Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2015., 09:59   #1
Nasljedivanje Grobnice

Postovani,

Obiteljska grobnica je trenutno prepisana na sestru. Ja i ona smo se dogovorile da bi je prepisala na mene jer ona odlazi u drugu zemlju.
Otisle smo do pogrebnog poduzeca koje nam je odredilo grobno mjesto, oni su nas pak poslali u gradski ured koji upravlja citavim grobljem. Tu nam je receno da bi sestra morala platiti "basnoslovne pare" da bi meni "darovala" gorbnicu.
Da li bi moze netko tocno reci gdje u zakonu mogu naci koja su pravila vezana za nasljedivanje grobnice. U ovom slucaju se radi da jedna sestra drugoj zeli prepisati grobnicu. Hvala unaprijed.
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 10:12   #2
to nije nasljeđivanje, već darovanje...vidi odredbe ugovora o darovanju iz zakona o obveznim odnosima te nađi odredbe o porezu na nekretnine kod darovanja/oslobođenje između sestara.....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:14   #3
Plaćaš 5% ako je sestra u pitanju (da ide linijom tata-kćer onda se ne plaća ništa)
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 19:42   #4
Allexis - jel me mozete uputiti u koji zakon da pogledam?

Tict Tac - kako ide kad je kcerka-majka darovanje? To je isto direktna linija, samo sa kceri na majku.

Hvala.
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 07:19   #5
Imas dvije linije, "vertikalnu" i "horizontalnu", majka kci je vertikala, sestra-sestra horizontalna.
Ove silazne, "vertikalne" su oslobodjene placanja poreza.
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 08:15   #6
Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Postovani,


Otisle smo do pogrebnog poduzeca koje nam je odredilo grobno mjesto, oni su nas pak poslali u gradski ured koji upravlja citavim grobljem.
E ovo mi inače je naaaajčudnije nešto.
Grobna mjesta ustvari nisu "naše vlasništvo" već vlasništvo gradskih groblja. Naša je samo infrastruktura, ajmo tak reći-zato plaćamo naknade. Grobna mjesta se isto tako ne prodaju, ona "nemaju cijenu". već se ustupaju, i po tom ključu, iako se radi o horizontali, ti ne bi trebala platit ništa.

Odi molim te u pravnu službu gradskih groblja, i sve im ispričaj. Jer mislim da je neko debelo neinformiran i u krajnjoj liniji neprofesionalan. Kakva je to riječ "basnoslovno"? Svaka se informacija mora precizirat, kakav je to uopće odgovor, nismo na placu.

Mi smo imali situaciju da grob kojem je vlasnica moja prabaka nije bio prenesen ni na moju baku ni na mamu, tako da kad je mama umrla-ni na mene. Pola groba (nakon prabake) "pripalo" je njenom sinu, od milja mom ujaku, a pola na trećine-ja, tata i sestra. Mi smo se odrekli tog dijela u korist ujaka, i zaista se ne sjećam da je čovjek išta platio. Budem ga pitala, pa ti javim
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:30   #7
Question grob

hello
možda već i ima ovakvo nešto ali nisam našla i molim da mi oprostite ako sam na krivoj temi-nova sam
Interesira me sljedeće...(nadam se da ću znati objasniti)
Grob u Zgb glasi na tetu X , koja je prošle godine umrla. Davnih dana (80ih godina ) u gradskim grobljima je obavila, da nakon njene smrti taj njen grob ide na njene prijatelje-supružnike(muža i ženu).Ali jedan od supružnika je umro -1984. a drugi supružnik je još živ. Na koga sada treba glasiti grob? Da li se automatski prebacuje na živog supružnika ili treba biti ostavinska rasprava (za umrlog supružnika) kako bi se podijelilo-jer supružnici imaju 2 djece.
Da li neko zna zakon i kakva su pravila??
Impressive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.