Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2011., 10:24   #1
Škrtost

koji su uopće "uzroci" škrtosti? što navodi osobu koja ima novca da škrtari npr. na poklonima bližnjima? i ne samo to. čak i na samoj sebi štedi! znači nije stvar u tome da joj do nekoga nije stalo, nego ni samoj sebi neće priuštiti štošta što bez problema može.

kakvi su to mentalni sklopovi? shvaćam da je osoba štedljiva i da ne razbacuje novac, ali ovo o čemu je govorim je situacija da takva štedljivost jednostavno nije normalna. jer radi se o osobi jako dobrih primanja.
ne razumijem što se događa u glavama takvih ljudi.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:10   #2
Razlozi mogu biti slijedeći
- Osoba je u svom životu bila vrlo siromašna, moguće je bilo perioda da nije imala ni što za jesti tijekom odrastanja, i sad kad si konačno može priuštiti ostao joj je taj mod vječne štednje i ustezanja - nikad ne zna kad ju opet mogu strefiti crni dani

- Osoba doživljava ekstazu kad vidi koliko para ima u banci i obožava vidjeti lovu na okupu, mrzi kad "mora" potrošiti na bilo koga jer to je manje love na okupu - ovaj može i ne mora biti vezan uz prvi

- skuplja pare kako bi jednog dana mogao prestati šljakati i svaka potrošnja sa strane je nazadovanje

E sad je pitanje, da li ta osoba istovremeno šteti drugima. Npr. uzima drugima cigarete umjesto da kupi svoje, žica za slanac ili tramvajsku kartu - ono sitnice, ali sitnice koje maltretiraju ljude, da li štedi nauštrb drugih?
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:24   #3
prvo otpada, jer je uvijek imala osiguranu egzistenciju, drugo mi nikako ne odgovara toj osobi.
jer kao da uopće ne doživljava novac kao nešto zbog čega bi padala u ekstazu, pa ne kužim uopće zašto ga onda skuplja! jer niti ga na sebe troši, a niti na druge.

Ali moglo bi možda biti treće.
Iako je opet to čudna štedljivost. žena će kupiti doslovno sve redom najjeftinije proizvode od hrane pa do toalet papira!
ne znam, ali izgleda mi bolesno stvarno.

a ovo zadnje. ne žica nikoga za ništa. samo je ta osobina stvarno iritantna za popizdit.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:01   #4
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
prvo otpada, jer je uvijek imala osiguranu egzistenciju, drugo mi nikako ne odgovara toj osobi.
jer kao da uopće ne doživljava novac kao nešto zbog čega bi padala u ekstazu, pa ne kužim uopće zašto ga onda skuplja! jer niti ga na sebe troši, a niti na druge.

Ali moglo bi možda biti treće.
Iako je opet to čudna štedljivost. žena će kupiti doslovno sve redom najjeftinije proizvode od hrane pa do toalet papira!
ne znam, ali izgleda mi bolesno stvarno.

a ovo zadnje. ne žica nikoga za ništa. samo je ta osobina stvarno iritantna za popizdit.
Možebit samo skromnost, zaključuje da joj ne treba ništa više od toga što kupuje, i da su stvari ionako precijenjene. Možda ne želi dati više novaca za nešto ako smatra da to toliko ne vrijedi ili da se jednostavno može zadovoljiti s manjim. Kaj kupuje dvoslojni toalet papir Ali pazi, ako nikom ne šteti time, leave the woman alone. Kužim da je iritantno, ali još bi iritatnije bilo primjerice da se patološki kažnjava svojim ustezanjem pa onda još maltretira i trača druge ljude koji nisu takvi.
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:22   #5
da je skromnost, ona bi radila neki normalan posao, u kojem ima dovoljno za život i to bi bilo to. ali ne, ona radi zahtjevan i dobro plaćen posao, svojim izborom. to je zapravo karijera, nije to posao. tako da ne znam što misliti.



eto ima baš zanimljivih likova.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:36   #6
analna osoba koja voli izigravati mučenicu osoba koja voli imati život pod kontrolom
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:53   #7
Quote:
mad cat kaže: Pogledaj post
analna osoba koja voli izigravati mučenicu osoba koja voli imati život pod kontrolom
to svakako. sve ona drži pod kontrolom. nije uopće fleksibilna, sve je uvijek po propisu. čak mislim da bi se izgubila kad bi morala raditi nešto izvan svoje rutine, mislim da bi to teško podnosila.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 14:18   #8
škrtost je najteža bolest, nikada je se ne možeš osloboditi. Nema te tablete, sirupa, operacije.... ništa! Bolestan 24 h dnevno i tako cijeli život. Tužno.
nebesko plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 17:46   #9
Uzrok je privatno vlasništvo, monetarni sistem i ograničena svijest o sveopćoj povezanosti ljudi i prirode.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 20:02   #10
To je bolest, nema tu neke pomoći. Imala sam momka koji je patio od te bolesti. Lik nije palio svjetla u stanu, ako nije morao, nego samo lampu! Kao da ne troši bezveze struju. Strašno nešto. Bježite od toga.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 21:04   #11
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
Iako je opet to čudna štedljivost. žena će kupiti doslovno sve redom najjeftinije proizvode od hrane pa do toalet papira!
ne znam, ali izgleda mi bolesno stvarno.
Daj neke primjere po kojima si zaključila da je škrta

ako je problem samo u ovome da kupuje sve najjeftinije, možda je samo racionalna, jer kod velike većine skupljih proizvoda plaća se brend, a ne veća kvaliteta.

