Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2014., 23:07   #21
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Pa sada, eksploatirani na ekonomski način jesu. Ako sam dobro shvatio 40% prihoda ide u Madrid dok ostale regije malo pridonose proračunu. Španjolska je ipak na rubu bankrota.
mislim, taj princip nikada neće biti prihvaćen, jer bi doveo do poplave raspada država.

tako da ti ostaje samo jedan princip koji u suštini jedini i vrijedi: skupit muda, proglasit neovisnost i biti spreman pucat na vojsku koja te došla napast.

ako se obraniš, imaš državu, ako ne, piši kući propalo.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 23:11   #22
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nije samo to.

Škoti imaju premiejra, vladu i niz elemenata državnosti koje Katalonija ipak nema.

Škotima je dopušten, iako podmuklo od Londona, ali dopušten referendum, Madrid se sili, kao da ništa nije naučio iz povijesti
Postoji razlika u pristupu izmedju Londona i Madrida. Ovi drugi su tipični arogantni macho topovi dok Englezi više vole glumiti uljudjenu gospodu pa su dopustili referendum znajući dobro da neće proći.

Šta se tice drzavnosti, 2006. Katalonci su glasovali za izmjenu svojeg Ustava koji bi im davao veće ovlasti no španjolski ustavni sud im je to zabranio. To ih je dodatno motiviralo više nagnu za neovisnost. No da, zbog toga danas su još uvijek bez ikakve državnosti.

Šteta što nema puno vijesti u svjetskim medijima o tome što se zbiva tamo a bilo bi zanimljivo znati. Nije razvikano kao škotski slučaj.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 23:13   #23
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
mislim, taj princip nikada neće biti prihvaćen, jer bi doveo do poplave raspada država.

tako da ti ostaje samo jedan princip koji u suštini jedini i vrijedi: skupit muda, proglasit neovisnost i biti spreman pucat na vojsku koja te došla napast.

ako se obraniš, imaš državu, ako ne, piši kući propalo.
Teško da ce do toga doci. Spanjolska je ipak koliko toliko zadovoljava zapadnhacke standarde demokracije pa bi svjetska javnost bila protiv Katalonaca.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 23:18   #24
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Postoji razlika u pristupu izmedju Londona i Madrida. Ovi drugi su tipični arogantni macho topovi dok Englezi više vole glumiti uljudjenu gospodu pa su dopustili referendum znajući dobro da neće proći.

Šta se tice drzavnosti, 2006. Katalonci su glasovali za izmjenu svojeg Ustava koji bi im davao veće ovlasti no španjolski ustavni sud im je to zabranio. To ih je dodatno motiviralo više nagnu za neovisnost. No da, zbog toga danas su još uvijek bez ikakve državnosti.

Šteta što nema puno vijesti u svjetskim medijima o tome što se zbiva tamo a bilo bi zanimljivo znati. Nije razvikano kao škotski slučaj.
Bit će razvikano kada dođe vrijeme.

A i sam znaš da se ovakve stvari ne mogu potezom pera samo podmetnuti pod tepih
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2014., 10:05   #25
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Teško da ce do toga doci. Spanjolska je ipak koliko toliko zadovoljava zapadnhacke standarde demokracije pa bi svjetska javnost bila protiv Katalonaca.
ne bi, svjetska javnost je na strani napadnutih uvijek.

ali katalonce bi se politički izoliralo, EU bi ih izolirala dok ne prihvate neki kompromis i ostanu u španjolskoj.
divizija is offline  
Old 22.09.2014., 12:27   #26
Katalonija nema nikakvih temelja za neovisnost. Ako imalo poznajete povijest Spanjolske, znate da Katalonija pripada kruni Aragona...ako se netko moze odvojiti od Spanjolske, onda je to Aragon koji ocigledno nema nikakvih pretenzija! Budale zele samostalnost, ne znajuci da ih ceka jad i bijeda, jednako tako je i nas docekala 1918 kada smo becke cipele zamijenili za brdjanske opanke...
RedBaron91 is offline  
Old 22.09.2014., 14:35   #27
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
mislim, taj princip nikada neće biti prihvaćen, jer bi doveo do poplave raspada država.

tako da ti ostaje samo jedan princip koji u suštini jedini i vrijedi: skupit muda, proglasit neovisnost i biti spreman pucat na vojsku koja te došla napast.

