Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2007., 19:57   #1
Farbanje odjeće

kupila sam boju u dm-u i voljela bi ofarbati neke stare stvarcice da im dam svjezinu..ali ona uputstva su malo nerazumljiva...
tj.cini mi se da bi lako negdje mogla zeznuti stvar...
koji su trikovi i na sta da obratim pozornost...
sta mogu ocekivati?
probala bi obojati robu u perilici...

kakva su vam iskustva?
hvala
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 22:01   #2
Moja su krajnje pozitivna! Farbam vec godinama i do sad nisam nis fulala. Ne znam koje si farbice kupila, al najcesce se sam stave tam di inace stavljas detergent ili se pak samo pospu po robi (koja je ranije navlazena ili kod nekih ne) i ukljucis na lagano pranje.

Moras znati da ti se konac nikada nece pofarbati, tak da ak bijeli sakoic farbas u smedje, na kraju ces imati bijele savove.

Crno ces tesko prefarbati u neku svijetlu boju. A ak farbas u crno, obavezno kupi i sol za farbanje (cca 10 kn). Ak osvjezavas crnu odjecu, bit ces odusevljena!!! Imam crnu docevitu koja je stara desetak godina i izgleda kao da je sad kupljena!

Nemoj prepuniti masinu. Okreni stvari naopako. Pokusaj tu robu kasnije ne prati na temp vecoj od 30-40 stupnjeva.

Ammm, imas neko konkretnop pitanje?

E da, sretno!
waitapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:41   #3
ja furt nekaj farbam u vesmasini i do sada sve 5 bilo osim kaj te boje bash ne ispadaju kakva je boja na kutiji jer ipak ovisi o boji tkanine koju farbas (tipa plavu majcu farbas u crvenu ispast ce ti neka ljubicasta, bijelo farbas u crno ispast ce ti cak ne siva nek neka plava jer zapravo crna boja i nije bash crna nek neka tamno plava i samo je za potamnjivanje i osvjezavanje vec crne obleke - farbala sam plave hlace u crno i ispale su indigo plave, to mozes odnjet u farbaonu, o nda bu crne ).
ne moras koristiti striktno sol za farbanje vec mozes i obicnu kuhinjsku sol.
fiksator i sol ubacis u bubanj a onu tekucinu tam di ti ide detrdzent plus litra hladne vode. obleka mora biti cista i vlazna i bez omeksivaca i nakon farbanja (farbaj na 30-40 stupnjeva max), operes jos jednom ves ko kad ga normalno peres jel.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 13:21   #4
o nijansi boje ovisi koliko si stvari ubacila u mašinu..
ja ako već farbam uzmem crnu ili tamno plavu boju-jer se tu ne može puno fulat. sa crvenom i zelenom se ne bih baš igrala. i uvijek stavim samo 2-3 komada odjeće.
i sol obavezno da fiksira boju. piše to i na uputstvu.

poslije operem još jednom tu istu robu da se skine eventualni višak boje da mi ne bi poslije zamazalo nešto drugo. i uvijek koristim perwol za tamne boje da boje ne izblijedi ili da se ne uhvati na neki drugi komad odjeće.

inače, volim te farbe. kao što je netko rekao-to mi je super za pojačavanje boje kod nekih komada odjeće gdje je boja je vać lagano izblijedila.

imala sam jednu tirkiznu vesticu koja je gornjem dijelu posvijetlila od sunca dok se sušila na žici, pa sam ju jednostavno ofarbala plavom bojom-i sad je još ljepša a to što je bilo izbjeljeno od sunca-sad se više ne kuži...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 14:24   #5
uzela sam i ja crnu-skeptik sam nekako bila za druge boje...

jasno mi je da ves mora biti cist i navlazen,ali sta ne smije biti tretiran omeksivacem?znaci moram ga oprati,ali bez dodatka omeksivaca?

i stvarno moze kuhinjska sol umjesto te neke za fiksaciju?

pise da moram posuti fikasator NA TKANINU..kako da ja to ravno mjerno rasporedim


boja je simplicol-kupila sam je u dm-u...cini mi se da sam ju oko 32 kn platila...


