Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2007., 15:20   #1
Kako izgleda stručni ispit iz elektrotehnike?

Dragi forumaši, interesira me, kao šti to i sam naslov kaže, polaganje stručnog ispita iz područija elektrotehnike...koliko sam vidjela literaturu sve neki suhoparni propisi i zakoni, regulativa etc., a toga ima šuma!...polaganje mi je u travnju TEK!, tješim se ja , ali to će brzo doći moram početi sada s štrebanjem

zanima me, ak' je neko od vas to polagao, kakva je vrsta propitivanja...ono...završila sam teh. fax i nekako mi ne leži bubanje zakona ...da li se stvarno traži znati "napamet" neku stavku (propis), ili se pruža mogućnost interpretacije "svojim riječima", naravno bez da se promaši suština. Dobro bi mi došao savjet glede svega što ima veze s polaganjem ispita.

HVALA
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:29   #2
Prvo nauči gramatiku, a onda tek možeš krenut učit za stručni!
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:45   #3
Quote:
Visoki kaže: Pogledaj post
Prvo nauči gramatiku, a onda tek možeš krenut učit za stručni!
argumentiraj konstataciju , šta te "smeta" u postu i tako da se ovako matora educiram....ili jednostavno odhebi
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:53   #4
Quote:
fish_51 kaže: Pogledaj post
argumentiraj konstataciju , šta te "smeta" u postu i tako da se ovako matora educiram....ili jednostavno odhebi
Pa ne piše se područije, nego područje!! To bi ti kao akademski građanin trebala znati! Još ne možeš ni sama primjetit pogrešku, nego ti ja moram reći
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 16:35   #5
Quote:
Visoki kaže: Pogledaj post
Pa ne piše se područije, nego područje!! To bi ti kao akademski građanin trebala znati! Još ne možeš ni sama primjetit pogrešku, nego ti ja moram reći
Fala Visoki ili još bolje!...hvala tvom oku sokolovom, koje je u naslovu posta zamjetilo maaaaaaaali tipfelerčić, ovo ne govorim iz puke taštine da se razumijemo, koji avaj!(onomatopeja Visoki!) ja načinih kao "Lapsus calami"-lapsus pera(tipkovnice) i zgriješih te okaljah sav akademski puk na forumu i okolici...ah, stidim se NEIzmjerno

Elem, dosta teatralnosti i prepucavanja s nadobudnim Visokim na račun njegove cijepidlačke, pardon dobronamjerne primjedbe...ako neko ima savjet ili još bolje proživljeno iskustvo (nadam se bez trauma) polaganja ispita nek se javi
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:06   #6
Quote:
fish_51 kaže: Pogledaj post
Fala Visoki ili još bolje!...hvala tvom oku sokolovom, koje je u naslovu posta zamjetilo maaaaaaaali tipfelerčić, ovo ne govorim iz puke taštine da se razumijemo, koji avaj!(onomatopeja Visoki!) ja načinih kao "Lapsus calami"-lapsus pera(tipkovnice) i zgriješih te okaljah sav akademski puk na forumu i okolici...ah, stidim se NEIzmjerno

Elem, dosta teatralnosti i prepucavanja s nadobudnim Visokim na račun njegove cijepidlačke, pardon dobronamjerne primjedbe...ako neko ima savjet ili još bolje proživljeno iskustvo (nadam se bez trauma) polaganja ispita nek se javi
Ajde, ajde ribo! Kaj se žestiš? Ne moraš bit tak cinična! Otkud bi ja trebao znat jel si ti to namjerno ili slučajno napisala? Samo upada u oči jer se ipak u naslovu nalazi!
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:23   #7
Stručni ispit iz graditeljstva - tu spada arhitektura, građevina, elektrotehnika, strojarstvo i geodezija - polaže se iz dvije oblasti. Prva je svima zajednička, a zove se građevinska regulativa. U to ti spada Zakon o gradnji, o prostornom uređenju, još ponešto o npr. građevinskim dnevnicima i sl., zatim zakon o zaštiti na radu i zaštiti od požara. Preporučam Zakon o gradnji doslovno naučiti napamet jer znaju pitati kojekakve nebulozne detalje. Požar i zaštitu na radu pitaju samo osnovne stvari, bar je tako bilo pred 4 godine.

