Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2019., 20:01   #1
IT oglasi za posao u Hrvata

Pozdrav

Zanima me iskustvo koje imate čitajući i javljajući se na IT oglase u Hrvata.
Ja sam se nakon dugo vremena odlučio javiti na par oglasa i moje iskustvo je da se nije puno toga promjenilo .

Prvo što sam primijetio je da se u oglasima još uvijek ne navodi informacija o plaći I da većina poslodavaca zove na prvi krug,pokupe od svih kandidata info o očekivanim plaćama I onda prebiru po dnu kopanja.Mislim da bi oni koji ostavljaju oglase trebali navesti tu informaciju čisto da se ne gubi vrijeme.Većina oglasa izvan HR ima informaciju o plaći pa ne vidim razloga da je u CRO drugačije.

Druga stvar što sam primijetio da većina oglasa koji se objavljuju I dalje nemaju veze sa realnošću.Većina oglasa miješa tehnologije.Ne zna se o čemu se piše.Uglavnom katastrofalno oglašavanje.Ako se ne zna složiti oglas šta se onda uopće može očekivati?

Treća stvar koju sam primjetio da je ista kao I prije je to što poslodavci I dalje postavljaju puno pitanja a kada se njima postavi neko pitanje onda počinju lagane neugodnosti.Takav je moj dojam,vole svašta pitati i testirati ali još uvijek ne vole baš bit pitani i testirani.

Četvrta stvar koju sam primjetio da je ista kao I prije su ljudski potencijali.Da li vam ponekad srce bez razloga ubrzano kuca?DA,NE,NE ZNAM.Ni tu se ništa nije promjenilo.I dalje svi zaokružuju NE.

Uglavnom,htio bi da netko podijeli svoja iskustva.Jedina stvar koja se meni čini da se promjenila u tom procesu je ta da zovu na svaki oglas I da čak I domaći lovci na glave traže kadar preko društvenih mreža što je prije bilo uglavnom nezamislivo.Sve drugo u tom procesu mi se čini po starom bez obzira na odljev mozgova od dvije marke kilo mozga prema van.
Eto zanimala bi me vaša iskustva sa procesima koja prolazite čitajući i javljajući se na IT oglase. Jel šta bolje od kada smo Europćani ili je to još uvijek guslanje po balkanskom 😊 meni se čini da smo mi još uvijek močvara u svim segmentima što se IT-a tiče pa tako i IT oglašavanja(i ne samo IT-a)
Uncle Scam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 01:04   #2
Ne kužim što ti ima tu bit čudno nismo mi zapad. Naši poslodavci skrivaju iznos plaće ko zmija noge, tek na razgovoru ti kažu kolika će ti bit plaća, jako rijetko netko objavi iznos plaće u oglas.
I ne nije samo IT zahvaćen, već gotovo svi poslovi. Recimo nikad nisam vidio oglas za pravnike kolika je njihova plaća, dok za IT čak ima ajmo reći jedan oglas na 10, znači ima.

Ali što se općenito tiće kolike su plaće već svaki IT koji radi zna okvirno kolike su plaće za svako područje i gdje.
Recimo u državnim i javnim upravama plaće su za k... ko ima SSS ili VŠS. Za SSS je plaća 4100 s doprinosima, a za VŠS je plaća 4500kn znači samo 400kn razlike. Ali ako imaš VSS onda je plaća već pristojna oko 6500kn s doprinosima.

No ako ideš u poludržavne firme onda je plaća uglavnom za 1000kn veća za sve. I još ti plaćaju prekovremeno, dežurstva, šalju te na edukacije, imaš rezervirani parking ili vozilo na raspolaganju. Uglavnom imaš osjećaj ko da si došao u Ameriku u Microsoft firmu pa imaš hrpu pogodnosti.

Privatnik je pak nešto drugo, ako si programer plaće se kreću za početnike od 5000kn, prema 13000kn za napredne. Ak si samo serviser jedva da ti daju 4000kn, ak si terenski serviser u sklopu održavanja računala nekim velikim firmama onda plaća zna bit i 5000kn. Mrežaši od 6000-7500kn, sistemaši od 7500kn na više.

To su sve cifre koje sam pokupio po forumima, web stranicama, uživo pitao radnike koji rade u određenim firmama, prijatelje itd.

