Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2013., 22:20   #2421
pozdrav josic
nepoznam nikoga iz dervente osim svoje uze famelije.majka se rastala kada sam imao 3 mjeseca pa sam zbog toga rastao u blizini doboja.sa 10 godina odlazim u odzak a sa 18 u jna tako da nigdje nisam upoznao teren niti narod u vecini .
senne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 23:24   #2422
Quote:
Quote:
senne kaže: Pogledaj post
pozdrav svima....... poseban za sb323ar,hijeni i dobor kuli.prije par dana sam naletio slucajno na ovaj forum jer inace slabo citam forume koji su iz hrvatske ili srbije.za ovaj se nisam pokajaojer sam saznao neke stvari koje nisam znao (mislim na borbena dejstva-politika me ne interesuje nesto previse).mnogo se nagadja oko pada posavine-neznam niti cu vjerovatno saznati.
sto me interesuje je pitanje za sb323ar, koji nadam se i danas dani navrati na forum,
na jednom mjestu si spomenuo da bosnjaci iz rijeke nisu htjeli u posavinu?????
mozes li mi molim te objasniti koji bosnjaci? 77 ili neki drugi?
da ne pisem opsirno jer neznam ni sam odakle da pocnem,kazacu odprilike moje iskustvo
pocetak maja 92-jedan dan pecnik(tu sam imao prvo iskustvo da vidim ranjenoga mislim da je bio iz jakesa-mozda zna dobor kula)
pocetak maja- dobrovoljac na kuznjaci (tarevci)
pad modrice-otisao u adu(odzak)
pad odzaka-sl.brod stadion
stadion-kolona-zupanja-zagreb-dobrovoljac u rijecku 77 arbih
dva puta po mjesec bijelo brdo -b. brod
raspustanje 77 brigade-zagreb-poslani u donje andrijevce na cekanje
oktobar 92 -102 hvo orasje
sve sto zelite saznati molio bih vas da pitate odgovoricu objektivno i iz svoga iskustva.
poslije akcije angela sam napustio posavinu.
rodjeni sam dervencanin,odrastao u selu kod doboja a 82 sam se preselio u odzak da bih zavrsio u jna 91.teritoriju oko odzaka slabo poznajem mislim sela ali gdje sam bio toga se sjecam,mozda ne i tacnog datuma.
za sva pitanja sam otvoren jer mi je tako lakse pisati, ja mislim da se sb323 mene i sjeca u 102 brigadi,
nisam neki pisac pa bih zavrsio za pocetak sa pozdravima za zive a nek je svima palim borcima laka crna posavska zemlja
Pozdrav i za tebe i dobrodosao na ovu temu.
Uvijek mi je drago da se javi neko novi od direktnih ucesnika,uvijek saznam nesto novo.