Drugi dio ti je struka, u tvojem slučaju el.teh., i tu će ti, mislim, ipak dopustiti malo pjesničke slobode u izričaju, ali bitno je da u globalu kužiš cijelo gradivo.

Ako ideš na ispit, očito si obavila predavanja, i nema ti druge nego što prije u ruke skripte koje si tamo dobila. Da te ne zavaravam, prolaznost je, kad sam ja išla, bila 50%, svi propali su pali na Zakonu o gradnji!
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:35   #8
Quote:
Pero Perić kaže: Pogledaj post
Stručni ispit iz graditeljstva - tu spada arhitektura, građevina, elektrotehnika, strojarstvo i geodezija - polaže se iz dvije oblasti. Prva je svima zajednička, a zove se građevinska regulativa. U to ti spada Zakon o gradnji, o prostornom uređenju, još ponešto o npr. građevinskim dnevnicima i sl., zatim zakon o zaštiti na radu i zaštiti od požara. Preporučam Zakon o gradnji doslovno naučiti napamet jer znaju pitati kojekakve nebulozne detalje. Požar i zaštitu na radu pitaju samo osnovne stvari, bar je tako bilo pred 4 godine.

Drugi dio ti je struka, u tvojem slučaju el.teh., i tu će ti, mislim, ipak dopustiti malo pjesničke slobode u izričaju, ali bitno je da u globalu kužiš cijelo gradivo.

Ako ideš na ispit, očito si obavila predavanja, i nema ti druge nego što prije u ruke skripte koje si tamo dobila. Da te ne zavaravam, prolaznost je, kad sam ja išla, bila 50%, svi propali su pali na Zakonu o gradnji!
uf...opasno...slaba je prolaznost moram reći...seminar mi je sada krajem mjeseca, ali sam nabavila literaturu tek da vidim šta ću morati učiti i nisam oduševljena ovim dijelom o kom mi govoriš da ću ga morati napamet
hvala na uputama i savjetu!!!
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:45   #9
Quote:
fish_51 kaže: Pogledaj post
uf...opasno...slaba je prolaznost moram reći...seminar mi je sada krajem mjeseca, ali sam nabavila literaturu tek da vidim šta ću morati učiti i nisam oduševljena ovim dijelom o kom mi govoriš da ću ga morati napamet
hvala na uputama i savjetu!!!
Tu literaturu dobiješ na seminaru, ali ako si ju već nabavila, još bolje. Kako god da bilo, moraš proći obje skripte -na seminaru će vam reći na koje dijelove gradiva da obratite pažnju, al zakon o gradnji ti je biblija.
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 17:56   #10
Quote:
Pero Perić kaže: Pogledaj post
Tu literaturu dobiješ na seminaru, ali ako si ju već nabavila, još bolje. Kako god da bilo, moraš proći obje skripte -na seminaru će vam reći na koje dijelove gradiva da obratite pažnju, al zakon o gradnji ti je biblija.
Da nešto slično mi je rekao kolega koji je taj dio položio, kako se izrazio" kroz iglene uši...dobit ću literaturu i na seminaru novijeg izdanja, čujem da tu i tamo promjene neku regulativu...nema druge nego štrebati
reci mi samo, ako si to već prošla, kakvi su ispitivači?...jesu ono "ograničeni" birokrate ili...
__________________
Covjek je jedina greska prirode.
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 20:05   #11
Ako već moraš učiti propise i regulativu za taj ispit onda navali i naštrebaj to, ne vjerujem da se takve stvari pogađaju "po nekoj logici" nego znaš ili ne znaš. Na kraju krajeva možda ćeš jednog dana raditi negdje gdje će ti baš poznavanje propisa biti jednako važno kao i samo poznavanje struke, npr. ja sam projektant elektrotehnike u brodogradnji, imaš registre, nacionalne vlasti, međunarodne propise, i treba to pratiti... Good luck!
grifone is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 23:33   #12
Kao što je grifone napisao, ima logike u tome što inzistiraju na propisima baš zbog toga što ti je taj stručni ispit prvi i osnovni preduvjet za upis u komoru ovlaštenih inženjera, gdje se podrazumijeva da ćeš se baviti projektiranjem i nadzorom, i zna se desiti u takvom poslu da ti je važnije poznavanje regulative nego čiste struke.

