Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2007., 14:30   #21
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
jel ti čitaš novine ...ili da li uopće znaš što se događa oko tebe...??

i o kakva ti 2 gospodara govoriš???

ne citam novine.
2 gospodara: procitati Bibliju.
ukratko, ne moze se ugadjati papi i IH. nema sluga 2 gospodara. osim ako ne stavljas znak jednakosti izmedju pomenute dvojice.
itd, itd...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 14:35   #22
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
Lapulapu!

Ma ne brini nista. To je jedno kucno okupljanje, nazalost- u danasnje vrijeme i u najvise obitelji- zasnovano na obilnom jelu i picu. Nego, nije uvijek tako.Ipak, iz iskustva znam da se najmanje(najcesnje nimalo i nikad, u vcini obitelji) ne govori o Gospodinu, ili o svetom cijeg se spomena sjecaju.

Ne razmisljaj kako ces se prekriziti.Taj obicaj Bog nije nigdje zapovjedio(pogotovo nije precizirao treba li 3 ili 5 prstiju)- mada nije ni zabranjen....moj predlog Ti je da se u tom trenutku ponasas onako kako govore Tvoja vjerska osjecanja i ubjedjenja.Ako si Rimokatolik/inja prekrizi se na svoj nacin i td...

Inace, krsna slava opet je nesto sto u Pismu ne nalazimo.Tako, NE MOZES NIUCEMU POGRIJESITI U BOZJIM OCIMA, iz prostog razloga sto On to nije ni zapovjedio!

Pozdrav u Gospodinu!
slazem se s prvim delom. svelo se na krkanje i provod.
ipak, ovde smo religije radi, a ne izopacenja iste.

drugi deo... hm... ako se bude drzala (samo) Pisma i sopstvenog dozivljaja, zavrsice kao jehovini svedoci. bolje da poprica sa svestenikom. nego da slusa nas dvoje. ti lezeran, ja rigidan.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 19:29   #23
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
ne citam novine.
2 gospodara: procitati Bibliju.
ukratko, ne moze se ugadjati papi i IH. nema sluga 2 gospodara. osim ako ne stavljas znak jednakosti izmedju pomenute dvojice.
itd, itd...

pročitala a što i tebi preporučam jer se onda ne bi u tvom srcu hranila takva osjećanja ...preporučam malo čitati što nam je Isus govorio...
i što ti znači slova IH??
šta ne možeš od silne vjere napisati Isus Hristos ili šta??

samo jedna vrlo neproduhovljena osoba može staviti znak jednakosti između pape i Isusa

nekima je dato da čuju a nekima nije

gdje misliš da je u toj priči o kalendarima o 3,5, 10 prstiju o ovom i onom položaju tijela Bog
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 22:12   #24
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
pročitala a što i tebi preporučam jer se onda ne bi u tvom srcu hranila takva osjećanja ...preporučam malo čitati što nam je Isus govorio...
i što ti znači slova IH??
šta ne možeš od silne vjere napisati Isus Hristos ili šta??

samo jedna vrlo neproduhovljena osoba može staviti znak jednakosti između pape i Isusa

nekima je dato da čuju a nekima nije

gdje misliš da je u toj priči o kalendarima o 3,5, 10 prstiju o ovom i onom položaju tijela Bog
zar bi citirani dogmat/kanon/a. pravilo ishta promenilo?

jer ako si procitala Bibliju, a nisi se zapitala:
-otkuda prichest telom (a, ne i krvlju) Hristovim
-otkud indulgencije
-bezgresnost Presvete Bogorodice
-krkanluk na velike postove, sredom i petkom
-filiokve
-nepogresivost pape
-evolucija
-chistiliste
-spasavanje verom
-papski kalendar
-tombola u crkvi
-svetski savez crkava
...chemu sve drugo? chemu objasnjenje krsne slave, pravilnog zakrshtavanja...?

moja osecanja prema sektashima su takva.
uostalom, kako je samarjane nazvao Gospod?
sta kaze apostol pavle o jereticima?
a, apostol ljubavi, preblagi jovan o izopacenju vere?

m' daj...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 22:15   #25
Da li će to biti samo krkanje i provod ~ čemu se neću protiviti ili pak pravo svetkovanje krsne slave, prepričat ću vam nakon što prođe.

