Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 16:43   #3681
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ja za webshop ne znam, ali mislim da nema neke posebne prepreke da ih prodajes preko oglasnika.

Isto tako webshop se moze svakojako definirati (probaj si to razluciti). Jesi li siguran da ti je nuzno potreban webshopp u najuzem smislu rijeci, dakle da ima tamo proizvode, da ima kosaricu, i da ima neki automatizirani nacin plaćanja. Zašto ne bi jednostavno imao web stranicu sa prezentiranim svojim proizvodima - mogu biti navedene i cijene a i ne moraju, i neki kontakt (telefon, email itd). Mislim da za to ne trebas nista imati doregistrirano, ali treba provjeriti za svaki slucaj ipak negdje u uredu za gospodastvo ili mozda obrtnickoj komori.
Takva web stranica ti je i jeftinija iza izradu.
I googlaj sigurno ima na tone informacija o tome sigurno se bar 500 ljudi u hrvatskoj sjetilo istog. (za razliku od dropshippinga u druge zemlje )
Hvala na odgovoru, ma da, nije mi bitan webshop, ali prodaja preko oglasnika tipa njuskalo/ebay i webshopa spada u "prodaju na daljinu", pa me to zbunjuje. Ono što bih radio nije trgovina nego proizvodnja, ali jasno da svoje proizvode trebam nekome i prodati, zašto bih ih inače proizvodio, pobogu

Ispada da trebam MTU, ali ne trebam biti registriran za trgovinu:
http://www.uo-split.hr/ostalo/savjet...odaju-na-malo/

(da, znam, pitati u uredu, trenutno se samo načelno informiram ...)
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 17:34   #3682
Kako ostali sto se tice rjesenja za porez i doprinose? Ima li puno onih koji nisu dobili?
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:06   #3683
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Jeste dobili rjesenje o pausalnom porezu za ovu godinu? Sto ako ne dobijem u ovih par dana do kraja mjeseca?
Ja dobila tek prije koji tjedan.

Inace, je li tko upoznat s ovime?
https://www.bizit.hr/novi-zakon-nala...zacije-u-2017/
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:16   #3684
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Kako ostali sto se tice rjesenja za porez i doprinose? Ima li puno onih koji nisu dobili?
Naravno, ništa novo.
Ja sam u 2015. rješenje dobio tek krajem travnja, a 2016. početkom.
Samo bez panike.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:24   #3685
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Vjerujem većina redovnih posjetitelja ovog threada. Zašto?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 18:43   #3686
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Vjerujem većina redovnih posjetitelja ovog threada. Zašto?
Ne posjecujem resovito ovu temu...

Pokusavam skuziti odnosi li se to i na mene.
Naime ja nudim dizajnerske usluge, izdam racun, novac mi sjedne na banku.
Znaci nema casha, ocito onda nema ni fiskalne
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 19:08   #3687
Tako je, ako radiš isključivo preko transakcijskih računa, ne treba ti fiskalna blagajna.

Uoči da fiskalizacija "kači" i one koji rade isključivo preko transakcijskih računa, ali oni ne trebaju elektronički potpisivati elemente računa i slati podatke Poreznoj (to je ono što radi fiskalna blagajna).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:57   #3688
Kako mislis da fiskalizacija kaci i one koji rade iskljucivo preko transakcijskog racuna?

Ne panicarim,ali nisam dobio porezno rjesenje za ovu god. ni rjesenje za doprinose za proslu godinu. A nisam dobio ni rjesenje za doprinose za nekoliko mjeseci 2015. Godine.
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 21:06   #3689
Jednostavno, SVI računi su fiskalni. A fiskalizirani su oni s gotovinskim poslovanjem (keš, kartice, čekovi).
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:24   #3690
nisam ni ja još dobila rješenje za porez, ali moj obrt je otvoren tek u siječnju ove godine i dosad sam imala 3 uplate, po jednu svaki mjesec, pretpostavljam da bi mi sad moglo stić, imaju dovoljno materijala? mislim, to je taman jedan kvartal gotov što se mojih primanja tiče
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:24   #3691
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Kako mislis da fiskalizacija kaci i one koji rade iskljucivo preko transakcijskog racuna?

Ne panicarim,ali nisam dobio porezno rjesenje za ovu god. ni rjesenje za doprinose za proslu godinu. A nisam dobio ni rjesenje za doprinose za nekoliko mjeseci 2015. Godine.
Dobro ti je Candy objasnila fiskalizaciju.

Nego, nisi uopće dobio rješenje niti za 2015. niti za 2016.?

Obzirom da si napisao "za nekoliko mjeseci 2015." za pretpostaviti je da si 2015. otvorio obrt. Ako nisi dobio rješenje, kako uopće znaš da si u paušalu? Moraš dobiti potvrdu da ti je zahtjev za paušal prihvaćen ...

Da li imaš pristup ePKK? Koje stavke tamo imaš?
Jel' imaš npr. "dop.paušal HOK" (ta zna biti vidljiva i bez rješenja)?
Ako u "Stanje na dan" upišeš datum iz prošle godine, trebala bi se pojaviti i stavka "doh.obrt-pauš." (ako ti je izdano rješenje za 2016.).

Što si ti rekli kada si predavao PO-SD?

Da ti rješenje nije poslano na krivu adresu?
Potraži se u registru (dovoljno upisati samo OIB):
http://or.minpo.hr/pretraga.htm

Edit:
Ah, OK, malo sam se zaletio - napisao si da nisi dobio rješenje za doprinose, a ne Porezno Rješenje (koje si vjerojatno dobio).
Rješenje za doprinose nisam niti ja dobio za 2016., ali su mi ih uredno zaračunali počevši sa datumom Poreznog rješenja. Sve se lijepo vidi u ePKK.

