Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2013., 07:14   #2481
Quote:
"Pregledavali su BRK-M79 i vjerovatno nestručno rukovali istom, aktivirali ju. Inače su te bombe dolazile u različitim pakiranjima, kompletirane i rastavljene. Ova je bila rastavljena jer sam ju vidio kad su ju pregledavali u rukama. Pretpostavljam da su ju pokušali sastaviti, nažalost."
Jedan savjet. Kod BRK (Rucna kumulativna bomba), Prilikom navrtanje (spajanje) drske sa glavom bombe, uvjek pogledajte u drsku, sa strane gdije je navoj, na dnu tog navoja se nalazi oko cantimetar promjera alufolija, na sredini manji krug ljubicaste boje. Bas ovaj ljubicasti krug sluzi zato da primetimo, da zbog nekog razloga udarna igla pomjerio se u pravcu funkcioniranja, obicno pomjeri se samo delic milimetara a to je dovoljno da vrh probije ljubicastu foliju, i prilikom kontroliranja lako se da primjetiti. Inace ako ovakvu rucku sa pomjerenom iglom spojite sa glavom mine, prilikom stezanje vrh udarne igle odradi svoj posao i dodje do detonacije...
Pozdrav...hijena...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 01.10.2013. at 15:08. Reason: citat
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 14:51   #2482
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Nije ti ovo bas trebalo "kolega" ali ne sporim da tako niste radili . Po meni totalno beskorisno, pogotovo navoditi tenkove na taj nacin ,jos ako je u pitanju M-84 koji ima u sebi tehniku koja se zove laser za mjerenje daljine ,koji na tu daljinu vidi malo bolje nego ti HV nije imala svoje karte (25 000) nego je koristila JNA karte ,vjerovatno ste i vi imali takve ,jos dodas kompas i u par minuta objasnis topniku gdje da gadja . Da si pojednostavis ,svaka kocka na krati dobije nasumice slovo , i svi imaju iste karte i znaju ako kazes recimo H da se ti nalazis u tom djelu ,ostalo ti necu objasniti
niste vi mene momci shvatili,tako smo navodili tenkove tu na odzaku,jer su bile stare T-55-ice kojima nista niej radilo.\

kako vi kazete"topnistvo" se navodilo skroz drugacije,kao sto svi znate,mada je manje vise svaka samostalna artiljeriska jedinica imala svoje ljude koji su to radili.

I nisam rekao da smo radili stalno,nego samo tu i tada.

A ni tenkisti nis ubili previse iskusni u tom trenutku jer su to bili mahom ljudi mobilisani 92 sa znanjem iz JNA 10/20 godina prije toga,sa jednim iskusnim komandirom,ali opet su pogadjali,rekao sam vec koliko dobro.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 15:00   #2483
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Recimo, nešto poput ovoga: Ovo je moja ratna karta jednog područja

Istina, uz onu silu i tehniku s vaše strane, daleko bih to brže riješio.

Ovi diverzantovi nisu bili ozbiljni a školovali su se za taj poziv/posao, ovi drugi su ipak bili konobari, kuhari, zemljoradnici... itd...
"Strasno" su nas obucili[ironija],pokupili nas iz Zap.Slavonije 91 i na obuci forsirali samo fizicku spremnost,ubjedljivo najmanje vremena su nas ucili citati karte i slicno,ali su nas zato ucili sta da radimo kad udjemo neprijatelju iza ledja.
Ali opet se to sve raspalo i i kao manje cjeline nismo mogli dobro funkcionisati,a ni jedinice u koje smo otisli nisu imale namjeru da nam dozvoljavaju vece div. akcije,pomalo samo,upadni ovde,probaj ovo,napadni pozadinu i to svega nekoliko puta.
Ali zato kad je trebalo ici probijati na "divlje" kako smo to zvali onda zovu IDC.


