Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2006., 17:32   #81
Nema zbilja na čemu. Javi šta si našla i kako funkcioniraju lampe.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 12:32   #82
Selektivni herbicid?

Imam travnjak od dichondre koji non stop moram plijeviti
Negdje na netu sam pročitala da se to može riješiti selektivnim herbicidom (mislim da je pisalo athrazin) ...ali teta u poljoapoteci kaže da je to nemoguće jer moj korov je širokolisan (raznorazne travuljine) pa ako uzmem herbicid za širokolisan korov da će poginut i dichondra. A herbicid za uskolistan korov ne bi kao djelovao...

Ima li tu nekog lijeka? Il ću morat ko sad svake subote izgrbit leđa...travnjak je ogroman
xena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 23:08   #83
Ja bih molila nekog da mi kaže gdje u Zagrebu ima u neka poljoapoteka, jer moram i ja u borbu protiv korova i nametnika
__________________
Idem tamo gdje je sve po mom!!!
Bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 00:04   #84
za travnjak - Tratin eliminator K. Pakiran je u prskalicama i vec je pripremljen.
Za korov, totalac - Herbocid. Koristi se za staze i slicno. Isto je pakiran.
Imate ih u svim vecim trgovackim centrima i mislim u maxi Konzumima.
herbocid (na drugoj je strani tratin)
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 10:54   #85
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
za travnjak - Tratin eliminator K. Pakiran je u prskalicama i vec je pripremljen.
Za korov, totalac - Herbocid. Koristi se za staze i slicno. Isto je pakiran.
Imate ih u svim vecim trgovackim centrima i mislim u maxi Konzumima.
herbocid (na drugoj je strani tratin)

E sad je pitanje da li bi taj Tratin bio dobar za dichondru. Ovo što sad ima u prodaji - navodno bi (isto je za širokolisne korove)
xena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 12:23   #86
Quote:
xena kaže:
E sad je pitanje da li bi taj Tratin bio dobar za dichondru. Ovo što sad ima u prodaji - navodno bi (isto je za širokolisne korove)
e ne znam. trebalo bi. na slici je od blistera.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 01:38   #87
Nertera grana astrid-njega iste

Naime kupila sam biljčicu pod imenom Nertera grana astrid i sad sam u nedoumici kako ju njegovati...
Došla je u podosta skučenoj teglici pa nisam sigurna da li bi uopće i bilo za njezino dobro ju presaditi, koliko cesto ju moram zalijevati i da li joj je draze sunce ili umjerenija rasvjeta?
Ukoliko netko zna kako da joj bitak učinim ljepšim bila bih odista zahvalna da me obavjesti, jer je odista krasna
Cafe Mlle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:45   #88
Moja baka je godinama imala neretu(onu s narančastim bobicama),pa je i mene povremeno zapalo da ju zalijevam ljeti.Držala ju je u umjereno toploj sobi bez direktnog izlaganja sunčevim zrakama,i znam da biljka voli visoku vlagu,ali mrzi prskanje po listovima(naime to je bilo strogo zabranjeno,jer bi listovi počeli trunuti),u neku širu posudu nalij vode,u nju preokreni tanjurič i gore stavi teglu s bijkom.E,da ako ju presađuješ uzmi plitku posudu,a ako je posuda dublja napuni joj dno šljunkom ili hydrogranulama.Nadam se da će biti dobro.
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 11:44   #89
Hvala! Hvala!
Cafe Mlle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 14:54   #90
Unhappy Što je ovo u zemlji?

Ljudi, priznajem, nova sam u ovoj brizi za cvijeće tako da nemojte zamjeriti ako pitam totalnu glupost.

Trebala bih savjet od nekoga tko se dobro razumije u cvijeće.

U zadnje vrijeme mi je svo cvijeće počelo propadati...
Počela sam uočavati nekakve sućušne bubice, kao minijaturne mušice (ali stvarno minijaturne, jedva vidljive, čini mi se da su manje i od biljnih uši) kako hodaju po zemlji u kaliću. Ne vidim ih na listovima, listovi nisu ljepljivi.
Na zemlji se počelo skupljati i nešto paučasto.
Odlučila sam presaditi jednu od biljaka u veći kalić i probati s novom zemljom, a onda sam naišla na ovo na slici.

Što je ovo?

