Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2017., 13:05   #141
Quote:
nikicam2 kaže: Pogledaj post
Koliko se kreće cijena izrade estriha, na već postavljeni i pripremljeni pod (postavljen stiropor) ?

Znači izrada samo betonske košuljice debljina od 4 - 6cm (sa ili bez materijala).
Ja imam ponudu za 60 kn/m2 bez PDV-a.
Emmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 16:58   #142
Da li se kod nas u HR češće radi službeno ili na crno?

Jer ne samo ovdje na forumu, već i u trgovinama i svugdje češće nailazim na cijene BEZ PDV-a?
I onda je situacija takva da uvijek moraš pitati
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 17:33   #143
Pa bez PDV-a je VP cijena :-)

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 20:07   #144
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Pa bez PDV-a je VP cijena :-)

Sent from my D2303 using Tapatalk
Aha, da, to među majstorima onda tako ide
Hvala, sad mi je jasnije.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 18:53   #145
ima li tko iskustva s tvrtkom dar-mar gradnja - viškovo? nadam se da nisu ko što im ime govori
__________________
Health food makes me sick
Magic woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 16:02   #146
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Da li se kod nas u HR češće radi službeno ili na crno?

Jer ne samo ovdje na forumu, već i u trgovinama i svugdje češće nailazim na cijene BEZ PDV-a?
I onda je situacija takva da uvijek moraš pitati
Rad na crno je jako zastupljen. Trgovine nude cijene bez PDV-a jer je tako jednostavnije, ako se radi o firmama pdv se prebije a ako se radi o fizičkim osobama koje nisu u sustavu pdv se samo nadoda.
Kod pogađanja na crno, što se obično radi za manje radove i objekte, za ruke se ne naplaćuje PDV, na materijal se uglavnom mora platiti PDV, osim ako se faktura ne provuče na neki drugi objekt nekoj budali koja ne gleda ili će to napraviti za sitni interes (čitaj: farbanje tunela).
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:39   #147
To se u normalnim zemljama lako rjesi.

Stavi se PDV od 6 ili 8% na gradnju (hint - Slovenija) i povecas kontrole te postrozis kazne.

Rezultat - malo tko se usudi raditi na crno, ne isplati se riskirati a na kraju drzava dobije i vise nego ovako kad je 25% pa vecina nastoji raditi cim vise na crno.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 06:38   #148
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
To se u normalnim zemljama lako rjesi.

Stavi se PDV od 6 ili 8% na gradnju (hint - Slovenija) i povecas kontrole te postrozis kazne.

Rezultat - malo tko se usudi raditi na crno, ne isplati se riskirati a na kraju drzava dobije i vise nego ovako kad je 25% pa vecina nastoji raditi cim vise na crno.
Naravno. I onda svi znaju gdje su. Izvođači ne moraju izvoditi peripetije da snize cijenu, investitorima bude povoljnije pa idu na kvalitetnija riješenja možda..

Glavno da ja ne mogu ni uzidati uz nadzor, tu kao ima kontrola sada.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 07:39   #149
A uvijek postoji mogucnost da dode kontrola na gradiliste. Primjerice susjed i ja kada smo gradili kucu bilo je tih ostalih daljnih susjeda koji su se bunili tipa "zakaj sada toliki kamioni moraju ovuda", pa onda kada su bili prikljuci "zakaj je cesta prekopana" i sl. Bilo je trenutaka i kada su prijetili, ne meni osobno, ali mojoj zeni i susjedu tipa " ovo je protuzakonito, poslat cemo inspekciju" i sl. Ako ti nisi tu cist sa papirima pojest ces se ziv od brige ali ako je sve legalno, samo im odbrusis i ides dalje.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 11:52   #150
To i kažem. Okolo mi svi govore da slobodno radim, a ja bih to morao raditi ilegalno, za što nisam.

Mislim da je u DE da slobodno radiš ali uz nadzor i da platiš neki porez na rad. A pošto je i kod nas nadzor obvezan, ne vidim raulog zašto ne.

Ali eto tako je kako je.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 20:46   #151
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
A uvijek postoji mogucnost da dode kontrola na gradiliste. Primjerice susjed i ja kada smo gradili kucu bilo je tih ostalih daljnih susjeda koji su se bunili tipa "zakaj sada toliki kamioni moraju ovuda", pa onda kada su bili prikljuci "zakaj je cesta prekopana" i sl. Bilo je trenutaka i kada su prijetili, ne meni osobno, ali mojoj zeni i susjedu tipa " ovo je protuzakonito, poslat cemo inspekciju" i sl. Ako ti nisi tu cist sa papirima pojest ces se ziv od brige ali ako je sve legalno, samo im odbrusis i ides dalje.
Samo i kažeš da helikopterska dostava nažalost nije dostupna u vašoj ulici

Na sreću, ja nemam baš nikakvih problema sa svojim susjedima...
nikicam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:35   #152
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Pa bez PDV-a je VP cijena :-)

Sent from my D2303 using Tapatalk
Niti jedna ozbiljna firma ti neće dati Vp cijenu budući da se materijal mora pravdati računima.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 20:39   #153
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
Niti jedna ozbiljna firma ti neće dati Vp cijenu budući da se materijal mora pravdati računima.
Moje pitanje je preciznije bilo to da se često navodi cijena bez PDV-a. A kad ja trebam kupiti, ta cijena "magično" naraste

Znači ne bi mi prodali bez PDV-a, ali malo navuku mušterije naoko nižim cijenama.

