Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2013., 08:19   #9801
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Ali gospodine pregračan, ako ste vi do sad uspeli 'izdurati' sa 14 metara, svaka vam čast??? kaj ste još u međuvremenu nekaj kupili??
Kaj bi zdural.
Dopelal sam još dva metra i sad gledam mali kupček - i finito. Nema više
Pregračan is offline  
Old 03.04.2013., 09:36   #9802
Quote:
Pregračan kaže: Pogledaj post
Kaj bi zdural.
Dopelal sam još dva metra i sad gledam mali kupček - i finito. Nema više
A kaj misliš kak je onima koji se griju na pelet , a u Zagrebu nema peleta
ramzay is offline  
Old 03.04.2013., 10:13   #9803
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
...Ovo zadnje si me prekasno poćel savjetovati, kolko kaplic tolko let - kolko djece tolko više unučadi - nikaj zato, svi oni rado dojdu dedi vu klet nema veze da ih bude i šest, jer sam blizu, čistam blizu te cifre - ak me razmeš kaj sem z ovim štel povedati (sončece ti presvetlo - bi rekli vu TV seriji )
Je, ali Linić veli:
nemreš čuvati više od 6 komada unučadi u kotlovnici, moraš imati školu za dadilje, fučkalnu blagajnu, sve to moraš prijaviti kao obrt inače buš ostal bez 15.000 kuna.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.04.2013., 15:41   #9804
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Je, ali Linić veli:
nemreš čuvati više od 6 komada unučadi u kotlovnici, moraš imati školu za dadilje, fučkalnu blagajnu, sve to moraš prijaviti kao obrt inače buš ostal bez 15.000 kuna.
Meni je snaja rekla " deda sad su dečki dovoljno veliki i možete ih sve učiti "

ja je pogledam onako ispod oka , a ona meni " rekla sam sve "

ja je ponovo pogledam , a ona doda " i o ženama "

i sad ja ne bih imao ništa protiv da mi u kotlovnicu dođe i jedna dadilja
ramzay is offline  
Old 03.04.2013., 15:52   #9805
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
nemam ga, namjeravam ga kupiti, ali kad sam god 'krenuo' odmah sam i stao, 700kn mi je puno za to 'čudo'
čuj ti kraj kotla imaš to čudo , onaj štednjak ti radi čuda , šala mala , kod kotlova na drva sa spremnikom kao što je tvoja zvijer, ja taj zug... baš ne doživljavam kao nešto jako korisno .

Naime energija koja je u kotlu nakon gašenja vatre je izgubljena i ovako i onako , taj čas kad laddamat zaustavi cirkulaciju više do vrele vode iz kotla ne možemo doći, do drugog jutra . Druga je situacija kod poletaraca , tamo se kotao pali i gasi dvadesetak puta u toku dana i svaki put se hladi ko mutav kroz otvoreno ložište.
ramzay is offline  
Old 03.04.2013., 18:07   #9806
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
čuj ti kraj kotla imaš to čudo , onaj štednjak ti radi čuda , šala mala , kod kotlova na drva sa spremnikom kao što je tvoja zvijer, ja taj zug... baš ne doživljavam kao nešto jako korisno .

Naime energija koja je u kotlu nakon gašenja vatre je izgubljena i ovako i onako , taj čas kad laddamat zaustavi cirkulaciju više do vrele vode iz kotla ne možemo doći, do drugog jutra . Druga je situacija kod poletaraca , tamo se kotao pali i gasi dvadesetak puta u toku dana i svaki put se hladi ko mutav kroz otvoreno ložište.
tu gresis bas taj komadic pleha meni daje mogucnost da kad ustabilim gorenje (20 min ) mogu postelat gorenje da imam dimne plinove i kvalitetu gorenja kako ja ocu
taj komadic pleha me je odbio da kupujem pid regulator i usisni ventilator za pec
taj zugbremzer ne resava hladenje peci al da dimnjaku konstantu a nje njema bez toga ili slicnih kerefleka

moras priznat da je dimnjak motor svake peci ako on ne radi kako treba (il preteruje il ne vuce dovoljno ) nece ni pec radit kako treba
svi dimnjaci kad se ugriju vuceju puno previse

taj zugbremzer nije izmisljen sad, neg se odavno koristi to sto je u nasim krajevima nepoznanica samo odaje znanje nasih majstora
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 03.04.2013., 18:58   #9807
piroliza balkan VIDEO

http://youtu.be/cuVIaJjogUk

na gornjem linku pogledajte moj video..