prvi put mi je,pa sam uplasena...
vecinom osvjezavam crni ves
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 14:42   #6
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
uzela sam i ja crnu-skeptik sam nekako bila za druge boje...

jasno mi je da ves mora biti cist i navlazen,ali sta ne smije biti tretiran omeksivacem?znaci moram ga oprati,ali bez dodatka omeksivaca?

i stvarno moze kuhinjska sol umjesto te neke za fiksaciju?

pise da moram posuti fikasator NA TKANINU..kako da ja to ravno mjerno rasporedim


boja je simplicol-kupila sam je u dm-u...cini mi se da sam ju oko 32 kn platila...


prvi put mi je,pa sam uplasena...
vecinom osvjezavam crni ves
ovisi od farbe do farbe. s nekima sam radila sa kilom najobičnije kuhinjske soli, a uz neke sam kupila njihovu sol. jasno mi je da je to vjerovatno samo nakvlakuša da se firmi da što više para, al ta solu dm-u košta mislim oko 6 kn pa se nisam htjela zajebavat.

pospi fiksatore po odjeći-nema veze što nije ravnomjerno raspoređeno. čim se bubanj počne okretati i mašina pusti vodu to će sve izmješati. bez brige.

zašto bez omekšivača-ne znam. ja sam prala sve po uputama i kod robe kod koje sam baš htjela da mi se osjeti omekšivač-prala sam po treći put (i tad bi ubacila i ostalu "redovnu" odjeću za pranje na toj istoj temperaturi).
dalje perem normalno svu robu sa omekšivačem...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 14:45   #7
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
boja je simplicol-kupila sam je u dm-u...cini mi se da sam ju oko 32 kn platila...
da, tu boju i ja kupujem. ako baš ne želiš plaćati njihovu sol-provjeri sastav njihove soli na kutiji. ako ima još nekih dodataka onda radije kupi tu sol nego običnu kuhinjsku. jer nije puno. mislim da sam je ja platila negdje oko 6-7 kn. nije puno skuplje od obične kile soli-al ovako sam bar bila sigurna da sam napravila sve po propisima
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 14:51   #8
budem se zaletila do dm-a..
mislila sam to sad ubaciti,a nemam sol...pa cu rade pricekati...

mrkvich je napisala da mora biti bez omeksivaca,pa me to zaintirgiralo-jer bas sam oprala ves da bude cist,ali sam dodala omeksivac
na pakiranju samo pise-cistu i vlaznu odjecu stavite u bubanj...

i to jedno pakiranje je zapravo samo za cca jedne hlace i 2 majice...(tamo pisu neke okvirne gramaze,pa sam preracunala otprilike koliko bi efektivno bilo najbolje)
pa hoce li masina plesat po kupaoni samo s tim u bubnju

ajme kako vas gnjavim...
ali zahvalna sam vam,zaista
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 15:20   #9
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post

pa hoce li masina plesat po kupaoni samo s tim u bubnju
Neće.Mašina ti se muči samo kad ju pretrpaš.Malo robe je samo neekonomično al se bolje opere.
O farbanju ne znam ništa, evo,učim
pušimalboro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 16:09   #10
Quote:
waitapu kaže: Pogledaj post

Moras znati da ti se konac nikada nece pofarbati,
hoće ako je pamučni, ako je sintetični, neće.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 17:15   #11
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
budem se zaletila do dm-a..
mislila sam to sad ubaciti,a nemam sol...pa cu rade pricekati...

