Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2007., 10:34   #121
Quote:
vemar1 kaže: Pogledaj post
Mozda nisam u pravu ali nisam za preveliko forsiranje djece u icemu bez potrebe.
Ne bih ja rekla da lybanka svoje dijete forsira, niti da su njene licne ambicije da dijete sto prije progovori. Na pocetku teme je rekla da je dijete imalo konvulzivne napade, da je na terapiji i tu zaista postoji objektivan razlog za brigu. Da toga nije bilo ni ona vjerovatno ne bi ni primjecivala da dijete govori ovako ili onako...Ja sam je dozivjela bas kao zrelu i briznu majku, upucenu u probleme koji bi se mogli javiti i to je zaista vrijedno divljenja. Kad bi sve majke bile tako oprezne i brizne djeca ne bi imala ni pola tegoba koje imaju.

Ja sam takodjer sve to prosla, pa te potpuno razumijem. Medjutim, sve i kad bi bio neki problem, sad u ovom trenutku ti ne mozes nista vise uciniti od ovoga sto upravo cinis-imati s njom topao i njezan odnos i stimulisati govor tako kako vec radis. Ukoliko vidis da se to ne popravlja trazit ces logopeda, oni su zaista sposobni puno toga da poprave, ali ti niko nece primiti dijete dok nema bar 2,5-3 godine...
Zato ti kazem, do tada samo uzivajte, mazite se i igrajte.
A sigurna sam da ces znati sta da cinis ukoliko ti bude trebala pomoc.
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:21   #122
Lybyanka, ispricavam se. Mozda sam se krivo izrazila. Nisam mislila na tebe nego na svoju susjedu koja posve zdravom djetetu stalno govori naglas kako se zove sve sto dijete dotakne. To sam mislila forsiranjem. Naravno da razumijem tvoju brigu. Meni je prvo dijete umrlo i sad svaki put kad je mali bolestan u mom zivotu je drama.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:30   #123
mislim da je važnije promatrati koliko dijete komunicira s tobom i koliko je zainteresirano za okolinu. nije važno da sad ona slaže riječi. progovorit će ona, ne brini, još je ona malena.
moj je jučer prije neg je zaspao počeo baba, dida, mama, tata.. i tak ponavlja.
sa 20 mjeseci ima mali fond riječi, papa je počeo govoriti tak prije par mjeseci, sad stalno govori papa. iako sam čula da neka djeca još prije prve godine to govore. ma to je sve tako individualno. ja svog ne želim uspoređivati s nikim, nisam to nikad ni radila..nemoj se zabrinjavati zbog toga što govori samo baba, velim ti, tako je i moj. glavno je da komunicira s vama na drugi način i da vidiš da ona vas kuži..
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 19:44   #124
Preporuka zgodne literature na temu: "Vase dijete i jezik," Mirjana Vilke. O razvoju govora ljudske mladuncadi, uz simpaticne primjere istog kod autoricinih unuka, plus o ucenju stranih jezika. Pisano tako da i netko tko nije jezicar moze lijepo pratiti tekst.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 15:59   #125
Podižem malo temu.

Evo, baš čitam na netu o razvoju govora u djece. Moj mali ima godinu dana i brblja on svašta-nešto iako to ništa ne znači konkretno. Zna ići ne-ne-ne-ne-ne, da-da-da-da-da, ma-ma-ma-ma-ma (na što ja kažem: "Evo mame, samo s jednim slogom manje ). No, dijete mi uopće ne reagira na upite tipa "Gdje je mama" ili "Gdje je tata?". Ni na kakve riječi / zapovijedi ne reagira. Samo me zbunjeno gleda ili brblja nešto Tako da je meni situacija da dijete od 6mj. reagira na neku riječ bajna! Doduše, malko me zabrinjava, ali mama sam, to je valjda normalno. Ipak se ne opterećujem.
I još jedna stvar, mi njega zovemo uglavnom s 2-3 nadimka, ponekad imenom, pa može biti i da je dijete jadno zbunjeno, jer ne kuži kako se zapravo zove Neki put se okrene kad ga zovemo, neki put ne.

