Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2007., 20:58   #41
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
politeisti s brojnim praznovjerjima - a dobar komad toga nam se uvukao i ostao i u kršćanstvu
Hmmm... zašto bi Gromovnik bio praznovjerje, a njegov alter ego sveti Ilija pravovjerje?

Hrana za razmišljanje je OVDJE. Zašto bi, primjerice, jedan sin Božji - Romul - bio praznovjerje, a drugi - Isus - pravovjerje?
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:00   #42
Kad kažem praznovjerje mislim na vjeru u vile, vještice, vukodlake, kućne u šumske duhove, patuljke... no, poganština. Prerasli to.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 00:20   #43
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nema nikakvih dokaza za slavenski politeizam i pogotovo za njihove religiozne obrede. Dokazivati nešto imenima planina, spaljivanjem lutke na karnevalu i prikupljanjem narodnih bajki je nešto što zasigurno ne može dovesti do nečega što bi bilo van svake sumnje.

Dakle, nepismeni su pa su zasigurno imali razvijenu politeističku mitologiju?
Šališ se?
Otkad je nepismenost dokaz ičega osim nepismenosti?

Nitko nikad nije dokazao slavensku mitologiju van svake sumnje, svako takvo istraživanje sliči na nekakvu bajku, tj. rezulltati takvih istraživanje, jednostavno nema dovoljno materijala.
..
ovo su jeftine provokacije i spamanje/trolanje, no posto neki ljudi mogu to uzeti za ozbiljno - naprotiv, znanstveno je utvrdjeno da je bilo dosta toga, nisu to nikva nagadjanja.
u Hrvatskoj i shire je prof. Katicic imal dosta radova na tu temu. zatim postoji gomila ruskih radova. postoje slavenske rune, zapisane, i djelomicno deshifrirane. itd, itd...

isto tak, "o svima ima sve sam o slavenima ne" - pa recimo, ne postoji engleska mitologija
postoji nesto o irskoj/keltskoj, al to je tek malo vishe neg kaj se zna o slavenskoj.

ne zna se nish o Ilirskoj mitologiji, al samo budala bi zato rekla da je nije bilo.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 31.03.2007. at 00:58.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 00:50   #44
evo nesto (dosta toga na jednom mjestu) o hrvatskoj mitologiji, iako nazalost u negativnom svijetlu neodobravanja projekta. :|
u svakom slucaju jako zanimljivi clanak, koji pokazuje da je mitologije i te kak bilo, i da je josh uvijek ima, no da je falilo-istrazivanja.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 10:23   #45
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Kad kažem praznovjerje mislim na vjeru u vile, vještice, vukodlake, kućne u šumske duhove, patuljke... no, poganština. Prerasli to.
Woah, ček' malo! Pitaj prosječnog obrazovanog homo sapiensa o tome. Začudno visok postotak će ti reći da vjeruje u ponešto od toga. Kakvo je stanje među neobrazovanim ili ispodprosječno obrazovanim homosapiensima, ne usuđujem se niti pomisliti.

Što se tiče "poganštine" koju spominješ - a koja je razlika između kršćanske vjere u postojanje đavla i poganskog vjerovanja u vile?

Da, da, znam, danas se Isusovo iskušenje u pustinji NE tumači posjetom doslovnog, rogatog, papkastog, črnog, dlakavog đavla, nego kao duhovna borba tijekom koje se Isus pita zašto ne bi zavladao svijetom kad ima svu moć potrebnu za tako nešto, moć samog Boga. No, kršćani i dalje vjeruju u đavla kao osobu. Zašto bi to bilo pravovjerje, a strah pred Črnbogom (ili kako već) praznovjerje?
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 11:53   #46
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Kad kažem praznovjerje mislim na vjeru u vile, vještice, vukodlake, kućne u šumske duhove, patuljke... no, poganština. Prerasli to.
Kaze sljedbenica kulta Sunca.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 18:53   #47
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
ovo su jeftine provokacije i spamanje/trolanje, no posto neki ljudi mogu to uzeti za ozbiljno - naprotiv, znanstveno je utvrdjeno da je bilo dosta toga, nisu to nikva nagadjanja.
u Hrvatskoj i shire je prof. Katicic imal dosta radova na tu temu. zatim postoji gomila ruskih radova. postoje slavenske rune, zapisane, i djelomicno deshifrirane. itd, itd...

isto tak, "o svima ima sve sam o slavenima ne" - pa recimo, ne postoji engleska mitologija
postoji nesto o irskoj/keltskoj, al to je tek malo vishe neg kaj se zna o slavenskoj.

ne zna se nish o Ilirskoj mitologiji, al samo budala bi zato rekla da je nije bilo.
Nema nikakva gomila ruskih radova, ima samo gomila pokušaja da se od ničega stvori nešto. Motivi su bili panslavističke političke prirode i van toga ih se ne može promatrati.