Čak nije toliko bitno kolika ti je plaća ako je ona pristojna, po meni pristojna plaća za IT je od 6000kn na više. Sve ispod 6000kn je za mene malo zbog današnjeg skupog životnog standarda. Isto tako tebi znanje stalno raste, stalno moraš učiti ko doktor medicine.
Osim plaće bitno je kakvo ti je radno okruženje, da se ne bi dogodilo da samo ti radiš u odnosu na druge radnike koji samo čekaju kraj radnog vremena s slušalicama na ušima. Ili ti je šef/direktor za k... u smislu da te stalno zajebavaju onda ti ni 10 000kn nije dovoljno dobra plaća jer nakon svakog radnog vremena živci su ti sve kraći i ideš kući živčan i nervozan.
Uglavnom nije baš sve u plaći.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 17:44   #3
Quote:
Uncle Scam kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Zanima me iskustvo koje imate čitajući i javljajući se na IT oglase u Hrvata.
Ja sam se nakon dugo vremena odlučio javiti na par oglasa i moje iskustvo je da se nije puno toga promjenilo .

...
Puno traže, malo daju. Uglavnom nabrajaju znanja koja trebaš imati, kao da si već proživio 5 života, a poželjno je i da si mlad (jer ekipa je 'mlada', pa bi bilo dobro da budeš i ti, da se uklopiš). Uglavnom, ne znam gdje nalaze te profile iz oglasa. Premala smo zemlja da bi imali toliko nerdova. Evo, baš me zanima jel ima ljudi (kod nas) koji imaju 'xyzqwrt' znanja, jel se javljaju na te oglase, jel rade po tim firmama.. I za koju plaću.
O nazivima zanimanja da ne pričam, kao da svaki tjedan izmisle novi ..

Još sam primijetila da te mlade full cool firme sve imaju kućne ljubimce, to je kao neki 'must have' danas... pa fotke s team buildinga, pa stolni nogomet... jebote, stječem dojam da im je posao život, i obratno. Valjda trebaš imati takav sklop u glavi da prihvatiš sva ta sranja.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 18:08   #4
Ja sam na Linkedinu pročitao oglas one neke naše kao najjače firme, oni kaj su negdje u Istri.
Osim što traže da si radio u Guglu i Majkrosoftu, star si 24 godine i imaš 10 godina iskustva, najjači detalj onog što oni nude osim uobičajenog sranja o radu u "izazovnom okruženju"(koji luđak želi raditi u izazovnom okruženju), je bio da nude redovita zajednička druženja zaposlenika van radnog vremena.
Bože pomozi bilo kom ko tam radi
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 19:27   #5
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ja sam na Linkedinu pročitao oglas one neke naše kao najjače firme, oni kaj su negdje u Istri...
Infobip. Za one koji ne žele ni petke ni svetke ...
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 20:50   #6
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Puno traže, malo daju. Uglavnom nabrajaju znanja koja trebaš imati, kao da si već proživio 5 života, a poželjno je i da si mlad (jer ekipa je 'mlada', pa bi bilo dobro da budeš i ti, da se uklopiš). Uglavnom, ne znam gdje nalaze te profile iz oglasa. Premala smo zemlja da bi imali toliko nerdova. Evo, baš me zanima jel ima ljudi (kod nas) koji imaju 'xyzqwrt' znanja, jel se javljaju na te oglase, jel rade po tim firmama.. I za koju plaću.
O nazivima zanimanja da ne pričam, kao da svaki tjedan izmisle novi ..

Još sam primijetila da te mlade full cool firme sve imaju kućne ljubimce, to je kao neki 'must have' danas... pa fotke s team buildinga, pa stolni nogomet... jebote, stječem dojam da im je posao život, i obratno. Valjda trebaš imati takav sklop u glavi da prihvatiš sva ta sranja.
U temi o Algebri sam postavio slično pitanje i dobio odgovor da ukoliko ne znaš to sve raditi ili nisi naučio, neće te zaposliti, iako nema dovoljno radne snage kriteriji se ne spuštaju. Ja sam postavio rekao da oni koji imaju sva ta znanja nisu nezaposleni i ne traže posao. A kvalitetan IT kadar je otišao raditi u inozemstvo ili ne žele preči u drugu tvrtku. Doduše IT tvrtke u mom gradu su spustile kriterije i nude zainteresiranima bez radnog iskustva, praksu, akademiju, obuku... Slično kao što su Hotelske kuče do prije nekoliko godina tražile radno iskustvo, a dada je dovoljna želja za radom ( kod većine).
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2019., 06:17   #7
U IT-u, za developera(ne programer), sve ispod 8500 ili 9000 kn je malo.