evo ja sam napravio moj prvi piroliticki kotao,od stare peci za drva,preuredio sam loziste u piroliticko sa samotnim ciglama,i sa pomocu blowera rijesio cirkulaciju plinova...

cigle od samota su bile skorz mokre jer na gradilistu nisu bile pokrivene,tako da je temperatura u pocetku bila dosta niska i bilo je dosta dima, a kasnije kad su se osusile pa je bilo u redu.. temperaturu sam mjerio sa laserom...

evo nije bas nesto,ali cisto za zajebanciju i da se imamo cemu smijat!! i zelio sam to viditi u zivo,pošto prije mjesec dana nisam ni znao da to postoji
jive macola is offline  
Old 03.04.2013., 20:48   #9808
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
prvo ja nisam ovdje da pametujem,nego samo pitam kao laik,jer mi neke stvari nisu jasne i zanimaju me...

reko si da ti klapna za regulaciju niti ne treba,tj da ju mozes stalno drzat otvorenom i da voda u kotlu nece otic previsko..i kazes da to mozes radit od kad si stavio pufer..koja je to pec,by the way?

Ja ne razumijem zasto ako stavis pufer vise ne mozes pregrijat vodu u sistemu,kad otvoris klapnu zraka skroz??
Razumijio bi da je potrebno vise vremena da zakuhas sistem, jer trebas zagrijat kucu i dodatno tih 1000L vode,ali nikako ne kuzim kako ni nakon beskonacnog period ne mozes pregrijat vodu...
Točno, rekao sam istinu.
Čovječe kvaka je u znanju kurenja, u doziranju, pa moraš znati kad je dosta, ili misliš tovariti u peć i dok je temperatura vode u peći 100 stupnjeva, a svi u kući zijevate od vrućine.
Nitko ozbiljan na ovom forumu nije nikada rekao da se voda ne može u pufferu pregrijati ili da zakuha, odkuda ti takav zaključak. Ako kuriš bez pameti, samo tovariš u peć zakuhao bude sistem i od 10000 lit, zašto tako banaliziraš stvari.
Ja točno znam kada je dosta i više ne tovarim u moju peć, taman dok vatra dogori, kuća je topla, a puffer je pun, a žara nema. Spustim klapnu ugasim pumpu i idem ovdje na računalo tipkati i nešto naučiti.
Zaboravi beskonačno kurenje i da svu energiju strpaš u jednu kantu ili tabletu, to je čista bedastoća i glupost.
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
Meni to jedino ima logike, kad je pec preslaba i jednostavno ne moze pregrijat sustav.Znaci gubici su veci od snage koje isporucuje pec..

Pojednostavit cu pitanje(jer vidim da ljudi ne shvacaju sta pitam)

Dali je ikako moguce pregrijat vodu kotla u sistemu u kojem je ugrađen pufer , da kuris pec pun gas sa drvima(pec je stalno krcata do vrha) i klapnu od zrak skines(tj koda je otvorena),i tako 48h, dali bis pregrijo vodu?
I preslaba peć u određeno doba godine može biti prejaka, nemoj banalizirati.
Ponavljam nema te "kante" koju se ne može pregrijati ako kuriš idiotski i bez bez pameti.

Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
ovaj albert relativni mi je dao odgovor,covjek je reko da pec ne moze raditi beskonacno dugo na 100% snage bez da pregrije vodu(u sistemu sa puferom).naravno sve ovo govorimo sa pretpostavkom da je pec pravilno dimenzinirana tj da ima malo malo vecu snagu od ukupnih gubitak..
ali vi ste rekli da je u krivu, pa opet pitam--
Zašto peć treba raditi beskonačno dugo, dajte mi to oba dva pojasnite - zašto? U kući ti je dovoljno toplo, znaš da imaš u spremniku dovoljnu zalihu i zašto dalje bez veze kuriti - zašto ne malo odmarati, ljenčariti i uživati?