Inače, imam 2 nećaka, imaju 3 godine, razlika je par mjeseci. Onaj mlađi priča sasvim normalno, a onog starijeg razumiju valjda samo mama i tata (ima neke svoje riječi i ja ga ništa ne razumijem dok mi oni ne prevedu ).
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 21:15   #126
ksenija, ja bi rekla da je sve to ok. i moj nekad reagira kad ga zazovem, nekad ne.
uglavnom ne gleda u mene kad ga neko pita di je mama.
inače govori mama, tata, pepa i beba ali mi kaže rodica logopedica da je to i više od očekivanog za njegovu dob - tako da mislim da razloga za brigu nemaš
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 19:08   #127
Ksenija, Štrumpfeta, koliko su stara vaša djeca? Moj ima 9 mjeseci i ne brblja baš puno. Najčešće ponavlja ba, da, ta, ali ništa od riječi koje nešto znače. Znam, rano je još. Ali inače, brzo uči i kad ga pitam gdje je "nešto", on odmah traži i sav ponosan jer zna.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 19:12   #128
Quote:
phuketya kaže: Pogledaj post
Ksenija, Štrumpfeta, koliko su stara vaša djeca? Moj ima 9 mjeseci i ne brblja baš puno. Najčešće ponavlja ba, da, ta, ali ništa od riječi koje nešto znače. Znam, rano je još. Ali inače, brzo uči i kad ga pitam gdje je "nešto", on odmah traži i sav ponosan jer zna.
moja djevojčica ima isto 9 mjeseci i sto tako govori kao tvoja beba ...mislim da je to normalno
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 22:19   #129
Ksenijin star godinu dana
Moj je star 1 godinu i 2 tjedna
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 22:54   #130
Ja još nemam djece ali moram pitati vas koje imate za savjet ili sl.- naime, je li alarmantno ili je još ok ako dijete od 4,5 godine ne priča tečno, ne izgovara suglasnike nabolje( pogotov č,ć,š,đ,p,s,k..) i do koje godine nakasnije dijete treba potpuno razumljivo pričati? hvala.
Lindsay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 22:41   #131
Quote:
Štrumpfeta kaže: Pogledaj post
ksenija, ja bi rekla da je sve to ok. i moj nekad reagira kad ga zazovem, nekad ne.
uglavnom ne gleda u mene kad ga neko pita di je mama.
inače govori mama, tata, pepa i beba ali mi kaže rodica logopedica da je to i više od očekivanog za njegovu dob - tako da mislim da razloga za brigu nemaš

Ma i pretpostavljam da je ok, samo tako, malo sam razmišljala o tome pa se malo previše zamislila
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 22:47   #132
Quote:
Lindsay kaže: Pogledaj post
Ja još nemam djece ali moram pitati vas koje imate za savjet ili sl.- naime, je li alarmantno ili je još ok ako dijete od 4,5 godine ne priča tečno, ne izgovara suglasnike nabolje( pogotov č,ć,š,đ,p,s,k..) i do koje godine nakasnije dijete treba potpuno razumljivo pričati? hvala.

Nisam previše upućena za pametan odgovor, ali ukucaj u Google "razvoj govora u djece" pa ćeš naći nešto sigurno.
Možda ti i ovo pomogne.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 11:14   #133
Moj je star godinu i pol i jos ne prica nista konkretno. Jedino sto cisto kaze je mama i tata i to kad je jako raspolozen, a inace za svaku rijec koju ponavlja izgovara samo prva dva slova. Osobno ne brinem zbog toga jer mislim da ima jos vremena za pricu.
I moj u vecini slucajeva ne reagira kad ga zoves, pogotovo kad on ima nekog svog posla, ali to su muskarci..............i to je jednostavno tako..............
Eto samo primjera, sestrini klinci progovorili jako kasno, starija curica sa dvije i pol godine, decko sa skoro tri godine. Kad su progovorili vise nisu zatvarali. I sad pricaju i pricaju i pricaju...........i sve o.k. tako da ovo sto pisete da djete od godinu i mladje ne prica, to je stvarno jako jako rano.
amiha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:59   #134
Razvoj govora i prve riječi

Naišla sam na zgodne materijale i evo sažetka:

Prva faza razvoja govora traje od rođenja do 8. tjedna (2. mjeseca)

To je faza fiziološkog krika i refleksnog glasanja. To su spontana glasanja koja odražavaju fiziološko i emocionalno stanje bebe. Beba uzdiše, kiše, kašlje, plače kada je gladna ili osjeća nelagodu. Kao što beba čini mnoštvo spontanih pokreta nogicama, ručicama i prstićima, tako također nesvjesno pokreće govorne organe - jezik, usnice, donju vilicu, glasnice. U kriku dominiraju zvukovi slični samoglasnicima uz blagu nazalnost glasa.