Bit će nas desetak, nešto djece, budući sam čitala da je Vidrica i praznik djece, odlučili smo osim sitnice za domaćine pripremiti za mlađe košaru sa slatkišima

Danas smo ih sreli, sin je opet ponovio poziv, očito im je stalo da dođemo i baš smo počašćeni

...očekivala sam koji savjet tipa 'Pre odlaska treba popiti svo piće iz čaše da ne ostave dušmanina u kući' (nađeno tu) i slično

..šalim se, baš vam svima hvala
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 22:53   #26
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
zar bi citirani dogmat/kanon/a. pravilo ishta promenilo?

jer ako si procitala Bibliju, a nisi se zapitala:
-otkuda prichest telom (a, ne i krvlju) Hristovim
-otkud indulgencije
-bezgresnost Presvete Bogorodice
-krkanluk na velike postove, sredom i petkom
-filiokve
-nepogresivost pape
-evolucija
-chistiliste
-spasavanje verom
-papski kalendar
-tombola u crkvi
-svetski savez crkava
...chemu sve drugo? chemu objasnjenje krsne slave, pravilnog zakrshtavanja...?

osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:05   #27
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
...da prekratim:
ali zeni ne dopustam da bude ucitelj, niti da vlada muzem, nego da bude mirna. (1. tim. 3,12)
<nije u duhu jednakosti, vec shovinizma, diskriminacije, mizoginije... i u Duhu Svetom>
eto, tako te ja bodrim, svaki dan...dokle god "danas" traje, da ne postanes tvrdokorna obmanom greha. jer smo postali zajednicari Hristovi, samo ako PRVOBITNU veru DO KRAJA odrzimo.
...kaze Pismo.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:09   #28
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry

ishodjenje Sv. Duha:
a kada dodje utesitelj, koga cu vam ja poslati od Oca, Duh Istine, KOJI OD OCA ISHODI, On ce svedociti za mene. (jov. 16, 26)
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:11   #29
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
indulgencije:
njemu ne trebaju zrtve paljenice, vec srce skruseno... (ne mogu traziti po Bibliji, veruj da je tako rekao, doslovce)
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:13   #30
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
...rekao koji jede Bogu jede, koji ne jede Bogu ne jede.
da ne osudjujemo bracu kada jedu/ne jedu.
ipak, sredstvo (jedno od) za zadobijanje Duha Svetog je i post.
traje vaskrsnji, najveci. na hlebu i vodi.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:15   #31
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
kalendar:
ne pomeraj medje koje su tvoji oci postavili. (price solomonove)
znak kraja vremena je i promena datuma obelezavanja praznika. (po prorocima)
jos uvek drzimo julijanski... ne gregorijanski.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 23:18   #32
Quote:
angelina1 kaže: Pogledaj post
osim tombole u crkvama i nepogrešivosti pape u onom smislu u kojem ti misliš...za ostalo sam bez riječi...daj molim te još jednom ti velim pročitaj Bibliju...
imaš i online Bibliju http://www.hbk.hr/biblija/ pa ukucaj pojmove o kojima pišeš da s ene zamaraš čitajući sve...pa malo pogledaj...jer stvarno na ovo što si ti napisao nema smisla odgovarati
sorry
da...
...cistiliste, spasavanje (samo) verom, klupe u crkvi, tombola...
nisam mogao naci u Bibliji.
latinska izmisljotina, obmana.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 22:10   #33
Evo prijavak

Bili jučer, stigli oko 14 sati, neki su gosti već sjedili, druge smo još malo sačekali. Ispričali smo se ako u nečem pogriješimo, ali su nas svi uvjeravali kako je njima veliko zadovoljstvo što smo došli, a i da više nema tako strogih pravila kod obilježavanja slave.

Prvo iznenađenje na koje me nitko nije upozorio bilo je što su žene sjedile u drugoj prostoriji. Ne znam da li je to inače običaj, ali ovdje je bilo tako. Mada su se usprotivili kad sam rekla da idem i ja tamo, ak je takav običaj.

Drugo iznenađenje je što se s ručkom nikako nije počinjalo jer se čekalo D...pa sad će, samo što nije, pa vidjesmo ga, pa ovo, pa ono...pa ispričavanje nama al ipak bi oni čekali D...

Uglavnom, D...je - svećenik ne znam da li on dođe na svaku slavu na koju ga pozovu, il je ovdje došao zato što je blizak s obitelji, uglavnom izmolio, odručao s nama, popio malo vina, bio vrlo duhovit, drag i zabavan

E, jedino što sam mu zamjerila jest da je on smio žito uzeti triput...a tako je bio fino i ja bi bila još!!

Zadnje uređivanje Lapulapu : 01.04.2007. at 22:20. Reason: .
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 22:18   #34
Uglavnom, kad smo stigli ponuđeni smo žitom i kolačom, uz napomenu da je sve toga jutra blagoslovljeno. Uzela sam žličicom jednom kako ste me i poučili i žličicu ubacila u čašu s vodom. Probala sam i komadić blagoslovljenog 'kolača' - rekla bih da je to običan domaći kruh. Možda griješim.

vi smo se okupili za stolom, ustali smo, zapalila se svijeća, oni su se pomolili i to je uglavnom bilo to od vjerskih obilježja. Drugo je bio - ručak. Posan, doduše, iako su za 'one koji ne poste' predvidjeli i sarmu i odojka.