P.S kad mi se nije javio niko iz 108,ima li neko od vas da zna nesto o Suljagica Sokaku i "nocnom skoku" kad su mahom muslimanske jedinice imale stotine gobitaka?
I josicu jako tesko ces naci nekog da pricas o Odzaku,jer vecina ljudi je tu bila jako kratko,mozda nekog od"lokalaca"koga vec poznajes.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 16:50   #2484
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
kad mi se nije javio niko iz 108,ima li neko od vas da zna nesto o Suljagica Sokaku i "nocnom skoku" kad su mahom muslimanske jedinice imale stotine gobitaka?
Ako misliš na 108 ZNG, ja sam bio pripadnik iste, ako misliš na Brčansku 108, o njoj ne znam ništa.

Suljagića sokak mi ne govori ništa kao niti noćni skok, a najviše žrtava u jednom danu je bilo na kolibarskom putu (oko 30 poginulih i oko 120 ranjenih) u par sati borbi na udaljenosti od par metara, ne sjećam se točnog datuma (znam da je bio nekakav katolički blagdan).

Ovo za stotine gubitaka negdje, ne odgovara istini, barem na dijelu Bosanskog Broda/Dervente.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 17:30   #2485
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ako misliš na 108 ZNG, ja sam bio pripadnik iste, ako misliš na Brčansku 108, o njoj ne znam ništa.

Suljagića sokak mi ne govori ništa kao niti noćni skok, a najviše žrtava u jednom danu je bilo na kolibarskom putu (oko 30 poginulih i oko 120 ranjenih) u par sati borbi na udaljenosti od par metara, ne sjećam se točnog datuma (znam da je bio nekakav katolički blagdan).

Ovo za stotine gubitaka negdje, ne odgovara istini, barem na dijelu Bosanskog Broda/Dervente.
Molim te objasni mi za taj kolibarski put,jel to ono kad ste sredili nasu 150-ku,pa zarobili one momke?znas na sta mislim?
Nisam se dobro izrazio,Suljagica sokak je kod Brckog i nije ga drzala 108 nego neka muslimanska jedinica,a gubici su bili toliki,provjereno.

Pitam vas zato sto su nasi dobili obavjestenje da taj muslimanski Nocni skok ide 20 minuta do ponoci,a mi smo krenuli sat vremena ranije,tako da smo ih raturili,
A nasi obavjestajci su to saznali pogodite od koga?upravo od Hrvata,vrv je taj sto nam je otkrio inf bio samo pojedinac koji je to radio za pare.

A pitao sam ima li neko ne samo zbog toga,nego sto smo se ganjali dugo vremena.

E cekaj,slabo ja znam te jedinice,ta tvoja 108 je bila iz Sl.Broda,i vi ste bili oko Bos.Broda?
Jel znas gdje je unka?kolibe?lijesce i sl?

Zadnje uređivanje diverzant72 : 01.10.2013. at 17:45.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 17:34   #2486
Eto vidite kako smo "popljuvali" diverzante i njegovo znanje i eto pez ljutnje i ruznin rijeci, objasnjavao svoju istinu... To je kod mene za pohvalu... Drugo SB ne mislis da te nazivi akcije koristila druga strana a mi nismo znali o tome, mada i meni su sumnjivi gubitke od stotine ljudi onda i minimum 300 ranjenika trebao biti, a mi nismo ni imali tako velike formacije...
Pozdrav...hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 17:41   #2487
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Eto vidite kako smo "popljuvali" diverzante i njegovo znanje i eto pez ljutnje i ruznin rijeci, objasnjavao svoju istinu... To je kod mene za pohvalu... Drugo SB ne mislis da te nazivi akcije koristila druga strana a mi nismo znali o tome, mada i meni su sumnjivi gubitke od stotine ljudi onda i minimum 300 ranjenika trebao biti, a mi nismo ni imali tako velike formacije...
Pozdrav...hijena...
Odrasli smo ljudi,cemu vrijedjati nekoga sada kad je sve proslo?