mrkvich je napisala da mora biti bez omeksivaca,pa me to zaintirgiralo-jer bas sam oprala ves da bude cist,ali sam dodala omeksivac
na pakiranju samo pise-cistu i vlaznu odjecu stavite u bubanj...
ja uvijek koristim kuhinjsku sol i nikad nisam imala problema.
kaj se omeksivaca tice, ne tvrdim da se ne smije. to sam procitala u jednoj knjizi da se ne preporuca jer boja bolje primi i od tada se tog drzim, nisam probala sa omeksivacem pa ne znam. kasnije kada ispirem obleku normalno dodam omeksivac.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 17:20   #12
Quote:
mrkvich kaže: Pogledaj post
ja uvijek koristim kuhinjsku sol i nikad nisam imala problema.
kaj se omeksivaca tice, ne tvrdim da se ne smije. to sam procitala u jednoj knjizi da se ne preporuca jer boja bolje primi i od tada se tog drzim, nisam probala sa omeksivacem pa ne znam. kasnije kada ispirem obleku normalno dodam omeksivac.
aha..onda budem tako...ima logike-omeksivac zagladuje niti tkanine,pa vjerovatno boja teze prodre...
tnx
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 17:20   #13
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
sa crvenom i zelenom se ne bih baš igrala.
ja sam probala crnu, plavu i crvenu iz dm-a...mislim i smedju ne sjecam se .
i probala sam iz hobby centra neke boje (ljubicasta itd), te su mi isto ok.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 17:37   #14
ma probala bi ja mozda i neke druge boje,ali mislim da je crna za prvi put bila najbolji(citaj najsigurniji) izbor
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 20:07   #15
Quote:
mrkvich kaže: Pogledaj post
ja sam probala crnu, plavu i crvenu iz dm-a...mislim i smedju ne sjecam se .
i probala sam iz hobby centra neke boje (ljubicasta itd), te su mi isto ok.
jednom sam probala i ja i zelenu al sam se igrala sa starim zavjesama i glupostima-samo za probu.-. željela sam određenu nijansu, no međutim to je ispalo nešto sasvim deseto.
veliku ulogu igra koliko je rublja za bojanje, šro je više-boja se "dijeli" na više komada robe i samim time postaje svjetlija.. eg, sad ti budi pamet i procijeni koliko ti točno grama robe treba da dobiješ točnu nijasnu koju želiš
još se i mogu zezati sa zavjesama i slično, al ne bih baš robu tako.
možda neku majicu koja je ionako za bacit-pa ak uspije super-ak ne-ne.
ma, crna i plava su mi sasvim dovoljne. s tim bojama mi bojanje uvijek uspije..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 20:08   #16
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
aha..onda budem tako...ima logike-omeksivac zagladuje niti tkanine,pa vjerovatno boja teze prodre...
tnx
nisam shvatila očito?? bolje da roba koja se farba NIJE PRETHODNO oprana omekšivačem, jel??? ja sam mislila da se govori za poslije farbanja.
sva moja roba se namače u omekšivaču, i kao takva ulazi u bubanj za bojanje.
nikad problema nisam imala...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 21:31   #17
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
nisam shvatila očito?? bolje da roba koja se farba NIJE PRETHODNO oprana omekšivačem, jel??? ja sam mislila da se govori za poslije farbanja.
sva moja roba se namače u omekšivaču, i kao takva ulazi u bubanj za bojanje.
nikad problema nisam imala...
da odnosilo se za cistu robu PRIJE bojanja...
i ja sve natapam omeksivacem,pa sam zato pitala..
ma vjerovatno nema neke velike razlike,ali moguce da su vlakna zagladenija pod utjecajem boje,pa teze ulove boji...moze,a i ne mora biti
uglavnom sutra cu najvjerovatnije obaviti premijeru,pa javim rezultate..
odlucila sam se onda samo za jedne hlace i za 2-3 majice...
ste trapke ikada bojale?ja bi mozda plave pretvorila onako u sivkasto-crne..bi to uspjelo?
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 00:32   #18
ja sam farbala plave trapke s crnom bojom i ispala je neka ruzna indigo plava.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:10   #19
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
...
ste trapke ikada bojale?ja bi mozda plave pretvorila onako u sivkasto-crne..bi to uspjelo?
već je par cura spominjalo ovdje.. a ni meni trapke bojane crnom farbom nisu ispale crne nego baš indigo plave. pa ako baš pikiraš crne hlače, to ti neće uspjeti.....
bolje pojačaj plavom bojom i ok. al crna ti neće sigurno ispasti crna..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:58   #20
Meni je to lakše odnit u kemijsku. Uzmu mu 30 kn za hlače, a ispadne mrak. Za jaknu uzmu 40 kn! A meni doma nebi nikad tako ispala!
__________________
Život je čudno neko stanje...što ga više imaš, imaš ga sve manje.
Hannuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.