Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Kakav je Biblijski Bog?
Dobar 37 39.78%
Zao 45 48.39%
neodređeno 11 11.83%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 14:21   #41
Zaboravio si spomenuti da je Bog biblije nepravedni, brutalni zli monstrum:


Priča o Danijelu

Kralj Darije je slavio Danijela, ali drugi prinčevi su postali ljubomorni. Stoga su nagovorili kralja da donese Zakon po kojemu svatko tko se moli bogu ili čovjeku, a to nije kralj Darije, mora biti bačen lavovima.
Tako su našli Danijela da se, licem okrenutim prema Jeruzalemu, tri puta dnevno moli Jehovi.
Odmah je bačen u lavlju jazbinu; na njen ulaz navaljen je kamen i zapečačen kraljevskim pečatom.
Kralj je te noći loše spavao, a sljedećeg jutra on ode do jazbine i pozove Danijela. On mu odgovori i kaže da je Bog poslao svog anđela i zatvorio lavovima ralje.
Danijel je izvučen živ i zdrav, a kralj se preobratio na Jehovu, Danijelovog boga.
Kralj Darije, sada vjernik i poštovatelj istinskoga Boga, naređuje privođenje ljudi koji su optužili Daniela prema Zakonu koji je on odobrio i naredio i potpisao provesti, i po kojemu je Danijel bio kriv. Ali ne samo njih nego i njihove supruge i svu njihovu djecu. Sve su ih bacili u lavlju jazbinu.
Kralj zapovjedi da dovedu one ljude koji bijahu optužili Daniela i da ih bace u lavsku jamu - njih, njihove žene i njihovu djecu: i prije nego dodirnuše tlo, lavovi ih zgrabiše i smrviše im kosti.
Što su žene i djeca skrivili? Kako su oni uvrijedili Kralja Darija, štovatelja Jehove? Tko je zaštitio Danijela? Jehova! Tko nije zaštitio nedužne žene i djecu? Jehova!
Nato kralj Darije napisa svim plemenima, narodima i jezicima što stanuju po svoj zemlji: "Obilovali mirom! Evo naredbe koju donosim: u svemu mojem kraljevstvu neka se ljudi boje i neka dršću pred Bogom Danielovim: On je Bog živi, on ostaje dovijeka! Njegovo kraljevstvo neće propasti, njegovoj vlasti nema kraja! On izbavlja i spasava, čini znake i čudesa na nebesima i na zemlji.
Zlobni nasilnik, koji nema osjećaja za pravdu i pravednost i milosrđe. Sadistički baca djecu lavovima da im smrskaju koščice...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 01:17   #42
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zaboravio si spomenuti da je Bog biblije nepravedni, brutalni zli monstrum:


Priča o Danijelu

Kralj Darije je slavio Danijela, ali drugi prinčevi su postali ljubomorni. Stoga su nagovorili kralja da donese Zakon po kojemu svatko tko se moli bogu ili čovjeku, a to nije kralj Darije, mora biti bačen lavovima
.................................................. .................................................. ..
Očito je da - ili nisi nikada pročitao Bibliju,
a sigurno nisi shvatio Bit.

Dobri su zaštićeni OD Boga Jahve.
Zli - ne!
To je SZ.

To što govoriš o Bogu Jahvi - svome Stvoritelju,
sigurno Mu se ne sviđa.

Tko si ti da sudiš Stvoritelju svega?
Ti si tada znao budućnost te djece?
Ti znaš gdje će ta djeca završiti?

Zadnje uređivanje Meadow : 17.06.2013. at 19:10. Reason: quote
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 11:49   #43
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
To što govoriš o Bogu Jahvi - svome Stvoritelju,
sigurno Mu se ne sviđa.
Znaš da se On ljuti na mene?


Evo još primjera Božije NE-pravednosti na djelu

Jošua 7, 16

Otkrivanje i kažnjavanje krivca (i njegove djece)
Akan reče Jošui: "Zaista, ja sagriješih Jahvi, Bogu Izraelovu, i evo što sam učinio: vidjeh u plijenu lijep šinearski plašt, dvije stotine srebrnjaka i zlatnu šipku vrijednu pedeset srebrnjaka, pa se polakomih i uzeh sebi. Eno je sve zakopano usred moga šatora, a srebro je odozdo."

