Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2009., 09:12   #41
Eto da se raspisem. Ja sam studentica u Ljubljani i mogu reci da je tamo super. Najvise sto me veseli, je da cu imati na kraju europsku diplomu.
Na [email protected] mozete naci sve podatke, a evo vam i mojih iskustva. Pravo nikako ne dolazi u obzir, jedino ako ne mislite zauvijek ostati zivjeti u sloveniji. Svaka drzava ima svoj pravni sistem, pa tako i drzave clanice Eu. Dakle, ti kao pravnik sa slovenskom diplomom, ne mozes raditi recimo u Njemackoj. No go. Samo u sloveniji. Faksevi tipa redatelj, reziser, snimatelj, glumica, akademski slikar, su nemoguca misija i to vam odmah kazem da necete uspjeti. Radje otidjite u koji Zg, Bg i probajte s plavom kuvertom ako ide. Medicina i farmacija su isto prenapucene i to je lutrija ako ih dobite, manje vise na te fakseve upisuju makedonce ili bugare.
Isplati se recimo filozofski, ekonomija, fdv, elektro, strojarstvo, arhitektura, informatika - tu manje vise upadate, pogotovo zato jer ste iz hr. Hrvate dosta upisuju, valjda zato jer znaju da imamo dosta znanja, bez obzira na to kakav nam je skolski sustav. Nase ocjene i matura se boduju drugacije od njihovih, posto oni imaju svoju drzavnu maturu. nemojte me pitati kako, ali ja sam sa svojom cetvorkom od prvog do cetvrtog i s pet polozenom maturom i svim predemtima, imala 96 bodova i uz puku srecu se upisala na stomatologiju, kojoj je prag bio mislim da 92.
Da bi se upisali na faks, morate si nostrificirati masu toga, trcati okolo po ministarstvima u Ljubljani i ambasadi u Zagrebu, tako da, zivot i studiranje u Sloveniji nije bas za one sa slabim zivcima.
Jezik se nauci odmah i nije istina da ga kajkavci nauce prije od stokavaca. Ja sam se na ministarstvu za skolstvo upoznala s jednom splicankom, nakon par mjeseci smo se nasle na kavi, ona je brbljala cisti slovenski -za ne povjerovat!
Predavanja su malo smijesna i konfuzna prva dva tjedna dok se ne naviknes na jezik i na njihove rijeci koje su znale biti urnebesno smijesne. Sve u svemu, slovenski je prekrasan jezik, slovenci su ok sto se toga tice, ne smiju ti se u facu ako pogrijesis, ali te iz ljubaznosti nece niti ispravljati, ako ih ti izricito ne zamolis. Preporuca se da lijepo naucis slovenski, jer inace ce te strpati u isti basket s onim baustelcima iz okolnih balkanskih zemalja koji govore neku mjesavinu slovensko - bosanskog, uglavnom nimalo lijepo za cuti.
Studij u Mariboru, e to mi je dosta strano, ali znam da tamo ima vise hrvata nego u ljubljani, to definitivno. MAriborčani su otvoreniji od Ljubljančana i s njima se lijepo možes slagati, faksevi su im puno moderniji od Ljubljanskih (govorim po iskustvu iz medicine), vidi se da se trude s inovacijama i modernim pristupom parirati Ljubljani i ocito im to jako dobro ide, jer su se Ljubljancani masovno poceli upisivati na njihove fakseve. Evo, moja frendica iz Ljubljane se prebacila na pravo u MB.
Mislim da se zahtjev za Maribor isto daje na Visokošolski zavod u Ljubljani - barem je tako bilo u moje vrijeme. Ali uglavnom, sve imate na onom gore linku.
I bez brige, onaj ko se upise na faks u sloveniju, ce provesti par prekrasnih godina s prekrasnim ljudima, Piran i politika se spominju, ali nikad u nikakvom kontekstu da bi se vrijeđalo tebe kao kolegu hrvata. Stvarno imam predivna iskustva s tim ljudima i opcenito o svemu tome sto se tice studiranja i zivota tamo, sam puna rijeci hvale
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 11:38   #42
e mene zanima dali kao strani državljanin imam pravo na dom u Sloveniji??jel možda ko zna?
3d211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 14:41   #43
Quote:
3d211 kaže: Pogledaj post
e mene zanima dali kao strani državljanin imam pravo na dom u Sloveniji??jel možda ko zna?
Imas, naravno. Samo moras pravovremeno dati zahtjev.
Ali jako se tesko udje unutra.
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 11:29   #44
Da li je ista situacija sa poslijediplomskim studijima. Da li nas primaju?
tweety bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 22:39   #45
bok ljudi!!! mene zanima kak je stvar sa studiranjem u slo. htjela bi upisat ekonomiju...kak je stvar s tim?? dal je ikako moguče da radim prek studentskog servisa?? bonovi za hranu ..hrvatski studenti imaju pravo na njih??? imam završenu ekonomsku ..jel ču se moči upisati?? molim pomoć,neznam kom da se obratim:lease..unaprijed hvala!!
snjeskaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 22:42   #46
bok ljudi!!! mene zanima kak je stvar sa studiranjem u slo. htjela bi upisat ekonomiju...kak je stvar s tim?? dal je ikako moguče da radim prek studentskog servisa?? bonovi za hranu ..hrvatski studenti imaju pravo na njih??? imam završenu ekonomsku ..jel ču se moči upisati?? molim pomoć,neznam kom da se obratim:lease..unaprijed hvala!!
snjeskaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 18:06   #47
Zdravo snjeskaS!