A ispitivači su kako koji... ima ih više, svi ispituju istovremeno, pa koji te zapadne. Nisu baš hitlerovski nastrojeni birokrati, malo pomognu ako zapneš, al ne smiješ im dat do znanja da o nekoj temi nemaš pojma...
__________________
Onaj pogan od Joksima neće da odnese pismo na poštu, pa ti ga po njem' nijesmo ni poslali.
Pero Perić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 09:13   #13
Hvala vam na dragocjenim savjetima i mišljenjima, kolege moje!!!....počela sam štrebati valjda će biti nešto od mene tamo u travnju
__________________
Covjek je jedina greska prirode.
fish_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 15:37   #14
Stručni ispit-elektrotehnika

Da li je netko bio nedavno na ispitu,kakva su pitanja.
Na koji način učiti-točno definicije ili moraš znati po smislu?
Ja idem u 10.mjesecu pa me zanima
dam33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:32   #15
Quote:
dam33 kaže: Pogledaj post
Da li je netko bio nedavno na ispitu,kakva su pitanja.
Na koji način učiti-točno definicije ili moraš znati po smislu?
Ja idem u 10.mjesecu pa me zanima
jedan kolega koji radi u jednoj gradskoj upravi je bio nedavno.
s time da oni koji su zaposleni u drzavnim upravama, samo uprvama, polazi opci i strucni dio.

dok ostali samo strucni dio.
ajmo reci, on je morao znati od rijeci do rijeci.
a nesto je bilo kao razgovor.
Markoleo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:44   #16
Postoji razlika izmedju drzavnog i strucnog ispita

Drzavni ispit ima opci dio i posebni

Strucni ispit ovisi pri kojem ministarstvu se polaze ima svoje djelove , mislim da je pitanje bilo za strucni ispit pri ministarstvu gradjenja prostornog planitranja i zastite okolisa.

Ako je gore navedeno postoje dva smjera telekomunikacije i " jaka struja"

Ako nije gore navedeno moze biti strucni ispit u MUP.u za tehnicara zastitara ili za ispitivaca iz zastite od pozara
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 12:50   #17
Za državni ispit prvi put čujem? Može li detaljnije, posebno uvjeti za pristupanje?
Ovdje mislim da se radi o ispitu HKAIG-a, barem se njega kolokvijalno naziva "stručni ispit" i vrijedi zlata kako je krenulo s građenjem u ovoj državi.
sandro.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 16:51   #18
Drzavni ispit moraju polagati svi drzavni sluzbenici i ovisi koji posao rade u kojem ministarstvu , ne moraju ga polagati pravnici koji imaju polozen pravosudni ispit.Morali bi ga imati i polozeni sluzbenici u zupanijskim i opcinskim upravama.

Sadrzi opci dio koji obradjuje
ustav
ustrojstvo drzavne uprave
upravni postupak
uredsko poslovanje
radni polozaj drzavnih sluzbenikai namjestenika...
sustav lokalne uprave i samouprave
Zakon o podrucnoj upravi
Zakon o gradu Zagrebu
Evropska povelja
Zakon o financiranju lokane samouprave
Zakon o izborima clanova predstavnickih tijela
Zakon o grbu , zastavi i himni RH te zastavi i lenti predsjednika RH
Zakon o drzavnom pecatu
Zakon o radu

i verovatno jos koji zakonski akt koji nisam nasao ali sve jenavedeno na stranicama drzavne uprave
Nakon opceg dijela dolazi strucni dio koji je slican strucnom ispitu za ovlastenog inzinjera resornog ministarstva

Osim komore HKAIG postoji komora, sumarskih inzinjera i inzinjera drvne tehnologije , komora ljecnika , odvjetnika , farmaceuta i vjerovatno sam jos koga zaboravio.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 15:05   #19
Strucni ispit (ministarstvo gradjenja...) , drustvo inzinjera elektrotehnike iz Zagreba Berislavicva 6 organizira vrlo kvaltetan seminar i preporucam ga za pripremu ispita , te daju i potrebnu literaturu , svaka kuna data za kotizaciju se isplati.

Drzavni ispit ured drzavne uprave organizira seminare za opci dio , kada i gdje moze se naci na stranicama drzavne uprave , preporucam seminar
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 15:11   #20
Pitanje je za stručni ispit iz područja elektrotehnike u ministarstvu gradjenja prostornog planiranja i zastite okolisa!
dam33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.