Tada uze Jošua Akana, sina Zerahova, i srebro, plašt i zlatnu šipku, i sve sinove i kćeri njegove, volove njegove i magarad, i ovce, šator njegov i sve što bijaše njegovo te ga izvede u dolinu Akor. Pratio ih sav Izrael.

Reče Jošua: "Kako si ti nas unesrećio, tako danas tebe unesrećio Jahve!" I kamenova ih sav Izrael. Potom navališe na njih gomilu kamenja, koje stoji do danas. Tako se Jahve ublaži od svoga žestoka gnjeva. Zbog toga se događaja prozva ono mjesto dolina Akor i tako se zove do danas.
Ratnik Akan se polakomio i zadržao za sebe nešto ratnog plijena koji je pripadao svećenicima. Priznaje krađu, pa ga veliki Jošua daje kamenovati, i njega i njegove sinove i kćeri i stoku. To je Jahvina pravednost na djelu: "Kažnjavam grijehe otaca na njihovoj djeci!" Nakon kamenovanja nevine djece i stoke, Jošu-u Bog nagrađuje tako što u gradu Aju "pobije sve "ljude" i žene - sav Aj".

Taj krvavi čin mučnog ubijanja kamenjem i spaljivanje nevine djece (i svega Akanovog) koji s krađom nisu ništa imali, bogu Jahv-O-Isusu je bio toliko ugodan, da se odmah primirio i nije više bio bijesan. Tko zna što bi napravio da mu nisu pružili takvu zadovoljštinu.

Biblijski prorok opet trkelja o Akanovoj pravednoj kazni od Boga (ne spominje njegovu nevinu djecu i obitelj):
Nije li se Akan, Zerahov sin, sam ogriješio o 'herem' te se oborila srdžba na svu zajednicu Izraelovu? Zar nije umro zbog krivice svoje?
Jošua 22, 20
Primitivci u prošlim religioznim vremenima koji su to čitali i držali svetim, bogom nadahnutim tekstom, dobili su opravdanje za traženje krivca za bilo kakvu nedaću koju nisu mogli objasniti, pa ga ubiti zajedno s djecom, "da se Bog smiri i ne pjeni, te ne okomi na narod i djecu".
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 06:46   #44
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Primitivci u prošlim religioznim vremenima koji su to čitali i držali svetim, bogom nadahnutim tekstom, dobili su opravdanje za traženje krivca za bilo kakvu nedaću koju nisu mogli objasniti, pa ga ubiti zajedno s djecom, "da se Bog smiri i ne pjeni, te ne okomi na narod i djecu".
Kako ti znaš da cijela obitelj krivaca nije bila ZA to što je krivac napravio?
Bog Jahve je Jedini Pravedni Sudac
i nitko nevin neće u Ognjeno Jezero.
Djeca - da li ti znaš što bi od njih nastalo kada odrastu?
A ako su umrla - Nisu SPALJENA!
A ako su umrla - jer mora se umrijeti - odmah su sa Bogom
i ne muče se na ovome Sotoninom svijetu.
Svi moramo umrijeti.
I najveći pravednici su morali umrijeti.
Ali čeka ih Kraljevstvo Nebesko.
(neki nisu umrli - kao Henok, Ilija,)
Ti nemaš povjerenja u Boga Jahvu.
Da li se Bojiš Boga Jahve - ili ne?
Očito - da - jer se užasavaš opisa.
To ti je pravi put da Ga spoznaš - bojeći Ga se.

Zadnje uređivanje Meadow : 17.06.2013. at 19:10. Reason: quote
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 08:23   #45
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kako ti znaš da cijela obitelj krivaca nije bila ZA to što je krivac napravio?
Bog Jahve je Jedini Pravedni Sudac
i nitko nevin neće u Ognjeno Jezero.
Djeca - da li ti znaš što bi od njih nastalo kada odrastu?
A ako su umrla - Nisu SPALJENA!
A ako su umrla - jer mora se umrijeti - odmah su sa Bogom
i ne muče se na ovome Sotoninom svijetu.
Svi moramo umrijeti.
I najveći pravednici su morali umrijeti.
Ali čeka ih Kraljevstvo Nebesko.
(neki nisu umrli - kao Henok, Ilija,)
Ti nemaš povjerenja u Boga Jahvu.
Da li se Bojiš Boga Jahve - ili ne?
Očito - da - jer se užasavaš opisa.
To ti je pravi put da Ga spoznaš - bojeći Ga se.
Nacisti su obično u znak odmazde uništili čitavo selo. I djecu i odrasle. http://www.dnevno.hr/ekalendar/na-da...reti-1941.html
A i amerikanci nisu previše marili za civile u vjetnamskom ratu, nego bi udrli napalmom iz kojeg se sela puca. A sada se šalju pametne bombe da ubiju samo mjesto odakle se puca.
Pravosuđe je ipak poštenije od Jahve i od nacista i amerikanaca: ubojica Breivik je sam u zatvoru. Njegov otac , brat i sestra nisu. Niti djeca da ih slučajno ima.
Ako se gleda pravda, Norveško pravosuđe je onda poštenije.