Šališ se ovo za Engleze, pretpostavljam? Jasna ti je razlika između Engleza i Slavena?

Ako se ništa ne zna o ilirskoj mitologiji, samo budala može misliti da može nešto reći o njoj. Ako se o nečemu ništa ne zna, jedini zaključak je "možda je bilo, ali i ako jest, mi ne znamo ništas o tome i nećemo izmišljati".

Stari Slaveni su vjerovali maksimalno u vile i duhove, noćne demone i slično.
Nepoznanica je da su imali razvijen religijski život i ne postoji nešto što bismo mogli nazvati slavenskom kulturom. Da postoji ne bi je trebalo tražiti svijećom, pogotovo ne pored živih i zdravih Slavena koji su tu stoljećima, na golemom području. kad netko tako golem ne ostavi traga, onda se ne možemo pitati kako to nitko nikad nije zapisao, nije jer nije imao što.
Kako je ono Prokopije napisao" vjeruju u gospodara groma i duhove"?
Nemaju ni svoju riječ za boga nego koriste iransku Bag-gospodar.
Iz Nestorove kronike se ništa ne može doznati o slavenskoj religiji, smatra se da su izmišljeni u 12.st. za neke političke potrebe.
Hrvati su ionako došli kao arijanci, nema pokrštavanja sa politeizma, samo prelaska sa arijanizma na pravovjerje. Trebalo je i vremena, Franci su zatekli i arijance koji su opstali, dio naroda mu je bio odan i nakon duljeg vremena, dio ih je pobjegao u bosanske planine i iz njih su se vremenom razvili krstjani.
Možemo slobodno i Ljudevitovu bunu i spomen o bacanju hrvatske djece psima pripisati ideološkom neslaganju u nekim dijelovima Hrvatske. S obzirom da su Hrvati bili franački saveznici nema se čemu drugom pripisati nego o onome što daje motiv za suprotstaviti se nadmoćnome-ideološko neslaganje.
S tim u vezu možemo dovesti i prijepore između različitih struja i nadmetanja tko će pobijediti u duhovnom i crkvenom životu srednjevjekovne Hrvatske.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 19:16   #48
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post

Stari Slaveni su vjerovali maksimalno u vile i duhove, noćne demone i slično.

Nepoznanica je da su imali razvijen religijski život

Nemaju ni svoju riječ za boga nego koriste iransku Bag-gospodar.

Iz Nestorove kronike se ništa ne može doznati o slavenskoj religiji, smatra se da su izmišljeni u 12.st. za neke političke potrebe.
Stvarno? Naši preci su bili genijalci!
Priče o prirodnoj mudrosti drevnih naroda ovdje dobivaju svoju potvrdu. Šteta što su ipak na kraju popušili fore tipa ... od stoljeća ... nekog... (možda bolje da ne kažem)
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 21:10   #49

sve pishe na linku kojeg sam postal..
iranska rijec Bag...hrvatski i iranski imaju puno slicnih reci...i sanskrt. to je velika slucajnost mozda zato jer su sva 3 srodna jezika... i potekla iz jedno zajednickog pra-indo evropskog..
to ti je isto ko da velish, Rusi nemaju svoje rijeci za nebo, nego koriste hrvatsku rijec nebo

u svakom slucaju, u Zarezovom clanku stoje cinjenice i kak stoji slavenska mitologija u Hrvatskoj, kexx trabunja stvari izvan vremena i prostora.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 13:08   #50
koliko sam ja do sada procitala...ova iranska veza...uopce se ne moze genetski potvrditi...tako da ne drzi vodu..a kome i zasto je nekome cilj to dokazivati, stvarno ne znam....





p.s sta ova tema radi na religiji.....
__________________
Standing at the crossroads.....
talking to my angel friend...
Renegade is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 20:46   #51
pa Slaveni/Horvati su imeli prije dolaska i poslije svoju religiju, koja nije bila katolicka.
a neki su poslije imeli dugi niz stoletja krstjansku religiju, ali ne katolicku.
tema je vishe za religiju, nego kaj to jesu dosta ostalih.
radi se med ostalim, i o povjesno-religijskom kontextu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 21:22   #52
Možeš ti postat i link na kojem piše da na Veneri ima ljudi.

Nema ni jedan jedini dokaz da su Hrvati bili politeisti prilikom dolaska ovdje.

Tko takav dokaz nađe, ima šanse ući u enciklopedije.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 11:18   #53
no dobro, ajmo dalje.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 11:44   #54
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
politeisti s brojnim praznovjerjima - a dobar komad toga nam se uvukao i ostao i u kršćanstvu
I što je loše u tome...ako ste mogli koristiti stare prostore svetišta i stavljati svoja božanstva umjesto starih koje ste razbili oni vam se osvećuju u vidu poganski simbola koje njegujete.
A da ne govorimo o Moctezuminoj osveti...(montezuminoj, da ne bude greške).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.