Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 15:14   #261
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ali zato Hrvatski Sabor smjenjuje i postavlja tog istog "big bossa" kako mu se "ćefne". Kralj je samo "top manager", a "big boss" je Sabor.
Evo,ovo je cist (i moram priznati sjajan) primer hrvatske mitomanije i primer na neki nacin i falsifikovanja istorije i stimovanja istorije

Mislim,neko je nedavno pitao sta je hrvatska mitmanija,pa evo izvolite videti......

Btw,mogu samo da zamislim face nekih madjarskih istoricara i fanova istorije kada bi procitali ovako nesto,sreca sto (uglavnom) ne razumeju nase jezike i ne dolaze na ove forume...
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:24   #262
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Evo,ovo je cist (i moram priznati sjajan) primer hrvatske mitomanije i primer na neki nacin i falsifikovanja istorije i stimovanja istorije

Mislim,neko je nedavno pitao sta je hrvatska mitmanija,pa evo izvolite videti......

Btw,mogu samo da zamislim face nekih madjarskih istoricara i fanova istorije kada bi procitali ovako nesto,sreca sto (uglavnom) ne razumeju nase jezike i ne dolaze na ove forume...
Za razliku od tebe kojem ni razumjevanje jezika ne može pomoći:

Dinastija Habsburgovaca:

Quote:
Sabor je potom sazvan za zadnji dan godine, 31. prosinca 1526. u Cetinu. Austrijska i hrvatska strana najprije su razmotrile prava na temelju kojih bi Ferdinand mogao postati hrvatskim kraljem i utvrdili da takvo pravo postoji. Potom su hrvatski staleži istakli svoja prava i prava Hrvatske Kraljevine, koja bi Ferdinand I. trebao priznati i poštovati, te kad su i u tome postigli suglasje s poslanicima nadvojvode Ferdinanda, prišli su izboru i taj izbor Ferdinanda za hrvatskoga kralja svečano proglasili na samu Novu godinu, na misi održanoj u samostanskoj crkvi franjevačkog reda male braće.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Cetinski_sabor

Dinastija Anžuvinaca:

Quote:
Prvi Anžuvinac na hrvatsko-ugarskom prijestolju bio je Karlo I. Robert (1301.-1342.), kojega je na prijestolje doveo hrvatski ban Pavao I. Šubić Bribirski. Od Hrvata je dobio povjerenje, ali se u Ugarskoj morao boriti još 20 godina da bi ga priznali. Njegov nasljednik je Ludovik I. Anžuvinac, njegov sin. Anžuvinci su vladali Hrvatsko-Ugarskom od 1301. do 1386.
https://hr.wikipedia.org/wiki/An%C5%BEuvinci
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 16:53   #263
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Znaci,uvek je nesto Srba tamo ostalo......i sa onim kasnijim pridoslicama (koji su uglavnom bili pravoslavni Srbi iz Hercegovine i Crne Gore),stvorila se dovoljna "baza" srpskog nacionalnog bica koje ce pocetkom 19 veka dovesti do srpskih ustanaka protiv Turaka i stvaranja moderne srpske drzave......
Ovi iz Hercegovine i Crne Gore nisu bili Srbi. Nisu čak ni svi bili pravoslavni.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 17:53   #264
Obrisana tema o istini kako je nastao moderni hrvatski narod, baš bas boli ta surova istina gospodo Hrvati.

Možete da brišete i ukidate koliko hoćete, ali to neće promeniti činjenicu da ste nastali kroatizacijom svega i svačega a najviše Srba.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 18:35   #265
Tesko da su ikavci nehrvati!Kaj ce nam kroatizacija kada nas niko nije pokorio do kraja?
Turcina u zagrebu nika nije bilo a slavonija i dalmacija su nastanjene nakon oslobadjanja.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 20:04   #266
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Obrisana tema o istini kako je nastao moderni hrvatski narod, baš bas boli ta surova istina gospodo Hrvati.

Možete da brišete i ukidate koliko hoćete, ali to neće promeniti činjenicu da ste nastali kroatizacijom svega i svačega a najviše Srba.
Koja je to tema??
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 20:35   #267
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Obrisana tema o istini kako je nastao moderni hrvatski narod, baš bas boli ta surova istina gospodo Hrvati.

