Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2016., 20:18   #1
Vanjska WiFi Antena 24dbi pomoć

Pozz. Pitanje u vezi ove vanjske antene: https://www.protis.hr/products/detai...onnector/44664

Naime, covjek u ducanu mi je rekao kada bi antenu spajao preko kabla od 7-8 metara u wifi adapter i to sve zajedno u pc, dabi dosta izgubio na snazi same antene. Po svakom metru par decibela?? Jel to zaista tako? Antena bi isla skroz na krov kuce, tako da nebi bilo zidovo nit icega između nje i rutera di bi se recimo spajao.

Onda mi je spomenuo antene koje se direktno spajaju u pc, koje vec u sebi imaju ugrađen ruter i kaze da bi to bilo mozda bolje rjesenje. Naletio sam na ovu, ali je slabija od ove, 16dbi: https://www.protis.hr/products/detai...bi-11x14/89731

Stvarno bi bio zahvalan ako mi netko može pojasnit sta bi bilo bolje, sa kojom bi vise lovio. Citao sam iskustva samih korisnika za ovu prvu antenu od 24dbi da poprilicno daleko može lovit signal, cak i 10+km. Sad ako se stvarno toliko gubi na tom kablu dali bi možda onda bilo bolje uzet ovu drugu antenu koja se direktno spaja u pc?
bola333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:05   #2
Ja bi na tvom mjestu uzeo po savjetu prodavaca ovu s ugradjenim AP-om i onda vuces s krova do kompa obicni ethernet kabel, moze i 50m daleko. Ispat ce jeftinije i bolje, antenski kablovi koji nesto vrijede su dosta skupi. A koliko daleko je rotuter ciji signal treba uloviti?
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 22:29   #3
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ja bi na tvom mjestu uzeo po savjetu prodavaca ovu s ugradjenim AP-om i onda vuces s krova do kompa obicni ethernet kabel, moze i 50m daleko. Ispat ce jeftinije i bolje, antenski kablovi koji nesto vrijede su dosta skupi. A koliko daleko je rotuter ciji signal treba uloviti?
Imam tri tocke na koje bi se spajao. Jedna je 100m od kuce (obican kafic), druga je nekih 500-600m udaljena od mene, i treca je obicni ruter od prijatelja koji je udaljen nekih cca 1,2km. Njegov ruter je na drugom katu kuce. Sad ti meni reci, dali cu se sa ovom antenom moc spajat na ove tri tocke? I dali ova antena moze i dalje mozda lovit signal?
bola333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 11:26   #4
Usb stik za wifi ?

Ima tko kakav savjet, link ili sl za usb wifi, kupio sam ovubantenu http://m.ebay.com/orderDetails?itemI...=1604971307007
i kupio još onaj najjeftiniji usb stik na ebayu al kad tu antenu spojim na taj stik nema promjene.
Izgleda da je taj stik preslab za tu antenu pa antena nema učinka, ima ko savjet kakav ilo bilo šta da bi ovakva ili sl antena funkcionirala.
baco-syx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 18:00   #5
Nevidim tu antenu sa tvojim privat linkom ....ali antena može na svaki wifi uređaj bez obzira na snagu. Bitno kod antene je da se ispravno kratkim koaksom spoji na uređaj i da je antena rađena za tu frekvenciju i impedance 50 ohma.
Ako je usmjerena i veće dobiti ( dB) moralo bi se osjetiti velika razlika ... osim ako je netko misli u stambenom prostoru koristiti jer tada može imati i lošiju vezu od obične "štap" antenice.
Usmjerene antene se koriste za veće udaljenosti po mogućnosti pri optičkoj vidljivosti.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 13:25   #6
To je antena kad se na ebay upiše ili u google 20 dbi antenna RP-SMA, bjela antena, al nevalja taj stik jer kolko sam uspio prosurfati i taj stik navodno ima 100 mw što ubiti je preslabo za takvu antenu, sad budem probao sa nešto jačim od oko 2000 mw pa ću znat javit, nešto dok dođe sa ebaya a nešto kad dođe kolega za novu koji ima isprobani prijemnik tipa alfa i kasens koji se navode među najboljima, ja sam naručio neki melon 2000mw pa šta bude, nadam se da bude radilo.
baco-syx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 15:45   #7
Antena je konstruirana samo od metalnih djelova koji svojim dimenzijama je rezonantna na izabranoj frekvenciji i spaja se koaksijalnim kablom na kojem je konektor npr. za WiFi se koristi većinom RP SMA konektor. Antene ne proizvode snagu već ovisno o konstrukciji usmjeravaju elektro-magnetno polje u određenom smjeru i što je kut manji to imamo veću dobit u prijemu i predaji u tom smjeru. Puni su oglasi antena sa nemogućim podacima, npr. nepostoji Yagi antena sa više od 22dB dobiti kao ni štap antenice sa više od 9dB. Parabilična SAT antena ima na 10GHz oko 40dB a za isto pojačanje na 2,4GHz bi trebala biti bar ćetri puta većeg dijametra a na njuškalu od Kasensa antenu od 15cm reklamiraju kao 60dB LOL.

Antena ima istu dobit npr. ta tvoja "20dBi" radio ti sa 1mW ili 2000mW.
U EU je snaga wifi adaptera ograničena na 100mW (20dBm).

