Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2008., 14:59   #1
Lightbulb Seksualnost i seksualne devijacije u natalnim kartama - opisi

Seksualnost je slojevito i vrlo važno područje ljudskog života. Da nema sexa ljudska vrsta bi izumrla. Zato je važno naglasiti da u seksualnosti čuči jaka instiktivna komponenta, tj. seksualnost pripada u domenu podsvijesnog djelovanja. Kako je Mjesec glavni astrološki signifikator podsvijesti za seksualnost su položaj i aspekti Mjeseca vrlo važni. Evo što kažu stručnajci za seksualnost:

"Seksualnost - je skup osjećaja, ponašanja, stavova, vrijednosti koji se dovode u vezu sa seksualnom željom i identitetom, to jest postojanjem svakog ljudskog bića kao spolnog i rodnog, te seksualnog. Kao integralni dio ljudskog razvoja kroz sve faze života, seksualnost uključuje fizičke, psihološke i društvene komponente."


Već iz same "definicije" vidi se koliko je seksualnost složeno pitanje. Priroda seksualnosti je slojevita te je i tom pitanju potrebno prići na taj način. Zato ću u uvodnom postu najprije osnove signifikatore, pa....najprije nešto o polovima:


• Po osnovnoj astrološkoj podjeli znaci se dijele na neparne-muške (ovan, blizanac, lav, vaga, strijelac i vodenjak) i parne-žemske (bik, rak, djevica, scorpio, jarac i riba). Svaka planeta ima svoju temeljnu prirodu, a centralni astrološki principi su Sunce i Mjesec. Sunce kao predstavnik osnovnog muškog načela, a Mjesec žemskog. Žemsko načelo također predstavljaju tijela Venere i Neptuna, a muško Mars, Jupiter, Saturn i Uran. Merkur je u osnovi muške prirode, ali se često smatra "hermafroditom" jer on "lako prima karakteristike planete s kojom je u najjačoj vezi". Pluton većina astrologa pripisuje muškom principu. Također....vatreni znaci su predstavnici fizičke strasti, dinamizma i snage, dok voda predstavlja emocije (ljubav). Njihov spoj leži u osnovi seksualnosti.

Dakle, već se na početku vidi slojevitost ovog područja uzimajući samo u obzir ove osnovne pojednostavljene principe, tj. nije lako odrediti niti polarnost.



• Nadalje.....planete predstavnici muške i žemske energije u natalnoj karti su: Mars-muško, Venera-žemsko.

Svaki muškarac i žena u sebi posjeduje mušku (Mars) i žemsku (Venera) stranu. Mars predstavlja muški primarni i animalni signifikator. Mars je temeljni pokazatelj fizičke i seksualne energije individue u natalnoj karti, te načina na koji se ta energije ispoljava i troši. On opisuje osnovni i iskonski nagon za djelovanjem, inicijativom i prodiranjem. Venera je žemski prijemčljivi princip, princip emotivnog sklada, princip davanja i primanja ljubavi. To je jedan od razloga zbog kojeg je spoj Venere i Marsa u natalnoj karti jedan od glavnih faktora utjecaja na ljubavne i seksualne veze u životu individue.



• Znak scorpio je signifikator seksualnosti, Mars je suvladar scorpiona te na taj način znak scorpio predstavlja spoj vodene emotivne energije (scorpio) i vatrene dinamične energije (ovan).


• Što se tiče polja po pitanju seksualnosti primarno je 8. polje, a nakon njega 5. polje koje opisuje ljubav i erotiku. Zbog toga se najčešće 5. polje opisuje i kao polje "Venera school". Dok je 8. polje bit same seksualnosti....odnosno seksualnosti bez ikakve potrebe za ljubavlju i takvim sličnim osjećajima.