Nije mi jasno što je to. Prvo sam pomislila da su u cvjećarni stavili kamenčiće radi bolje drenaže, ali kada se stisnu te bijele "nakupine" mogu se razmrviti među prstima. Podsjeća me na stiropor, samo što nije tako mekano. Primijetila sam da se totalno povezalo s korijenjem kad sam presađivala, tako da sam presadila i dio toga u novu zemlju.
Ima li itko objašnjenje za ovo?!
Je li to nekakva bolest, ili neki dodatak zemlji koji stave u cvjećarni?!
silly_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 15:10   #91
protiv tih nametnika u zemlji koristi cesnjak. Razrezi rezanj da sprijecis njegovo klijanje i zapikni kaj dublje mozes.
Te kuglice u zemlji su ti perlit ili stiropor a dodaje se zemlji radi poboljsanja zracnosti.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 15:28   #92
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
protiv tih nametnika u zemlji koristi cesnjak. Razrezi rezanj da sprijecis njegovo klijanje i zapikni kaj dublje mozes.
Te kuglice u zemlji su ti perlit ili stiropor a dodaje se zemlji radi poboljsanja zracnosti.
Hvala! Pokušat ću!
silly_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 23:09   #93
Vjerojatno si kupila "Zemlju za cvijeće" ,veliko pakovanje.
Nemam povjerenja u takovu vrstu zemlje, jer je tamo vani, u Europi, najvjerojatnije prave od smeća i otpadnog mulja, pa to onda ne moraju deponirati, nego izvoze nama.
Ja pravim sama svoj kompost, pomješam ga s vrnom zemljom i pjeskom, i nemam problema s cvijećem.
Što se tiće bubica, pokušaj lonac s cvijetom potopiti u amper s vodom- bubice bi trebale isplivati na površinu vode.
Možda pomogne pripravak od koprive - koprivu usitni, nasipaj vodu i ostavi 24 sata. Procijedi i prskaj biljke- otopina je prirodni insekticid - djeluje na biljne uši, možda pomogne i u ovom slučaju.
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 03:48   #94
Kada kupite biljku u loncu, cesto ćete u zemlji naći i dodatke koji nisu zemlja...u ovom slučaju perlit koji poboljšava vodozračne odnose u tlu. Ukoliko su kuglice žute boje, vjerojatno je u pitanju mineralno gnojivo.
Što se tiće "bubica", to vjetojatno nije kukac nego grinja...
A sad malo o zaštiti bilja...sredstva za zaštitu bilja od insekata zovu se insekticidi, od grinja akaricidi a postoje i neki insekticidi koji djeluju akaricidno.
Biljke koje imaš su cvjetnice, dakle neces ih oralno konzumirati i nije potrebno prolaziti karencu pa ti preporučam da se ostaviš kučnih neprovjerenih radinosti s češnjakom, koprivom, namoćenim cigaretama i slično (što ne kazem da je loše, ali ne mozze u potpunosti eliminirati populaciju koja je napravila vec vidljivu štetu i potrebno ju je u potpunosti eliminirati) vec prošetaj do poljoapoteke i kupi neki insekticid širokog spektra koji djeluje i akaricidno.
Po opisu pretpostavljam da se radi o koprivinoj grinji ili crvenom vočnom pauku...Prepručam Metasystox koji je veoma jaki insekticid....ima dozvolu za tretiranje iskljucivo na ukrasnim biljkama, sistemik je što znaći da ga pošpricaš po biljci - on ulazi u biljku, translocira se sistemično po njoj i vise joj niti jedan insekt ne moze naštetiti...vrlo je opasan isto tako zbog niskog LD50 i spada u drugu skupinu otrova, ali nije štetan za korisne insekte i grinje niti za prirodu...to je vrlo bitno. Ako imas i vrt u dvorištu s ukrasnim biljkama, u petom mjesecu pošpricaš i zaboravit ces probleme poput ovog.
nenos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 08:34   #95
to ti je poljoprivredni perlit krupne graulacije tzv, agroperl, stavlja se u zemlju da drži vlagu.
potraži na netu ako te zanima, ima dosta informacija o tome.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 12:35   #96
Biljke u stanu - ZA i PROTIV, te ako je ZA, kakve i zašto?

Izvolite...
Hvala
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 13:13   #97
Ja sam ZA.
Stan bez i jedne biljke, ne valja to. Prirodnije je bar neki kukuruz posaditi.
Samo je važno da biljka nikako ne smeta, ni jedan list koji moraš zaobilaziti, mora imati svoj kutak.
Meni su zanimljiviji neki što cvatu, šarene se, ali ima svakakvih biljaka...
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 13:44   #98
Kako to misliš "protiv"? Dobro, nema veze. oSim estetike, biljke su i funkcionalne (pročišćuju zrak, transpiracija sa listova čini suhi zrak vlažnijim). O stanarima ovisi samo izbor biljke, neke su zahtijevnije više, a neke manje. Za razliku od Sashe, meni se više sviđaju biljke bez cvjetova, samo zeleno i ništa više.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 14:15   #99
Quote:
Etienne kaže:
Kako to misliš "protiv"? Dobro, nema veze. oSim estetike, biljke su i funkcionalne (pročišćuju zrak, transpiracija sa listova čini suhi zrak vlažnijim).
Vidiš upravo to što si ti napomenuo, ''neki'' kažu da biljke više štete nego koriste.
Neke navodno da upijaju štetna zračenja, neka da ih šire...???

Zanima me mišljenje i stručnih osoba, ako ih ima tu...

AJMO BIOLOZI, BOTANIČARI i ini...
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 14:20   #100
Nisam botaničar (ali sam prodavala cvijeće) Uvriježeno je mišljenje da fikusi, filodendroni i slični zrače negativno pa ih je poželjno izbjegavati u stambenim prostorima. Pozitivno zrači dyzigoteca i dracena. Inače sam protiv bilja po stanu jer to išće dodatne obveze, koje mi ne trebaju. Još nešto. Biljke po noći također koriste kisik kao i ljudi (ne stvaraju ga već ga uzimaju), pa se biljke ne preporuča imati ni u prostorima gdje se spava...Meni je simpa jedino benjamin, ali je taj osjetljiv na propuhe, micanja itd. pa nemam ni njega
angelin1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.