Pitanje za tebe kojoj si jedinici pripadao?Odzak,Modrica ili negdje trece posto po tvom pisanju nisam mogao tacno zakljuciti.
Sto se tice ranjenog iz Jakesa pocetkom maja je li to bas bilo na Pecniku ili je jakeska linija koja je vezala sa Pecnikom?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:18   #2423
pozdrav kula
pocecu od jakesa.kao sto kazem nisam siguran za tacan datum ali moglo bi biti poslije prvog vracanja modrice u nase ruke,posto smo to jutro trebali da idemo i nas mozda 25-30 iz proleterske ulice u ispomoc na modrici.cekali smo kod ulaza u strolit nekih 2 sata i vratili se kucama??????? neznam zasto.dan dva poslije smo dosli na pecnik i u prolazu kroz jakes pokraj neke linije (van jakesa) uletili smo u jek borbe.meci zvizde oko glave, livada ,malo uzbrdo, i jedno jedino drvo(njega sam ja ugrabio kao zaklon) i u toku pucnjave idu dvojica,jedan sav krvav po glavi samo mu se bijelo u ocima vidi ali ide nogama a drugi koji nije ranjen ga drzi za rame i puce ga rukom u glavu i kaze doslovce`jebo ti bog mater jesam ti reko da turis glavu dole`` pa ga opet odalami u potiljak.taj sto ga je vodio mogao je tada nekih 30-ak godina imati a ranjeni neznam nije mu se lice vidilo od krvi.
od tog dana nije me bilo strah nesto bilo ranjavanja jer ako je on ranjen mogao hodati i nije to toliko zajebano(mladost moja od nekih 19 i po godina).
mozda smo isli poslije toga nekih maksimum pola sata do rovova gdje su bili momci iz pecnika 4 iz pecnika i ja sam iz odzaka.mi smo bili na nekom brijegu a cede ispod nas u sumi nekih 100-150 metara. sjedio neki na rovu i kad sam htjeo da pucam nisu mi dali domaci???? istu situaciju imao sam na kuznjaci gdje mi komandir voda nije dao da pucam (70 m cista meta).
poslije sam otisao kao dobrovoljac za mojim polubratom koji je vec bio na kuznjaci od prvog dana i bio jedini musliman medju hrvatima,sa njima sam poslije pada modrice otisao u adu i bio do pada odzaka.
sa kuznjace smo se povukli oko 9 ujutro da li na dan kad su se svi povlacili ili dan poslije nisam siguran samo se sjecam da je jedan doletio i galami da smo okasnili pobice nas cetnici zar vam niko nije rekao da je sve palo.izvukao sam se sjedeci na bestrzajnom topu koji je bio prikacen za ladu i za koji nismo imali ni jednu granatu ali se sjecam da nista od naoruzanja nije ostalo.
jos da naspomenem da sam u rat krenuo sa ap m72 i 57 komada municije i tri prazna okvira koje sam tek negdje pri padu modrice napunio ap sam dobio od komandira cete kad je trebalo da idemo na modricu.
neko je bio zelince spomenuo ovdje.... strasni momci.neustrasivi.bili su kod nas jer smo ih mi zamolili da nesto odrade sa patom.svaka im cast.
kula znas li damira iz jakesa .zut kustrava kosa ? bio u 102 u orasju. ima anegdota oko njega inace dobar borac kao i svi jakesani.
ah umalo ne zaboravi saban zvali ga mi babo bio isto 102 mb 60mm tada imao oko 50 godina stasiti brko?? super covjek
poz senne
senne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 16:15   #2424
Pozdrav Senne, navratim povremeno, bacim pogled na forum.

Quote:
senne kaže: Pogledaj post
na jednom mjestu si spomenuo da bosnjaci iz rijeke nisu htjeli u posavinu????? mozes li mi molim te objasniti koji bosnjaci? 77 ili neki drugi?
Bosnjaka iz Rijeke i drugih mjesta je bilo i borili su se tamo, ako se ne varam, spomenuo sam u jednoj raspravi da se obuceni ljudi nisu htjeli uputiti tamo, mislim da sam postavio i dokument na ovom forumu. Nisam rekao da su iz Rijeke, nego opcenito.