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 20.05.2008. at 19:11.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 23:47   #2
kad si spomenula mars i veneru i njihove aspekte- baš je netko na forumu na temi 'tko je stoka u ljubavi' na 3. str. pitao kako se tumači moj slučaj: mars u prvoj kući- vaga je u kvadratu s venerom u četvrtoj kući-jarac.

nije bilo jasno, ako sam shvatila, kako se tumači napetost iz kvadrata jer bi prema tumačenju koje je netko predložio ispalo da te dvije planete u tim položajima teže istom.

ne znam jesam li dovoljno jasno objasnila što ju/ga je mučilo, mislim da je pokušao/la shvatit način razmišljanja kod 'čitanja' aspekata koji gledano s jedne strane izgledaju skladno, a s druge stvaraju napetost.

ja sam početnik pa mi se to zasad čini nerazmrsiva mreža podataka , ali polako...

ps. isprika ako sam offtopic!
__________________
less is more no more
bounce like yo' ass had the hiccups...
Maskota is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:59   #3
Dakle...temeljni fokus kroz koji se promatra seksualnost:




8. polje (vrh polja, planete u unutar polja, položaj vladara) zajedno opisuju prije svega stav prema seksualnosti i seksu. Istaknutost tog polja govori o važnosti i zastupljenosti tog područja u životu individue. Jako 8. polje je ako mu je vrh u znaku scorpio, ovna, jarca, a Mars i Pluton to polje čine izuzetno snažnim i naglašenim.


5. polje (vrh, planete, položaj vladara) opisuje spolnu aktivnost, plodnost individue, stav prema ljubavi i erotici, ljubav koju osoba pruža (srce), općenito način i sposobnost uživanja u ljubavi, zabavi i razonodi.


Mars je primarni signifikator seksualnosti. Jak Mars je u znaku ovna, scorpio i jarca, a slab u znacima vage, bika i raka. Snažan Mars ukazuje na veći stupanj instiktivnog i jačih nesvijesnih potreba na polju seksa. Takav Mars je potentan, ima naglašene seksualne potrebe bio muškarac ili žena. Za ženu je nezgodan Mars u znaku jarca, jer je znak jarca mjesto izgona Mjeseca pa je takva žena blokirana na polju seksualnosti. Slično energetski, ali jače djeluje neskladan aspekt Marsa i Saturna jer Saturn čini osobu seksualno zakočenom....u ovisnosti od aspekta i položaja planeta varira od stida do impotencije (frigidnosti).

Pokazatelji većih seksualnih apetita i želja su aspekti jakog Marsa, posebno ako je Mars u konjukciji s Venerom, Mjesecom, vladarem 8. polja ili Sjevernim čvorom. Također konjukcija Marsa s Plutonom ili dobar aspekt na Pluton je jedan od pokazatelja većih seksualnih apetita, ali i "sadizma" jer aspekt Mars/Pluton ima sposobnost nametanja vlastite volje. Mars u konjukciji s Jupiterom je "megaloman" i teško može svoju seksualnost zadovoljiti s jednim partnerom.

Što se tiče elementa, Marsu u zračnom znaku je pitanje seksa najrazblaženija (najmanje "materijalna") kategorija. Tj. seksualnost je za njega mentalna stvar. Kod zračnog Marsa seksualna energija je "rasplinuta u zraku" kroz razgovor, flert ili neki drugi oblik verbalne komunikacije s partnerom/partnerima. Da bi osjetio povezanost na seksualnom planu treba intelektualni poticaj, jer to kod njega sve najprije ide kroz glavu. Stimulira ga razgovor (mob, net), mentalne igre i kombinatorika ili pak literatura. Strast je kod zračnog Marsa kontrolirana intelektom (posebno kod Marsa u vodenjaku).

Za razliku od vatrenog Marsa koji svoje potrebe izražava direktno i bez premišljanja. Spontan je, brz i silovit. Seks je za njega pak fizička kategorija (nešto kao bildanje u teretani )....sa strane gledano izgleda kao da juriša, kao da seks prihvaća u domeni sporta jedan na jedan (ako pak nema nekih drugih "brojčanih" aspekata). Mars u ovnu je izuzetno potentan, snažan, poduzetan i angažiran Mars, ne voli predigru i odugovlačenje. Mora učiti kontrolirati impulzivnost i vježbati veći stupanj prilagodbe partneru.

Mars u vodenom znaku proživljava seksualnost kroz emocije, te mu je važan stupanj emotivnog sklada i bliskosti u svim oblicima intimnih odnosa. Ne voli silovitost, već voli da sve teče prirodno i pršti od dubine osjećaja i žudnje (voli da ga prolaze žmarci i srsi ). Teško mu je odjeliti emocije od seksa, za razliku od vatrenog koji to može bez pol frke. Najsnažniji vodeni Mars je u znaku scorpio....ima velike seksualne potrebe, ali i veliku želju da kontrolira područje seksualnosti te kod njega s praksom raste i količina samopouzdanja, samodiscipline i efikasnosti.