Po onome što piše u bibliji će Jahve ispasti kao da je on poput jednog pokojnog oca jednog mojeg kolege. Taj je njegov otac bio zatvoren u ludnici. Onda je pobjega iz nje i došao u Ameriku. Tamo je našao kuću svoje sestre koja ga je strala u ludnicu. I onda je provalio u kuću i nožem ubio sestru, njezinog muža i njihovo troje djece. Uključujući i psa.
Gore negoli Jahve u Jerihonu.

Sva ova natezanja oko toga da li je JHVH dobar je zbog toga jer smo Bogu dali ljudske osobine. Božja dobrota je više kao da se pitamo da li je vatra ili voda dobra. Dobro ovisi o okolnostima i o tome koliko smo mi tehnički sposobni vatru i vodu staviti pod kontrolom. Na Kornatima nismo uspjeli vatru staviti pod kontrolom, pa je ona pobila 12 ljudi.
A na plinskom štednjaku je vatra pod kontrolom. Pa imamo kuhani ručak !

Povjerenje u JHVH se vidi po poslovici beduina: Imaj povjerenje u Allaha, ali ipak zaveži svoju devu !

Nisam znao da ljudi u laboratorijima spoznavaju što je tuberkuloza tako da je se boje.

Zadnje uređivanje krena : 13.06.2013. at 08:37.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 12:22   #46
prepredena lukavština Boga

Bog je krivokletnik, kradljivac, prevarant + pljačkaš

Jahve je prišapnuo Mojsiju kako će Izraelci tobože "posuditi" zlata i srebra od svojih susjeda Egipćana, a onda im ga neće vratiti. Reče lukavi Isuso-Bog:
Dobro ću raspoložiti Egipćane prema ovome narodu, pa kad pođete, nećete poći praznih ruku. Svaka će žena zatražiti (treba pisati riječ: POSUDITI) od svoje susjede i stanarke u svojoj kući nakita srebrnog i zlatnog i odjeće. To stavite na svoje sinove i kćeri. Tako ćete oplijeniti Egipćane."
(u originalu piše: "Svaka će žena POSUDITI ...!", a ne ZATRAŽITI. Radi se o teološkom pokušaju ublažavanja božje prjevare).

Treba razumjeti Bibliju u povijesnom okruženju i tadašnjem načinu razmišljanja. Ta podvala je ustvari "prepredena lukavština", jer su prevareni oni koji su njih maltretirali. U smislu: "lukavo smo vas opljačkali, a još ste ispali i budale, a mi pametni i puni zlata i srebra". Slušali smo Božije naputke, a On je ionako taj koji kroji moral i pravdu.

Kod prevođenja Biblije (a prevode u pravilu crkvenjački plaćenici ili vjerni simpatizeri), uvijek se pokušava ublažiti prijevod i ukrasiti ga. Nema nekakvog kontrolora koji bi to obuzdao.

Na engleskom je poštenije napisano prema originalu: borrow = posuditi (uz obećanje da će brzo vratiti !), a ne nepovratno zatražiti, kao na hrvatskom.
King James Version (KJV)
But every woman shall borrow of her neighbour, and of her that sojourneth in her house, jewels of silver, and jewels of gold, and raiment: and ye shall put [them] upon your sons, and upon your daughters; and ye shall spoil the Egyptians.
http://www.blueletterbible.org/kjv/Exd/Exd003.html
Ako su "pošteno uzeli naplatu za robovanje uz privolu Egipćana", to ne bi bila nikakva (lukava) prjevara i pljačka. Egipćani bi, na taj način, isplatili svoje grijehe, kao neka vrsta okajanja, pa ih Jahve više ne bi imao pravo kažnjavati.