Quote:
senne kaže: Pogledaj post
ja mislim da se sb323 mene i sjeca u 102 brigadi,
Sjecam se ljudi sa strane koji su bili u 102.br. npr. RD (tenkista), jedan porucnik i njegova braca, itd. da ne nabrajam.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 01:31   #2425
pozdrav sb323ar
ovo za bosnjake sam te pitao zbog 77. rijecke arbih jer sam i sam u njoj bio i to dva puta na bijelom brdu i znam kakvi su momci bili sve do rasformiranja u septembru i to negdje pred pad broda.dozivili smo i nepravdu u rijeci kad smo se vratili u kasarnu aali i to je druga prica.ako te interesuje mogu i nju opisati.uglavnom poslije rasformiranja jedan dio nas oko stotinjak su preuzeli neki iz zagreba(vjeruj neznam ni ko ni zasto) i organizovali bus prevoz do donjih andrijevaca kod sl. broda(tu sam imao i prvi susret sa perijom iz 105).
bio je plan da odradimo par dana neke obuke i da se prebacimo u sarajevo ili srednju bosnu.medjutim meni i jaranu je to bilo predugo pa smo bacali kovanicu u koju brigadu da se javimo 102 ili 105 posto je on iz tarevaca.pala je 102. u medjuvremenu culi smo da je brod pao.....
nazalost jaran je nagazio na minu u brvniku u sumici iza minobaca (ako znas gdje su bili mb 60mm)tu je jos jedan momak iz 103 nagazio kad su dolazili drva rezati.
bio sam i ja u varazdinu u maloj kasarni gdje je bilo oko 300 odzacana i uletio ja isto kao i ti u brodu na stadionu(sjecam se toga-sjedio sam na tribinama) da trazim dobrovoljce za 77. umalo me nisu pretukli.nikada nisam vise nikoga pitao da ide samnom .ja mislim ko je htjeo da se bori borio je se a ko nije iz raznih razloga ili ubjedjenja otisao je......
ja sam ostao do decembra 93. poslije "angele" bio sam misljenja da netrebam cekati da me neko posalje u smrt ko mozda nema pojma o ratovanju.......
sjecas li se afere tomo vs nastavnik edo? znas li to u detalje?ja sam bio nesto nacuo ali nije se pricalo puno
sjecas li se zapovjednika mb 60 mm?bio instruktor u auto skoli prije rata?? i njegov zamjenik sa plavim cuperkom??(ljepsi od halida muslimovica )
ono sto si spominjao za t34 sto je kucu poderao kada su minobacaci dejstvovali zar i mb 60mm nisu tu odigrali vaznu ulogu(i jesu dva samo dejstvovala)
i kad je akcija bila kad su nas krila ostavila (bilo je nasih mrtvih cini mi se da si i tacan broj rekao ali necu da spominjem) trebalo je duplu ulogu da odrade.artiljerijsku pripremu i da pomognu sanitetlijama.sjecas li se toga?
ili kad je uziman njihov punkt odakle je snajper dejstvovao?cilj 101 ako se nevaram po razgovorniku.tad su dosli neki momci iz mb 60 i dejstvovali na 70 m.
tu kucu sam sa onim istim jaranom zveknuo sa dvije granate iz onog kineskog bestrzajca sa strane od ostre luke gdje ce kasnije biti t34 ukopan.to su bile prve granate na tu kucu .
pisem o mb60 jer sam tu bio.
znas li zasto u angeli nismo isli sa prvom grupom?ja i jos 6 momaka smo trebali da idemo u toj prvoj grupi....... 2 mb i shto vise mina.......
poz senne
senne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 13:02   #2426
Quote:
senne kaže: Pogledaj post
bio sam i ja u varazdinu u maloj kasarni gdje je bilo oko 300 odzacana i uletio ja isto kao i ti u brodu na stadionu(sjecam se toga-sjedio sam na tribinama)
Vidim da spominjes puno dogadjaja i ljudi koje poznajemo. Ne spominji osobna imena, mi znamo tko je gdje bio.

Minobacaci i t34, naravno da su i oni odradili jako dobro jer su natjerali metu da se skloni i postane meta t34.

Angela, boli jos uvijek. Jebiga, znam da si procitao a znas da nisam sve rekao, vjerovatno nikad i necu.

Drago mi je da si se javio, nadam se da ces nesto napisati i o dejstvima na Brvniku, selendri koja je uzela puno zrtava sa svih strana.

Imam drugih obaveza pa nisam bas aktivan zadnjih mjeseci, ali povremeno navratim pa se mogu ubaciti ako prepoznam dogadjaje.