Kazem ti,bili su to muslimani,i vise jedinica,msm da je 215 brigada Arbih drzala tu liniju inace,tad su se oni vec bili odvojili od 108 hvo ako se dobro sjecam.
Opet moja nepromisljenost dolazi na vidjelo,to je bila 93 godina,zaboravim neku sitnicu ubacit i citav text nema smisla
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 21:37   #2488
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
zašto ti tzv sposobni ne uzeše Gradačac i Orašje. Da nije prljava politika se miješala u vojne poslove nikad Posavinu niti koridor dobili nebi
Vec pocinjem da smaram,ali Gradacac nemoj da spominjes molim te,svi mi znamo kako se tamo ratovalo.BIo sam tamo dok su jos trajale borbe,a kasnije,kako kazu,nekom rat nekom brat.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 23:49   #2489
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Svuda je tako bilo, ajd da se ratuje, 100 metara tamo sutra toliko nazad, nego ja mislim dasi ti bio logisticar, ali u odvozu video rekodera i ostalil stvari, cim se tak kao sjetis nekog mjesta a u stvarnosti ste imali preceg posla.
Mogao si mozda da me pitas sta sam tacno mislio za gradacac?

Pa vidis ne samo ja,nego svi na srpskoj strani pogotovo u "jacim" jedinicama se slabo sjecamo imena mjesta ljeta 92,mozda zato sto smo prisli 1000 mjesta,,od 20.6 do 20.7 smo presli sve,od Dervente,Modrice,Odzaka,Samca,Gradacca,obale save,sela izmedju tih mjesta,svugdje se zadrzavali dan,dva,a negdje i sat/dva

Aa ja da sam bio ratni profiter? pa sine moj danas nebi bio ovde i nebi radio svaki dan 10 sati da sam ratio to sto mislis,a imao sam priliku biti,ali danas mirno spavam za razliku od njih,
lijep pozdrav
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 07:04   #2490
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Svuda je tako bilo, ajd da se ratuje, 100 metara tamo sutra toliko nazad, nego ja mislim dasi ti bio logisticar, ali u odvozu video rekodera i ostalil stvari, cim se tak kao sjetis nekog mjesta a u stvarnosti ste imali preceg posla.
Ej Prijatelju...
Nije lijepo nepoznatok covjeka optuzivati sa takvim stvarima, i stidim se da za to ja treba da te opomenujem, ne znam dal si uopste bio na ratistama, ne treba vredjati nikoga iz cistog mira...
Hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 14:14   #2491
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Jedan savjet. Kod BRK (Rucna kumulativna bomba), Prilikom navrtanje (spajanje) drske sa glavom bombe, uvjek pogledajte u drsku, sa strane gdije je navoj, na dnu tog navoja se nalazi oko cantimetar promjera alufolija, na sredini manji krug ljubicaste boje. Bas ovaj ljubicasti krug sluzi zato da primetimo, da zbog nekog razloga udarna igla pomjerio se u pravcu funkcioniranja, obicno pomjeri se samo delic milimetara a to je dovoljno da vrh probije ljubicastu foliju, i prilikom kontroliranja lako se da primjetiti. Inace ako ovakvu rucku sa pomjerenom iglom spojite sa glavom mine, prilikom stezanje vrh udarne igle odradi svoj posao i dodje do detonacije...
Pozdrav...hijena...
Pozdrav Josiću! Nisam iskusan s minama, granatama...rođak mi se raznio protutenkovskom granatom. Kao nešto nije u redu. Govorio sam mu da ju ne dira, time se ne igra. Neispravna mina se po meni uništava. I Šimo pokojni je znao da je mina neispravna, vraćao ju je iz Dobrinje, ali nisam znao na kojoj skeli. Neznam da li je bila i na Bosni skela?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 18:54   #2492
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Vec pocinjem da smaram,ali Gradacac nemoj da spominjes molim te,svi mi znamo kako se tamo ratovalo.BIo sam tamo dok su jos trajale borbe,a kasnije,kako kazu,nekom rat nekom brat.
Slutim što bi mogao misliti pod rat brat... Zanima me više 'ono dok su trajale borbe' ja sam tamo bio neko vrijeme dok su trajale borbe...možeš li pretpostaviti vaše gubitke na Gradačcu. To me baš zanima
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 19:05   #2493
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Slutim što bi mogao misliti pod rat brat... Zanima me više 'ono dok su trajale borbe' ja sam tamo bio neko vrijeme dok su trajale borbe...možeš li pretpostaviti vaše gubitke na Gradačcu. To me baš zanima
Ne znam,moja grupa je bila 15 dana,imali smo 4/5 akcija i prosli smo bez gubitaka.
Ovi iz 3 bataljona sto su bili msm da su imali samo nesto lakse ranjenih.
Za ostale ne znam.
VIdio sam 5/6 mrtvih tih dana,a bilo ih je jos vjerovatno.
Pa u Gradaccu se ratovalo onako pravo samo ljeto 92,kasnije sverc.
Pricao mi prijatelj da su svi prodavali ponesto,isli pjeske po 20 km nabijali zuljeve po cigare pa prodavali ARBIH.