1. možeš raditi preko studentskog servisa
2. da, stranci imaju pravo na bonove
3. možeš se upisati na ekonomiju ako imaš završenu četverogodišnju školu

Oko upisa mi se javi na pm i sve ću ti objasniti šta trebaš i oko vize i još ako te nešto zanima!
__________________
I u najcrnijem mraku možeš naći sreću, ali samo ako se sjetiš upaliti svjetlo
nino1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 19:40   #48
Jel ima netko da studira arhitekturu u Sloveniji? Jesu li faxevi u Sloveniji općenito kvalitetniji od hrvatskih (arhitektura) ?
mauro_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 12:48   #49
Quote:
-Andain- kaže: Pogledaj post
Samo da napišem ispravak - prije upisa na filo faks u LJ NIJE potrebno polagati ispit iz slovenskog jezika, osim ako želiš studirati slovenistiku. Za sve ostalo ispit se polaže prije upisa u 2. godinu. I nije težak.
I d, postoji mogućnost upisa vanredno, a kako predavanja idu, ne bi znala. Možda da autorica pitanja ode na www.ff.uni-lj.si

Inače, moje iskustvo s filozofskim gore je super i profesori su u početku uglavnom imali razumijevanja za nas strance (oko seminara i takvbih stvari).
A i Ljubljana je predivan grad
Nije istina; položit jezik moraš prije upisa na fakultet, tj prije upisa na prvu godinu.
ne plaća se jedino redovni studij, ali onda je obavezno da si na faksu od 8-8 svaki dan. Plus pisati seminarske, zadaće i slično, što u krajnjem možeš i u knjižnici u vrijeme rupa u rasporedu.

Cijene stanova - računaj 150€ plus troškovi ako si s nekim u sobi. Ako si sam, min. 200 € plus troškovi.

Studentski ručak košta cca- (ovisno gdje) 5 €. Piće (sokovi, kave i sl) ne spadaju pod ručak i dodatno se plaćaju. Voda je džabe
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 12:51   #50
Quote:
Aurelija kaže: Pogledaj post
oni nemaju bolonje na svim fakultetima, a i oni koji imaju, nisu po nikakvom pravilu 3+2 ili 4+1, uglavnom sve u komadu. zato moras pitati na faksu za koji te zanima...
Aposlutno svi faksevi su po principu 3+2ili 4+1.
Bolonja je na apsolutno svim faksevima.
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 12:54   #51
Quote:
ella3008 kaže: Pogledaj post
ljudi, je tko probao, i uspio upisat filozofski u ljubljani? pokusala sam saznat nesto s njihovih stranica ali mi jezik jednostavno ne ide! zanimaju me upisi u rujnu... ako nisam zakasnila?
hvala unaprijed...
Nisi zakasnila na upis u9. mjesecu, al mislim da si zakasnila sa učenjem slovenskog jezika. Još ni ne razumiješ slovenski, a u 8. bi več trebala tečno i gramatički ispravno govoriti o kulinarstvu, sportu, hobijima i slično na slov. jeziku....
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 12:56   #52
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Da, ali je velika razlika biti stranac iz Europske unije i stranac koji nije u Europskoj uniji, sto se tice studentskih prava.
Uopće nije razlika.
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 12:58   #53
Quote:
macorrrr kaže: Pogledaj post
Nije istina; položit jezik moraš prije upisa na fakultet, tj prije upisa na prvu godinu.
ne plaća se jedino redovni studij, ali onda je obavezno da si na faksu od 8-8 svaki dan. Plus pisati seminarske, zadaće i slično, što u krajnjem možeš i u knjižnici u vrijeme rupa u rasporedu.
Ne znam kad si ti upisivao/upisivala faks, ali prije 6 godina ja sam ispit polagala nakon upisa prve godine, u 11. mjesecu nakon što su me već primili na faks jer je uvijet bio ispit iz jezika za drugu godinu.
-Andain- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:08   #54
Moze li mi netko reci je li prekasno za prijavu na medicinu u Ljubljani ili Mariboru za sljedecu skolsku godinu? Gledala sam na njihovoj stranici, i cini se da nije, jer postoje tri roka. Volila bih da mi netko to jos potvrdi ako zna. Hvala!
all_together is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:34   #55
Ako ostane mjesta na drugom i trećem roku nije kasno, ako ne ostane, što je vrlo vjerojatno, kasno je...
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:37   #56
dajte mi recite jel je meni prekasno se upisat sa 21. god na fakultet(ekonomski u ljubljani)...koliko gore traje 4 ili 5 god? jel imam šanse za dom ikakve??
snjeskaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:39   #57
nek mi please neko odg.
snjeskaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:48   #58
nije prekasno. ni za redovog studenta ni na neredovnog.
kao stranac imaš pravo i na stipendiju, socialnu, a tada dobivaš i besplatan dom i plaćanje režija.
ekonomski je mislim po sistemu 3 plus jedan ili eventualno 4 plus jedan, nisam siguran ali provjeri na stranicama fakulteta.
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 16:53   #59
provjerih; 3 plus 2 sistem je

evo ti stranica od ekonomije:

http://www.ef.uni-lj.si/

ovo ti je stranica o upisu na prvu godinu iduće školske godine:
http://www.ef.uni-lj.si/studij/r3p2/...ativni0910.asp
macorrrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2009., 17:18   #60
Quote:
mauro_ri kaže: Pogledaj post
Jel ima netko da studira arhitekturu u Sloveniji? Jesu li faxevi u Sloveniji općenito kvalitetniji od hrvatskih (arhitektura) ?
Nisam studirala arhitekturu u Ljubljani ( nešto drugo) ali dobro poznajem taj fax i profesore i mogu ti reći da već dugo ima reputaciju jednog od najboljih studija arh., bar na ovom našem području, generacije hrvatskih arhitekata su odlazili u Ljubljanu, ako ništa da vide kako oni to rade...
__________________
short circuit

Zadnje uređivanje rubylee : 19.04.2009. at 17:26.
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.