Zaključak: Bog-O-Isus je svoje izabranike naveo na krivokletstvo i lopovluk. Recite da ćete posuditi zlato, pa im ne vratite = krađa.

Onda je Bog-O-Isus poklao svu prvorođenu djecu u Egiptu:
U ponoći Jahve pobije sve prvorođence po zemlji egipatskoj: od prvorođenca faraonova, koji je imao sjediti na prijestolju, do prvorođenca sužnja u tamnici, a tako i sve prvine od stoke. Noću ustane faraon, on pa svi njegovi dvorani i svi Egipćani, jer se strašan jauk razlijegao Egiptom: ne bijaše kuće u kojoj nije ležao mrtvac.
I ode narod natovaren zlatom i srebrom i lijepim haljinama koje je na prijevarnu Božiju naredbu pokrao od svojih, dojučerašnjih susjeda, kojima je Isuso-Bog poklao djecu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 13:06   #47
Nepoznati, evo jedan moj prijedlog; kada več i pišeš o tim stvarima bilo bi najbolje da staviš sve citate iz biblije koji pokazuju kakav je taj Jahve i to u kategorijama i na jednom mjestu/temi. Ali pod time staviš i one 'pozitivne' kategorije pa neka se usporedi koliko toga ima više, stablo se zna po svojim plodovima jel. Dakle prva kategorija bi recimo bila 'ubijanje' i onda pod time staviš sve citate koji govore o tome, i tako dalje. Možda bi ustvari čak i bilo najbolje da se napravi jedna posebna tema o tome, čisto da ljudi vide koje sve strašne stvari pišu tamo o Jahvi pa da se malo zamisle. Nešto slično tomu što sam sad prijedložio i piše na ovoj stranici: http://dwindlinginunbelief.blogspot....testament.html

Zadnje uređivanje Ironrage : 13.06.2013. at 13:12.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 14:30   #48
zao biblijski Bog o odrubljivanju glava

Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Nepoznati, evo jedan moj prijedlog; kada več i pišeš o tim stvarima bilo bi najbolje da staviš sve citate iz biblije koji pokazuju kakav je taj Jahve i to u kategorijama i na jednom mjestu/temi.
Onda bi to bio blog, a to se ne smije na forumu.

Quote:
Ali pod time staviš i one 'pozitivne' kategorije
lol
To bi trebalo mikroskopom tražit po bibliji.

Quote:
Nešto slično tomu što sam sad prijedložio i piše na ovoj stranici: http://dwindlinginunbelief.blogspot....testament.html
Zanimljivo. Evo malo na temu odrubljivanja glava u zlog Boga Biblije:

Što piše u Bibliji o odrubljivanju glava?

Suci 7, 25
"Svi se ljudi od plemena Efrajimova odazvaše i zauzeše gazove voda do Bet-Bara i Jordana. I uhvatiše dva midjanska kneza, Oreba i Zeeba; Oreba ubiše na Orebovoj stijeni, a Zeeba kod Zeebova tijeska. Progonili su Midjance i donijeli Gideonu preko Jordana glavu Orebovu i Zeebovu.

1Samuel 17, 57
Zato David potrča i stade na Filistejca, zgrabi njegov mač, izvuče ga iz korica i pogubi Filistejca odsjekavši mu glavu. A kad se David vratio pošto je pogubio Filistejca, uze ga Abner i dovede ga pred Šaula, a u ruci David još držaše Filistejčevu glavu.

2Samuel 4, 7-8
Kad su ušli u kuću, on je ležao na postelji u svojoj spavaonici. Oni ga ubiše, odsjekoše mu glavu i uzeše je i cijelu su onu noć išli putem kroz Arabu. Glavu Išbaalovu donesoše Davidu u Hebron i rekoše kralju: "Evo glave Išbaala, sina Šaulova, tvoga neprijatelja koji ti je radio o glavi. Jahve je danas krvavo osvetio moga gospodara i kralja na Šaulu i njegovu rodu."

