Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2007., 12:31   #101
Quote:
lubyanka kaže: Pogledaj post
Otac joj je navodno progovorio sa 3 godine. Je li moguce da zbog naseg prevelikog razumijevanja za njene zelje, ona nema potrebu govoriti?
Molim vas recite mi da pretjerujem u brizi i ako imate slicnih iskustava podijelite ih sa mnom.
mislim da pretjeruješ
moja klinka nije imala nikakvu povijest bolesti koja bi je mogla omesti, a progovorila je kasno; s godinu dana; mama, tata, as (još, odnosilo se uvijek na vodu)
sad su joj 2,5 i melje k'o mlinac.. ne treba joj niti sugovornik
...znaš onaj vic o malom crnogorcu; dijete ima 6 godina i nije još progovorio, jednog dana za ručkom kaže dodajte mi so
obitelj u transu od sreće; pa sine kako nisi do sada pričao
kaže mali; nijesam imao primjedbi do sada
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 06:47   #102
Ne moze bas u svemu biti napredna.Uvijek nesto zaostane pa se popravi i tako,ne birni
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 08:54   #103
Quote:
lubyanka kaže: Pogledaj post
Imam curicu od 10 mjeseci. Na svim podrucjima je super osim po pitanju razvoja govora. Naime, sa 4 mjeseca je gukala, pa je slijedila sutnja od mjesec dva dana, pa je pocela usnama 'prrrrr' pa opet pauza, pa je bilo 10-ak dana buuu, buuu, pa opet nista mjesec dana. Sada izgovara samoglasnike aaaaaa, oooooo, uuuu, naglasavajuci ih na razlicite nacine kada npr. ugleda nesto novo ili vidi hranu. Ti njeni 'zahtjevi', popraceni su pokazivanjem prstom tako da ona zbilja nedvosmisleno zna pokazati svoje zelje. Ali nigdje traga od slogova, suglasnika, imitiranja. ..sada vec seta za jednu rucicu i nekidan je nesvjesno napravila par samostalnih koracica. Ona zbilja ne pokazuje ama bas nikakav interes za imitiranjem glasova.

Zasto mene to toliko muci?.
poštovana gospodjo
ja vas u potpunosti razumijem u vašoj situaciji naravno da ste zabriniti za svoje zlato,, uostalom koja majka ne bi bila da mi je znat?

strašno je to kad gledaš drugu djecu i porediš sa vlastitim koje kao da je palo s marsa se osjetiš,
osjećaji strah i neprihvatanje okoline sve smo to mi prošli,,
ali da je teško to prevazići jeste tu nema zavaravanja,

kod nas postoji taj problem da zlato ne pokazuje nikakav interes za imitiranjem glasova,
mi smo zabrinuti sve pokušali,
muž doneso slikovnica i slikovnica - dali joj da lista ali ništa.
jednostavno više ne znamo šta ćemo
kako se nositi s tim kako dalje
ženica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 09:15   #104
mislim da se ne trebate brinuti, mnoga djeca ne reagiraju na poticaj na priču...
moj nećak je isto tako samo se samoglasnicima služio i pokazivanjem, ali je apsolutnosve razumio sve ad mu se obraćaš, i kad je od prije trećeg rodjendana počeo pričat ne staje ...

polako pa još je vaša kćer mala...
sve bu dobre...
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 09:33   #105
lubyanka, jasno mi je da brineš radi ove epizode sa konvulzijama, ali dijete ti je zaista još premaleno da bi se bilo što o govoru moglo reći. Ja se za svoje dijete npr. uopće ne sjećam da je ponavljalo slogove ili gugutalo a progovorilo je vrlo rano i vrlo je napredno u govoru. Ključna stvar za razvoj govora je razumijevanje, a to tvoje dijete definitivno ima. Ako želiš imati osjećaj da nešto poduzimaš možeš potražiti knjige i DVD o ranom razvoju govora od profesorica Jug i Rade iz Suvaga, pa se igrati sa djetetom neke tamo opisane igrice, to ne može štetiti, dapače, samo poticati djetetov razvoj.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 13:18   #106
Evo, ja moram nadodati da poznajem jednu prekrasnu šestogodišnjakinju koja je svoju prvu riječ izustila kad je već dobro prešla treću. I od tada ne staje ...
A prijateljica moje curice ima 27 mjeseci i još samo šišti, ne govori ništa. Roditelji se ne zabrinjavaju...
Svi klinci su različiti a tvoja mala je još mala malecka i ima još puno cajta...

Ako to može pomoći, moja Karla je vrlo rano progovorila a ja sam joj puno čitala (lagano i ragovjetno), nikad joj nismo tepali i uvijek sam joj sve objašnjavala ko velikoj...

