Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2012., 11:18   #1261
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Koja ti je to Piazzetta Superior?
koliko sam ja shvatio

Piazzetta - glavna marka
Superior - pod brand piazzette

kao gruppo piazzetta
ribe is offline  
Old 25.01.2012., 12:56   #1262
Peć za etažno

Ma što znači 1200kn u ovom kontekstu? Najvažnija je pouzdanost a to možeš saznati samo od direktnih korisnika. No, ni to nije mjerodavno jer se ljudi javljaju tek kad imaju problem. Ako npr. imaš 1000 prodanih modela xx i javi se 2% ljudi sa pritužbom koja i ne mora uvijek biti uzrokovana nekvaltetom, stiče se dojam da je ta peć problematična. A možda je neuporedivo bolja od neke za koju se javi desetak pritužba ali od 100 prodanih primjeraka.
Meni osobno najbolje odgovara Idroflexa koja je kompaktnija u odnosu na Piazzettu. Osim ako nemaš DB od 40-50m2.
Što se tiče dimenzioniranja, pročitaj nekoliko postova od prije par dana. Nije dobro da peć više ne radi nego da radi.
dankobo is offline  
Old 25.01.2012., 13:12   #1263
Peć za etažno

Ugodno iznenađuje cijena Edilkamina u Puli. Nešto su povoljniji od Finvesta, ali. Finvest je na Čavlima a ovi 100km dalje. Što ako nešto zapne, a po Murphyjevom zakonu, mora zapeti!?
dankobo is offline  
Old 25.01.2012., 15:34   #1264
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Ugodno iznenađuje cijena Edilkamina u Puli. Nešto su povoljniji od Finvesta, ali. Finvest je na Čavlima a ovi 100km dalje. Što ako nešto zapne, a po Murphyjevom zakonu, mora zapeti!?
mislim da finvest ili dimso moraju odraditi garancijski dio popravka jer ipak su oni ovlasteni
ribe is offline  
Old 25.01.2012., 16:43   #1265
Quote:
ribe kaže: Pogledaj post
mislim da finvest ili dimso moraju odraditi garancijski dio popravka jer ipak su oni ovlasteni
Hm, ipak treba provjeriti.
dankobo is offline  
Old 25.01.2012., 17:05   #1266
cekam odgovor i za to.
nego , ja ipak imam db od 40 m2( pogledajte link onog prijasnjeg posta), iako mi se idroflexa vise svidja pevenstveno zbog manje deklarirane potrosnje i velicine ( patim od malih stvari )mislim sa u konacnici kroz neki cjelodnevni rad tih peci po sitemu sto svi govore da bolje lagano radi nego pali gasi sa piazzettom bi nakraju ipak postigao i manju potrosnju
ispravak ako grijesim...
a pare nisu problem.- para nema
))
ribe is offline  
Old 25.01.2012., 17:29   #1267
Evo, prošlo moje kuvanje pepela...vreme 15 minuta, stavio na več užarenu ploču, 10 dkg...( pokušavao sam postignut iste uvjeta za oboa kuvanja...)

Najprije svetliji pepeo, znači sa više okretaja ventilatora...iz 10dkg je pao na 9,7 dkg... na žalost se brojke loše vide...




a poslije i kuvanje pepela sa manje okretaja ventilatora...iz 10 dkg je pao na 9,5 dkg...





i koliko se ja razumem u stvari, ipak sam bio uspješan sa svojim štelovanjem, tako da me ovih dana čeka da idem od P1 do P6....inače se vidi razlika in na samom pepelu, a i plamen je svetliji, čišči....a vjerujem, da če se pokazati na samoj peči, manje obloga...

Zadnje uređivanje stepski : 25.01.2012. at 17:32. Reason: popravak
stepski is offline  
Old 25.01.2012., 20:19   #1268
Ok vidi se razlika , jedino je 15 minuta " kuhanja " prekratko . Po pravilniku se to radi na temperaturi od 1000 C i puno duže , nekoliko sati.