Kao sto sam napisao na temi algebra, puno posla, puno ucenja konstantno i ako nekoga to ne zanima propada. Ili jesi za to ili nisi.

Sto se tice oglasa, sve sto nabroje u oglasu nije uvjet, ali je pozeljno.

Recimo netko se cudi kako netko to sve moze znati.

Ako se prijavljujes za juniora, uvjet je da osoba zna teoriju i ima neko znanje.

Da ne ponavljam evo sto sam odgovorio na drugoj temi ze web development za php.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=73727869&postcount=3

Uglavnom, ovo nabrojano u 10 koraka nije nista specijalno, nego je standard, ako netko hoce dobar posao i dobru placu.

Bilo je rijeci da se spustaju kriteriji kod zaposlenja, negdje mozda da, ali onda je i takva placa.

Sto je osoba vise strucna, ima vise znanja, vise sposobna, placa je veca.

Situacija je danas takva, tko hoce u IT, najbolje kao student IT-a, dobit ce juniorsku placu, za studenta dovoljno da si pokrije troskove studija i stana, da ne mora na kredit ili da mu roditelji ne moraju sve placati.

I ono sto je vazno da uleti u pravu firmu gdje moze ucit od ekipe.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2019., 06:23   #8
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Puno traže, malo daju. Uglavnom nabrajaju znanja koja trebaš imati, kao da si već proživio 5 života, a poželjno je i da si mlad (jer ekipa je 'mlada', pa bi bilo dobro da budeš i ti, da se uklopiš). Uglavnom, ne znam gdje nalaze te profile iz oglasa. Premala smo zemlja da bi imali toliko nerdova. Evo, baš me zanima jel ima ljudi (kod nas) koji imaju 'xyzqwrt' znanja, jel se javljaju na te oglase, jel rade po tim firmama.. I za koju plaću.
O nazivima zanimanja da ne pričam, kao da svaki tjedan izmisle novi ..

Još sam primijetila da te mlade full cool firme sve imaju kućne ljubimce, to je kao neki 'must have' danas... pa fotke s team buildinga, pa stolni nogomet... jebote, stječem dojam da im je posao život, i obratno. Valjda trebaš imati takav sklop u glavi da prihvatiš sva ta sranja.

To nije tocno da se daje malo.

Ima firmi u kojima radite na pausalni obrt, primanja do 35000 kn ukupno, kad se plati porez i davanja na obrt, ostane 26000 kn, pa vi vidite da li je to malo.

Ili 12000-14000 kn netto u boljoj firmi za php developera, iznad ima 10 stvari za php koje osoba mora znati + 5 gid. iskustva da bi dobila ovakvu placu.

Ovo su cifre u firmama koje posluju u hr.

Takodjer ovo su sve cifre koje su objavljene u oglasima, ali ne na portalima , nego na facebooku.

Onaj tko prati odredjene grupe za IT ce znati.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2019., 18:53   #9
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Puno traže, malo daju. Uglavnom nabrajaju znanja koja trebaš imati, kao da si već proživio 5 života, a poželjno je i da si mlad (jer ekipa je 'mlada', pa bi bilo dobro da budeš i ti, da se uklopiš). Uglavnom, ne znam gdje nalaze te profile iz oglasa. Premala smo zemlja da bi imali toliko nerdova. Evo, baš me zanima jel ima ljudi (kod nas) koji imaju 'xyzqwrt' znanja, jel se javljaju na te oglase, jel rade po tim firmama.. I za koju plaću.
O nazivima zanimanja da ne pričam, kao da svaki tjedan izmisle novi ..

Još sam primijetila da te mlade full cool firme sve imaju kućne ljubimce, to je kao neki 'must have' danas... pa fotke s team buildinga, pa stolni nogomet... jebote, stječem dojam da im je posao život, i obratno. Valjda trebaš imati takav sklop u glavi da prihvatiš sva ta sranja.
Da ne bi bilo pucanj u prazno.
https://www.moj-posao.net/Posao/4189...-Developer-mz/

Nude 10 000 + , a dvije godine su neki mid senior.

Uopće ne traže puno, a daju jako dobru plaću.
Git i linux se sada svugdje podrazumjeva i traži tamo gdje se radi php, ruby, go , python i sl.
crvenipapagaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2019., 21:38   #10
Da, ovo je solidan oglas.
Znam da ih ima, ali su (još uvijek) u manjini.

Evo jedan isto tako korektan:

https://www.moj-posao.net/Posao/4137...ct-Manager-mz/
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.