Jedan covjek koji je bio novi na liniji,dobio srcku kad je sreo borca arbih u njihovom transeju,naravno ovaj nije planirao nista sem trgovine.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 19:28   #2494
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Ne znam,moja grupa je bila 15 dana,imali smo 4/5 akcija i prosli smo bez gubitaka.
Ovi iz 3 bataljona sto su bili msm da su imali samo nesto lakse ranjenih.
Za ostale ne znam.
VIdio sam 5/6 mrtvih tih dana,a bilo ih je jos vjerovatno.
Pa u Gradaccu se ratovalo onako pravo samo ljeto 92,kasnije sverc.
Pricao mi prijatelj da su svi prodavali ponesto,isli pjeske po 20 km nabijali zuljeve po cigare pa prodavali ARBIH.

Jedan covjek koji je bio novi na liniji,dobio srcku kad je sreo borca arbih u njihovom transeju,naravno ovaj nije planirao nista sem trgovine.
Ratovalo se tamo žestoko do kasne jeseni. Negdje od 7 mj. Karadžić obećavao kafu popiti na Gradini za Ilindan... Poslije su domaćim dosadili vaši...pričao mi susjed Srbin da su im žene trošili a domaće na liniju tjerali. Ovi se okrenuli švercu...pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 19:41   #2495
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
I Šimo pokojni je znao da je mina neispravna, vraćao ju je iz Dobrinje, ali nisam znao na kojoj skeli.
U trenutku stradanja Šimo se vraćao iz HR prema BiH. Poginuo je na HR strani, 20 metara od rijeke Save. Glupost je i pomisliti da bi netko vraćao nekomu "neispravnu" minu. Razmisli malo, komu ju je mogao vratiti, koje skladište bi bilo spremno preuzeti takvu minu?

Razmisli malo i prouči šta je BRK M-79, te na kojem principu se aktivira. Uostalom, Šimo je nastradao prije borbenih dejstava tako da tu bombu/minu nije mogao niti upotrijebiti ranije.

Nemoj biti naivan, opisao sam točno kako je poginuo i ako hoćeš, možeš vjerovati ako nećeš ne moraš.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 19:43   #2496
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ratovalo se tamo žestoko do kasne jeseni. Negdje od 7 mj. Karadžić obećavao kafu popiti na Gradini za Ilindan... Poslije su domaćim dosadili vaši...pričao mi susjed Srbin da su im žene trošili a domaće na liniju tjerali. Ovi se okrenuli švercu...pozdrav!
Upravo to,umalo da poginem tamo,otisli u selo,pricao ja sa nekom curom onako bez veze,nisam imao nikakvu namjeru nikakvu,jer vec mi se desilo pa sam sa 18 postao otac,dobio sam kcerkicu isto sa 20,bas smo bili tu na Gradaccu,sjecam se kad su mi javili,placem od srece a neka seljacina naredjuje naprijed.