Iako mnogima zvuči primitivno - CENTRALNO GRIJANJE NA DRVA može biti vrlo napredno, vrlo komforno i vrlo štedljivo za obiteljski novčanik, osim ako gazda nije totalno neuk za tehniku - e onda nema sreće, taj neka prijeđe na plin, struju, na gradsku toplanu itd.
plus is offline  
Old 03.04.2013., 21:03   #9809
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Je, ali Linić veli:
nemreš čuvati više od 6 komada unučadi u kotlovnici, moraš imati školu za dadilje, fučkalnu blagajnu, sve to moraš prijaviti kao obrt inače buš ostal bez 15.000 kuna.
uzmite im sve i ne dajte im ništa
onda ćemo ovako; "promjena strategije" - ja kad se kvota dosegne preuzimam unuke potencijalne vinogradare i podrumare na čuvanje, a supruga će unučice potencijalne kuharice, pa neka se linić linja koliko ga volja

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Meni je snaja rekla " deda sad su dečki dovoljno veliki i možete ih sve učiti "

ja je pogledam onako ispod oka , a ona meni " rekla sam sve "

ja je ponovo pogledam , a ona doda " i o ženama "

i sad ja ne bih imao ništa protiv da mi u kotlovnicu dođe i jedna dadilja
ninu nanu i što mislite tko bi prvi zaspao
plus is offline  
Old 03.04.2013., 21:14   #9810
plus,hvala na odgovoru sve je jasno,ja cijelo vrijema govorim o ekstremu a iz vasih odgovora prema albertu ispalo je koda mozete kurit u beskonacnost samo zato jer imate pufer..potvrdili sta ono sta sam i ja napocetku mislio...
istinatrue is offline  
Old 03.04.2013., 21:32   #9811
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
prvo ja nisam ovdje da pametujem,nego samo pitam kao laik,jer mi neke stvari nisu jasne i zanimaju me...

reko si da ti klapna za regulaciju niti ne treba,tj da ju mozes stalno drzat otvorenom i da voda u kotlu nece otic previsko..i kazes da to mozes radit od kad si stavio pufer..koja je to pec,by the way?

Ja ne razumijem zasto ako stavis pufer vise ne mozes pregrijat vodu u sistemu,kad otvoris klapnu zraka skroz??
Razumijio bi da je potrebno vise vremena da zakuhas sistem, jer trebas zagrijat kucu i dodatno tih 1000L vode,ali nikako ne kuzim kako ni nakon beskonacnog period ne mozes pregrijat vodu...
Meni to jedino ima logike, kad je pec preslaba i jednostavno ne moze pregrijat sustav.Znaci gubici su veci od snage koje isporucuje pec..

Pojednostavit cu pitanje(jer vidim da ljudi ne shvacaju sta pitam)

Dali je ikako moguce pregrijat vodu kotla u sistemu u kojem je ugrađen pufer , da kuris pec pun gas sa drvima(pec je stalno krcata do vrha) i klapnu od zrak skines(tj koda je otvorena),i tako 48h, dali bis pregrijo vodu?


ovaj albert relativni mi je dao odgovor,covjek je reko da pec ne moze raditi beskonacno dugo na 100% snage bez da pregrije vodu(u sistemu sa puferom).naravno sve ovo govorimo sa pretpostavkom da je pec pravilno dimenzinirana tj da ima malo malo vecu snagu od ukupnih gubitak..
ali vi ste rekli da je u krivu, pa opet pitam--
Nije ideja spremnika vode ta da kuriš bezgranično 24h. Čemu?
Ideja je da vatra u peći gori punom snagom (točnije rečeno, optimalnom snagom) za cijelo vrijeme dok ima goriva u njoj, a ne na dvorištu.
Kolega Sasase je lijepo rekel da treba znati kuriti i procijeniti koliko goriva treba dodati da se spremnik napuni vrućom vodom, a da se ista ne pregrije.
Klapna i Samson služe kao sigurnosni uređaj, ako se peć pretrpa, a spremnik je gotovo pun, da priguši vatru (po cijenu lošijeg izgaranja), tj. smanji peći snagu.
Zatvaranje klapne kad je sve izgorjelo (ostal je žar) služi da se spriječi hlađenje peći kroz dimnjak, baš kak je kolega Plus opisal.
Nemojte izvlačiti pojedine stvari iz konteksta, jer nemaju smisla.
Zvon is offline  
Old 03.04.2013., 22:41   #9812
moze jedno pitanje u vezi pirolize..

Dali kod takvih pirolitickih kotlova(sigma,vitoligno itd) ventilator stalno radi ili samo dok se neuspostavi piroliza te zatim dimnjak svojim prirodnim putem nastavlja obavljat poso...?

pitam zato jer imam pre mal dimnjak,i sad ako se ventilator gasi znaci da ce mi se opet pojavit problem cuga..

ramzay mi reko da ventilator stalno radi..
e sad ostaje pitanje kako elektronika prepoznaje kad nema vise drva, te da ugasi ventilator(jer nema smisla da nam hladan zarka hladi izmjenjivac)?
ili to mi moramo predvidit do kad ce u peci bit drva i doc rucno ugasit ventilator?