Drzi se.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 11:19   #2427
Quote:
senne kaže: Pogledaj post
ovo za bosnjake sam te pitao zbog 77. rijecke arbih jer sam i sam u njoj bio i to dva puta na bijelom brdu i znam kakvi su momci bili sve do rasformiranja u septembru i to negdje pred pad broda.dozivili smo i nepravdu u rijeci kad smo se vratili u kasarnu aali i to je druga prica.ako te interesuje mogu i nju opisati.
Senne ako mozes da malo opises ulogu 77.rijecke u obrani posavine,interesantno je to sve cuti od direktnog ucesnika.Inace malo znam o tome a znam da ima i poginulih modricana u toj brigadi.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 06.08.2013. at 10:25.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 00:52   #2428
poz kula.
77. rijecka je bila arbih da bude objasnjeno svima.sastavljena je bila od dobrovoljaca koji su se nalazili u hrvatskoj.da li slobodnih ili ti nekih vojnih zarobljenika koji su dovodjeni u brigadu od samih clanova brigade.tu sam vec napisao sb323 aferu oko odzacana u varazdinu koje sam ja pitao da pristupe mojoj brigadi.......
po samoj prici,koja se desila prije mene,77. je bila na pofalicima u sarajevu u onoj prvoj borbi za pofalice,sto smatram istinom jer sam upoznao dvojicu iz pofalica u 77. sa nadimcima stanlio i olio.....tako su i izgledali.
drugi teren ili borbeni put 77. je bio u odzaku,sto mislim da malo ko zna,i to polozaj strolit fabrika,ako sb323 nesto o tome zna nek se javi,jer moj polubrat je svjedok.po njegovoj prici ostavljeni su bez informacija o liniji......... otisao je do kuce ,kao i svaki dan,i vidio da gore prve kuce u proleterskoj ulici(strana od gnionice?).tenkovi i pjesadija su bili ulazili u odzak.
od strane modrice isto tako,tako da su morali po njegovoj prici da osama i zoljama prave prolaze kroz strolit i energoinvest fabrike(kroz zidove)da bi se izvukli.malo ko o tome zna......
ja sam se prikljucio 77. poslije pada odzaka i afere stadion sl.brod i one kolone koja je bila i na tv.zavrsili smo u zg....
sa nekim tarevljanima sam otisao iz zg u rijeku.da ne spominjem imena...... isic z. je poginuo na bijelom brdu sto znam.....info za kulu....
bio sam licno na bijelom brdu i ako se neko sjeca kad je pogodjeno skladiste municije u krusiku to je bilo nase skladiste...... mnogo mrtvih..... drugi put smo bili na b.brodu isto jebeno.....vracali smo vecinom linije od jedinica koje su napustale iste.o nasim gubitcima necu da govorim.....
sve su to bili momci iz cijele bih,neustrasivi,mladi.....
sjecam se bijelog brda i neko selo,neka kuca,neka baba....mi hocemo vode sa pumpe.pita ona nas momci jeste vi handzar divizija iz rijeke.......gledam u nju,sta da kazem,reko jesmo baba.e onda sine ne bojim se vise cetnika......ebote ja velik ko kuca a raja moja jos veci cini mi se.....mada nisam ni znao sta je pitala.mi smo bili 77.
sjecam se i neke linije gdje smo drzali i morali klipice da vucemo ko ce da hranu donese u manjerkama jer je bila livada nekih 150 m a snajper(dva komada )ubi.majku mu uredi sam svaki dan ja morao trcati tako jebene srece sam bio.i loto igram u firmi sa grupom ljudi ali nikada nista da dobijemo....
vecinom smo bili u sastavu od 300 do 400 ljudi sto znaci da po formaciji i nismo bili neka brigada.sve do raspustanja gdje nas je bilo oko 200.vecinom sa podrucja posavine.neki su otisli dalje,neki se vratili u maticne brigade.na stranici slobodanpraljak mozete nesto naci o 77. ali samo sto mogu izraziti je to da nije bilo zlocina od te brigade barem koliko ja znam.a to da nam je hrvatska pomogla ja mislim da jeste jer sto se tice pjesadijskog naoruzanja bili smo dobro opremljeni.
pad broda docekali smo u d. andrijevcima.i poslije sam otisao igrom slucaja i bacanjem novcica u 102. odzacku.
za sb323 onaj sa plavim cuperkom u mb 60mm sam ja licno bio
akcija mb 60-t34 sam ja dejstvovao a samo onaj nisandzija iz t34 dobi pistolj nagrade ....... eb ga nemam srece....
i cin vodnika sam zaradio na obuci u zelen gaju ali mi ostala potvrda u bukovoj gredi
sb323 de mi reci jeste li vi vranicu uzeli???? mislim tvoji interventni momci?
jel bila djevojka m. sestra od marinka koji je poginuo u angeli kod tebe u vodu???bili su u kuci preko puta nas (hadzije mb60mm) u b. gredi??
kula ako te neki detalji interesuju samo pitaj komsija....(bonn jos uvijek?)
senne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 09:48   #2429
Quote:
senne kaže: Pogledaj post
sb323 de mi reci jeste li vi vranicu uzeli???? mislim tvoji interventni momci?
jel bila djevojka m. sestra od marinka koji je poginuo u angeli kod tebe u vodu???bili su u kuci preko puta nas (hadzije mb60mm) u b. gredi??
kula ako te neki detalji interesuju samo pitaj komsija....(bonn jos uvijek?)
Da mi smo uzeli Vranicu, takodjer i onaj drugi dio kad smo ispravljali crtu, tad nam je N.Đ. poginuo (metak u oko).