Malo me začudilo što je sve osim juhe bilo hladno. Da li se to sve iz nekog razloga priprema ranije, ili samo oni nisu imali uvjeta držati na toplome, recite mi vi Inače, svećenik (prota?) nas je poučio kako se nekad slava tri dana slavila al eto, sad je malko drugačije. Hvala za napomenu o piću , zaista, stalno se nešto čaše dizale i nazdravljalo, da nisam pazila završila bih pod stolom

Kad smo odlazili, domaćin nas je izljubio triput i rekao da nek se dok smo živi srećemo na taj dan.

Lijepo
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 23:48   #35
nije obicaj da zene sede u drugoj prostoriji.
nismo talibani. :-)

pre slave se kolach i zito nose u crkvu, rano ujutru. blagosloveno od svestenika. koji je, ocigledno, kucni prijatelj. jer njegovo prisustvo nije pravilo.
i, zito se moze jesti. po zelji.

osim sto je osveshtan, slavski kolac je toliko (ne)obican koliko je domacica veshta.

slava je posna. vaskrsnji je post.
ipak, lep gest je ta sarma.

slava se slavi jedan dan. iskljucivo. jer sledeci dan je drugi svetac.
a, danas se slavi danima. jedan za mlade, drugi za starije, treci za rodbinu, cetvrti...

bitno: obicaj je da se na slavu poziva samo 1. put.
svaki sledeci se podrazumeva. znaci, dolazis bez poziva.
mada ce te verovatno podsetiti.

najbitnije: domacinima si draga i bitna. cim si pozvana. i tako im uchinila/uzvratila chast.

...mozda da si trazila osvestanu vodicu da ti daju.
ne kvari se godinama, a pije po potrebi.
lepo je imati kod kuce, stoga.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 21:31   #36
Hi Lapulapu, drago mi je da si lijepo prosla na slavi. Ako zelis, nastavi da istrazujem Pravoslavnu duhovnost.Doista, to je crkva sa jednim dugim iskustvom i nasledjem,...Mozes otic´ na liturgiju, na jutarnju ili vecernju sluzbu. Inace, sluzbe su vrlo karakteristicne i zanimljive ovog tjedna, mislim da bi na svakog ostavile dubok utisak.

God bless you!
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 21:33   #37
osim sto je osveshtan, slavski kolac je toliko (ne)obican koliko je domacica veshta.
........

Ovdje vise rijetko tko mijesi slavski kolac u kuci. Vecina ih narucuju,..., i kad se unosi u kucu poskropi se osvecenom vodicom...
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:05   #38
nvp, kada savetujes, bi li ti otisao na misu. kao gest pomirenja, recimo? :-)

i, pripadas li tzv. "cg pravoslavnoj crkvi"?

(nisu provokativna/zlurada pitanja, mada cemo se sigurno zakaciti ako krivo odgovoris)

:-)
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:39   #39
Ciao Osana!

Sto se tice mise, ja cesto posetim misu u jednom franjevackom samostanu u mom gradu- da vidim kako malo stoje stvari u Katolickoj Crkvi.Dakle, ne ucestvujem u obredima, ali ´provjeravam duhove da li su od Boga´!
U principu, bio sam par puta i u dzamiji, a planiram posjet i nekom budistickom hramu- onako cisto turisticki!:-)

Sto se tice Crnogorske Pravoslavne Crkve, bio sam i u takvom hramu.Nisam njihov pripadnik , jer ta vjerska zajednica jos uvijek nije priznata kao autokefalna u Pravoslavnom svijetu!Ali jesam Crnogorac!:-))

Jesam pripadnik Pravoslavne Crkve, kako ja volim reci - u ´administrativnom smislu´, ali svjestan sam mnogih podjela misljenja koja postoje unutar PC,- tako da stalno istrazujem, preispitujem, citam Pismo, razmisljam,,,I sam nisam siguran u vezi nekih misljenjima/vjerovanjima u Pravoslavnoj Crkvi, tako da se nadam da ce me Bozji Duh uvesti u puninu Istine.

Hristos vaskrse!

P.S. I malo vise tolerancije, radosti i opustenosti- savjetujem ti !:-))

God bless
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 14:41   #40
E da, i siguran sam da se necemo ´pokacit´´, jer je NVP-u forum samo razonoda nista vise, a on ne zeli da dio slobodnog vremena koje provede na forumu.hr provede u ´ratu´). Imam precih stvari:-)
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.