Procjena krika ima vrlo važno značenje. Krik zdravog novorođenčeta je glasan, bistar, čist, s kratkim uzdahom i produljenim izdahom. Simptom rizika je kada je dječji krik prodoran ili vrlo tih, kada se sastoji od kratkih naglih vriskova ili tihog jednoličnog stenjanja i kada dijete plače nekoliko dana za redom bez somatskog razloga (kad ga ništa ne boli i ne smeta).

Iako se u prvoj fazi još ne radi o pojavi pravih govornih glasova, ona je vrlo važna za cjelokupni govorni razvoj. U prvoj fazi počinje stvaranje prvih za govor važnih senzomotoričkih živčanih veza. Mozak bebe postupno uči kontrolirati izgovor glasova i slušanje. Taj proces čini temelj za ostvarivanje svjesnoga razvoja govora. On počinje u prvoj fazi i traje tijekom cijelog pripremnog perioda. Prvo dolazi do uspostavljanja kontrole nad intenzitetom glasa (putem kontrole rada abdominalnih mišića) pa kontrole visine glasa (rad glasnica) pa, konačno, kontrole različitih pokreta govornim organima u usnoj šupljini. Slušanje se razvija tako da beba postaje veoma osjetljiva na glasove ljudskog govora. Na početku 2. mjeseca pojavljuje se specifična reakcija na ljudski govor u obliku slušne koncentracije. Između 6. i 8. tjedna se, u kontaktu s odraslima, pojavljuje prvi osmijeh.

Druga faza razvoja govora traje od 8. do 20. tjedna (2. do 5. mjeseca)

Ta je faza praćena kvalitetnom promjenom krika, pojavom smijeha i gukanja. Proces uspostavljanja svjesne kontrole nad izgovorom i slušanjem se nastavlja tako da dijete počinje ovladavati prvim elementom ljudskog govora - intonacijom. Tako se od trećega mjeseca razvija intonacijska kvaliteta krika: krik se mijenja ovisno o stanju bebe. Krik nije nimalo jednoličan, već je veoma izražajan i bogat. Beba na razne načine daje majci glasovne signale da je gladna, mokra, da je nešto boli i smeta. Beba reagira na govor roditelja vlastitim glasovnim reakcijama. Na početku izgovara kratke glasove, oponašajući intonaciju odraslih. Kasnije se te reakcije produljuju, postaju ritmičnije, intonacijski složenije. U toj je fazi vrlo važno s bebom ostvarivati što bogatiju emocionalnu komunikaciju. Otprilike od 12. tjedna kod zdrave djece učestalost krika se smanjuje i pojavljuje se početno gukanje. Glasovi gukanja se pojavljuju kao reakcija na osmijeh i govornu i emotivnu interakciju roditelja s bebom, kad je škakljamo, grlimo, razgovaramo s njom. Važna uloga druge faze razvoja govora sastoji se u tome da se ostvaruje prijelaz od refleksnog spontanog glasanja prema komunikativnom glasanju. Tako zdrava beba aktivnije guče u prisutnosti odraslih osoba. U 4. mjesecu života sposobnost razlikovanja intonacije govora odraslih se usavršava. Pojavljuju se počeci imitacije i aktivno smijanje kao reakcija na emotivno komuniciranje s odraslima. Gukanje se sastoji uglavnom od samoglasnika, ali na kraju druge faze pojavljuju se reducirani suglasnici. Glasovi gukanja se javljaju tijekom izdaha i postaju početkom ovladavanja govornim disanjem. Ostvaruje se intenzivni razvoj intonacijskog elementa govora, glasovi gukanja se postupno približavaju standardnim govornim glasovima.
Simptomi rizika u drugoj fazi su odsutnost ili nedostatak intonacijske izražajnosti krika i gukanja, jednolično, monotono, tiho, usporeno gukanje, odsutnost smijeha, dominacija nazalnih glasova u kriku.

Treća faza traje od 16.-20. do 30. tjedna (4.-5. - 7,5. mjeseca)

U toj se fazi pojavljuju glasovne igre i brbljanje. U usnoj se šupljini sve više stvaraju suglasnici. Beba je već narasla, pa u usnoj šupljini ima više prostora za različita složenija kretanja jezikom. Postupno se pojavljuje početno slogovno glasanje (baaa, maaa, taaa) koje kasnije prelazi u slogovno brbljanje koje se sastoji u ponavljanju slogova uz kontrolu sluhom. Taj period je od ogromnog značenja u govornom razvoju, jer se ostvaruje spajanje odvojenih glasova u glasovne sekvence na temelju kojih se gradi govor.