Ma i voz je onaj prodan,sve je to otislo gdje ne treba,ljudi ginuli bez veze i nasi i vasi.

Obecao je Karadzic meni licno posao,sumu,zemlju,stan u centru BL,sta sam dobio?apsolutno nista
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 20:03   #2497
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Jel znas gdje je unka?kolibe?lijesce i sl?
"Kolibarski put". poznajem pomalo i ostala mjesta.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 20:06   #2498
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
U trenutku stradanja Šimo se vraćao iz HR prema BiH. Poginuo je na HR strani, 20 metara od rijeke Save. Glupost je i pomisliti da bi netko vraćao nekomu "neispravnu" minu. Razmisli malo, komu ju je mogao vratiti, koje skladište bi bilo spremno preuzeti takvu minu? ...
Nema razloga ne vjerovati. Ja prenosim što sam čuo. Uporedio sa svojim rođakom. Šimo mi je preiskusno zvučao za naivnu smrt?
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
...
Ma i voz je onaj prodan,sve je to otislo gdje ne treba,ljudi ginuli bez veze i nasi i vasi.

Obecao je Karadzic meni licno posao,sumu,zemlju,stan u centru BL,sta sam dobio?apsolutno nista
Moguće da je prodan vlak, bio je pun municije, mi na teškoj rezervi... Čudno mi da ga tenkovima niste pratili. Dok se iz njeg izvlačilo ni metka s vaše strane...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.10.2013. at 11:58. Reason: spajanje poruka
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 21:02   #2499
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Moguće da je prodan vlak, bio je pun municije, mi na teškoj rezervi... Čudno mi da ga tenkovima niste pratili. Dok se iz njeg izvlačilo ni metka s vaše strane...
To ti pricam stari,a nasi su imali toliko artiljerije da su uz podrsku drugim jedinicama mogli da tuku taj voz 2 godine da mu niko ne pridje na 200 metara,tad smo stvarno bili jaki sa MTS-om.
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
"Kolibarski put". poznajem pomalo i ostala mjesta.
Pitam te zato sto je po meni bilo nelogicnih imena za mjesta,ili se meni tako cinilo.

Gdje si tacno ti ratovao?
Boga mi stvarno ste se vi dobro tukli tuda,imali smo mrtvih jako jako puno,imam ja jednog priajtelja koji je bio u Handzar Diviziji,pa smo malo pricali o tom ratistu,sve nam se poklapa,sve u svemu pakao i za jedne i za druge.
Podnovlje isto nikad necu zaboraviti

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.10.2013. at 11:59. Reason: spajanje poruka
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 22:12   #2500
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Pitam te zato sto je po meni bilo nelogicnih imena za mjesta,ili se meni tako cinilo.

Gdje si tacno ti ratovao?
Boga mi stvarno ste se vi dobro tukli tuda,imali smo mrtvih jako jako puno,imam ja jednog priajtelja koji je bio u Handzar Diviziji,pa smo malo pricali o tom ratistu,sve nam se poklapa,sve u svemu pakao i za jedne i za druge.
Podnovlje isto nikad necu zaboraviti
Podnovlje? Naš izviđač, mislim iz 123. Požeške bio u izvidnici ili kako to zovu, rekao da je jako utvrđeno ali da će vas prebaciti preko Bosne i pravac Doboj. Nakon nekog vremena ode Modriča... Inače, vi ste imali dooosta gubitaka na Gradačcu. Ni danas mi nije jasno, a nikad i neću koja je luda glava u Srbiji mislila Hrvatsku pobijediti. Naćin na koji ste nas, jedno, nekoliko desetaka puta slabije naoružano, bezuspješno napadali mene iznenađuje
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.