Zemljani Mars je najsabraniji, treba vremena da se opusti, važna mu je fizička bliskost, povjerenje i sigurnost u partnera. Od zemljanih Marseva po pitanju seksualnosti je najjači Mars u jarcu. On je sabran, koncentriran i istrajan te posjeduje zavidnu količinu samonadzora u intimni.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 20:19   #4
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Najsnažniji vodeni Mars je u znaku scorpio....ima velike seksualne potrebe, ali i veliku želju da kontrolira područje seksualnosti te kod njega s praksom raste i količina samopouzdanja, samodiscipline i efikasnosti.
Hear, hear!

Moj je u Škorpionu, retrogradan doduše, ali ima istine u ovome. Pluton mi se baš lijepo smjestio u 8.kuću,a 5.polje mi zauzeli Sunce i Venera.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 20:42   #5
Šta prevladava ako je Mars u jakoj kući ali u slabom znaku i obratno?

Ili da jasnije postavim pitanje, koji aspekt prevladava, kuća ili znak?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 21:03   #6
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Šta prevladava ako je Mars u jakoj kući ali u slabom znaku i obratno?

Ili da jasnije postavim pitanje, koji aspekt prevladava, kuća ili znak?
Razumijem pitanjce u potpunosti. Jači je znak.

Kod tebe je specifična situacija jer je 8. polje snažno. Pa je seksualnost područje života koje okupira jer ima na sebi jako fokusiranu energiju dvaju muških tijela (Mars, Uran). Dodatno uravnoteženo i položajem vladara Venere 8. polja baš u 8. polju scorpio. Tako da takva jaka 8. kuća dobro prikriva egzil Marsa, tj. neodlučnog, estetu i u osnovi ljupkog Marsića.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 22:30   #7
Hvala lijepa, otkriven sam, iako nisam mislio tako privatizirati mars

Jedno pitanje, ako je 5. polje ljubav koju osoba daje da li se onda nasuprotno 11. polje može tumačiti kao ljubav koju osoba prima?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 22:35   #8
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa, otkriven sam, iako nisam mislio tako privatizirati mars
Ti si svoje astrološke podatke davno egzibicionirao.
Quote:
Jedno pitanje, ako je 5. polje ljubav koju osoba daje da li se onda nasuprotno 11. polje može tumačiti kao ljubav koju osoba prima?
Kao univerzalnu da.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 13:04   #9
"Mazohizam" je psihička poremećenost koja rezultira sklonosti osjećanja zadovoljstva prilikom izloženosti fizičkoj boli ili poniženju." Sam naziv "mazohizam" potiče od prezimena austrijskog pisca Leopolda von Sacher Masocha.

Makar se bit mazohizma ogleda u mašti, tj. težište tog poremećaja je na zamišljanju patnje koju bi osoba htjela doživjeti u stvarnosti, mazohizam može biti i otići puno dalje, tj. do fizičkog ozlijeđivanja. Ovdje ću se zadržati na astrološkom vidu srži tog poremećaja.

U najužem fokusu mazohizam je stvar snažne aflikacije Neptuna. Mnogi svetci su pokazivali simptome mazohizma, a jedan vid i oblik kojim se taj poremećaj može izživjeti je žrtvovanje višem idealu, vjeri ili kroz služenje višem duhovnom cilju. Kako je to npr. opisano u Da Vinci Code-u kada je Silas nosio bodljikavu ogrlicu oko noge ispod svećeničke halje.

Mazohizam je astrološki spoj Saturna (bol, poniženje, krivnja) i Neptuna (žrtvovanje, iskušenje). U ovom spoju su direktno suočene dvije neosobne energije, transpersonalnog Neptuna i prizemnog Saturna jer bit mazohizma podrazumjeva nerealan vid žrtvovanja u kojem osoba zamjenjuje ljubav s boli. Kod mazohizma veliki uticaj ima prestrogi ego (Saturn) zbog kojega pojedinac traži patnju (Neptun) da bi iskupio svoje pretpostavljene grijehe (Neptun). Mazohist mora osjetiti bol na vlastitoj koži (Saturn), a da bi osjetio zadovoljstvo mora potpuno potisnuti svoje "ja" i svoju volju potpuno predati drugome (Neptun). Mazohist trpi surovost i dominaciju (Saturn) drugog partnera. Zato je dominacija izvitopernih energija ovih tijela ključna kod poremećaja u seksualnosti zvanom mazohizam. Astrološki to u prvom redu podrazumjeva napet aspekt između Saturna i Neptuna, afliciran Neptun i Saturn, istaknute znake ribe i jarca.