Sljedeća faza traje od 20.-25. do 50. tjedna (5.-7,5. - 12,5. mjeseca)

Prati se aktivnim slogovnim brbljanjem. Upravo sada, prema svojim akustičkim kvalitetama, glasovi dječjeg brbljanja počinju podsjećati na prave glasove materinskog jezika. Taj se proces ostvaruje putem kontroliranog ponavljanja istoga sloga (ba-ba, ma-ma, ta-ta, pa-pa). Brbljanje postaje društveno orijentirano - dijete aktivno brblja u igranju s odraslima, brbljanjem pokušava privući pozornost odrasle osobe, pruža ručice, igračke, pažljivo sluša ljudski govor. Kod zdrave djece slogovno brbljanje postaje samostalna komunikativna aktivnost. Istodobno se razvija i početno razumijevanje ljudskoga govora. Dijete veoma pažljivo prati na njega usmjerene aktivnosti roditelja i pokušava razumijeti njihovo značenje. Nakon 8.-9. mjeseca slogovno glasanje postaje mnogo bogatije. Dijete počinje spajati različite slogove i izgovara ih sa značenjem uz gestovnu imitaciju (npr. pa-pa kod odlaska). Razumijevanje govora se intenzivno razvija. Na kraju prve godine života, odnosno pripremnog perioda razvoja govora, dijete svjesno reagira na vlastito ime, na riječ "Ne!" i na jednostavan nalog ("Daj mi loptu!") te usmjeruje pogled prema imenovanim osobama i igračkama ("Gdje je tata?", "Gdje je auto?"). Aktivno se proširuje memorija, dijete živo reagira na promjene okoline, pojavu nepoznatih osoba (krije se iza majke i sa zanimanjem razgledava neznanca). Posebno je oštra reakcija na odvajanje od majke, što može utjecati na pojavu odstupanja u govornom razvoju. U tom je periodu veoma važno ostvarivati predmetnu komunikaciju s djetetom putem jarkih šarenih igračaka i predmeta. Zdravo dijete uvijek živo reagira na novi predmet, ali odnos prema različitim predmetima je različit. Nedostatak predmetne komunikacije s odraslima, rano odvajanje od roditelja, mogu ozbiljno kočiti razvoj govora.

Upravo se ta faza smatra vrlo osjetljivom fazom za razvoj govora. Dijete je od sada posebno osjetljivo na usvajanje svih elemenata materinskog jezika. Razvoj govora se odvija putem usavršavanja svjesne glasovne percepcije ljudskoga govora, a ne isključivo putem imitacije. Dijete postupno i svjesno gradi vlastiti slušno-govorno-motorički sustav.
BUBEK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 13:10   #135
Razvoj govora kod djece

Mene zanimaju vaša iskustva s područja govora, kad su vam bebe počele pričati i sl. Naime, imam djevojčicu od godinu i pol (točnije 20 mjeseci) koja jako malo priča. U potpunosti razumije govor i ima svoj način sporazumijevanja, ali ne želi govoriti. U zadnjih mjesec dana se ipak počela truditi, ali se to svodi na par riječi koje kod nje imaju različita značenja (npr. baba joj je baka i brat, mama sam ja i kad hoće reći da je nešto malo,...). Budući da bi ona već u svojoj dobi trebala spajati dvije-tri riječi u rečenice malo me to sve skupa brine iako sam pričala s pedijatricom koja kaže da se još nemoram brinuti oko toga. Pročitala sam i milijun savjeta stručnjaka na netu, ali me ipak više zanimaju konkretna iskustva, budući da je moje iskustvo sa starijim djetetom potpuno suprotno od ovog - on je sklapao rečenice s godinu dana! Jasno mi je da je svako dijete različito, to i jasno vidim iz svoje dvoje, ali bi mi puno pomoglo kad bih znala da se još netko susreo s takvim probemom (ako to uopće i jest problem). Zato molim vas, utješite jednu zabrinutu mamu!
Kikych is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 13:41   #136
Quote:
Kikych kaže: Pogledaj post
Mene zanimaju vaša iskustva s područja govora, kad su vam bebe počele pričati i sl. Naime, imam djevojčicu od godinu i pol (točnije 20 mjeseci) koja jako malo priča. U potpunosti razumije govor i ima svoj način sporazumijevanja, ali ne želi govoriti. U zadnjih mjesec dana se ipak počela truditi, ali se to svodi na par riječi koje kod nje imaju različita značenja (npr. baba joj je baka i brat, mama sam ja i kad hoće reći da je nešto malo,...). Budući da bi ona već u svojoj dobi trebala spajati dvije-tri riječi u rečenice malo me to sve skupa brine iako sam pričala s pedijatricom koja kaže da se još nemoram brinuti oko toga. Pročitala sam i milijun savjeta stručnjaka na netu, ali me ipak više zanimaju konkretna iskustva, budući da je moje iskustvo sa starijim djetetom potpuno suprotno od ovog - on je sklapao rečenice s godinu dana! Jasno mi je da je svako dijete različito, to i jasno vidim iz svoje dvoje, ali bi mi puno pomoglo kad bih znala da se još netko susreo s takvim probemom (ako to uopće i jest problem). Zato molim vas, utješite jednu zabrinutu mamu!
zato bi vec trebala spajat rijeci - to su ti gluposti i nemoj se tiem opetrecivat....... svako djete je za sebe i netko progovori sa 8 mjeseci a netko sa 2 godine.
-moguce je da je malo "lijena" pa ce kasnije progovorit a opet moguce je sada joj se govor kasnije razvija sto ne mora zncit da nesto ne stima.