Ali i ovo je dovoljno kao dokaz da u pepelu ima drva ako su mali okretaji ventilatora.

teško je to i mukotrpno utjerati u dobar rad bez instrumenata
ramzay is offline  
Old 25.01.2012., 22:25   #1269
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
TEMA KOJU SAM MISLIO NAČETI!

U mom kraju je prosjek temperature noću oko +3 do+5stupnjeva. najniža temperatura ove zime je bila oko -4stupnja (noću). po danu je uglavnom oko +10.
I sam sam došao do zaključka ako mi je većinom vanjska temperatura +3stupnja, željena unutarnja +22, odabirem kotao koji to može ostvariti ( s obzirom na gubitke koje imam). a onih nekoliko dana kad je niže od +3st, mogu se zadovoljiti da mi i u stanu bude koji stupanj niže, neću se smrznuti.
ako bi pak bilo ektremno (niže od -3) a imaš potrebu za temperaturom od +22 ili više, pališ sobnu peć i sve 5.
ali to je majstorima nemoguće objasniti (a koliko sma skužio i neki inženjeri dimenzioniraju na najnižu temperaturu, pa je kotao iskorišten ukupno 10dana, a ostatak zime radi sa pola gasa)

Kolega ramzay, dali biste prokometirali, dali je moje razmišljanje ispravno, ili sam nešto previdio?
baustelac99 is offline  
Old 26.01.2012., 07:30   #1270
BAUSTELAC

Logika ti je potpuno ispravna . Dva izvora toline moraju biti, jedan koji radi na punoj snazi stotinjak dana godišnje i onda sa polovičnom snagom još toliko. A drugi radi samo kad je frka ili radi ugođaja , a to može samo zidani kamin.

Elektro peći su malo kritične zbog ove Hepove mode postavljanja limitatora na 6 ili 10 kilovata , ali čak i pod tim uvjetima se tijekom noći kad je jeftina struja može nabrati do 70 kilovatsati odnosno vreča peleta.

Smatram da je kao neko konačno rješenje ovo što sad radimo kod kolege kotao na pelet od 14 kilovata , spremnik vrele vode od 850 litara , koji je ujedno i spremnik PTV , i spremnik za solarno preko ljeta , te dopunski izvor topline na struju.

S tim da je on u gradu gdje je opskrba strujom skoro pa 100 %, a tu je i rezervni agregat.

Na selu u vikendici gdi struja baš i nije česta pojava kad zapadne snjeg do guzice imam zidanu peć sa spiralom i termosifonskom cirkulacijom ( znači bez pumpe ) koja grije boravak , kuhinju i blagovaonu i hodnik, a preko vode još nekoliko prostorija.

Na proljeće ide u sustav i jadan mali "svežder" pelet, zrno kukuruza , koštice višnje ili chips sa autonomijom od desetak dana, tako da održava , temperira kuću da sve ne posmrzava u njoj, a kad smo tamo onda idu cjepanice u zidanu peć.

Znam da zidana peć nije tema ovog foruma , ali ta kombinacija je idealna .

Zadnje uređivanje ramzay : 26.01.2012. at 07:43.
ramzay is offline  
Old 26.01.2012., 12:14   #1271
mjerenja

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
A čuj bilo je toga više , trebalo je grlo pročisti , otvarali smo peć barem dvadeset puta taj dan i čistili pepeo da startamo uvijek sa čistom peći, ima tu čudnih naslaga taloga , namjerno ne kažem pepela jer nije samo pepeo , ali ćemo uz novu gajbu pive ponoviti test, i ustanoviti šta je taj talog.
Pozdrav ekipi!Mozda bi g.Ramzay dosao i do mene na stelanje kotla?Imam punu gajbu Čeških instrumenata!
Vindo is offline  
Old 26.01.2012., 18:06   #1272
Ramzay
moja logika je slijedeća- u kući uvjek 1 neovisan izvor. ja poznajem samo dva neovina izvora topline
1- peć na drva (bilo kakva)
2. plinska peć na bocu.

kod mene je struja jako ovisan izvor, i jutros nekolko sati nije bilo struje.
a klimatske prilike su takve da uz centralno treba imati običnu peć na drva jer u jesen i proljeće treba malo grijati na večer, po danu se može i bez grijanja. pa mi se ne čini ekonomično ložiti kotao za doslovno podgrijavanje a ne grijanje.

