Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2017., 11:51   #481
Bravo! Preduhitrile ste me. Znao sam da je neki noćurak ali koji...?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 12:39   #482
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nemam više bijele, ljepše su mi one šatirane žuto/ljubičaste.
Ma meni su sve nijanse superiška...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2019., 18:53   #483
Vece biljke za balkon

Imamo dosta sirok balkon iznad garaze i htjela bi posaditi neko zelenje.

Htjela bih nesto vislje, radi vizualnog zaklona s ceste, a i jer se na vecem prostoru male biljke nekako "izgube".
Prvo sam mislila neke cetinjace, ali one sporo rastu (a vece su skupe, a trebalo bi mi ih dosta).

Mislila sam neko zbunje ili dva tri manja drvca, ali ne znam sto bi uspijevalo u teglama

Lovor visnja? Kurika? Aucuba?
Penjacice? Lonicera, clematis?

Bilo bi super da moze prezivjeti u zagrebackoj klimi, iako mi je ok i da nesto zimi unesem unutra.
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2019., 19:13   #484
bambus
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2019., 17:15   #485
daneejela, moguće je u velikim posudama držati navedeno grmlje ali penjačice teško. Koliko visoke bi trebale biti te biljke za vizuačni zaklon?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 12:03   #486
Za zaklon mislim da je dosta da su biljke visoke cca 120cm (s teglom mislim da je to taman).

O bambusu sam razmisljala, ali mi on lijepo izgleda uz zid, a na otvorenoj poziciji mi izgleda previse zbunasto.

Ali ako i ne uspijem naci nesto za zaklon htjela bi neku vecu biljku, da ne izgleda sve presitno.

Biljka, ako bi uspijevale lovor visnja i kurika, onda bi najradije njih posadila. Kupila sam vec Loniceru japonicu, mislis da nece ona uspijevati u tegli?
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 15:59   #487
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Za zaklon mislim da je dosta da su biljke visoke cca 120cm (s teglom mislim da je to taman).

O bambusu sam razmisljala, ali mi on lijepo izgleda uz zid, a na otvorenoj poziciji mi izgleda previse zbunasto.

Ali ako i ne uspijem naci nesto za zaklon htjela bi neku vecu biljku, da ne izgleda sve presitno.

Biljka, ako bi uspijevale lovor visnja i kurika, onda bi najradije njih posadila. Kupila sam vec Loniceru japonicu, mislis da nece ona uspijevati u tegli?
ja imam na balkonu 3 velike tegle u kojima je zlatna kiša (Laburnum anagyroides) i prilično su visoke. Već godinu dana bez micanja preko zime. Dobro zaklanjaju pogled, a mislim da malo manje nereda rade od bambusa. Iako sve listopadno na jesen radi nered
Sada se upravo otvaraju žuti cvjetovi pa ih stalno promatram
tanisha03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2019., 10:54   #488
Biljke za sunčani balkon

Pozdrav svima,

molim vas za pomoć (totalna sam neznalica oko biljaka).
Kupio sam 4 tegle od 30 litara u koje bih volio posaditi biljke na balkonu (uz samu ogradu). Balkon je površine 5 m2.
Balkon je okrenut na zapad i ljeti je prilično vruće pa me zanima koje biste mi biljke preporučili.
Da li bi lovor višnja uspjela?
Uglavnom hvala svima na prijedlozima.
hadjidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2019., 10:22   #489
Quote:
hadjidan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

molim vas za pomoć (totalna sam neznalica oko biljaka).
Kupio sam 4 tegle od 30 litara u koje bih volio posaditi biljke na balkonu (uz samu ogradu). Balkon je površine 5 m2.
Balkon je okrenut na zapad i ljeti je prilično vruće pa me zanima koje biste mi biljke preporučili.
Da li bi lovor višnja uspjela?
Uglavnom hvala svima na prijedlozima.
Teoretski bi mogla preživjeti ali ostala bi patuljasta. Kada narastu postati će problematične za održavanje.
Bolji izbor bile bi jednogodišnje penjačice ako želiš hladovinu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2020., 18:37   #490
Pozz, ima li ovdje jos zivih na temi, obratila sam se na temi za hortenzije, al ta tema je davno zamrla..
Ako bi mi netko mogao pomoci...
Dobila sam predivnu plavu hortenziju (Hydrangea Macrophylla) , jako zelim da mi uspije ocuvati ju.. medjutim s dolaskom u stan jedan se cvijet osusio (cijela kuglica), presadila sam ju u vecu posudu jer sam primjetila da se korijen vec poceo "omotavati", i eto i druga kuglica se osusila. Ostale su i dalje super.. a ove suhe cvjetice sam maknula. Negdje sam citala da su one zastita za nove cvjetove koji dolaze, al ovo nije imalo smisla cuvati jer su i male stabljike od cvijeta bile suhe. Zalijevam ju redovno, i sad mi se cini da je ok za nju, neki listovi su dobili na vrhu smedju boju, ali i to je stalo i ne siri se. Sto trebam napraviti da mi dugo uspije,zelim je na proljece izvaditi na balkon... ima li jos netko da ima plavu hortenziju u tegli na balkonu?