Ako zelis bit mirna posjeti logopeda.

Mene je bilo strah ali sad sa 18 mjeseci je poceo vise pricat: mama, tata deda, baka, da, ba - kaze kad nesto baca, pokusava reci pticica i eto ..i ja sam sretna i necu se za sad zamarat
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 14:57   #137
Svatko dijete ima svoj razvoj. Moja ima 2,5 godine i govori stvarno puno i razgovjetno. S 2 godine je već govorila glas R, koji sam ja usvojila s pune 4. Ali znam za druge koji s 2 godine su rekli par riječi, pa sad s 3 pričaju na veliko.
A mene pitala nekidan psihologica u vrtiću kad je mala progovorila (bio je intervju). Ja velim s 10, 11 mjeseci. Ona mi veli - to je prekasno
A ustvari sam ju trebala pitati što znači progovoriti. Ja nisam uopće doživljavala ono ma-ma, ba-ba, ta-ta, s kojih 8 mjeseci kad djete počne izgovarat slogove. Meni progovoriti znači da dijete pokaže nešto, imenuje to pa makar i svojim jezikom i da znam da zna značenje. Npr. S nekih 11 mjeseci je moje dijete za psa reklo va-va, a za mačku ma. Ak je to prekasno?!
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 15:19   #138
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Svatko dijete ima svoj razvoj. Moja ima 2,5 godine i govori stvarno puno i razgovjetno. S 2 godine je već govorila glas R, koji sam ja usvojila s pune 4. Ali znam za druge koji s 2 godine su rekli par riječi, pa sad s 3 pričaju na veliko.
A mene pitala nekidan psihologica u vrtiću kad je mala progovorila (bio je intervju). Ja velim s 10, 11 mjeseci. Ona mi veli - to je prekasno
A ustvari sam ju trebala pitati što znači progovoriti. Ja nisam uopće doživljavala ono ma-ma, ba-ba, ta-ta, s kojih 8 mjeseci kad djete počne izgovarat slogove. Meni progovoriti znači da dijete pokaže nešto, imenuje to pa makar i svojim jezikom i da znam da zna značenje. Npr. S nekih 11 mjeseci je moje dijete za psa reklo va-va, a za mačku ma. Ak je to prekasno?!
Prekasno?! Moj je te slogove počeo govoriti s oko osam i pol mjeseci, ne smatram da je to prekasno. Slažem se s tobom, i ja mislim da je dijete progovorilo kad nešto smisleno imenuje. Do tog još nismo došli.
mel777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 16:26   #139
MOja je s točno 8 mj (na dan) počela slogove govorit (ba-ba, va-va). Sad smo još na te dvije kombinacije
Ja sam se već zabinula jer je prije brbljala ko navijena, pa sa 6 mj ušutjela, samo se smijala na glas i tu i tamo nakaj promrmljala...ali očito je vježbala puzanje. Jer praktički onaj dan kad je pravi propuzala je i slogov počela govorit.Prije je samo s ustima išla kao da govori ali od glasa ni a
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 16:32   #140
moj je sa 4,5mj rekao ba-ba i ma-ma :hvali se:
imam dokaz na jubituu
..al to nije ni cudo, obzirom ko mu je mama... zapravo svi su ocekivali da ce, kad se rodi, ispricati nam kako mu je bilo..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.