Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 18:10   #1
Dubrovnik i ukidanje ropstva

Opet nevoljko otvaram novi thread.

Dakle, na mnogim mjestima se može pročitati da je Dubrovnik u Europi prvi ukinuo ropstvo 1416. Tražite Googleom "Dubrovnik ukinuo ropstvo".

Kad tražite na engleskom, "Dubrovnik abolished slavery" dobivate skoro isključivo tekstove iz domaćih izvora objavljene na engleskom.

E sada, zanima me zna li tko je li stvarno Dubrovnik ukinuo ropstvo prvi u Europi, znajući da je (formalnih) ukidanja bilo i prije — ako se ne varam, i Rimsko Carstvo je ukinulo ropstvo jednom.

Pogotovo, ako pogledamo http://en.wikipedia.org/wiki/Aboliti...avery_timeline Dubrovnik se uopće ne spominje, ali se između ostalog spominju i:

Island 1117.
Švedska 1335.

Dakle, ili se o tome malo zna van Hrvatske, ili je riječ o još jednom mitu (ne kažem da Dubrovnik nije ukinuo ropstvo tada, nego da nije bio prvi u Europi).

Što mislite o svemu ovome?
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 20:42   #2
Jel imaš neki timeline za sve države u EUropi,tipa:

Engleska 1345.
Francuska 1607.
Grča 1808. itd(ovo nisu relani podaci nego primjer)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:23   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel imaš neki timeline za sve države u EUropi,tipa:

Engleska 1345.
Francuska 1607.
Grča 1808. itd(ovo nisu relani podaci nego primjer)
Pa napisao sam ga već u uvodnom postu, ali evo ga opet: http://en.wikipedia.org/wiki/Aboliti...avery_timeline
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 13:55   #4
možda ga (Dubrovnik) autor članka nije smatrao bitnim za opću povijest ropstva- tipa, mali grad državica, nešto sitno, pa stoga nebitno za "veliku" povijest.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 12:38   #5
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
možda ga (Dubrovnik) autor članka nije smatrao bitnim za opću povijest ropstva- tipa, mali grad državica, nešto sitno, pa stoga nebitno za "veliku" povijest.
Problem je što i mi premalo ističemo državnost Dubrovnika kao jedine slobodne Hrvatske države...

Čak u tolikoj mjeri da se on smatra ili kao Srpska Država,ili kao neimenovana Slavenska Država...

Dok mi šutimo i lelujamo u našem neznanju i umanjivanju važnosti naše poviejsti8jedini smo takav narod na svijetu)...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 22:53   #6
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
možda ga (Dubrovnik) autor članka nije smatrao bitnim za opću povijest ropstva- tipa, mali grad državica, nešto sitno, pa stoga nebitno za "veliku" povijest.
Da nije bilo potresa 1667. Dubrovačka Republika bi danas bila NAJMANJE: u G9; Dubrovnik bi bio kao New York, Singapur i Monako zajedno; bio bi jedan od najmnogoljudnijih gradova na svijetu (u zlatno doba zaostajao je za 10 000 stanovnika za Londonom (koji je inače bio necivilizirana selendra za Dubrovnik što bi bio i danas da Engleska nije opljačkala svijet)), bio središte svjetskog pomorstva.

Treba li ponavljat?

* "* 27. siječnja 1416. DR prva u Europi ukida ropstvo; Engleska to čini 1569.
* 1296. u Dubrovniku - jedan od prvih sustava kanalizacije, London grcao u izmetu
* po početku djelovanja ljekarna Male braće definitivno prva u Europi
* sedma knjiga Statuta Grada Dubrovnika iz 1272. g. sadrži isključivo članke koji reguliraju pomorsko pravo; to je najstariji takav dokument na svijetu
* 1395. donesen je u DR zakon o osiguranju koji je najstariji u Europi; riječ je o pomorskom osiguranju - ovaj zakon je tri stoljeća stariji od Lloydova osiguranja koji datira s kraja 17 st.
* u Dubrovniku je najstariji arboretum u Europi – Arboretum Trsteno; osnovan je 1498.
* Ston drugi planirani grad u Europi, druge najveće zidine na svijetu (poslije Kineskog zida), najstarija solana (15. st.)
* impresivna gradnja
* karantena je dubrovački izum
* vješta diplomacija
* na Kolumbovu brodu bilo je dubrovačkih pomoraca
* jedna od rijetkih republika u doba monarhija, Engleska je monarhije danas - doživotno i nasljedno nasuprot jednomjesečnom mandatu (tko će se uzoholiti na vlasti?)"
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 23:48   #7
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Da nije bilo potresa 1667. Dubrovačka Republika bi danas bila NAJMANJE: u G9; Dubrovnik bi bio kao New York, Singapur i Monako zajedno; bio bi jedan od najmnogoljudnijih gradova na svijetu (u zlatno doba zaostajao je za 10 000 stanovnika za Londonom (koji je inače bio necivilizirana selendra za Dubrovnik što bi bio i danas da Engleska nije opljačkala svijet)), bio središte svjetskog pomorstva.
"
Zar nije to malo pretenciozno tvrditi?

