Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2016., 14:44   #21
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Ima "nacionalne traume" iz jednostavnog razloga koji se zove "institucionalni zaborav/nebriga".
Nekim ljudima nikaa stupanj "isntitucionalne brige" nije dovoljan. Svake godine ima komemoracija, čelnici današnjeg SDP-a su više puta jasno osudili takve postupke, uči se o tome u školama isl..

Quote:
Kao što sam kažeš sve se svodi na pojedinačne , privatne , parcijalne slučajeve istraživanja pojedinačnih slučajeva.
Ni slučajno to nisam rekao, niti je to istina! Prava prilika da se napravi onoliko potpuni pregled zbivanja i žrtava koliko je moguć bila je propuštena 1990-ih - spomenuo sam gore. Mogla se slijediti ona metodologija, koju je SFRJ primjenjivala 1960-ih u popisu žrtava, dakako, znatno unaprijeđena mogućnosti moderne informatike. Oni su popisivali samo "svoje" žrtve, ne one "nepoćudne", i tada se to moglo nadonkanditi. Sedam godina je postojala tzv. "Vukojevićeva komisija" i nije proizvela ništa korisno. Međutim, država i dalje financira neka istraživanja, ne rade to ljudi jer im je dosadno.

Kvaka je jednostavno u tome, da se bitno zna, i nema nečeg posebnog što bi se moglo i trebalo istraživati. Slati speleološke i forezničke timove da se spuštaju u jame, da prekapaju po raspadnutim leševima - pa kome i čemu bi to koristilo? Ni prethodna vlast nije prekapala po jamama na Velebitu i drugdje, ni na području Grupe logora Jasenovac - naprosto nije imalo smisla. Tijela su tamo gdje jesu, gdje su duše - ovisi o tome u što vjerujete. To je povijest, ružna i tužna, idemo dalje.

Quote:
A fundamentalnih novih spoznaja nema jer nema potpune otvorenosti arhivske građe, odnosno i nije istražena u velikoj mjeri. I došli smo do zida.
To se kopipejsta okolo po netu, ali nije točno. Sva arhivska građa, u Hrvatskoj, u Sloveniji, u Srbiji i drugdje otvorena je svim istraživačima. I opet, što bi neka arhivska građa bitno novo mogla reći?

Pobjednička NOVJ je nakon završetka rata poubijala velik broj zarobljenika - pripadnika HOS, Wermachta, SS-a, nedićevaca idr.. Mnogi su poubijani masovno, najviše na teritoriji Slovenije, ubzro nakon predaje. Mnogi drugi su umrli zbog vrlo surovog postupka. To je trajalo otprilike do početka kolovoza, nakon toga su stvari dovedene uglavnom u normalu. Ukupna brojka žrtava mogla je biti oko 80.000, od toga najviše pripadnika HOS-a (među kojima i nemali broj muslimana).

Druga tema je teror nad političkim protivnicima, koji su bili krivi za neku kolaboraciju, ili nisu bili, ili tek malo a surovo kažnjeni. Često je to bio samo izgobvor za obračun sa stvarnim i tek potencijalnim političkim protivnicima novog režima. To se radilo u svim djelovima tadašnje Jugoslavije, u Srbiji još od jeseni 1944..

Posebne teme su vrlo surovo postupanje s "folksdojčerima" - tu je bilo jednako svuda u srednjoj i istočnoj Europi s njemačkom manjinom, a prema nekim navodima, krajnje surov je bio i postupak sa njemačkim zarobljenicima u logorima na zapadu, koji su pod neljudskim uvjetima držani u logorima cijelnu zimu 1945.-1946. i masovno umirali.

Također s Talijanima ("fojbe"), a i prema Mađarima.

Sve bitno se zna, osuđeno je, kao i zločini ustaša, četnika, balista, talijanskih, mađarskih, bugarskih i njemačkih okupatora idr., ali eto, dio ljudi je nezadovoljan i stalno iznova potencira tu temu. Ja danas nemam traumu zato jer su Talijani maltretirali mog djeda po ocu (pa je 1941. pobjegao iz Splita u Zagreb), niti jer su ustaše premlatili a komunisti ubili mog djeda po majci, ali imam traume i osjećam frustraciju zbog toga, što se toliko uzbudljivih i važnih stvari u svijetu danas događa, a Hrvati su nesposobni baviti se time, nego se čupaju oko toga tko je koga prije 70 godina.