Taj sistem sa peletima koji spominješ mi se čini jako prikladan za krajeve gdje nema plina (gdje ima plina mislim da je plin ipak povoljniji,barem zato jer je plinski bijler oko 6-7 000kn, a peć na pelete oko 20000. dakle ulaganje je u pelete dosta veće.
ali opet takav sustav na pelete je ovisan o struji i servisu. ako se nešto pokvari u petak popodne, do ponedjeljka se smrzneš ako nemaš metar drva ili 2 plinske boce.

Vidio sam tvoj sistem sa zidanom peći i čini mi se jako dobar i praktičan, pogotovo za starije ljude kojima je automatika, prekidači i ventili bauk. ovako i dalje lože kao nekada a soba i kupaona tople.

Imam pitanje u vezi peleta- prodavač mi tvdi da se ispuh (dimnjak) peći na pelete može pustiti direktno van na fasadu kao plinski bojler, da može i bez dimnjaka. uvjet je jedino da ne ide direkt iz peći van, noge iz peći u račvu, pa malo vertikalno pa koljeno u zid i van. a na dno račve se skupi leteći pepeo.

u zadru Vodotehna nudi peći marke Artel, trenutno je akcija na pojedine modele koji koštaju otprilike 1kn-1W. modeli koji nisu na akciji su dosta skuplji.priznali su da se ljudi raspituju ali još uvjek ne kupuju
baustelac99 is offline  
Old 26.01.2012., 21:52   #1273
pp odgovorima pec u puli edilkamon idroflexa se neisplati jer cijena je bez pustanja u pogon a dostava u rijeku je vlastita rezija stoga za pgz sto se tice kupnje edillamina finvest je naj odluka
ribe is offline  
Old 26.01.2012., 22:05   #1274
Nigdje ne piše da kotao , peć , mora imati dimnjak .

Kao dijete ( prije pola stoljeća , ha ha ) sam na ljetne ferije dolazio kod bake i dide u slavoniju , i na tavanu su bile šunjke i kobase tvrde ko kamen, Tada nisam kužio da kuća nema dimnjak , a danas znam , da je tamo u neka davna vremena , bio porez na dimnjak i onda bi neki komunalni redar prošao kroz selo i odrapio namet.

Ako kotao ima ventilator onda je dimnjak smetnja , ali ako nema struje onda je dimnjak prava stvar za dvije tri minute rada , a nakon toga je u kotlu na pelet sve mrtvo, i dimnjak ne treba.

Po mom mišljenji , ako je rupa od fasadnog dimnjaka , daleko 3m od međe , od susjeda , onda on može udisati miris mog sušenog mesa, i puniti pluća mojim dioksinom i furanom ( to se inače stručno piše PAH = Poli Aromatski Hidro Carbon spojevi)

Proizvodna cijena briketa i peleta je cca 50 kilovata struje , manje od 50 kuna po toni + amortizacija stroja + kamate + sva davanja inspektorima i stranci na vlasti,i ako svako od njih uzme po 50 kuna za otpad , čije zbrinjavanje je jebeno skupo onda vlasniku peletirke ostane još 500 kunića po toni.

I tako dođemo da je cijena otpada u obliku peletta jednaka cijeni plina , po kilovatu.

Plin je zakon tko ga ima , upališ i nemaš brige dok si na poslu , a kad dođeš doma onda alternativa .

