Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2008., 10:36   #21
ne znam, nemam iskustva sa smokvom, ali sam nekoliko godina pokušavao dobiti sadnice bijele magnolije iz stare, dok nisam uspio
Mislim da to možeš pokušati i s granom, ne treba ti iz korijena
Možda da pokušaš natjerati biljku da pusti korijen, ali da ju ne odvojiš potpuno od glavnog korijena, da se hrani dok se ne ukorijeni
Ja sam prerezao skalpelom, ali ne potpuno, nego dvije trećine
Da ne bi zaraslo ubacio sam u taj prorez komad plastike i opet nagrnuo zemljom
Mislim da je smokva vitalnija i da joj nije potrebno baš sve to
Ali svakako moraš paziti da se ne osuši
I kad presađuješ ostavi nad zemljom dva tri pupa, ako ima previše lišća, potreba za vodom je veća i korijen dok se ne razraste ne može dobavljati, pa se biljka osuši
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 11:21   #22
Ja sam dobila dve grane smokve ( oko 20 cm) i rečeno mi je bilo da ih samo stavim u zemlju. Nisam baš bila uvjerena da bude nešt od toga al su mi potjerale oba dve. I još su iz korjena puštale puno novih grana pa sam to porezala i ostavila samo jednu granu jer želim drvo smokve, a ne grm.
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 20:41   #23
Moja smokva je ogromna i raste blizu kuće.Ali iako je stara već cca 3 godine,još nema ni naznake nekog ploda. Zašto ???
ivy44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 22:12   #24
Quote:
mikrokost kaže: Pogledaj post
Imam smokvu koja iz korjena tjera desetak šibica sa lišćem.Htio bih te šibice presaditi ali one nemaju svaka svoj korijen već kao što sam rekao rastu iz jedinstvenog korijena glavne smokve.Zanima me da li se te šibice mogu posaditi da iz njih izraste drvo smokve , kako i kada pošto mislim da je još prerano s obzirom na vegetaciju.
Hvala !

Ako želiš dobar urod , smokva se presađuje u proljeće i to tako da se sa dobro rodne smokve odreže jedna grana debljine od 8 - 10 mm, može i deblja, posadi u dobro nagnojenu zemlju i poliva redovno i to obilno svakih nekoliko dana pogotovo ako je suša. Imaćeš za 3 godine odlično stablo sa puno smokava.

NEZAPOSLENI
__________________
1Maslina1
Maslina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 22:20   #25
Sušenje voća ( smokava)

Imam smokvu koja dobro rodi, želim ih sušiti . Čuo sam da u Austriji i Sloveniji postoji Hobi sušiona voća za mala domaćinstva . Molim da mi se javi netko tko zna gdje bi mogao kupiti takav uređaj u Hrvatskoj.
__________________
1Maslina1
Maslina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 12:15   #26
Prošlu nedjelju (7.9.) je u Plodovima zemlje na HRT-1 bio prilog o električnoj sušari smokvi za obiteljska gospodarstva, nisam baš obratio pažnju ali jel' malo google u ruke pa se može svašta naći ...

http://www.seting-inzenjering.hr/noJ...oiznj/Svip.htm
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 14:38   #27
Smokva se jednostavnije rasađuje nego druge voćke, da, ide to reznicama (granama, izbojcima) duljine oko 20 cm koje se izaberu na odabranom stablu , (više njih, npr 3, jer može ne uspjeti) a to je najbolje negdje u veljači, upravo prije početka vegetacije. reznice s zdravim pupovima, posebno vršnim, se umotaju u vlažnu pamučnu tkaninu ili papir poprskati vodom. Spremiti na hladno i tamno mjesto, prebaciti se može preko nešto plast. vrečice, da se previše ne suši. redovno prskati vodom. Kada dobro krene vegetacija i neće smrznuti, posadi se u zemlju u nešto kosom položaju (tako se bolje ukorijenjuje). Čuvati stalno vršni pup da se ne ošteti. Iz zemlje treba viriti tek vrh grane s 1 do 2 zdrava pupa.
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 14:30   #28
Smokva

Imam jednu staru kucicu te uz nju posađenu smokvu, kojoj je tu gdje odlično. Korjenje je probilo kroz temelje kuce i uslo polago unutra (klasičan stari zemljani pod). E sad, ja bih tu kuću malo uredio, betonirao pod, sanirao temelje. Pitanje je kako spasiti i smokvu i temelje. Postoji li mogućnost da nekako razbucam dio korjena koji je do kuće te da, što je najvažnije, nagovorim smokvu da više ne ide prema temeljima?