To je posljednje moje u ovom topicu. Ja rekoh što rekoh, a vi nastavite beskonačnu žalopojku, ako ne znate bolje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:07   #22
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post

I naravno grabež za materijalnim dobrima, iako se javno proklamirao boljševički asketizam, što je s prezirom gledalo par pravih boljševičkih asketa u to vrijeme..tipa Đilasa i sl.
Aj, budimo pošteni, barem na ovom PDF-u.

Grabež je čisto ljudska osobina i nema puno veze sa politikom (osim što se kroz istu najlakše ostvaruje) a mi smo ju proživjeli ne jednom već i 1918. i 1941. i 1945. i 1991.


Kažem, ništa neobično, ljudska pohlepa i zloća nemaju okvira. Izmaknimo se malo sa naših koordinata i pogledajmo zanimljivi slučaj grabeži iz Poljske.

Dakle, kad su se preživjeli Židovi počeli vraćati svojim kućama u Poljskoj, nastalo je veliko iznenađenje lokalnih Poljaka koji su uselili u židovske kuće i stanove.

"Zar ste ostali živi (di baš vi pi*ka vam materina)" čudili su se pojedini Poljaci. Nedugo nakon toga stvara se antižidovska histerija pa se lansiraju čak i morbidne priče da Židovi piju krv male djece (naravno Poljske) ne bi li povratili snagu tako da je u antižidovskim kampanjama i novom pogromu ubijeno je tristotinjak ljudi (toliko je dokumentirano a neke procjene se kreću i do 2000).
Na koncu balade, od 200.000 Židova povratnika, u Poljskoj ih je, već sredinom 1947., ostalo tek 90.000. Naravno, svoje nekretnine nisu odnijeli sa sobom.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:19   #23
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Aj, budimo pošteni, barem na ovom PDF-u.

Grabež je čisto ljudska osobina i nema puno veze sa politikom (osim što se kroz istu najlakše ostvaruje) a mi smo ju proživjeli ne jednom već i 1918. i 1941. i 1945. i 1991.


Kažem, ništa neobično, ljudska pohlepa i zloća nemaju okvira. Izmaknimo se malo sa naših koordinata i pogledajmo zanimljivi slučaj grabeži iz Poljske.

Dakle, kad su se preživjeli Židovi počeli vraćati svojim kućama u Poljskoj, nastalo je veliko iznenađenje lokalnih Poljaka koji su uselili u židovske kuće i stanove.

"Zar ste ostali živi (di baš vi pi*ka vam materina)" čudili su se pojedini Poljaci. Nedugo nakon toga stvara se antižidovska histerija pa se lansiraju čak i morbidne priče da Židovi piju krv male djece (naravno Poljske) ne bi li povratili snagu tako da je u antižidovskim kampanjama i novom pogromu ubijeno je tristotinjak ljudi (toliko je dokumentirano a neke procjene se kreću i do 2000).
Na koncu balade, od 200.000 Židova povratnika, u Poljskoj ih je, već sredinom 1947., ostalo tek 90.000. Naravno, svoje nekretnine nisu odnijeli sa sobom.
Grabež je ljudska osobina..ali od sistema koji je promovirao "novog čovjeka" i pravilnu raspodjelu dobara najmanje što se može očekivati je grabež za materijalnim
sedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:24   #24
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Grabež je ljudska osobina..ali od sistema koji je promovirao "novog čovjeka" i pravilnu raspodjelu dobara najmanje što se može očekivati je grabež za materijalnim
I vjera promovira savršenog čovjeka kad gle, okreni se malo oko sebe. Nema tog savršenog društva, bilo ono kršćansko, islamsko, komunističko, utopijsko... koje neće pokleknuti pred ljudskim manama.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:40   #25
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post


To se kopipejsta okolo po netu, ali nije točno. Sva arhivska građa, u Hrvatskoj, u Sloveniji, u Srbiji i drugdje otvorena je svim istraživačima.
Naravno da nije sva građa otvorena, recimo čak i ključni dokumenti velike britanije nisu otvoreni.
što se tiče ex-yu, slovenija je otišla možda najdalje, u Srbiji se mijenjaju stvari nabolje, u RH slabo i ništa.
Još nisam čuo povjesničara u RH koji se bavi tom problematikom a da je naišao na "otvorenost" arhivske građa.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
I opet, što bi neka arhivska građa bitno novo mogla reći?
Što bi mogla novo reći ?!?!
ne znam što da ti odgovorim na ovo ?
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:46   #26
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Tako je to bilo. Ružna povijest. Ne ponovilo se. Pobjedici su uistinu mogli biti milosrdniji, ali eto nisu.I Ante Pavelić je mogao pametnije voditi tu državu, ali eto nije.
Pa Ante nam je zakuhao puno više nego li se o tome govori.