Odlične su ti Forumove zbirke MOJI PRVI KORACI... Mi smo se toga načitali.
Sretno!
__________________
...pušem i na hladno...
sretna_mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 01:34   #107
Quote:
bliznakinje kaže: Pogledaj post
Jedan savjet ti mogu samo dati. Prosla sam taj osjecaj koji ti imas da su napadi ostavili posljedice, kod nas su se ponavljali i to kod oboje djece. Medjutim, ono sto sam ja propustila jeste bilo uzivanje u stvarima koje su savladavale. Kad su prohodale, nisam bila sretna, nego sam samo odahnula,misleci kako nije ostala posljedica po krupnu motoriku...I tako svaku fazu razvoja...
Nekako je utjesno cut slicnu pricu. Malo offtopic, jesu ti djeca bila na kakvoj terapiji? Je li otkriven uzrok? Ja sam kao opustena ali zapravo sam konstantno u nekom grcu. Proslo je 8 mjeseci od toga a meni je gotovo svaki dan prizor napada pred ocima. I stalno strah da cemo to morat opet prezivjet. Znam da nema smisla al jebga, ko to moze izbacit iz glave.
Da se vratim na temu, kako je tvojima islo s govorom konkretno? Skuzili smo i mi da je ne valja forsirat, trudimo se i dalje objasnjavat sve i pricamo i pricamo. Pa ako je sve ok, valjda ce guknit jednom.

Za zenicu: koliko je tvoje dijete staro? I jeste bili na kakvom pregledu kod logopeda ili nesto? Sto vama kazu lijecnici? Neuropedijatrnica koja vodi moju curicu nije djelovala prezabrinuto, lijecnica opce prakse isto tako ali nije bas ni da su me uvjeravale da ce sve bit u redu. Nekako u smislu, moze bit svasta a najvjerojatnije nije nista. Valjda se moraju ogradit od pogresnih zakljucaka. U biti cinjenica je da je jos mala i da nije bilo napada i je i lijecnici bi na to gledali s puno manje zabrinutosti.
lubyanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 15:48   #108
Quote:
lubyanka kaže: Pogledaj post
. Nekako u smislu, moze bit svasta a najvjerojatnije nije nista. Valjda se moraju ogradit od pogresnih zakljucaka.
Upravo tako. Ne da ne mogu donositi zakljucke, nego razvoj je potpuno nepoznat, stoga ti doktori ni ne mogu reci bice ovako ili onako...
Mi imamo oba iskustva. Jedna kcerka je imala napad sa 9 mjeseci i sa 1,5 god i nikad vise.
Druga je imala sa sedam prvi put i od tada stalno, jedan-dva puta godisnje.
Izmijenjala je sve terapije i sve njihove kombinacije, ali nista ne pomaze. EEg i svi nalazi su joj uredni i nikada uzrok nije nadjen.
Stoga, ne razmisljaj o tome, uzivaj u danima koji su bezbrizni, ako bude trebalo onda ces se brinuti, do tada se ubijedi da je sa tim gotovo...
Svako dobro...
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:39   #109
molba

lijepi pozdrav svima.
ja sm studentica sa filozofskog fakulteta i za seminar obradujem temu zakasnjelog govornog razvoja ili strucije, govor djece s einsteinovim sindromom
mislim da nemate pretjeranih razloga za brigu ako djetetu nije ostecen sluh
takva djeca obicno su tvrdoglava jer ih smetaju zahtjevi okoline u kojima oni ne vide smisao, imaju obicno nadprosjecni kvocijent inteligencije, cak do 170!
nego, da se vratim na ono zbog cega sam ovdje. meni treba nekoliko audio zapisa govora djeteta koje progovara kasnije. lijepo bih molila ako ima netko tko mi je voljan pomoci da mi se javi
hvala Vam unaprijed
mkozjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 18:00   #110
Quote:
poštovana gospodjo
ja vas u potpunosti razumijem u vašoj situaciji naravno da ste zabriniti za svoje zlato,, uostalom koja majka ne bi bila da mi je znat?

strašno je to kad gledaš drugu djecu i porediš sa vlastitim koje kao da je palo s marsa se osjetiš,
osjećaji strah i neprihvatanje okoline sve smo to mi prošli,,
ali da je teško to prevazići jeste tu nema zavaravanja,

kod nas postoji taj problem da zlato ne pokazuje nikakav interes za imitiranjem glasova,
mi smo zabrinuti sve pokušali,
muž doneso slikovnica i slikovnica - dali joj da lista ali ništa.
jednostavno više ne znamo šta ćemo
kako se nositi s tim kako dalje


prema ovome zakljucujem da imate dijete u blizini koje jos ne prica a okolina smatra da je vec trebalo progovoriti. jeste li voljni poslati mi nekoliko zvucnih zapisa govora tog djeteta, radim analizu zakasnjelog govora za seminarski rad.
unaprijed se zahvaljujem