Ako kupuješ po Njuškalu tamo ima za naivne i "velikih snaga" kao WifiSky , Kasens , Alfa itd. ali je to samo na oglasu a ne u stvarnosti i uostalom što će ti velika snaga kad ti je osjetljivost prijemnika ista ili gora od onih uređaja koji imaju 100mW. Možeš primjetiti da za potpuno isti tip wifi uređaja daju različite podatke o snazi , čipsetu itd. a svi tvrde da prodaju najnovije orginale LOL .
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 12:17   #8
Nije nitko reko da antena radi struju, nego inace anteni treba određena snaga da bi ona sama funkcionirala, ja bi ipak pričeko tu kak sam reko pa da znam reći šta je a šta nije
baco-syx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 13:59   #9
...po treći put...antena radi i sa 1mW i daje istu dobit od tih 20dBi jednako kao kad radi sa 1000mW.
Dakle antena nema nikakav limit snage da bi tek sa njom proradila !!!!!
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 15:23   #10
Dali netko moze preprucit neki pojacivac wireles signala.Modem se nalazi na nekih 40 metara,sa dva-tri zida.Za internet godinama koristim airlive wl 1600usb sa antenom od 8 dbi.signal je na nekih 60-70 %.
Sada bih trebao neki pojacivac signala koji bih produljio taj signal od modema.Da se u drugoj kuci mogu spajat i preko mobitela.
Schmeichel9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 16:22   #11
Quote:
baco-syx kaže: Pogledaj post
Nije nitko reko da antena radi struju, nego inace anteni treba određena snaga da bi ona sama funkcionirala, ja bi ipak pričeko tu kak sam reko pa da znam reći šta je a šta nije
ne treba, procitaj jos par puta kolegin post, vidim da ne znas nista o tim stvarima pa ne znam sta tocno testiras, vjerojatno si kupio obicnu vertikalku prek ebaya iako oni tam tvrde da je 20 dbi i usmjerena, mislim kad kupujes takve gluposti iz kine za par dolara to u velikoj vecini slucajeva je potpuno lazno oglasen proizvod koji nema sanse da radi kak spada jbga
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 15:15   #12
Imam router na drugom katu zgrade. U prizemlju je poslovni prostor koji jedva hvata signal, praktički neupotrebljivo. Stavio sam na prozor dodatni router koji glumi access point, ali džabe.

Da li mogu na router staviti neku jaku antenu da mi baca signal kroz par zidova niže ili je neophodno da postignem optičku vidljivost? Naime, mislio sam ili staviti outdoor access point na prozor i na njega zavdati jaku antenu ili možda na unutarnji router staviti usmjerenu wifi antenu i uperiti je u pod da signal prože kroz dva kata.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 15:26   #13
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Imam router na drugom katu zgrade. U prizemlju je poslovni prostor koji jedva hvata signal, praktički neupotrebljivo. Stavio sam na prozor dodatni router koji glumi access point, ali džabe.

Da li mogu na router staviti neku jaku antenu da mi baca signal kroz par zidova niže ili je neophodno da postignem optičku vidljivost? Naime, mislio sam ili staviti outdoor access point na prozor i na njega zavdati jaku antenu ili možda na unutarnji router staviti usmjerenu wifi antenu i uperiti je u pod da signal prože kroz dva kata.
Kako ti dolazi signal izvana? ADSL, optika, 4G, 5G?
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 16:04   #14
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Kako ti dolazi signal izvana? ADSL, optika, 4G, 5G?
Na drugom katu je optika, a u prizemlju nista. Znaci moram nekako dovuci wifi. Razvlacenje kabela do prizemlja nije opcija jer izmedju je nabrijani susjed koji ce mi presjeci kabel.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2023., 16:23   #15
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Na drugom katu je optika, a u prizemlju nista. Znaci moram nekako dovuci wifi. Razvlacenje kabela do prizemlja nije opcija jer izmedju je nabrijani susjed koji ce mi presjeci kabel.
Ok, dupla tema, ovdje je glavna:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post96626857
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 09:20   #16
P2P kompleti
https://www.mikrotik-hrvatska.com/p2...eti-c-126.html
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 21:12   #17
Evo danas imam zanimljivu situaciju.

Glavni router od A1 telekoma mi radi na 20 megabita ako se spojim preko wifi.
Pomoc i router koji je kabelom spojen na glavni (jedan do drugoga) radi ovako:
- Ako se spojim na 2.4 GHz radi isto na 20 megabita
- Ako se spojim na 5 GHz radi na 250 megabita

Znaci u stanu me jebe 2.4 GHz. Sto bi mogao biti uzrok? Da li to moze biti zbog susjeda koji imaju svoje routere na 2.4 GHz ili zbog nekog drugof razloga?

Kad gledam na Wifi Analyzeru onda vidim u dometu 6-7 mreza na 2.4 ghz i 3 mreze na 5 GHz.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 23:13   #18
Da li je taj pomoćni ruter postavljen u AP vrsti rada (isključen DHCP server) te radi na 2,4GHz sa 802.11 b,g,n modom i širine 20MHz ili 40MHz ?
Normalno i postavke LAN-a i WLAN-a si podesio ?

Nejasno je samo zašto si ga stavio do A1 rutera kad na oba radi wifi....
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 23:45   #19
Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
Da li je taj pomoćni ruter postavljen u AP vrsti rada (isključen DHCP server) te radi na 2,4GHz sa 802.11 b,g,n modom i širine 20MHz ili 40MHz ?
Normalno i postavke LAN-a i WLAN-a si podesio ?

Nejasno je samo zašto si ga stavio do A1 rutera kad na oba radi wifi....
Nisam ga podesio. Stavio sam jedan do drugog jer sam ih spojio s ethernet kabelom. Da li mozda jedan drugome smetaju na 2.4? Mozda da mi na A1 radi samo 2.4, a na Xiaomi da stavim samo 5 ghz?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 00:05   #20
Ne vjerujem da si smetaju jer i bez pomoćnog routera imaš problem. Jesi li probao s drugim klijentom (mobitelom/laptopom)?
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.