Da nije bilo potresa 1667., bilo bi nešto drugo.
Nisam stručnjak, ali zar Venecija po razvijenosti nije bila ispred Dubrovnika neposredno prije potresa? Danas Venecija nije u H) niti je kao New York, Singapur i Monako zajedno.

I moje selo je krajem 17. stoljeća bila puno ispred New Yorka , pa nas danas nema niti 1 000, a da o drugim razlikama ne govorim.

Zadnje uređivanje whitestone : 16.03.2010. at 23:51. Reason: dodao sam m u riječi drugi(m)
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 01:01   #8
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Da nije bilo potresa 1667. Dubrovačka Republika bi danas bila NAJMANJE: u G9; Dubrovnik bi bio kao New York, Singapur i Monako zajedno; bio bi jedan od najmnogoljudnijih gradova na svijetu (u zlatno doba zaostajao je za 10 000 stanovnika za Londonom (koji je inače bio necivilizirana selendra za Dubrovnik što bi bio i danas da Engleska nije opljačkala svijet)), bio središte svjetskog pomorstva.

Treba li ponavljat?

* "* 27. siječnja 1416. DR prva u Europi ukida ropstvo; Engleska to čini 1569.
* 1296. u Dubrovniku - jedan od prvih sustava kanalizacije, London grcao u izmetu
* po početku djelovanja ljekarna Male braće definitivno prva u Europi
* sedma knjiga Statuta Grada Dubrovnika iz 1272. g. sadrži isključivo članke koji reguliraju pomorsko pravo; to je najstariji takav dokument na svijetu
* 1395. donesen je u DR zakon o osiguranju koji je najstariji u Europi; riječ je o pomorskom osiguranju - ovaj zakon je tri stoljeća stariji od Lloydova osiguranja koji datira s kraja 17 st.
* u Dubrovniku je najstariji arboretum u Europi – Arboretum Trsteno; osnovan je 1498.
* Ston drugi planirani grad u Europi, druge najveće zidine na svijetu (poslije Kineskog zida), najstarija solana (15. st.)
* impresivna gradnja
* karantena je dubrovački izum
* vješta diplomacija
* na Kolumbovu brodu bilo je dubrovačkih pomoraca
* jedna od rijetkih republika u doba monarhija, Engleska je monarhije danas - doživotno i nasljedno nasuprot jednomjesečnom mandatu (tko će se uzoholiti na vlasti?)"
Jos dobro da je ovo misljeno kao sala ... Inace, prva apoteka trebala bi biti iz 1241 u Trieru. A samostan Male brace je iz 1317. Od kada je apoteka ne zna se. Zanimljivo je i ropstvo. Kad se ono ukidalo u mnogim djelovima Europe vec stoljecima nije postojalo pa ga nije bilo potrebno ni ukidati.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 14:04   #9
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
Zar nije to malo pretenciozno tvrditi?

Da nije bilo potresa 1667., bilo bi nešto drugo.
Nisam stručnjak, ali zar Venecija po razvijenosti nije bila ispred Dubrovnika neposredno prije potresa? Danas Venecija nije u H) niti je kao New York, Singapur i Monako zajedno.

I moje selo je krajem 17. stoljeća bila puno ispred New Yorka , pa nas danas nema niti 1 000, a da o drugim razlikama ne govorim.
Venecija je bila potpuno ovisna o trgovini, a ona je opala turskim širenjem te premještanjem središta pomorstva izvan Sredozemnog mora.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 14:30   #10
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Venecija je bila potpuno ovisna o trgovini, a ona je opala turskim širenjem te premještanjem središta pomorstva izvan Sredozemnog mora.
Dubrovnik je isto bio u velikom opadanju i prije potresa. Ima dosta literature na internetu (iz naših izvora) o tome.

Nema šanse da bi Dubrovnik bio Hong Kong. Nikakve. Monako u najboljem slučaju, ako hoćeš slični primjer.

U biti sudbine Dubrovnika i Genove su slične (da ne potežem Veneciju).

Moje pitanje je bilo: odakle podatak da je Dubrovnik tada ukinuo ropstvo, i odakle podatak da je to prvo ukidanje u Europi?

Gdje je to obavljeno? U kojoj knjizi, radu?

I odakle tebi ti podaci o najstarijoj ljekarni u Europi itd?

Usput, Rimljani su imali vrlo razvijen sustav kanalizacije, a u Maloj Aziji vodovod s olovnim cijevima na dosta veliku udaljenost...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 17.03.2010. at 14:38.
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 14:31   #11
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Venecija je bila potpuno ovisna o trgovini, a ona je opala turskim širenjem te premještanjem središta pomorstva izvan Sredozemnog mora.
A što je Dubrovnik imao osim trgovine?
Nešto malo zemlje i solanu u Stonu, dok je Venecija u zaleđu imala velika područja izrazito plodne zemlje.
whitestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 14:39   #12
Quote:
whitestone kaže: Pogledaj post
A što je Dubrovnik imao osim trgovine?
Nešto malo zemlje i solanu u Stonu, dok je Venecija u zaleđu imala velika područja izrazito plodne zemlje.
Solana u Stonu donosila je najviše prihoda - 15-tak 000 dukata (samo od toga moglo se namirit Osmanlije - sultanu se plaćalo 12 500).
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 20:32   #13
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
...
* karantena je dubrovački izum
...
može li malo detaljnije o ovome?
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 22:42   #14
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
može li malo detaljnije o ovome?
Vec je ime venecijansko sto nesto govori samo po sebi.
Quote:
Levitski zakonik 13:
1 Onda zapovjedi Gospod Mojsiju i Aronu:

2 "Ako kod nekoga izbije na koži otok ili osip ili svijetla pjega i tako postane opasnost gube, onda se ima on dovesti k svećeniku Aronu ili k jednomu od sinova njegovih, svećenika.