Zadnje uređivanje ramzay : 26.01.2012. at 22:18.
ramzay is offline  
Old 26.01.2012., 22:15   #1275
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Što se tiče dimenzioniranja, pročitaj nekoliko postova od prije par dana. Nije dobro da peć više ne radi nego da radi.
nemogu pronaći izgleda da sam oćoravio sorry ako bi netko mogao malo to objasniti ili staviti br od tog posta bio bi zahvalan
ribe is offline  
Old 26.01.2012., 23:32   #1276
To su postovi od Ramzeya, 1233, te malo prije i malo poslije.
dankobo is offline  
Old 27.01.2012., 12:54   #1277
znači po tome što sam pročitao manje je bolje ( idroflex ) , ali ( uvijek neki ali ) snaga radijatora koja mi je izračunana je preko 15 kw + još bojler za ptv od 100 lit ( sa el. grijačem ) . S tim da nekako moram uzeti u obzir kroz nekih x godina planiram dovršiti potkrovlje di bi trebala biti još soba i mali wc pa di bi onda bio u cijeloj priči sa idroflexom ( iako mi ona nekako zanimljivija dimenzijama ).
iskreno nemam pojma glup sam ko stup po odabiru peći jer obje su servisno izvrsno podržane a cijenovno tu negdje ali nebitno.
ribe is offline  
Old 27.01.2012., 19:14   #1278
Evo tu lijepo imaš skoro sve. Samo ubaci kvadraturu prostorija i dobit ćeš snage radijatora i ukupnu potrebnu snagu peći. Tu su ukalkulirane razlike u potrebnim temperaturama za svaku prostoriju. Normalno, za kompletan izračun treba ubaciti gubitke kuće itd. No, za naše podneblje čak je dovoljna i formula m3x60.
Nadalje, svi proizvođači radijatora deklariraju iste prema ulaznoj temperaturi od 90*C, što se izbjegavqa. Puno je ugodnije da radijator bude veće površine i da zagrijava sa manjom ulaznom temperaturom. Tako se spominje 75*C pa 60*C itd. Zato je preporučivo malo predimnzionirati redijatore kako bi imao rezervu za niskotemeperaturno grijanje. Prema onome što si napisao, Idroflexa će ti biti malo, osim ako nemaš dobru izolaciju. Neka se javi Ramzey. Ja nisam stručnjak za to ali sam tehnički pismen i znam dosta o fizici, pa uz forume i razgovore, evo me. A imam i neku godinu pa s time i dosta iskustva u grijanju. Svašta sam probao...
http://www.termometal.hr/izracun-snage-radijatora/
dankobo is offline  
Old 27.01.2012., 22:44   #1279
@ ramzay

Danas sam išao preko svih parametara štelovanja plamenika i nastavio ih na najvišu temperaturo dimnih plinova i svi parametri su mi kazivali da moram iči sa ventilatorm u plus i pošto sam hvatao krajnu granicu temperature na gore... se mi sad postavlja pitanje, znamo da malo vazduha nije najbolje, a ni višak nije najbolji, recimo negde oko pet procenata je još u nekim granicama, kako znam da ga sad nemam previše....

Zadnje uređivanje stepski : 27.01.2012. at 22:46. Reason: popravak
stepski is offline  
Old 28.01.2012., 00:32   #1280
Quote:
stepski kaže: Pogledaj post
@ ramzay

Danas sam išao preko svih parametara štelovanja plamenika i nastavio ih na najvišu temperaturo dimnih plinova i svi parametri su mi kazivali da moram iči sa ventilatorm u plus i pošto sam hvatao krajnu granicu temperature na gore... se mi sad postavlja pitanje, znamo da malo vazduha nije najbolje, a ni višak nije najbolji, recimo negde oko pet procenata je još u nekim granicama, kako znam da ga sad nemam previše....
Bez analizatora plinova nikako , ali postoji iskustvena metoda , ako je plamen svjetao i buktinja intenzivna, ako je peć nakon rada bjela , bjeli talog po njoj to je onda približno dobro.

Pračenjem temperature dima se može dosta dobro podesiti peć, ako smanjiš zrak a temperature se digne to je znak da ga je bilo previše.
ramzay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.