ako se obraniš, imaš državu, ako ne, piši kući propalo.
Bilo bi to čudno, rat na tlu EU-a. To bi bilo pogubno i veoma porazno po vodstvu Komisije.
Laison is offline  
Old 22.09.2014., 14:53   #28
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Katalonija nema nikakvih temelja za neovisnost. Ako imalo poznajete povijest Spanjolske, znate da Katalonija pripada kruni Aragona...ako se netko moze odvojiti od Spanjolske, onda je to Aragon koji ocigledno nema nikakvih pretenzija! Budale zele samostalnost, ne znajuci da ih ceka jad i bijeda, jednako tako je i nas docekala 1918 kada smo becke cipele zamijenili za brdjanske opanke...
Aragon je kasnije bio samo u imenu, Barcelona i Valencija su bili najvažniji gradovi, a južna Italija je te svoje kolonijalne gospodare zvala "Kataloncima"
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2014., 15:05   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Aragon je kasnije bio samo u imenu, Barcelona i Valencija su bili najvažniji gradovi, a južna Italija je te svoje kolonijalne gospodare zvala "Kataloncima"
Aragon je postao sastavni dio krune, a Barcelona i Valencija su dijelovi Aragona. Premda, Valencija nije ta koja se zeli odvojiti, cak se distqnciraju od ovih kvazi separatista... Cak za sebe kazu da ne govore katalonskim jezikom...
Pa i moj prijatelj za sebe kaze da je Istrijan, a ne Hrvat....
Juzna Italija je bila pod Spanjolskom, Katalonija nikada nije pistojala kao drzavni element....
RedBaron91 is offline  
Old 22.09.2014., 17:02   #30
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Katalonija nema nikakvih temelja za neovisnost. Ako imalo poznajete povijest Spanjolske, znate da Katalonija pripada kruni Aragona...ako se netko moze odvojiti od Spanjolske, onda je to Aragon koji ocigledno nema nikakvih pretenzija! Budale zele samostalnost, ne znajuci da ih ceka jad i bijeda, jednako tako je i nas docekala 1918 kada smo becke cipele zamijenili za brdjanske opanke...
Donekle se slazem.
Tapatapatawko is offline  
Old 22.09.2014., 18:16   #31
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Aragon je postao sastavni dio krune, a Barcelona i Valencija su dijelovi Aragona. Premda, Valencija nije ta koja se zeli odvojiti, cak se distqnciraju od ovih kvazi separatista... Cak za sebe kazu da ne govore katalonskim jezikom...
Pa i moj prijatelj za sebe kaze da je Istrijan, a ne Hrvat....
Juzna Italija je bila pod Spanjolskom, Katalonija nikada nije pistojala kao drzavni element....
Bome pod modernom Španjolskom nije nikada bila
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2014., 18:22   #32
MasterMind, Divizija, Collins, odakle vama podaci da ce Cataluna na referendumu izglasati nezavisnost?

Imam nesto poznbanika u tom dijelu Spanjolske, kazu da se referendum nece odrzati, a ako se i odrzi vjerojatnost je 50-50...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Ljeta koja dolaze, šta mi novo donose, dal ću naći puteve, koji vode do tebe...
IscoAlarcon is offline  
Old 22.09.2014., 18:25   #33
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
MasterMind, Divizija, Collins, odakle vama podaci da ce Cataluna na referendumu izglasati nezavisnost?

Imam nesto poznbanika u tom dijelu Spanjolske, kazu da se referendum nece odrzati, a ako se i odrzi vjerojatnost je 50-50...
Na ulicama Barcelone je više ljudi prosvjedovalo na ulici za neovisnu Kataloniju nego je u Škotskoj glasalo Yes.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 22.09.2014., 19:09   #34
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
MasterMind, Divizija, Collins, odakle vama podaci da ce Cataluna na referendumu izglasati nezavisnost?

Imam nesto poznbanika u tom dijelu Spanjolske, kazu da se referendum nece odrzati, a ako se i odrzi vjerojatnost je 50-50...
Po anketama. Gotovo sve daju veliku prednost independistima.