pozdrav
sveps is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 21:06   #29
Quote:
sveps kaže: Pogledaj post
Imam jednu staru kucicu te uz nju posađenu smokvu, kojoj je tu gdje odlično. Korjenje je probilo kroz temelje kuce i uslo polago unutra (klasičan stari zemljani pod). E sad, ja bih tu kuću malo uredio, betonirao pod, sanirao temelje. Pitanje je kako spasiti i smokvu i temelje. Postoji li mogućnost da nekako razbucam dio korjena koji je do kuće te da, što je najvažnije, nagovorim smokvu da više ne ide prema temeljima?

pozdrav
neće smokvi ništa biti , slobodno uz temelje iskopaj kanal ,izoliraj , a prethodno posjeci sve korjenje koji ti smetaju, zimi kada vegetacija miruje

temelje podbetoniraj i ubuduće biljka neće moći probit
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 13:04   #30
Smokva

smokva narasla u jednoj godini od korijena do vrha 3m.Da li je to normalno.







ima i smokava .
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 09:20   #31
Pa u čemu je problem .
Bojiš se da su za to krivi steroidi u zemlji, zakopani radioaktivni materijali, čudna zračenja... plati misu da raste i dalje tako .
Šalim se.

Nemam iskustva sa novoposađenim smokvama ali imam velikih problema na mjestima gdje smokava već nema desetke godina (posiječene). Svake godine ponovno iz zida izbijaju metarske mladice. Tako da brzi rast mladih smokava i nije tako čudan. Valjda joj se potrefilo i mjesto i voda i vrijeme.
Ali razmisli koliku i kako oblikovanu smokvu hoćeš (i kakve je to uopće vrste) jer se meni dogodilo da sam neke pustila rasti pa su krenule nebu pod oblake i sada ih papaju ptice a ja ne mogu do njih. Sada sam pustila rasti mladice kraj njih - e tim ću mladicama na vrijeme odrezati vrh.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 21:39   #32
http://i51.tinypic.com/2rpeknr.jpg
Nekad je bila ovakva no smrzla se ovu zimu i morao sam je kompletnu odrezat do korjena i onda je niknula ova sa prvog posta. Žao mi je ove kaj se je smrzla jer je više ličila na stablo i to jako lijepo formiranim granama

Zadnje uređivanje Aoife : 06.09.2010. at 13:49.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 09:21   #33
Uuuu, baš je bila krasno drvce.
Bit će da kad sporije raste onda se bolje formira - kao drvo, a kada samo mladice đipnu metar-dva onda... jbg, onda đipnu .
Možda da iduće proljeće odrežeš vrh i tako na neko vrijeme usporiš rast u vis .

Inače, upravo se danas završava marmelada od smokava i ukuhavaju s limunom .
Bit će za gorke zimske dane .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 10:42   #34
obožavam smokve i sve pripravke od smokava. Ja bih je stavio u sam vrh ljekovitih biljaka ili voćaka.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 20:05   #35
smokva

posadio sam lani smokvu na kontinentu dobivenu od prijatelja. zimus je smrzla, ali su ovo proljeće potjerali izdanci preko 1,5m visine. ima ih 5-6 i na njima je sad mali plod. zanima me kako rezati smokvu, odnosno da li ostaviti samo jedan izdanak iz korjena, ili ovako kao grm iz korjena??
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 21:23   #36
Smokva se ne orezuje. Znači pusti je rasti kao stablo i ne pomišljaj na nikakvu tehniku orezivanja.
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 10:29   #37
Eh sad, ne orezuješ ako ti ne treba. Npr. ako imaš jednu i oko nje puno mjesta.
Al ako ih ima više il ti u rastu zasmeta, bilo da izraste na stranu gdje ti smeta, bilo da krene previše u visinu pa radi hlad ostatku vrta - ooo bome je se oreže .

Što se tiče ovih snopova s mjesta posahle/posječene biljke - nema ti tu puno pomoći. Čak i da pustiš samo jednu ostale će ti nekoliko puta na godinu hrpimice izlaziti. Što više režeš one će više tjerati. I tako daljnjih par sto godina. Matere mi.

Ja bi to iskopala i posadila novu.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 12:26   #38
da pojednostavim, iz istog mjesta/korjena mi je izraslo 6 mladica smokve. ostaviti 1 ili više?
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 12:49   #39
Ja bi ih ostavila sve, naravno, ako imaš mjesta u vrtu.
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 13:04   #40
imam mjesta. zbunilo me što nisam nigdje vidio smokvu kao grm da raste, već jedno stablo/drvo. jasno mi je da smokva ne trpi orezivanje kad je veća, ali mene zanima formiranje u prvoj godini. prve godine je također izraslo više šiba iz korjena. vjerujem da tako smokva raste, ali se nekako orezivanjem uzgoji drvo, ne grm.
bing02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.