Možete da brišete i ukidate koliko hoćete, ali to neće promeniti činjenicu da ste nastali kroatizacijom svega i svačega a najviše Srba.
Srbi, povijest i istina ne idu u istu rečenicu.
Frustracije i fiksacije Hrvatskom i Hrvatima liječi drugdje i na druge načine, mi smo tu i postojimo koliko god to tebi teško palo.

S obzirom da si Srbin iz HR tvoje frustracije su još i jače, a i potreba da budeš veći mitoman od Srbina iz Srbije, valjda se tako postaje Srbinom, izmišljanjem rodoslovlja i po jednog mita
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:27   #268
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Srbi, povijest i istina ne idu u istu rečenicu.
Frustracije i fiksacije Hrvatskom i Hrvatima liječi drugdje i na druge načine, mi smo tu i postojimo koliko god to tebi teško palo.

S obzirom da si Srbin iz HR tvoje frustracije su još i jače, a i potreba da budeš veći mitoman od Srbina iz Srbije, valjda se tako postaje Srbinom, izmišljanjem rodoslovlja i po jednog mita
Ja nisam izmislio svoje rodoslovlje, ti možda i jesi da bi dokazao da si pravi Hrvat pa misliš da i drugi to rade.

Mi Srbi nemamo razloga da falsifikujemo ni nacionalnu ni porodičnu istoriju, zato što nismo veštački narod kao neki i imamo bogatu, slavnu a i tešku istoriju, mi istorije imamo za izvoz.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:36   #269
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Ja nisam izmislio svoje rodoslovlje, ti možda i jesi da bi dokazao da si pravi Hrvat pa misliš da i drugi to rade.

Mi Srbi nemamo razloga da falsifikujemo ni nacionalnu ni porodičnu istoriju, zato što nismo veštački narod kao neki i imamo bogatu, slavnu a i tešku istoriju, mi istorije imamo za izvoz.
Da vi Srbi imate "slavnu, a i tešku istoriju" i da "istorije imate na izvoz" onda se ti ne bi trudio ovdje na forumu dokazati nama "veštačkom" narodu tko smo i šta smo mi, a tko ste i šta ste vi nego bi to bilo jasno samo po sebi.
Da ste vi tako veliki kako si volite tepati ne bi se ti bavio nama "nebitnim" Hrvatima.

No, s obzirom da vi nemate istorije na izvoz, ali zato imate mitova i laži na izvoz i da niste tako veliki kako mislite onda morate ovdje na forumu izvoziti laži kako bi preko omalovažavanja nas Hrvata sebe Srbe uzdigli.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:40   #270
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Ja nisam izmislio svoje rodoslovlje, ti možda i jesi da bi dokazao da si pravi Hrvat pa misliš da i drugi to rade.

Mi Srbi nemamo razloga da falsifikujemo ni nacionalnu ni porodičnu istoriju, zato što nismo veštački narod kao neki i imamo bogatu, slavnu a i tešku istoriju, mi istorije imamo za izvoz.
Najmanje devet od deset izvora koja si postavio na forum su se pokazali kao falsifikati.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:44   #271
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Ja ne znam da li se mi razumemo

Nigde nisam tvrdio da isljavanja iz Sumadije nije bilo,bilo ga je i te kako....npr dve velike seobe Srba iz 1690 i ona druga iz 18 veka su uglavnom potekle iz Sumadije.....

Ali ja tvrdim da nije CELOKUPNO srpsko stanovnistvo napustilo Sumadiju....tj,nije ostala pustos gde nema ni jednog jedinog coveka....

Znaci,uvek je nesto Srba tamo ostalo......i sa onim kasnijim pridoslicama (koji su uglavnom bili pravoslavni Srbi iz Hercegovine i Crne Gore),stvorila se dovoljna "baza" srpskog nacionalnog bica koje ce pocetkom 19 veka dovesti do srpskih ustanaka protiv Turaka i stvaranja moderne srpske drzave......
Sad se praviš lud. Nitko ne tvrdi da baš nitko nije bio tamo. Ljudskih bića ima i na najnepristupačnijim dijelovima zemaljske kugle, pa što ne bi poneko ostao nakon masovnog iseljavanja. Pa i nakon Oluje je netko ostao, uvijek netko ostane, no rekao sam da vaši tvrde da je Šumadija bila iseljena i ponovo naseljena iz svih okolnih zemalja. To sam pročitao kod vaših, jer naši o tome ništa ne znaju jer ih ni ne zanima. Nitko od naših se nije bavio Šumadijom, zaboli ih za nju. Dakle, od vaših sa,m to čitao, a sad sam to i potvrdio nabrzinu nađenim. Ono što sam čitao bilo je znatno detaljnije, ovo je tek ovlaš. I potvrđuje moje navode koji tebi nisu logični. Vaša povijst je tebi nelogična. Pa možda si u pravu.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:45   #272
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Ja nisam izmislio svoje rodoslovlje, ti možda i jesi da bi dokazao da si pravi Hrvat pa misliš da i drugi to rade.