Nadalje, podloga mazohizma stoji u pasivnoj potrebi (robovskoj), zbog čega mazohizam u sebi sadrži dominaciju žemskih elemenata u natalnoj karti. To podrazumjeva jak Mjesec (rak, bik) i Veneru (vaga, bik, riba), te istaknute znake vage, raka. Saturn u napetom aspektu s Mjesecom i Venerom jača težnju za pokoravanjem i potčinjenošću, a kada je u pitanju i fizičko ozlijeđivanje tu je uključen i afliciran Mars (ranjavanje) ili Pluton (brutalnost).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 13:22   #10
Hoće biti kasnije detaljnije opisano šta znači kad je neko polje u određenom znaku itd.? Ili to moramo sami pokušati interpretirati?
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 13:35   #11
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Hoće biti kasnije detaljnije opisano šta znači kad je neko polje u određenom znaku itd.? Ili to moramo sami pokušati interpretirati?
Pretpostavljam da misliš na opise po pitanju seksualnosti. Nisam sigurna da sam razumjela pitanje, ali imala sam namjeru pisati kroz neki oblik užeg astrološkog fokusa na temu seksualnosti. I devijacija na tu temu, jer svaki pojedinačni slučaj je mali univerzum za sebe. Nadam se da će se i drugi forumaši astrolozi uključiti i doprinijeti svojim i općenito saznanjima na ovu temu.

Za sada probijam led.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 14:14   #12
Mjesec i Uran u Skorpionu u 8.kuci, Sunce u 5. i međusobno su u trigonima...necu nista vise rec
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 14:21   #13
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da misliš na opise po pitanju seksualnosti. Nisam sigurna da sam razumjela pitanje, ali imala sam namjeru pisati kroz neki oblik užeg astrološkog fokusa na temu seksualnosti. I devijacija na tu temu, jer svaki pojedinačni slučaj je mali univerzum za sebe. Nadam se da će se i drugi forumaši astrolozi uključiti i doprinijeti svojim i općenito saznanjima na ovu temu.

Za sada probijam led.
Kužim da je seksualnost složena tema sama po sebi, a tek astrološki... Svaka čast na poduhvatu!

Nego kad sam postavila pitanje, mislila sam hoće li biti nekoliko rečenica konrektnije npr. "vladar osmog polja u znaku riba može da znači to i to". Onda da prođemo detaljnije peto i osmo polje koja su važna. Čisto da znamo kako dalje sami sebi tumačiti.
Svjesna sam toga da ovo traži jako puno posla ali me je samo zanimalo.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 15:59   #14
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Kužim da je seksualnost složena tema sama po sebi, a tek astrološki... Svaka čast na poduhvatu!

Nego kad sam postavila pitanje, mislila sam hoće li biti nekoliko rečenica konrektnije npr. "vladar osmog polja u znaku riba može da znači to i to". Onda da prođemo detaljnije peto i osmo polje koja su važna. Čisto da znamo kako dalje sami sebi tumačiti.
Svjesna sam toga da ovo traži jako puno posla ali me je samo zanimalo.
Kužim. I ja se nadam da ćemo što detaljnije proći kroz to, ali i kroz druge zanimljive faktore vezane uz ovo pitanje. Sve ovisi o forumašima, o ozbiljnosti i angažmanu koji su voljni utrošiti u to.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:13   #15
mislim da je bolje gledati polje 5 kao polje seksa, nisam još načisto.

recimo ako imate neptun u polju 5 žmirite tijekom seksa, ako imate uran na vrhu 5 polja brzo doživite orgazam, ako imate recimo mars u polju 5 kvadrat pluton lako donese silovanje ako je venera ugrožena.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 22:38   #16
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
recimo ako imate neptun u polju 5 žmirite tijekom seksa, .
ne stoji teorija
kachunchica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 09:47   #17
evo, moj je mjesec ''nestaško'' u strijelcu koji je u opoz. sa suncem i venerom, a konj. s uranom...zbog te konj. i opoz., čini mi se, privlače me uvijek pomalo ''bad boys''
žemsko/muški elementi su mi malo...hmmm....neusklađeni - venera u blizancu (u konj. s ''hemafroditom'' merkurom) i mars u biku - od tuda možda jedino moj hedonistički pristup seksu ali prevladavaju ovi ženski...moju sklonost različitim ''igricama'' ipak pripisujem uranu u škorpionu i lilith u škorpionu (usput, što je s njom po pitanju seksualnosti???)