Npr, projektant mi kaže 10€/m2. A zapravo je 12.5.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 21:50   #154
Oni koji pružaju uslugu navode neto cijenu jer je to količina novca koja njima "ostaje". Ostalo je samo posredništvo prema državnom proračunu.

Naravno brutto cijena je ono koliko to investitora realno košta tako da je jedino ispravno iskazati cijenu: neto+PDV=bruto
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 10:56   #155
N
akon stastanka sa projektantom, moram odlučiti na čemu inzistirati, a na čemu popustiti. Biraj bitke

1) Planiramo uz kuću 10x10m imati terasu ~3-3.5m širine cijelom širinom kuće. Znači 30x35m2.
Nekako sam pretpostavljao da se tu po modernim načinima gradnje prekida toplinski most.

Međutim mi tvrdi projektant da je jeftinije samo cijelu terasu i odozdo i odozgo izolirati običnim stiroporom.
Što mi zvuči blesavo malo. Ako će terasa imati i temeljne trake, što nije dovoljno samo povezati to sa armaturom i odvojiti sa stiroporom?

2) Zapravo želimo drveni pod ili deking. Da li mi uopće treba betonska terasa za to? Ili se može povoljnije napraviti nekako montažno, na gredama koje su samo oslonjene na neke betonske stupove?

Evo http://www.hammerzone.com/archives/d...1/existing.htmOVDJE je procedura opisana, ne kužim zašto je onda on odmah beton stavio?

3) kaže i da je toplinski most zid-temeljna ploča zanemariv, te da se sa tim ne moram zamarati (palo mi na pamet staviti neke "termo" blokove za prvi red, ili porobeton).

4) kaže da drenaža oko temelja nije potrebna? inače sam na području Slavonije. Plac je malo višlji od okolnih i nije ležala voda sad kad je bilo mokro.

5) Zagovara ljepenku, kaže ostale opcije su preskupe za hidroizolaciju temeljne ploče.

6) čudan mu je bio koncept mehaničke ventilacije di se zrak dovodi u dnevni+sobe a odvodi iz kuhinja+kupaone+vešeraj. mislim neću svakako njega da mi napravi plan za ventilaciju, ali pošto mi je to ujedno i nadzor, opet bi trebao znati bolje, kako se radi danas?

Ako netko može prokomentirati, da znam na kojim stvarima inzistirati.

Zadnje uređivanje davorradman : 10.04.2017. at 11:44.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 18:18   #156
Na tu površinu od 30m2 je definitivno lakše i jeftinije prekinuti toplinski most prema kući nego utući 60-70m2 stirodura.

Ako si baš "zapeo " za drveni pod, itekako može sa minimum betona (samo za stupove u zemlji), pitanje je samo kako onda održavati tu šupljinu ispod terase.

Pogledaj ovaj blog, i oni imaju drvenu terasu (ali je visoko iznad zemlje).

Ne znam dali je dernaža potrebna ili ne, ali da bi imala smisla i svrhe, voda iz nje mora nekud oteći (tj zemljište mora imati pada). Ako je zemljište ravnica, nema koristi od drenaže.
Osim toga, nemaš podrum, pa ne vidim neku svrhu i nuždu za drenažu.
http://blog.dnevnik.hr/kuca-r/

O toplinskom mostu u prvom redu blokova smo pisali, ja mislim da je zanemariv.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 18:34   #157
Zbunilo me je to što on kaže "ma običan stiropor". ne stirodur.

Ugl, hvala. reći ću mu da ucrta prekid. iako, on je spominjao neka posebna sidra, koja su kaže jako skupa, pa stiropor je jeftiniji. Ali pošto terasa leži na zemlji, na drugim izvorima kaže da je sasma dovoljno povezati armaturom, iz ploče i iz trakastog temelja.

Za drenažu, to sam također čuo, da obzirom da nema podruma, nema previše potrebe. Iako, svakako planiram uz kuću skroz okolo posuti nekim šljunkom, pa sam mislio možda usput, ali ako nema potrebe, ne treba.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 19:00   #158
Kako misliš "uz kuću , skroz uokolo"? Najpametnije je 1m uz kuću betonirati nogostup. Prva obrana od kišnice uz temelje.

Ako planiraš imati terasu na tlu (na zemlji i šljunku) prema zemlji ide stirodur a ne stiropor. A i s gornje strane je bolje staviti stirodur nego stiropor, stirodur je otporan na vlagu za razliku od stiropora koji se nebi smio stavljati u vlažno područje.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 22:48   #159
Uz jednu stranu kuce je terasa, uz drugu ce biti staza, naprijed je ulaz, a ostatak sam vidao cesto, i svida mi se estetski, ograditi npr nekim rubnjacima cca 50cm i nasuti krupni šljunak.

To je i meni bilo cudno za stiropor. Ali inzistirat cu na prekidu. I zaobici izolaciju tu.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 14:18   #160
Osobno ti nisam radio prekid jer sam misljenja da je bolje da je to od komada. Bez obzira sto se armatura nastavlja kroz stirodur ili stiropor, beton nije od komada i za moj pojam postoji opasnost od razlicitog sljeganja. Koliki odvod topline tu mozes imati ako taj most nije prekinut?
Sto se tice odvodnje, bez obzira sto sada ti voda ne stoji na terenu radije digni kucu za koji centimetar. Ja sam je dignuo pol metra od okolnog terena tj.dosao sam u ravninu sa cestom.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.