Druga stvar je kava arabica, imam je sad vec trecu godinu, medjutim samo se listici stvaraju u visinu i skroz su zdravi, a donji se osuse i otpadnu. Presadila sam svaku biljku/granxixu u svoju posudu prosle godine. U roku te 3 god,biljka je stvarno ojacala i narasla duplo, ali donji listovi se suse.. takodjer je u stanu, na prozorskoj dasci, na sjevernoj strani, primjerila sam da joj tamo najvise pase. Ne znam zaszo se donji listovi suse...
Eto,ja se raspisala.. jel ima tko kakav savjetic?
brauneaugen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2020., 19:15   #491
Hortenzija je u pravilu vrtna biljka ali rasti će i u dovoljno velikoj posudi. Gdje sada držiš hortenziju.

Kava je tropska biljka i ne podnosi temperaturu ispod 16° C a na sjevernoj strani nema baš puno svjetla. Listovi se mogu sušiti zbog previše ili premalo vode.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2020., 21:33   #492
Drzim ju u vecoj tegli, i cini mi se da se oporavlja..nadan se da ce tak ostati.. s cime da je hranim, jel moze univerzalno gnojivo za cvijece?
Pa ovoj mojoj kavi bas pase taj prozor, onak izgleda zdravije otksd je tam..ljeti je na balkonu (jugozapad), a zimi tu na sj.strani. al moze bit da je previse zaljevam, onda cu to smanjiti. Znala sam namjerno ostavit vodu u tanjuricu jer sam negdje procitala da joj zemlja uvijek mora bit vlazna..sad cu pratit onda par dana...
brauneaugen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 09:22   #493
Može univerzalno gnojivo.
Vodu iz tanjurića treba izliti nakon zalijevanja, osobito ako na dnu tegle nema drenaže.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 10:20   #494
mi selimo u stan koji ima lođu na zapadu, ali malo puca i na jug, totalni sam početnik, zanimaju me začinska bilja i drveća uglavnom, koje bi moglo uspjeti i gdje to bilje, drveće moram držati zimi?

Pročitala sam većinu teme, svi spominju balkone pa ne znam kolika je razlika između balkona i lođe za biljčice, oprostite ako je pitanje smiješno

pitam zato jer se uglavnom spominju penjačice koje se omotavaju oko ograda balkona, a na lođi nema ograde
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 11:18   #495
Ok, budem onda to koristila,imam nekoliko univerzalnih, stan pun biljaka
brauneaugen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2020., 14:00   #496
Pozdrav,

Molim vas jedan savjet.....na terasu bih stavila neku biljku u tegli, mislila sam nešto veće, možda neko stablo. Prvenstveno dekorativno, al ne bi bilo loše i da malo zaklanja pogled. Terasa je jako osunčana ljeti, a zimi bi trebalo tu biljku unijet unutra jer zimi van uglavnom ništa ne preživljava radi bure.
Imate neki savjet što bi to bilo? Ne kužim se baš u biljke pa zahvaljujem unaprijed. :-)
kewica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2020., 14:28   #497
Mozda limun ili mandarina
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2020., 14:54   #498
Smile

Quote:
OkatoZlo kaže: Pogledaj post
Mozda limun ili mandarina
Limun imamo posađen vani u dvorištu, ja bi nešto s većim, zelenijim listovima.... Taj limun smo posadili prije 5-6 godina, nije baš puno narastao, a i ja bi nešto gušće.
Imamo i kumkvat u tegli, izgleda nikako i jadno. Čak je i dao nešto plodova, ali baš izgleda jadno
kewica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2020., 15:25   #499
Quote:
kewica kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Molim vas jedan savjet.....na terasu bih stavila neku biljku u tegli, mislila sam nešto veće, možda neko stablo. Prvenstveno dekorativno, al ne bi bilo loše i da malo zaklanja pogled. Terasa je jako osunčana ljeti, a zimi bi trebalo tu biljku unijet unutra jer zimi van uglavnom ništa ne preživljava radi bure.
Imate neki savjet što bi to bilo? Ne kužim se baš u biljke pa zahvaljujem unaprijed. :-)
Ja bi pitospor. Zimzelen je, može se oblikovati rezom, cvate, miriši, podnosi sušu i sunce, podnosi i buru.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2020., 10:47   #500
Pitospora super podnosi buru, provjereno, imamo ju oko kuće kao živicu. :-)
Mislim da ću probati oživiti kumkvat i možda probati s mandarinom. Hvala na idejama!
kewica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.