Mala je bila kod mene, znaš da je više ličila na dječačića od 15-16 godina nego na žensko, ali je imala srce i muda kao malo muškaraca.

Sjećam te se kad si spomenuo čuperak.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 20:49   #2430
pozdrav svima....
pitam za vranicu jer sam ja dosao bas kad je vranica uzeta i tu je bila jedna od mojih prvih anegdota.bio je neki sokak koliko se sjecam i nasi rovovi kraj tog sokaka a mene potjeralo u wc .ja pametan odem na livadu iza rovova,nadjem mjesto gdje je udarila minobacacka mina (lijepo sprzila travu da ne golica po guzi) i uzivio se ja u posao..... i pocnem razgledati malo oko sebe.....pola metra do metar od moje noge zica zelena........normalno covjek se sasere od straha,mene prodje ebote kao da nikada nisam morao .pitanje je bilo sta sad?gdje ima poteznih ima i nagaznih. sreca da se malo vidjelo kuda sam gazio tako da sam izasao prilicno sigurno pazeci da nema jos zica .pita mene jaran sto sam se brzo vratio,rekoh umalo ti ne poginuh kao seronja,kaze on mrtav hladan pa sto ides gdje netreba...... tada sam naucio prvo izvidi teren pa onda radi sta hoces.
isto tako vrseci nuzdu iza garaza gdje su bili mb60 nasao sam pakovanje od upaljaca za ppm2(ona sa zvjezdicom) a po jna protokolu mine se polazu u povlacenju i baca se pakovanje na vidno mjesto da neprijatelj psihicki osjeti pritisak(prosao kroz minsko polje a valja se vratiti) .bez obzira sto sam zabranio dalje setkanje po sumi jaran mi je nagazio u istoj a poslije njega nedugo i jedan momak iz 103 ako se nevaram.jedan je stao na granu i aktivirao minu,jos ga mi iznijeli iz sume,ja mu htjeo razrezati cizmu jer vidi se crveno u njoj,keze on nemoj jebote nove mi cizme i sam je skide...... frajer nosi crvene carape nozi nista samo utrnula malo i od cizme otkinulo ona dva kajsica sto se stegnu sa strane...
jos je neki deminer aktivirao jednu pri deminiranju,sreca samo zemlju u oci dobio (dosli nozevima i pipalicama da deminiraju par duluma zemlje)
poslije mi im pokazali sa naopako nasadjenim vilama da podvale pod nju jer nije trojka da se aktivira na klackalicu.cak su i pronasli 2-3.
sb323 jest to je ta malo sto bi se i djavo povukao kad bi ona napala i bas je izgledala ko momcic od 15 god.
sjecas li se onih cura sto su bile kod nas u brigadi????? maglajka jedna i iz zg jedna hajd javi pa da te pitam nesto
pozz svima
senne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 08:56   #2431
Quote:
senne kaže: Pogledaj post
sjecas li se onih cura sto su bile kod nas u brigadi????? maglajka jedna i iz zg jedna hajd javi pa da te pitam nesto
Sjecam se jedne zgodne plavuse, iako u uniformi mogla se primijetiti zenstvenost, bila je smjestena u kucama gdje ste vi bili. Bilo ih je jos u brigadi koje sam vidjao (sretao), ali nisam "djelovao", (zena, djeca, .
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:07   #2432
rado bih se ukljucio u diskusiju,ali nemam ni vremena ni zivaca da citam sve postove da bi bio u toku.
A posavsko ratiste poznajem dobro,obisao sam cijelu pisavinu 92 godine,a gotovo cijelu 93 godinu sam bio na Brcanskom ratistu,zato cu kratko.

Ima li neko iz 108 brigade HVO ili 108 brigade HV,imam nekoliko pitanja?
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:32   #2433
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Quote:
rado bih se ukljucio u diskusiju,ali nemam ni vremena ni zivaca da citam sve postove da bi bio u toku.
A posavsko ratiste poznajem dobro,obisao sam cijelu pisavinu 92 godine,a gotovo cijelu 93 godinu sam bio na Brcanskom ratistu,zato cu kratko.