Evo tek jedan mali detalj:

U trenutku kad neki drugi (Vokić, Lorković, Košutić, Tomašić...) već traže alternativno rješenje i pregovor s onima koji su partizane priznali kao regularnu vojsku...

14. srpnja 1944. (Poglavnikov rođendan)

POGLAVNIK JE ODREDIO:

1. Ubuduće se za svakog u zarobljeništvu ubijenog domobrana i ustašu – kao odmazda sa strane naših vlastiima objesiti po deset, za svakog domobranskog ili ustaškog dočasnika po 20, a za svakog domobranskog ili ustaškog časnika po 50 partizana ili članova partizanskih obitelji.

2. Na ovu mjeru odmazde neka se upozore odmetnici putem letaka.




Nažalost, za samo deset mjeseci mnogi će platiti glavom zbog tako "pametnih" odluka
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 07.10.2016. at 16:08.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 16:01   #27
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Pohvale za otvaranje teme

Smatram osobno da je u tim svim masovnim egzekucijama stradalo između 80 000 i 100 000 ljudi.

Istina je da ti zločini uglavnom nisu bili antihrvatski nastrojeni već se kokalo sve one koji su protiv novog sistema, ali bilo je i elemenata u JA koji se borio protiv bilo kakve Hrvatske što je i Dušan Bilandžić objasnio, a dostpuno je na youtubeu.
Najveća je tragedija što Jugu nije vodio Informbiro.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 17:26   #28
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Pa Ante nam je zakuhao puno više nego li se o tome govori.

Evo tek jedan mali detalj:

U trenutku kad neki drugi (Vokić, Lorković, Košutić, Tomašić...) već traže alternativno rješenje i pregovor s onima koji su partizane priznali kao regularnu vojsku...
Te njihove alternative koje su tražili bi odvele Hrvatsku u još veću propast.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 18:13   #29
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Te njihove alternative koje su tražili bi odvele Hrvatsku u još veću propast.
Zašto?
Misliš, ponovio bi se madžarski scenarij?
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 19:30   #30
A evo što o OZNA-i pišu bivša braća:

OZNA nije bila obaveštajna služba kakvu imaju sve države: njen cilj je bio, prema Nikoliću, „uništenje svih protivnika revolucije“. I to, naravno, svim sredstvima. Zato su ljudi bez suda i presude masovno ubijani.

„Mač revolucije" - OZNA u Jugoslaviji 1944-1946
dr. Kosta Nikolić, Instituta za savremenu istoriju Srbije

http://illyria.proboards.com/thread/...viji-1944-1946

Usput lika zovu "četničkim istoričarom" pa je sigurno kako o OZNA-i ne piše ništa pozitivno, a to je upravo ono što i očekujemo, zar ne?

I da, zanimljiv je i pogled na Bleiburšku tragediju sa srpske strane.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 07.10.2016. at 19:55.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 20:36   #31
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije sva građa otvorena, recimo čak i ključni dokumenti velike britanije nisu otvoreni.
što se tiče ex-yu, slovenija je otišla možda najdalje, u Srbiji se mijenjaju stvari nabolje, u RH slabo i ništa.
Još nisam čuo povjesničara u RH koji se bavi tom problematikom a da je naišao na "otvorenost" arhivske građa.
Aj molim te objasni nama koji su to kljucni dokumenti Velike Britanije, stvarno nam nije jasno.

Sto se tice arhivske gradje na nasim prostorima, kompletno je otvorena, slobodno idi u bilo koji povjesni arhiv u bilo kojoj zemlji bivse nam drzave, potrazi neki dokument i plati uslugu, veruj mi dobices sve sto imaju.

Problem je sto oni povjesnicari ili "povjesnicari" koji idu tamo sa ciljem da nesto unapred zamisljeno dokazu ostalima, ostaju kratkih rukava jer takvi dokumenti ne postoje (karakteristican primer je bas Srbija gde su procetnicki povjesnicari veoma brzo zacutali kada su ih pustili da prosaraju po povjesnim arhivima).

Sto se stranih arhiva tice, mozes pokupiti ogroman broj dokumenata samo pod uslovom da mozes i zelis platiti za njih, na zapadnu nema nista bez love na sunce.