Mi Srbi nemamo razloga da falsifikujemo ni nacionalnu ni porodičnu istoriju, zato što nismo veštački narod kao neki i imamo bogatu, slavnu a i tešku istoriju, mi istorije imamo za izvoz.
A ne, nemate, samo još nisam upoznao Prečanina kojem preci nisu plemići s Kosova.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 22:19   #273
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
A ne, nemate, samo još nisam upoznao Prečanina kojem preci nisu plemići s Kosova.
Evo sad znaš jednog, moji nisu sa Kosova.

Zadnje uređivanje Rukma Vimana : 21.07.2017. at 22:43.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 00:11   #274
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Evo sad znaš jednog, moji nisu sa Kosova.
To je za tebe možda i sretna okolnost s obzirom da se među kosovskim plemićima, posebno onima koji su prešli na islam, često pojavljuje hrvatski etnonim. Dobar primjer je ovaj Anđelović iz Novog Brda koji se vlastoručno potpisivao kao Hrvat:

Quote:
Adni Mahmud-paša Anđelović (isto i Mahmud paša Hrvat) (tur. Veli Mahmud Paşa), rođen je 1420. godine u Novom Brdu, dok točan nadnevak njegove smrti nije poznat (18. kolovoza 1474.? ↓1). Uz ime mu je dodan počasni naziv Veli (svetac) koji se daje samo velikim šehovima. Smatra se da je hrvatskoga podrijetla, tu teoriju potvrđuje knjiga The Palace school of Muhammad the Conqueror koju je napisao Barnette Miller (1941.)
Quote:
Barnette Miller, The Palace school of Muhammad the Conqueror, Harvard University Press, 1941., str. 7.:
...aslı Hırvattır ve buna katılan modern yabancı tarihçiler de bulunmaktadır
https://hr.wikipedia.org/wiki/Adni_M...%91elovi%C4%87
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 00:20   #275
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
To je za tebe možda i sretna okolnost s obzirom da se među kosovskim plemićima, posebno onima koji su prešli na islam, često pojavljuje hrvatski etnonim. Dobar primjer je ovaj Anđelović iz Novog Brda koji se vlastoručno potpisivao kao Hrvat:





https://hr.wikipedia.org/wiki/Adni_M...%91elovi%C4%87
Mitomanija nazadrživo napreduje, do nedavno ste bili do Dine, a sad ste došli do Kosova, očekujem uskoro da će se granice srednjovekovne Hrvatske proširiti do Crnog Mora. :klap:
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 00:36   #276
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Mitomanija nazadrživo napreduje, do nedavno ste bili do Dine, a sad ste došli do Kosova, očekujem uskoro da će se granice srednjovekovne Hrvatske proširiti do Crnog Mora. :k lap:
Nema tu mitomanije. To su samo hladne i bezosjećajne činjenice.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 07:44   #277
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Evo sad znaš jednog, moji nisu sa Kosova.
Ma jesu, predak ti je jahao s carem Dušanom i bio njegova desna ruka, kao uostalom svim Prečanima. Bez obzira što se ovaj nije htio družiti sa Vlasima.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 09:49   #278
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
To je za tebe možda i sretna okolnost s obzirom da se među kosovskim plemićima, posebno onima koji su prešli na islam, često pojavljuje hrvatski etnonim. Dobar primjer je ovaj Anđelović iz Novog Brda koji se vlastoručno potpisivao kao Hrvat:

Quote:
Adni Mahmud-paša Anđelović (isto i Mahmud paša Hrvat) (tur. Veli Mahmud Paşa), rođen je 1420. godine u Novom Brdu, dok točan nadnevak njegove smrti nije poznat (18. kolovoza 1474.? ↓1). Uz ime mu je dodan počasni naziv Veli (svetac) koji se daje samo velikim šehovima. Smatra se da je hrvatskoga podrijetla, tu teoriju potvrđuje knjiga The Palace school of Muhammad the Conqueror koju je napisao Barnette Miller (1941.)
Quote:
Barnette Miller, The Palace school of Muhammad the Conqueror, Harvard University Press, 1941., str. 7.:
...aslı Hırvattır ve buna katılan modern yabancı tarihçiler de bulunmaktadır

https://hr.wikipedia.org/wiki/Adni_M...%91elovi%C4%87
Knjiga Bernadette Miller ništa ne potvrđuje, posebno na 7. stranici nema tog citata na turskom jeziku. Treba da se pronađe izvorni dokument gdje se lijepo vidi da se potpisao kao Hrvat. Cijela ta priča vodi do njegovog pisma Dubrovniku travnja 1467. godine, što ga je Truhelka objavio, ali tamo se ne vidi da se tako potpisao, nego je taj isti Truhelka ubacio "Abagović Hrvat" u zagrade, u opisu pisma. Turskih suvremenih izvora (15. st.) o njegovom porijeklu nema.
Djuro hipster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 10:12   #279
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ma jesu, predak ti je jahao s carem Dušanom i bio njegova desna ruka, kao uostalom svim Prečanima. Bez obzira što se ovaj nije htio družiti sa Vlasima.
A car Dušan je nesumljivo bio Hrvat.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:11   #280
Quote:
Djuro hipster kaže: Pogledaj post
Knjiga Bernadette Miller ništa ne potvrđuje, posebno na 7. stranici nema tog citata na turskom jeziku. Treba da se pronađe izvorni dokument gdje se lijepo vidi da se potpisao kao Hrvat. Cijela ta priča vodi do njegovog pisma Dubrovniku travnja 1467. godine, što ga je Truhelka objavio, ali tamo se ne vidi da se tako potpisao, nego je taj isti Truhelka ubacio "Abagović Hrvat" u zagrade, u opisu pisma. Turskih suvremenih izvora (15. st.) o njegovom porijeklu nema.

Evo što piše na en wikipediji:

Quote:
Based primarily on one source which says that he was captured as a child while going from Novo Brdo to Smederevo, most modern historians accept the Serbian city of Novo Brdo as his place of origin. The contemporary Ecthesis Chronica and Historia Patriarchia says he was from Serbia, while Ibn Kemal is the only Ottoman source that explicitly say that he was "from the mines of Serbia" (Novo Brdo).[5] Some Ottoman authors give other information: The 16th-century biographer Aşık Çelebi says that Mahmud was from Kruševac. Some Ottoman historians like Ata, Sureyya and Osmanzade Taib, claim he was Croat (Hrovati) in origin; a claim reinforced by a letter written by Mahmud Pasha to Republic of Ragusa in 1467, where he signed himself as 'Abogović Hrvat' (Abogović the Croat).
Dakle, tri turska povjesničara tvrde da se potpisao kao Hrvat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mahmud...%C4%87#ref_b_1

Neki to osporavaju pozivajući se na ukorijenjene stereotipe umjesto na činjenice:

Quote:
As Stavrides concludes, three points make the latter assumption implausible: It is contradicted by all Byzantine sources; it would imply he was born Catholic - strange given his relations to Byzantine Orthodox Christians; and his geographical origin in Serbia - both of his possible birthplaces were in the Serbian/Orthodox world, far from Catholic influence.
Po njemu Anđelović ne može biti Hrvat jer nije (navodno) podrijetlom katolik već pravoslavac (sic!), iako je i sam Mehmed paša Sokolović, navodni Srbin, spominjao "hrvatski narod koji spada pod grčkog patrijarha". Drugi argument je da ne može biti Hrvat jer je (opet navodno) podrijetlom iz Srbije što je opet epska glupost, jer bi to impliciralo da su na teritoriju srednjovjekovne Srbije živjeli isključivo etnički Srbi (što je to uopće?):

Međutim, na kraju je ipak "nanjušio" trag do ispravnog tumačenja pojma Hrvat, iako nije imao hrabrosti izvesti stvar na čistac:

Quote:
There was some considerable confusion over the terms "Croat" and "Serb" in these times, which suggest that "Croat" in this case would mean someone from the wider South Slavic area.[5] It is concluded that Mahmud Pasha was of Serbian origin, descending from the Byzantine (or Byzantine-Serbian[15]) Angelos family.[5]
"in this case"? Zar samo u tom slučaju?

Zadnje uređivanje Liudewitus : 22.07.2017. at 13:27.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:47.