Zadnje uređivanje putnica : 13.11.2007. at 16:39.
mkozjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 10:51   #111
i ja imama malog misa koji ce u prvom mjesecu 2 godine ali od govora nista....malo mama i dede i to je to....progovoriti ce on kad ce htjeti samo tko ce ga onda zaustaviti.....:-)
Carmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 11:01   #112
svi govore da ne treba dijete uspoređivati sa drugom djecom, ali šta kad si nemožeš pomoći, svi to radimo. do 4 god će svi hodati, govoriti i raditi svašta nešto, ali do 4 god su razlike među djecom velike, ali na kraju su svi otprilike na istom. a mi se u međuvremenu naberemo straha i straha. netko je gore napisao da ako stalno gledaš šta ti dijete nemože ne uživaš u onome što može, istina. pročitala sam da dijete od 9 mjeseci treba znati mahati pa-pa, moja to nezna i žalim se ja mužu, a on mi na to veli pa naravno da nezna kad svugdje ide s nama, nikad joj negovorimo pa-pa.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 13:49   #113
Mislim da nema potrebe za brigom. Primjer mojih necaka. Jedan i drugi su progovorili poslije dvije godine. Curica nesto prije, ali decko je skoro do tri godine komunicirao samo sa aaaaaaaa,aaaaa....
Kad su napokon progovorili, nisu doslovce zatvarali. I dan danas jaaaako puno pricaju!!!!
amiha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 15:58   #114
Moj Leon je prija dva dana rekao baba i brrrrr (7,5mj)
mi_ama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 16:52   #115
evo i link s tablicom razvoja govora i stvarima na koje treba pripaziti

logopedija
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 14:10   #116
mislim da pretjeruješ... pa ima tek 10 mjeseci
eto moja s 23 mjeseca baš i nije pričljiva, al ne zabrinjavam se jer vidim da ipak napreduje... svako dijete ima svoj ritam, neki propričaju ranije, neki kasnije... frendicin mali do dvije godine samo s prstom pokazivao uz zvuk "mmmmmm", a sad nemreš doć do riječi od njega
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 14:28   #117
Quote:
Carmy kaže: Pogledaj post
i ja imama malog misa koji ce u prvom mjesecu 2 godine ali od govora nista....malo mama i dede i to je to....progovoriti ce on kad ce htjeti samo tko ce ga onda zaustaviti.....:-)

tako i moj, moj bu u 2. mjesecu dvije godine, a govori samo mama, tata, nedavno je počeo baba...
nema puno riječi, ali zato zna vrlo dobro pokazati što hoće i ja se ne zabrinjavam. i zna kako ide pas, mačka, krava, koka..

beba ti je još premala da bi govorila, nema razloga strahu. frendica je sa svojm djetetom proživjela febrilne konvulzije i išli su na uzv mozga i eeg i sve je u redu. mali napredan, savršen..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 23:05   #118
Evo i mene opet! Sada nam je već 14 mjeseci i nismo bitno napredovali s govorom. Ona ponavlja 'ba-ba' ko dijete od 6 mjeseci. Da, kad joj kažem 'Reci baba', ona zbilja kaže (s jednim slogom više ili manje ) ali tome ne pridaje nikakvo značenje. Kako je moguće da ona ne razumije značenje onoga što ona sama izgovori a sve što joj ja kažem razumije u potpunosti. Mislim stvarno, nekidan se rasplakala kad mi je suprug ujutro rekao da se dignem iz kreveta skuhati nam kavu. Ona je prasica mala htjela da se još izležavam s njom. I tako neke rečenice pohvata koje uopće nisu upućene njoj. A o izvršavanju 'zapovijedi' da ne govorim-to dijete je toliko poslušno da mi je nekad bude žao. Ona samo upija i upija ali ništa da se iscijedi iz nje. Nekad mi se čini da je u stanju zapamtit 100 novih naziva u danu ali nikako da pokuša nešto sama izgovoriti.
Da, ja isto volim misliti da je to njeno zaostajanje u govoru zapravo pokazatelj visokog IQ-a.
lubyanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 02:22   #119
Quote:
mkozjak kaže: Pogledaj post
prema ovome zakljucujem da imate dijete u blizini koje jos ne prica a okolina smatra da je vec trebalo progovoriti. jeste li voljni poslati mi nekoliko zvucnih zapisa govora tog djeteta, radim analizu zakasnjelog govora za seminarski rad.
unaprijed se zahvaljujem
molim te da se s takvim upitima obratis korisnicima privatnom porukom.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 03:32   #120
Lubyanka, mislim da pretjerujes. Ako ti dijete razumije u toj dobi tako dobro mislim da je sve ok. Moj mali donedavno nije nista pricao a ima 27 mjeseci. Sad svaki dan prica nesto novo. Znam za puno djece koji su progovorili tek sa 3 godine. A isto tako ima i djece koja nerazgovjetno pricaju do cetvrte godine i roditelji to karakteriziraju govorom. Djeca su razlicita u svemu tako i u tome. Od moje prijateljice mala vec odavno prica i sada moze dva sata biti mirna dok gleda DVD a moj mali bi za to vrijeme porusio pola kuce. I teta pedagoginja koja ga je pazila ljeti je rekla da nije jos vidjela dijete te dobi tako spretno i jako. Moja susjeda je isla za malim po kuci i sta god je on dotaknuo ona je naglas izgovarala sta je. Meni je to pretjerivanje. Ja sa svojim pricam ali mu cak niti ne govorim sta da kaze. Pa reci ce sam kad ce htjeti. Mozda nisam u pravu ali nisam za preveliko forsiranje djece u icemu bez potrebe.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:07.