Zadnje uređivanje istinatrue : 03.04.2013. at 22:53.
istinatrue is offline  
Old 03.04.2013., 23:15   #9813
ventilator radi sve vreme , kod boljih kotlova moduliranom snagom , stane sam u slucaju predene zadane temperature
kod pirolize ti mali dimnjak nece bit problem
prepoznavanje da nema niceg u kotlu radi na nacin da prilikom pada temeperature dimnih plinova automatika povecava snagu ventilatora ( da bi se vatra raspirila )ako se u zadanom vremenu dimni plinovi ne podignu automatika racuna da vise nema goriva u kotlu i gasi se
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 04.04.2013., 00:34   #9814
hvala sasase na odgovoru.ako ikad skupim te miljone za pec bar necu morat radit novi dimnjak!!!
neznam zasto ,ali iman neki filing da ova ekipa koja je naj aktualnija na forumu i nije bas nekako naklonjena toj pirolizi.koda vise volite klasiku,a ne sve te pizdarije ventilatori,elektornike,senzori, lambda sonde itd..

ubiti niko ni ne prica o tom..
istinatrue is offline  
Old 04.04.2013., 00:36   #9815
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
moze jedno pitanje u vezi pirolize..

Dali kod takvih pirolitickih kotlova(sigma,vitoligno itd) ventilator stalno radi ili samo dok se neuspostavi piroliza te zatim dimnjak svojim prirodnim putem nastavlja obavljat poso...?

pitam zato jer imam pre mal dimnjak,i sad ako se ventilator gasi znaci da ce mi se opet pojavit problem cuga..

ramzay mi reko da ventilator stalno radi..
e sad ostaje pitanje kako elektronika prepoznaje kad nema vise drva, te da ugasi ventilator(jer nema smisla da nam hladan zarka hladi izmjenjivac)?
ili to mi moramo predvidit do kad ce u peci bit drva i doc rucno ugasit ventilator?
Nisam strucnjak za centralno grijanje vec sam korisnik vitoligno 100S. U osnovnom paketu elektronske regulacije preko elektronike je regulisan rad i kotlovske pumpe i ventilatora i pumpi grijanja. U drugom paketu, elektronika regulise rad ventilatora i pumpe preko sonda za dimne plinove ali pumpe radijatorskog kruga pobezujes neovisno o kotlu. U prvom slucaju kada temperatura padne na 60 C ventilator radi jos 30 minuta i ako nije doslo do podizanja temperature ventilator se gasi. Upotrebom drugog paketa ventilator i kotolovska pumpa se ukljucuju i iskljuciju u zavisnosti od temperature dimnih plinova. Prva elektronika je napred crne boje a druga je bijele boje. Dakle, ako se odlucis kupovati vitoligno 100s obrati paznju na elektroniku koja ide uz kotao. Moja preporuka je paket elektronike koji regulise rad ventilatora i kotlovske pumpe preko sonde dimnih plinova jer to povecava ustedu energije mada sam zahvaljujuci savjetima s ovog foruma ja naknadno drukcije rijesio taj problem ali svakako je jednostavnije u startu uzeti odgovarajucu elektroniku.
Dimitrije is offline  
Old 04.04.2013., 00:39   #9816
Evo me sad se vratio iz borbe s jos jednim gusanim zlom zvanim viadrus..znaci montiran je jesenas i pusten u rad..radio je svega 8 dana i sve se zastopalo i zapunilo smolom..dva dana borbe i odstopavanja dimmjaka dok sva smola nije izgorila i posusila se..pec je radila od tad u rezimu 85-95 stupnjeva..savrseno sagorijevala..ja zadovoljan ishodom..oko nove god. smo sve pregledali i sve je jos uvijek zadovoljavajuce radilo..u dimnjaku ni trunke smole sve samo pepel..do danas..opet se zastopalo..kako?nitko nista nije dirao na prvi pogled..termostati kako sam ih i ostavio..regulator promaje na max..dimnjak pun smole..hmm..odstopam i prestane dimit..zasto?klapna zatvorena a regulator promaje na max..kako?pokvario se sugavi regulator promaje nakon ni pola god koristenja..i eto problema..vjerovatno neki kineski poluproizvod..nema nikakve oznake na sebi..
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Old 04.04.2013., 08:07   #9817
Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
hvala sasase na odgovoru.ako ikad skupim te miljone za pec bar necu morat radit novi dimnjak!!!
neznam zasto ,ali iman neki filing da ova ekipa koja je naj aktualnija na forumu i nije bas nekako naklonjena toj pirolizi.koda vise volite klasiku,a ne sve te pizdarije ventilatori,elektornike,senzori, lambda sonde itd..

ubiti niko ni ne prica o tom..
Ako imaš drvarnu sa dva ulaza ko moja i ako u njoj imaš drva stara dvije godine , s jedne strane ,i stara godinu s druge strane , a u sredini još 15 m3 drva starih 5 godina , onda možeš razmišljati o pirolizi . Sve drugo nije bitno .