Ima li neko iz 108 brigade HVO ili 108 brigade HV,imam nekoliko pitanja?
Pozdrav diverzant72,
cinimi se da si prvi put ovdje,nisi nam rekao na kojoj si strani bio ako sam dobro ukapiro na suprotnoj(ako se nevaram).Sto se tice tvog pitanja mislim da ce ti se vec javiti neko od aktivni ucesnika na temi iz 108.HV
Nego da ja tebe pitam za 92 god. jesi li bio na odzackom ratistu ?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 18:50   #2434
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Pozdrav diverzant72,
cinimi se da si prvi put ovdje,nisi nam rekao na kojoj si strani bio ako sam dobro ukapiro na suprotnoj(ako se nevaram).Sto se tice tvog pitanja mislim da ce ti se vec javiti neko od aktivni ucesnika na temi iz 108.HV
Nego da ja tebe pitam za 92 god. jesi li bio na odzackom ratistu ?
pozdrav prijatelju.
Nisam bio na ovoj stranici,bio sam na "nastavak rata nakon oluje"

Da bili smo na "suprotnim stranama".
Bio sam u 16 krajiskoj mt.br,izvidjac[diverzant].

Da bio sam nekoliko dana,moja grupa i jedna ceta cini mi se 2 bataljona su bile poslane tamo,ako se ne varam.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 04:59   #2435
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
pozdrav prijatelju.
Nisam bio na ovoj stranici,bio sam na "nastavak rata nakon oluje"

Da bili smo na "suprotnim stranama".
Bio sam u 16 krajiskoj mt.br,izvidjac[diverzant].

Da bio sam nekoliko dana,moja grupa i jedna ceta cini mi se 2 bataljona su bile poslane tamo,ako se ne varam.
Pozdrav diverzant 72.
Ja bi te pitao, sta vam je bio zadatak, i koje akcije ste izvodili na teritoriji Odzaka, jer sam i ja bio sa slicnim strukom tamo, naravno na frugoj strani, ako ti 72 znaci tvoje godine rodjenja, smatram, da si bio jos relativno mlad za diverzanski posao, mada s,jednom dobrom zapovijednikom odmah lakse... Odgoviri mi na oitanja ako nije skucajno tajna, mi dosta otvoreno pisemo...
Pozdrav,,,hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 15:48   #2436
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav diverzant 72.
Ja bi te pitao, sta vam je bio zadatak, i koje akcije ste izvodili na teritoriji Odzaka, jer sam i ja bio sa slicnim strukom tamo, naravno na frugoj strani, ako ti 72 znaci tvoje godine rodjenja, smatram, da si bio jos relativno mlad za diverzanski posao, mada s,jednom dobrom zapovijednikom odmah lakse... Odgoviri mi na oitanja ako nije skucajno tajna, mi dosta otvoreno pisemo...
Pozdrav,,,hijena...
Da,72 godiste sam,pa mozda i jesam bio mlad,ali sam prosao cetveromjesecnu obuku,,naravno sasvim slucajno smo dosli u 16 krajisku,neki su otisli u druge jedinice,nas 12 u 16.

Sto se tice Odzaka,nismo mi radili nikakve diverzije tamo,tamo smo bili obicni izvidjaci,izvidjali teren i navodili tenkove i artiljeriju kad je to bilo potrebno.
U samom cinu proboja linija smo cinili 2 udarne grupe,dodali su nam po 2 covjeka da nam nose municiju i da se ubacuju u borbu po potrebi.
Bilo je tu nas jos iz 16,dok su ostali preko onigh sela izibjali na Savu,medjutim neki su najebali kod Obodnog kanala,bilo je gusto.
Recimi malo preciznije sta te jos zanima, i u kojoj jedinici si bio?
pozdrav

Zadnje uređivanje diverzant72 : 17.09.2013. at 15:49. Reason: dopuna
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 19:06   #2437
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Da,72 godiste sam,pa mozda i jesam bio mlad,ali sam prosao cetveromjesecnu obuku,,naravno sasvim slucajno smo dosli u 16 krajisku,neki su otisli u druge jedinice,nas 12 u 16.

