimno kao i vjerovati, samo sto je vjerovati, po meni, bolje. nevjerovanje je isto izbor. ima svoje konzekvence ali ga treba postivati jer je iskren. ali lagati sebi ili drugima nikad nije dobro - onda kada se kao fol vjeruje a ne ide u crkvu. budi fer i reci da ne vjerujes.

isto se odnosi i na one koji kao fol idu u crkvu, ali iz svih razloga zbog kojih se ne treba ici, ali to je vec drugi par opanaka.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 19:34   #72
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
ne vjerovati je jednako legitimno kao i vjerovati, samo sto je vjerovati, po meni, bolje. nevjerovanje je isto izbor.
Kako misliš 'izbor'? To sam već čuo na više mjesta ali ne sjećam se da sam ikada dobio kvalitetan odgovor.

Ja nemam dojam da je vjera izbor. Ako mi prijatelj kaže da je jučer pogledom podignuo svoj Fiat Punto, ja mu to neću povjerovati - i u tome neće biti ama baš nikakvog mog izbora. Ja to NE MOGU povjerovati, nemam tu slobodu, nemam tu mogućnost. Kad bih to povjerovao, onda bih morao prekrižiti mali milijun drugih spoznaja o funkcioniranju svijeta. A kad bih tako lako mijenjao sve spoznaje koje se grade godinama... pa.. ne znam što bi onda bilo, ali definitivno nemam osjećaj da to ovisi o mojoj volji. Ja sam jednostavno takav, isto kao što imam jednu glavu i dvije ruke. Ne mogu ja odlučiti da će mi narasti još jedna ruka, samo zato što mi treba. Isto tako, misliš li ti da je doslovno moguće ODLUČITI da ćeš ipak povjerovati svom prijatelju da je pogledom podignuo automobil? Ono tipa, ok, odlučio sam, i vjerujem ti?

Ista stvar je i sa Bogom. Ja nisam nikada imao nikakav doživljaj, nikakav uvid, ništa osobno što bi mi govorilo da Bog postoji. Jedini razlog zašto ja ne poričem njegovo postojanje s apsolutnim uvjerenjem, jest taj što znam za neke druge pametne ljude koji doslovno vjeruju u to (ili se bar tako meni čini). No s druge strane, znam jako puno toga što mi objašnjava gotovo sve fenomene koje primjećujem, koje doživljavam. Čak i one fenomene koje ne mogu saam (ili ovog trenutka) objasniti, imam prilično dobru predodžbu kako bi se oni MOGLI objasniti, uz samo malo više običnih, fizikalnih ili drugih znanstvenih, spoznaja.

Istina, problem čije rješenje ne mogu niti zamisliti je pitanje porijekla svemira. Kako je uopće moguće da svemir postoji? Otkuda materija? Otkuda bilo što? To pitanje mi se doslovno čini nerješivo. Ali odgovor da ga je Bog stvorio, zapravo i nije odgovor. To je samo davanje imena tom nerješivom misteriju postojanja; no time taj misterij ne postaje nimalo bliži ili lakši za svariti.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 09:34   #73
Uglavnom, da zakljucim upise na ovu temu. Ispovijed u crkvi (kod svecenika) da. Sve ostalo nije ispovijed.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 16:11   #74
Leonela potpuno se slažem s tobom... Mislim da ako se ti iskreno i od srca kaješ za svoje grijehe, i črvsto odlučuješ da ćeš se popraviti ne treba ti svećenik. Nije on ništa više zbližen s Bogom nego mi sami. Jer ja dođem u crkvu, kajem se za svoje grijehe, ali znam da ću to sutra ito napravit, i onda mi kao Bog oprosti grijehe... bezveze. Osim toga, kao da se grijesi razriješe ako pomoliš tri Oče naša. To se mora istinski pokajat i popravit na pravi način...
__________________
dođem tu i tamo...
heidy333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:26   #75
Quote:
heidy333 kaže: Pogledaj post
Osim toga, kao da se grijesi razriješe ako pomoliš tri Oče naša. To se mora istinski pokajat i popravit na pravi način...
Eto vidiš kako znaš samo još trebaš reć na ispovijedi grijehe
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.