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Catal...ion_referendum
master_mind_ is offline  
Old 22.09.2014., 19:20   #35
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Aragon je postao sastavni dio krune, a Barcelona i Valencija su dijelovi Aragona. Premda, Valencija nije ta koja se zeli odvojiti, cak se distqnciraju od ovih kvazi separatista... Cak za sebe kazu da ne govore katalonskim jezikom...
Pa i moj prijatelj za sebe kaze da je Istrijan, a ne Hrvat....
Juzna Italija je bila pod Spanjolskom, Katalonija nikada nije pistojala kao drzavni element....
Aragon je bio entitet neovisan od Španjolske odnosno Kastilje. Kneževina Barcelona nije bila dio Aragona već u personalnoj uniji sa Aragonom, velika je razlika to. Vladali su Sardinijom gdje danas postoji katalonski dijalekt.
Svaka od dijelova personalne unije je imao svoju drzavnost. Dakle bili su kao Engleska i Škotska u periodu 1607-1707 kada su dvije neovisne drzave imale istog monarha.

Kada je Aragonsku krunu naslijedio jedab kastiljski kralj katalonska drzavnost (kao i Aragona te Valencije) se zadrzala. Tek 1713 u Ratu za Španjolsko prijestolje je Katalonija (odnosno knezevina Barcelona) izgubila drzavnost. Tada su trupe Burbonske Spanjolske usli u Barcelonu a taj dan se danas u Kataloniji komemorira (11.9.). Upravo na taj.dan budu i milijunske demonstracije za neovisnost.
master_mind_ is offline  
Old 22.09.2014., 20:07   #36
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
mislim, taj princip nikada neće biti prihvaćen, jer bi doveo do poplave raspada država.

tako da ti ostaje samo jedan princip koji u suštini jedini i vrijedi: skupit muda, proglasit neovisnost i biti spreman pucat na vojsku koja te došla napast.

ako se obraniš, imaš državu, ako ne, piši kući propalo.
upravo to a pošto katalonci poput "škota" nemaju muda, tako nema ništa od neovisnosti. bio sam u 4. mjesecu poslovno četiri dana u barceloni, osim mahanja zastavama, tj vješanjem istih na prozoru i pričanje po katalonski, nisam vidio nekakav pravi odraz nacionalizma, nacionalne samosvijesti ili emancipacije. tako da nema teorije ni za n od neovisnosti.
prije će se svi oni garavi i smeđi koji su preplavili bacelonu, tu isto odvojit od katalonije, nego "katalonci" svoju "zemlju" od španjolske.
obična hrpa zapadnoeuropsko-konformističkih pizda, mislim naravno na njihove "seperatiste".
horus is offline  
Old 22.09.2014., 21:02   #37
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
obična hrpa zapadnoeuropsko-konformističkih pizda, mislim naravno na njihove "seperatiste".
točno to.

kad gledaš ukrajince (i istočne i zapadne) onda vidiš kako se bore ljudi koji žele svoju državu. ovo na zapadu su sve konfromisti. državu bi, al ne bi prdnuli za istu.
divizija is offline  
Old 26.09.2014., 18:12   #38
Zašto blokiraju Katalonce za taj njihov referendum..?
Kako Madrid ne razumije da će rezultat biti kao i škotski.
Dejan Dajan is offline  
Old 27.09.2014., 04:19   #39
U posljednje vrijeme se u Španjolskoj događa jedno pravo političko čudo na političkoj sceni.

Stranka ili bolje rečeno narodni pokret PODEMOS koji je nastao prije svega 9 mjeseci, uzeo je 5 zastupnika na izborima za EU parlament i nakon toga mu popularnost nastavlja neprekidno rasti.

Po posljednjim anketama, dogurali su već preko 17% podrške čime su definitivno postali treća politička snaga u državi; odmah iza mainstream kvaziljevice(PSOE) i kvazidesnice(PP).

Za one koji znaju za grčku SYRIZA-u, mislim da se može reći da joj je ova stranka-pokret dosta sličan, ali ja bih rekao još više pravi narodni pokret.


Pablo Iglesias Turrion je jedan od najbitnijih ljudi u stranci i čovjek bez dlake na jeziku. Za njega će se još itekako čuti. Pogotovo nakon španjolskih parlamentarnih izbora za godinu dana.
Ovcoder is offline  
Old 27.09.2014., 10:33   #40
Quote:
Dejan Dajan kaže: Pogledaj post
Zašto blokiraju Katalonce za taj njihov referendum..?
Kako Madrid ne razumije da će rezultat biti kao i škotski.
Zato što niti neće biti takav nego preko 50% za neovisnost, niti Katalonci nemaju povlastice i autonomiju kakvu imaju Škoti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.