što se tiče 8.kuće koju Fish napominje, kod mene je u ribama ali prazna, a 5.kuća (Suspirium) u jarcu isto prazna...tako da....ne znam kolika je onda uopće njihova važnost na seksualnost u horoskopu, kao takva?
Sundust is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 10:24   #18
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
mislim da je bolje gledati polje 5 kao polje seksa, nisam još načisto.

recimo ako imate neptun u polju 5 žmirite tijekom seksa, ako imate uran na vrhu 5 polja brzo doživite orgazam, ako imate recimo mars u polju 5 kvadrat pluton lako donese silovanje ako je venera ugrožena.
A ako nema ništa u petom polju?
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 10:52   #19
Quote:
Sundust kaže: Pogledaj post
što se tiče 8.kuće koju Fish napominje, kod mene je u ribama ali prazna, a 5.kuća (Suspirium) u jarcu isto prazna...tako da....ne znam kolika je onda uopće njihova važnost na seksualnost u horoskopu, kao takva?
Važna su oba polja.

8. polje kao stav prema seksualnosti općenito, kroz 8. polje osoba stiče emocionalnu sigurnost, moć 8. polja se kako kaže Arroyo ogleda: "u izražavanju nagona za ponovnim rođenjem kroz sjedinjenje sa većom cjelinom nego što je čovjek sam". 8. polje opisuje samu ideju "tantre", jer kroz 8. polje osoba ima mogućnost kontroliranja seksualnosti....8. polje joj pruža mogućnost da zagospodari tom prilično nesvjesnom domenom ljudskog života.

5. polje je polje kroz koje individua traži potvrdu vlastitog identiteta na način da se poistovjećuje s stvarima koje je napravila. Tipa...što sam bolji u seksu i oplodim više individua, veća sam faca. To polje jako govori o količini samopouzdanja i prirodne potentnosti individue. 5. polje opisuje sve vidove izražavanja...i pojedinčeve potencijale i spontane izljeve vlastite energije. U domeni seksualnosti opisuje "izvedbeni dio seksa" tj. spolnu aktivnost osobe.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 16:49   #20
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Važna su oba polja.

8. polje kao stav prema seksualnosti općenito, kroz 8. polje osoba stiče emocionalnu sigurnost, moć 8. polja se kako kaže Arroyo ogleda: "u izražavanju nagona za ponovnim rođenjem kroz sjedinjenje sa većom cjelinom nego što je čovjek sam". 8. polje opisuje samu ideju "tantre", jer kroz 8. polje osoba ima mogućnost kontroliranja seksualnosti....8. polje joj pruža mogućnost da zagospodari tom prilično nesvjesnom domenom ljudskog života.

5. polje je polje kroz koje individua traži potvrdu vlastitog identiteta na način da se poistovjećuje s stvarima koje je napravila. Tipa...što sam bolji u seksu i oplodim više individua, veća sam faca. To polje jako govori o količini samopouzdanja i prirodne potentnosti individue. 5. polje opisuje sve vidove izražavanja...i pojedinčeve potencijale i spontane izljeve vlastite energije. U domeni seksualnosti opisuje "izvedbeni dio seksa" tj. spolnu aktivnost osobe.

može biti da je to 8.polje u ribama onda ''krivo'' za moju (romantičarsku)predodžbu seksa. recimo, meni je seks bez emocija nešto nezamislivo!
opet, s druge strane, 5.polje u jarcu...hmmmmmmm........možda seks smatram i načinom kontrole, ili sam pak još neotkrivena domina
činjenica je da sam spoj vrlo ''horny'' osobe koja obožava seks, ali opet, radila bih to, radila bih sve u seksu ali samo s voljenom osobom
Sundust is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:33.