3 Vidi li svećenik to mjesto na koži i opazi li, da je dlaka na tom mjestu postala bijela i da je to mjesto dublje od ostale kože, onda je to guba. Kad to svećenik vidi, mora ga proglasiti nečistim.

4 Ako li je bijela pjega na koži njegovoj i nije dublja od ostale kaže, i ako dlaka nije još postala bijela, onda ima svećenik zaraženoga pritvoriti za sedam dana.

5 Ako ga onda svećenik sedmoga dana pregleda i opazi, da je to mjesto ostalo jednako u svojoj boji, jer se boljetica na koži nije dalje razišla, tada ima svećenik pritvoriti zaraženoga za daljnih sedam dana.
I to je onda dubrovacki izum?
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:11   #15
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
* Ston drugi planirani grad u Europi, druge najveće zidine na svijetu (poslije Kineskog zida), najstarija solana (15. st.)
"
Nije mi dugo trebalo da nadjem da ovo nije istina.A nije ni bilo logicno, 5-6 km zida mi ne izgleda nesto impresivno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hadrijanov_zid

Koji je prvi planirani grad? Bia sam u jednom talijanskom(rimskom) zaboravia sam mu ime.
kuhinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 01:51   #16
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Vec je ime venecijansko sto nesto govori samo po sebi.

I to je onda dubrovacki izum?
možda je to dubrovčanin pisao
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 15:34   #17
Quote:
kuhinja kaže: Pogledaj post
Nije mi dugo trebalo da nadjem da ovo nije istina.A nije ni bilo logicno, 5-6 km zida mi ne izgleda nesto impresivno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hadrijanov_zid

Koji je prvi planirani grad? Bia sam u jednom talijanskom(rimskom) zaboravia sam mu ime.
Hadrijanov zid je izuzetno nizak (mogao bih ga preskočit) i neimpresivan, govorim o ZIDINAMA.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 15:38   #18
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
može li malo detaljnije o ovome?
* "karantena je izvoran dubrovački izum i prvi put uvode je 1377.: za razliku od Mletaka koja je u doba kuge jednostavno zabranjivala ulaz svim brodovima u lagunu, ili Milanskog vojvodstva koje je provodilo stroge i gotovo okrutne mjere kućnog pritvora i praktično zazidavanje oboljelih, dubrovačke su vlasti odredile da posada i roba svih brodova koji dolaze iz »kužnih krajeva« (locis pestiferis) imaju provesti mjesec dana na otocima Supetar, Mrkan ili Bobara u Župskom zaljevu. Karantena, koja je usporavala, ali ne i zaustavljala pomorsku trgovinu, zanimljiva je tim više što je nastala kao racionalan izraz empirijskog iskustva dubrovačkih vlastelina-trgovaca, a ne onodobne medicinske profesije, opterećene galenskim humoralno-mijazmatičkim teoretskim sustavom. Dubrovačka administracija do ideje o karanteni došla zahvaljujući iskustvu s izolacijom oboljelih od lepre (gube). Od prebivanja pod vedrim nebom na otočićima pred dubrovačkom lukom, karantena se u sljedećih stotinjak i više godina razvila u instituciju sa svim pripadnim odrednicama: regulativom, zgradama (prvi lazaret otvoren je 1397. na otoku Mljetu) i osobljem, tzv. officiales cazzamortuorum (kaćamorti), poslije officiali sopra la sanita."
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 17:58   #19
Ma bravo,svaka čast kakav tipični hrvatski mentalitet ''Ajmo omalovažavat sve što je naše pa bili ili ne bili u pravu jer sačuvaj bože da smo mi za nešto zaslužni.''

Jadno.
__________________
Honores mutant mores.
CrystalCore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:55   #20
Quote:
CrystalCore kaže: Pogledaj post
Ma bravo,svaka čast kakav tipični hrvatski mentalitet ''Ajmo omalovažavat sve što je naše pa bili ili ne bili u pravu jer sačuvaj bože da smo mi za nešto zaslužni.''

Jadno.
Pa nitko ne kaže da nismo zaslužni! Ali me zanima odakle taj podatak i je li baš tako i zašto to nitko drugi ne spominje. Ili je netko prije već to napravio (a zašto onda pišemo da je Dubrovnik bio prvi?), ili taj podatak jednostavno u svijetu nije dovoljno poznat (a zašto to nismo napisali negdje da svi znaju?) -- u oba slučaja je do nas.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.