možda je stvar principa, ja mrzim kad je pivo u kafiću skoro 20 kn, a oni ga nabavili za 3,5 kn. Nije to velika lova, ali imam osjećaj da me iskorištavaju takvom cijenom.
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 22:05   #12
Odgovorno tvrdim da su svi bogataši škrti.
I svi oni koji kukaju da nemaju su škrti.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 02:03   #13
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
prvo otpada, jer je uvijek imala osiguranu egzistenciju, drugo mi nikako ne odgovara toj osobi.
jer kao da uopće ne doživljava novac kao nešto zbog čega bi padala u ekstazu, pa ne kužim uopće zašto ga onda skuplja! jer niti ga na sebe troši, a niti na druge.

Ali moglo bi možda biti treće.
Iako je opet to čudna štedljivost. žena će kupiti doslovno sve redom najjeftinije proizvode od hrane pa do toalet papira!
ne znam, ali izgleda mi bolesno stvarno.

a ovo zadnje. ne žica nikoga za ništa. samo je ta osobina stvarno iritantna za popizdit.
Zasto je skrta ako kupuje jeftinije proizvode?

Skupi proizvodi nisu po difoltu i kvalitetni proizvodi.

Daj neki konkretni primjer.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 07:47   #14
Stara narodna je išla: "Nismo dovoljno bogati da bi kupovali jeftino", tako da...
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:28   #15
ma nije ni bit u tim jeftinim proizvodima. da se ta osobina ograničava na to, ja bih rekla da je žena pametna. ali to se jednostavno odražava na sve u njenom životu.
npr. za poklon će vlastitoj sestri kupiti neki žnj parfem. pa onda bar nek ne kupuje parfeme. uglavnom, sve je to tako neobično za nekoga tko novca ima.
naravno, njen novac njena stvar, ali mi nisu jasni takvi ljudi.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:13   #16
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
ma nije ni bit u tim jeftinim proizvodima. da se ta osobina ograničava na to, ja bih rekla da je žena pametna. ali to se jednostavno odražava na sve u njenom životu.
npr. za poklon će vlastitoj sestri kupiti neki žnj parfem. pa onda bar nek ne kupuje parfeme. uglavnom, sve je to tako neobično za nekoga tko novca ima.
naravno, njen novac njena stvar, ali mi nisu jasni takvi ljudi.
Sto ima veze ako je "znj" parfem;samo nek' dobro mirise!

Da nisi ti,mozda,snob?

Usput,zasto viris u tudji novcanik?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:30   #17
Quote:
nebesko plavi kaže: Pogledaj post
škrtost je najteža bolest, nikada je se ne možeš osloboditi. Nema te tablete, sirupa, operacije.... ništa! Bolestan 24 h dnevno i tako cijeli život. Tužno.
tocno tako,to je neizljeciva bolest,stalno si u strahu da ces
ostati bez prebijene pare...
ne zalim skrte ljude,vise ih prezirem...
Znate kako se kaze: "bolje jedan puta "EVO TI",nego 100 puta "neka ti nebo pomogne..."
"Ne dati gore je nego ukrasti..."...
"DAJ ,pa ces imati..."
itd,itd...
__________________
believe...always believe...and keep the faith ... !
be real is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 12:28   #18
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Sto ima veze ako je "znj" parfem;samo nek' dobro mirise!

Da nisi ti,mozda,snob?

Usput,zasto viris u tudji novcanik?
pa meni je svejedno, ne kupuje meni. ja joj nisam ništa. njena je sestra moja prijateljica.
a činjenica je da je takvo ponašanje vrlo neobično. htio to netko priznati ili ne. i intrigantan mi je taj sklop u glavi.

jer ja, a i svi oko mene, kad im je do nekoga stalo, a bogami čak i kad nije, kupimo za poklon nešto kvalitetno. jebiga, možda smo svi mi čudni, samo je ona ispravna.
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 12:49   #19
Ja ne trošim svoj novac...Šta raditi kada ne znaš na šta da ga uopće trošiš?
Kinder Penguin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 12:55   #20
Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
pa meni je svejedno, ne kupuje meni. ja joj nisam ništa. njena je sestra moja prijateljica.
a činjenica je da je takvo ponašanje vrlo neobično. htio to netko priznati ili ne. i intrigantan mi je taj sklop u glavi.

jer ja, a i svi oko mene, kad im je do nekoga stalo, a bogami čak i kad nije, kupimo za poklon nešto kvalitetno. jebiga, možda smo svi mi čudni, samo je ona ispravna.
ma stvarno i je iritantno. Ali ne smetaju mi ako ne štete nikom. Jedino bi joj zasigurno rekla da mi više ne kupuje poklone za rođendan, kao što sam i rekla jednoj. Mislim... kupi mi nekakvu patku koja svira s navučenim točkastim tangama. Rekla sam da je uopće šteta da je na to trošila pare jer uistinu ne očekujem ništa za rođendan, nije floskula, a kad mi netko kupi preko kurca sranje, ne podnosim.
Ja npr. ne volim kad se netko lihvari za siću. Kad primjerice ama baš nikad nema potrebu platiti kavu iako se njega često časti
mad cat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.