Ali ako zaista imaš suha drva ne treba ti piroliza u jednoj dobro šamotiranoj peći u kojoj drva nisu naslagana jedno preko drugog , nego su u jednom sloju , sve radi i bez ventilatora i bez elektronike.

I pisali smo o tome vrlo detaljno treba samo čitati
ramzay is offline  
Old 04.04.2013., 08:11   #9818
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
http://youtu.be/cuVIaJjogUk

na gornjem linku pogledajte moj video..

evo ja sam napravio moj prvi piroliticki kotao,od stare peci za drva,preuredio sam loziste u piroliticko sa samotnim ciglama,i sa pomocu blowera rijesio cirkulaciju plinova...

cigle od samota su bile skorz mokre jer na gradilistu nisu bile pokrivene,tako da je temperatura u pocetku bila dosta niska i bilo je dosta dima, a kasnije kad su se osusile pa je bilo u redu.. temperaturu sam mjerio sa laserom...

evo nije bas nesto,ali cisto za zajebanciju i da se imamo cemu smijat!! i zelio sam to viditi u zivo,pošto prije mjesec dana nisam ni znao da to postoji
macola ti si zakon!
daj poslikaj i od iza,gdje si i kako montirao ventilator?
spoki007 is offline  
Old 04.04.2013., 10:02   #9819
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
uzmite im sve i ne dajte im ništa
onda ćemo ovako; "promjena strategije" - ja kad se kvota dosegne preuzimam unuke potencijalne vinogradare i podrumare na čuvanje, a supruga će unučice potencijalne kuharice, pa neka se linić linja koliko ga volja
ninu nanu i što mislite tko bi prvi zaspao
Onda će linjavi da ugura OPG i fučkalnu blagajnu!
Ma g.R. treba samo duda

Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
ventilator radi sve vreme , kod boljih kotlova moduliranom snagom , stane sam u slucaju predene zadane temperature
kod pirolize ti mali dimnjak nece bit problem prepoznavanje da nema niceg u kotlu radi na nacin da prilikom pada temeperature dimnih plinova automatika povecava snagu ventilatora ( da bi se vatra raspirila )ako se u zadanom vremenu dimni plinovi ne podignu automatika racuna da vise nema goriva u kotlu i gasi se
Quote:
Dimitrije kaže: Pogledaj post
.... U prvom slucaju kada temperatura padne na 60 C ventilator radi jos 30 minuta i ako nije doslo do podizanja temperature ventilator se gasi. .
Automatika uspoređuje temperaturu dimnih plinova i temperaturu vode u kotlu! Kada padne temperatura dimnih plinova ispod temperature vode u kotlu ventilator radi prema namještenom vremenu!
Na BioSolid kotlu, tvornički namješteno vrijeme bilo je 120 minuta(sve to vrijeme ventilator hladi kotao). Podesio sam vrijeme na 5 minuta!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 04.04.2013., 10:35   #9820
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
...pokvario se sugavi regulator promaje nakon ni pola god koristenja..i eto problema..vjerovatno neki kineski poluproizvod..nema nikakve oznake na sebi..
si bas siguran da se pokvario?! naime, onaj mali šrafić, što drži onu plastiku koja se okreće na željenu temperaturu, se zna vrlo lako i vrlo često odšrafiti i onda taj regulator mjeri apsolutno ništa! tu bi trebalo staviti nešto, ja iskreno ne znam što, da se taj šrafić ne odšrafljuje tako često i tako lako... da vas čujem stručnjaci, čime 'namazati' taj šrafić da se on ne bi tako lako odšrafio a opet da ga ne ljepim ili što već??

A i ti 'gazde' mi nisu jasni, vidi se koliko su zainteresirani za svoje grijanje
Pa kaj je to zbilja tak teško zapamtiti, naučiti, da kad lijepo gori su ta vratašca barem malo gore, pa ako nisu, znači da se nešto desilo, i da nešto nije dobro Ufff što se ljudi 'igraju'
mranderson is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.