E sad, ako zelis dokazati nesto, lovu u sve dzebove odela koje nosis, pravac u arhive i trazi ono sto zelis naci. Ima nesto i slobodno na net-u, i to najvise na www.znaci.net ali ostalo se uglavnom sve placa.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 20:41   #32
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zašto?
Misliš, ponovio bi se madžarski scenarij?
Još gore.
Domobranstvo za novu vlast, Ustaška vojnica za Pavelića i na trećoj strani imaš hrvatske partizane.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 21:07   #33
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije sva građa otvorena, recimo čak i ključni dokumenti velike britanije nisu otvoreni.
što se tiče ex-yu, slovenija je otišla možda najdalje, u Srbiji se mijenjaju stvari nabolje, u RH slabo i ništa.
Još nisam čuo povjesničara u RH koji se bavi tom problematikom a da je naišao na "otvorenost" arhivske građa.



Što bi mogla novo reći ?!?!
ne znam što da ti odgovorim na ovo ?
Tocno.
Ostricu, uopce nije istina da je arhivska gradja u HR dostupna istrazivacima. Vrlo dobar dio gradje je jos ostao nedostupan. I krije se svasta.
Pitaj se zasto se nitko nije ozbiljnije pozabavio dosjeima politickih zatvorenima u RH.


Usput, zapisnicima saborskih sjednica iz 1946. u NRH se moze procitati rasprava delegata u kojem neki delegati pitaju druge zasto se nije prihvatila ponuda ndh vojske i domobrana o predaji (prije odlaska k Bleiburgu), ali partijci/partizani nisu htjeli ni cuti. Osobno sam izlistala sve, a dobrim dijelom procitala zapisnike od prvog saborskog zasjedanja u 19.st. do 1980.
U Bleiburgu nisu bila samo vojna lica, nego i puno civila, djece ispod 15 godina i to oba spola.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 21:28   #34
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Aj molim te objasni nama koji su to kljucni dokumenti Velike Britanije, stvarno nam nije jasno.

To su oni koji ce biti otvoreni nakon 2020. Godine
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 22:00   #35
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
...

Nažalost, za samo deset mjeseci mnogi će platiti glavom zbog tako "pametnih" odluka
Opet apologetika zločina koji imaju jasnu komunističku i staljinističku pozadinu.

Moderatori?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 22:47   #36
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
To su oni koji ce biti otvoreni nakon 2020. Godine
I kolko se od tih dokumenata odnosi na nas balkance ??

Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Tocno.
Ostricu, uopce nije istina da je arhivska gradja u HR dostupna istrazivacima. Vrlo dobar dio gradje je jos ostao nedostupan. I krije se svasta.
Kolko ja znam Ostric je povjesnicar. Ne znam koja je vasa vokacija, ali ja bi ipak vise verovao profesionalnom povjesnicaru kome je struka ova tema i period.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 01:42   #37
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Opet apologetika zločina koji imaju jasnu komunističku i staljinističku pozadinu.
Doista?

Nije rat završio 9. svibnja.

Križari (Škripari) je naziv za gerilske hrvatske grupe koje su preostale u Hrvatskoj nakon razbijanja vojnih postrojbi NDH, a koje su još neko vrieme izolirano djelovale od 1945. do 1950. godine. U Hrvatskoj bili su mahom vojnici, dočasnici i časnici poraženih oružanih snaga NDH, većinom ustaše, a mnogo manje domobrani ili Hrvati pripadnici legionarskih njemačkih jedinica, ali i članovi ustaškog pokreta izvan vojnih postrojbi. Uzroci stvaranja križarskog pokreta su borba protiv komunističkih vlasti i Jugoslavie, ter težnja za obnovom NDH. Križari nisu bili vjerski pokret. Vjera im je bila samo vanjsko obilježje kojom su pozivali na borbu protiv bezbožnih komunista. Isticali su svoje hrvatstvo. Kao znak su na svojim kapama koristili biele platnene križiće, umjesto nekadašnjeg ustaškog i domobranskog znakovlja. Korugva trobojnica je s jedne strane nosila hrvatski grb sa sloganom "Za Hrvatsku i Krista protiv komunista", a s druge strane bieli križ s natpisom "U ovom ćeš znaku pobijediti". Jedan od vodja križara tiekom 1945. godine bio je Vjekoslav (Maks) Luburić, bivši general Oružanih snaga NDH, a smatralo se i da je Rafael Boban, takodjer nekadašnji visoki ustaški časnik. Prema podatcima likvidirali su 1874 pripadnika OZNA-e.


