Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2008., 15:32   #21
http://www.crohis.com/
točkasta.suknjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 16:06   #22
Quote:
točkasta.suknjica kaže: Pogledaj post
Ako je ovaj link bio upućen meni moram reći da na toj stranici nema ama baš ništa o onome što ja tražim....
Hvala anyway!
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 20:57   #23
http://www.youtube.com/watch?v=Ax09ysmx4lI>ovo moze posluziti kao karta.
1234567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 23:21   #24
Imaš nešto na ovoj temi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=226503
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:46   #25
 
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 05:41   #26
Evo ti topografskih karata cijele RH u stotici i 25. ima tu jos i nautickih karata i karata Srbije, Crne Gore i Slovenije ako kome treba slucajno, pa uzivajte i skupljajte hehe
http://www.avijacijabezgranica.com/karte/
Inace imam doma i sam dosta originalnih topografskih JNA karata jugoslavije, u glavnom 50 000...
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 14:54   #27
ima li ko mozda kartu salone,po mogucnosti sa lipo ucrtanim lokalitetima,ili zna di se to moze naci?ovo sta san ja uspila iskopat su neke mini slikice,na kojima se tesko ista moze razaznati.. (

pomagaj ko može! )
đava pakleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 00:43   #28
Quote:
SS FRITZ kaže: Pogledaj post
Amje!!!!! Pa šta vam je.... Ova prva je nekakvo opće mjesto, čak i recenzirana od povjesničara koji se bave novim vijekom poput Agneze Szabo (hahaha).

Zadnja bajo je tako napamet iscrtana diletantski.... Hrmhhh... Dakle...

Prije svega, u 14. stoljeću srednjovjekovna Hrvatska se ne proteže baš tako na sjever. Postojao je tzv. Regnum Sclavoniae, pojam koji se odnosi na tri tadašnje županije koje se prostiru na području današnje zapadne Hrvatske. Dakle, istočno od srednjovjekovne Križevačke županije je prostor relativno dubiozne pripadnosti....
Da se tu diskutirati i legitimno je prikloniti se Vjekoslavu Klaiću kad kaže da su se u 13. st i istočnije županije nalazile unutar tog tada više nominalnog regnuma (i ja se priklanjam tomu). Ali za razdoblje 14., 15. i konačno 16. stoljeća imamo isključivo dokaze koji jasno naznačuju da je područje Požeške, Vukovske i Srijemske županije bilo unutar ugarskog upravnog sustava... Srijem u SV apsolutno nikada nije bio u sklopu onoga što danas smatramo hrvatskim zemljama u srednjem vijeku. A današnja istočna Slavonija je mutno područje koje tek treba razriješiti.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 00:52   #29
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
A današnja istočna Slavonija je mutno područje koje tek treba razriješiti.

hmmmm, mutno u kom smislu? Političko pravnom ili etničkom? Ako se misli na političko-pravni, mislim da je dominantno ugarskog karaktera, pogotovo vt, pož i srijemske županije, budući da su bile uređene kao mađaske, plaćale porez kao mađarske itd.

Etnički? ni vrit ni mimo. Na tom području je po meni obitavalo vrlo malo ljudi zbog iznimno loše konfiguracije tla, bara, lokvi, itd.. Današnja percepcija Slavonije kao bogate zemlje se niti u ludilu ne može preslikati na srednji vijek. Ako sam u krivu, neka me netko ispravi.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 08:02   #30
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
hmmmm, mutno u kom smislu? Političko pravnom ili etničkom? Ako se misli na političko-pravni, mislim da je dominantno ugarskog karaktera, pogotovo vt, pož i srijemske županije, budući da su bile uređene kao mađaske, plaćale porez kao mađarske itd.
Političko-pravno, je u načelu tako kao što si rekao. Međutim (govorim za razdoblje Arpadovića) ima nekih tragova plaćanja marturine i sl. te je još uvijek nejasno koliko se protezala vlast hercega čitave Slavonije. Za kasnije razdoblje dvojbe su daleko manje, ako ih i ima. Još čekamo mudru glavu zainteresiranu da nam to pitanje riješi.

Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Etnički? ni vrit ni mimo. Na tom području je po meni obitavalo vrlo malo ljudi zbog iznimno loše konfiguracije tla, bara, lokvi, itd.. Današnja percepcija Slavonije kao bogate zemlje se niti u ludilu ne može preslikati na srednji vijek. Ako sam u krivu, neka me netko ispravi.
Nema se tu što ispraviti. Takva slika se tek mijenja negdje polovinom 19. stoljeća kada se krče prašume, isušuju bare i reguliraju tokovi velikih rijeka. Iako, relativno gledajući, broj se naselja u kasnijem SV ipak povećava, pa tako i gradova. Ovo najviše vrijedi za Srijem, tj. podunavske civitase.
Stanovništvo je miješano. Najviše Mađari i Slaveni. Nijemaca i Talijana nema u tolikoj mjeri kako ih nalazimo zapadnije. U Srijemu nalazimo i pravoslavno stanovništvo koje se doseljava u više navrata.


Pardon na oftopiku, ali sam odgovoarao na pitanja.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2014., 16:36   #31
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Ljudi, jel postoji u Hrvatskoj još jedan freak kao ja koji sakuplja K.uK. vojne karte specijalke 1:75 000???
hajde.... javite se da se malo hvalimo jedan drugome....
Stari,
Pronašao sam tread o kartama na jednom arhiviranom forumu
ikakve šanse za malo detaljniji prikaz područja današnjeg Novog Zagreba (recimo, od Blata do Hrelića?) na sve tri K.u.K. karte područja koje imaš?
Ako preferirate, pošaljite sken ili upit na "privremenidecko @ yahoo.com"?

Zaista zahvalan.
Ako vas interesiraju razlozi i sl. - možemo preko maila.
Miroslav N. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 14:51   #32
Jel ima gdje na netu karta Hrvatske krajem 18. ili početkom 19. stoljeća koja prikazuje i njenu teritorijalnu podjelu u smislu podjele na Bansku Hrvatsku, Vojnu krajinu,....?
Tomo1972 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.