Sto se tice Odzaka,nismo mi radili nikakve diverzije tamo,tamo smo bili obicni izvidjaci,izvidjali teren i navodili tenkove i artiljeriju kad je to bilo potrebno.
U samom cinu proboja linija smo cinili 2 udarne grupe,dodali su nam po 2 covjeka da nam nose municiju i da se ubacuju u borbu po potrebi.
Bilo je tu nas jos iz 16,dok su ostali preko onigh sela izibjali na Savu,medjutim neki su najebali kod Obodnog kanala,bilo je gusto.
Recimi malo preciznije sta te jos zanima, i u kojoj jedinici si bio?
pozdrav
Ja sam dosao sa svojim 20 izvidjaca, diverzanta iz Hrvatske, koje sam osobno obucava, za ispomoc, i zatekli smo vase snage na brdu Munjacu, Modrickog Luga lijevo od mosta na skeli, ako gledas iz pravca Odzaka, i kod Pruda na gazu prema Bosanskom Samcu kad ste htjeli forsirati rijeku Bosnu, dogodilo se isti dan kad je Kula ili Jakes bili ste zauzeli, sta znas u ovim akcijama, opet ako nije tajna, bilo bi interesanto cuti i drugu stranu...
Pozdrav...hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 20:29   #2438
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Ja sam dosao sa svojim 20 izvidjaca, diverzanta iz Hrvatske, koje sam osobno obucava, za ispomoc, i zatekli smo vase snage na brdu Munjacu, Modrickog Luga lijevo od mosta na skeli, ako gledas iz pravca Odzaka, i kod Pruda na gazu prema Bosanskom Samcu kad ste htjeli forsirati rijeku Bosnu, dogodilo se isti dan kad je Kula ili Jakes bili ste zauzeli, sta znas u ovim akcijama, opet ako nije tajna, bilo bi interesanto cuti i drugu stranu...
Pozdrav...hijena...
mi smo tih dana ratovali na grckom groblju,tamo smo se rokali,pa smo opet vraceni.

Ja se iskreno ne sjecam mjesta kroz koja smo prosli tad,nisam 100% siguran,jel ih je tih dana bilo 30/40,i od te frke tamo-ovamo,danas se mnogo toga pomijesalo.
Kad sam ja dosao ovi Marticevi su vec bili na vasoj strani,i samo smo se njima prikljucili ,upoznali malo teren i naprijed,ja sam dosao u samom cinu zauzimanja,nismo se nesto previse ni izlagali opasnosti i nekim tesim borbama,podsjeti me malo o pravcima kojim smo isli pa ako se sjetim kazem ti detaljnije.

Po tebi?gdje je bilo najgore gdje si ratovao?
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 12:03   #2439
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
mi smo tih dana ratovali na grckom groblju,tamo smo se rokali,pa smo opet vraceni.

Ja se iskreno ne sjecam mjesta kroz koja smo prosli tad,nisam 100% siguran,jel ih je tih dana bilo 30/40,i od te frke tamo-ovamo,danas se mnogo toga pomijesalo.
Kad sam ja dosao ovi Marticevi su vec bili na vasoj strani,i samo smo se njima prikljucili ,upoznali malo teren i naprijed,ja sam dosao u samom cinu zauzimanja,nismo se nesto previse ni izlagali opasnosti i nekim tesim borbama,podsjeti me malo o pravcima kojim smo isli pa ako se sjetim kazem ti detaljnije.

Po tebi?gdje je bilo najgore gdje si ratovao?
Ako bolje razmislajam, nekako jednako bilo u istocnoj salavoniji, Kopackom Ritu, Uskoplju (G. Vakuf) i Livnu, ali u Odzaku sam imao najvise ranjenike iz grupe, ako je to neko mjerilio, onda nam je najteze u Odzaku bio...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 13:26   #2440
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Ako bolje razmislajam, nekako jednako bilo u istocnoj salavoniji, Kopackom Ritu, Uskoplju (G. Vakuf) i Livnu, ali u Odzaku sam imao najvise ranjenike iz grupe, ako je to neko mjerilio, onda nam je najteze u Odzaku bio...
Spominjete Livno i Uskoplje, jesu li to bile akcije protiv Srba ili Bošnjaka? Jeste li uopće ratovali protiv muslimana, a posebno protiv mudžahedinima?
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.