Malo materijala za čitanje:

Plan Deseti travanj i(li) Operacija Gvardijan
http://blog.vecernji.hr/zvonimir-des...-gvardijan-992

Križari, gerila u Hrvatskoj 1945. – 1950.
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1699.0

Četnici i druge gerilske skupine u Hrvatskoj nakon Drugog svjetskog rata
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1698.0


Beograd - Bezbednosno-informativna agencija pronašla je u svojoj arhivi spisak sa imenima 12 pripadnika Ozne koji su 12. marta 1946. zarobili đenerala Dragoljuba - Dražu Mihailovića.
http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/o...-drazu/qxnes6j
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 08.10.2016. at 02:48.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 11:38   #38
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
I kolko se od tih dokumenata odnosi na nas balkance ??



Kolko ja znam Ostric je povjesnicar. Ne znam koja je vasa vokacija, ali ja bi ipak vise verovao profesionalnom povjesnicaru kome je struka ova tema i period.
Ostric nije povjesnicar.
Povijest je jedna od mojih struka (dvopredmetni studij, nije za ovu temu bitno sto sam jos zavrsila). A uz to sam zavrsila i arhivistiku kao dvogodisnji studij (to rijetko tko zavrsi, svake godine max par osoba na tom studiju). Toliko o tome tko je profesionalac.



I ne znam tko su Balkanci.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 13:08   #39
Nema ovdje objektivnog pristupa..Ustvari tesko je racionalno sudjelovati u raspravi oboga tipa i na povijesti kad se proklamiraju ideje zadanih standarda i povijesnih okolnosti..Klasicno zabijanje glave u pijesak..

Sukus pobjednickog divljanja su desetine tisuca nevinih ljudi zvjerski mucenih i ubijanih na pravdi Boga..Ideologija i kontekst u tom pogledu uopce vise nisu bitni,a svako pravdanje ucinjenog vodi se apologetskim izgovorima oko revizionizma..
Na koncu kad pojedinacne ljudske sudbine zamijene brojke koje su monstruozne,to je podloga i danas za takva opravdanja..Tisuca tu,tisuca tamo..Koga vise i briga..

Dolazio je novi sustav i pravio je temelje za svoju implementaciju..Znamo kako to ide
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 13:12   #40
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Aj molim te objasni nama koji su to kljucni dokumenti Velike Britanije, stvarno nam nije jasno.

Sto se tice arhivske gradje na nasim prostorima, kompletno je otvorena, slobodno idi u bilo koji povjesni arhiv u bilo kojoj zemlji bivse nam drzave, potrazi neki dokument i plati uslugu, veruj mi dobices sve sto imaju.

Problem je sto oni povjesnicari ili "povjesnicari" koji idu tamo sa ciljem da nesto unapred zamisljeno dokazu ostalima, ostaju kratkih rukava jer takvi dokumenti ne postoje (karakteristican primer je bas Srbija gde su procetnicki povjesnicari veoma brzo zacutali kada su ih pustili da prosaraju po povjesnim arhivima).

Sto se stranih arhiva tice, mozes pokupiti ogroman broj dokumenata samo pod uslovom da mozes i zelis platiti za njih, na zapadnu nema nista bez love na sunce.

E sad, ako zelis dokazati nesto, lovu u sve dzebove odela koje nosis, pravac u arhive i trazi ono sto zelis naci. Ima nesto i slobodno na net-u, i to najvise na www.znaci.net ali ostalo se uglavnom sve placa.
Nemres dobiti sve dokumente..Nemre svatko dobiti dozvolu..moras se prethodno "najaviti" i moraju ti odobriti..nakon toga pregledavaju ti background i onoga sto trazis..ljude se jako cesto odbija radi zajebanih okolnosti i zastite nekih ljudi..nema slikanja..

Iako me uvijek zanimalo da sam dobio dozvolu,kako bi mi tocno zabranili slikanje..
Skoro zaboravih..Masa tih dokemnata je cuvana nikako..izjedana od stakora i puna govana doslovno..ako nesto i odobre,ljudi ulaze tamo sa maskama i rukavicama to traziti..a dokumenti su sramotni koji se daju nama smrtnicima..prekucani i izbrisani u 80 posto zanimljivog sadrzaja..
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:44.