Zadnje uređivanje lestrt : 22.03.2017. at 22:41. Reason: Dopuna
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 22:31   #3692
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
nisam ni ja još dobila rješenje za porez, ali moj obrt je otvoren tek u siječnju ove godine i dosad sam imala 3 uplate, po jednu svaki mjesec, pretpostavljam da bi mi sad moglo stić, imaju dovoljno materijala? mislim, to je taman jedan kvartal gotov što se mojih primanja tiče
Strpljena, spašena.

Kad ti se u ePKK pojavi stavka za porez, papirnato Rješenje stiže poštom par dana kasnije.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:03   #3693
Dobro i jednostavno receno za nas koji primamo novac na transakcijske racune,sto trebamo ove godine raditi drugacije?
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:04   #3694
Vidio sam da je neko twitao ovo:

Quote:
Opet drzava uvodi gluposti, sad pak nekakve fiskalne blagajne za obrnike pausaliste, kaj jos cu na kraju trebati i knjigovodju??
O čemu se tu radi, nešto se promjenilo sa paušalnim obrtom?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:08   #3695
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Dobro i jednostavno receno za nas koji primamo novac na transakcijske racune,sto trebamo ove godine raditi drugacije?
Ništa.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:11   #3696
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Vidio sam da je neko twitao ovo:
Quote:
Opet drzava uvodi gluposti, sad pak nekakve fiskalne blagajne za obrnike pausaliste, kaj jos cu na kraju trebati i knjigovodju??
O čemu se tu radi, nešto se promjenilo sa paušalnim obrtom?
Ako posluješ s gotovinom ili karticama, onda ti treba fiskalna blagajna.
Ako posluješ isključivo preko transakcijskih računa, onda je sve po starom.


Pitam se kako je sad to opet isplivalo na površinu?
Već se "javnost" bavila time barem dva puta ove godine. Kaj je novinarima ponestalo štofa?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:29   #3697
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
[*]Ne zaboravi da za poslovanje s EU trebaš VAT ID i izbjegavaj poslovanje s privatnim osobama iz EU, jer za njih ćeš TI morati plaćati PDV u njihovoj državi.[/LIST]

Je li to bas tako komplicirano, nekako i ne bih da ih izbjegavam ako ne moram? U pitanju su usluge. Jucer pitam u poreznoj, teta nema pojma kao da o spanskom selu pricam, kaze nek odem u susjednu sobu oni rade s PDV-om mozda bi oni znali..
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 23:52   #3698
Mene isto zanima, koja je procedura da se na jendommjestu registrira to za sve države EU.
Jer mislim (tek moram napraviti detaljnije kalkulacije),
da mi se i uz tu komplikaciju i dodatni trošak ipak vise isplati biti obrtnik paušalac, zbog manjeg poreznog opterećenja.
Naime kupci mojih usluga su vecinom izvan EU, ali jedan dio je iipak unutar EU. Neki su firme ali vecinom su privatne osobe.
Tako da, mislim da cu ipak manje izgubiti ako sam izvan sustava PDV-a, jer vecina toga ide u SAD. A valjda necu na neku shemu i tamo imat problema, ako ne placam njihov VAT? pretpostavljam da za to treba paziti samo u EU??
----------------------------------------------

Drugo, zanima me koliko su realno veće liabilities za EU firmu od kineske firme. Naime, meni nece biti bas poslvno probitacno da moji kucpci vide kolika je zapravo moja provizija.
Pa im mozda, kupcima u EU, necu slati sluzbene racune, ako ih ne zatraze. E sad jel se ja moram nesto posebno bojati (meni se cini da je sansa za to ca 0,1% i manje ), da ce mene netko prijaviti, sto mu nisam odmah po kupnji prekoe ebayja, poslao račun?
-------------------------
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:53   #3699
@Katarinall2, a jel mozes mozda navesti o kojoj vrsti usluge se tocno radi?
Jer mene jos uvijek buni razlika izmedju "običnih" i "elektroničkih usluga", te što sve točno spada u elektroničke usluge.
Naime, bilo bi loše da ovdje dodje do zabune te da mozda govorimo o razlicitim stvarima i mozda podijelimo pogrešne informacije o nacinu oporezivanja.

Ovdje je dosta objašnjeno (ispravite me ako članak u nekim dijelovima danas više nije relevantan) - http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...-usluga-247259
I isto je naglašeno koliko je važno o kojoj vrsti usluge se radi. Dakle nje ovdje dovoljno reći, "usluga", koliko se meni čini.
I da kažem da mi i dalje nijejasno u koju kategoriju i kakos e oporezuje usluga dropshippinga preko ebayja... je li to elektronički obvljena usluga ili nije (jer mislim da elektronički obavljene usluge, EU zapravo smatra da su to usluge potpuno automatizirane, a posredovanje u prodaji ukljucuje manualni rad na računalu, bez obzira što se obavlja preko itnerneta itd. to jemoje tumačenje u koje sam sto posto nesiguran)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 01:07   #3700
Quote:
Katarinall2 kaže: Pogledaj post
Je li to bas tako komplicirano, nekako i ne bih da ih izbjegavam ako ne moram? U pitanju su usluge. Jucer pitam u poreznoj, teta nema pojma kao da o spanskom selu pricam, kaze nek odem u susjednu sobu oni rade s PDV-om mozda bi oni znali..
Pa i nije to tako jako komplicirano.
Registriraš se u MOSS-u preko kojeg platiš PDV, te predaš ZP i PDV obrasce.
Sve je relativno.

To vrijedi i za tebe @goranbo - MOSS je ključ.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.