2Samuel 4, 12
Nato David zapovjedi vojnicima te ih pogubiše. Potom im odsjekoše ruke i noge i objesiše ih kod jezera u Hebronu. Išbaalovu glavu uzeše i pokopaše u Abnerovu grobu u Hebronu. ...

1Samuel 5, 4-5
Ali kad su ujutro uranili, gle, Dagon opet ležaše ničice na zemlji pred Kovčegom Jahvinim; glava Dagona i obje njegove ruke ležahu odsječene na pragu: na mjestu je stajao samo Dagonov trup. Zato Dagonovi svećenici i svi koji ulaze u Dagonov hram ne staju nogom na prag Dagonov u Ašdodu sve do današnjeg dana.

2Samuel 20, 22
Bikrijev sin, podigao ruku na kralja, na Davida. Predajte samo njega, pa ću otići od grada!" Žena odgovori Joabu: "Dobro. Odmah će ti njegovu glavu baciti preko zida!" (22) Žena se vrati u grad i progovori svemu narodu kako joj je govorila njezina mudrost. I odsjekoše glavu Bikrijevu sinu Šebi i baciše je Joabu.

2Kraljevi 10, 7-9
I kad im je stiglo ovo pismo, uzeli su kraljeve sinove i pobili ih svih sedamdeset. Njihove su glave metnuli u košare i poslali su ih njemu u Jizreel. (8) Glasnik dođe i javi mu: "Donijeli su glave kraljevih sinova." On reče: "Stavite ih do sutra kod ulaznih vrata, u dvije hrpe." " Ujutro iziđe, stade i reče svomu narodu: "Vi ste pravedni!"

Judita 13, 8
I iz sve snage udari dvaput Holoferna po vratu i odrubi mu glavu.

Jdt 14, 1
Judita im reče: "Poslušajte me, braćo! Uzmite ovu glavu i objesite je na krunište naših zidina.

Jdt 14, 11
A kad zarudje zora, objesiše Holofernovu glavu na zidine. Svaki pograbi svoje oružje te jurnuše u odredima niz padine.

1Mak 11, 17
Arapin Zabdiel odrubi Aleksandru glavu i posla je Ptolemeju.

Mt 14, 10
Posla odrubiti glavu Ivanu u tamnici.

Radosna vijest

1Sam 31, 9
Oni mu odsjekoše glavu i skidoše s njega oružje, koje poslaše po svoj filistejskoj zemlji naokolo, javljajući radosnu vijest svojim idolima i narodu.

1Ljet 10, 9
Svukavši ga, uzeše mu glavu i oružje te poslaše po filistejskoj zemlji unaokolo javljajući radosnu vijest svojim idolima i narodu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 21:32   #49
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li je Biblijski Bog - Dobar, ljubav,... - ili - Zao, zločest,...?
--------------------------------------------------------

Vjernici u većini slučajeva govore da je Bog samo Ljubav.
Ne-vjernici - u većini slučajeva govore da je Bog zao.
-------------------

Molio bi diskutante - da svoj stav podupru Biblijskim stihovima.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
DOBAR - LOŠ - ZAO .......eto kakav je
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:34   #50
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
DOBAR - LOŠ - ZAO .......eto kakav je
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji neki - Dobri Bog?

--------------------------------------------------------
Jona 4,2 I ovako se pomoli Jahvi: "Ah, Jahve, nisam li ja to slutio dok još u svojoj zemlji bijah? Zato sam htio prije pobjeći u Taršiš; jer znao sam da si ti Bog milostiv i milosrdan, spor na gnjev i bogat milosrđem i da se nad nesrećom brzo sažališ.

--------------------------------------------------------
Da li si selektivno izbacivao Božju Javhinu Dobrotu,
a ostavljao samo ONE stvari za koje smatraš da je Bog Jahve - Loš?

Da li si ikada pročitao i okolinu stihova - iz kojih zaključuješ da je Loš?
Pročitaj!
Pa vidi što je uzrok!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:42   #51
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Nepoznati, evo jedan moj prijedlog; kada več i pišeš o tim stvarima bilo bi najbolje da staviš sve citate iz biblije koji pokazuju kakav je taj Jahve i to u kategorijama i na jednom mjestu/temi.
Zbog toga je i otvorena ova tema.
Sve to potpada ovdje, tako da tu možete komentirati i stavljati citate.
Nema potrebe za još jednom temom samo za citate.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:12   #52
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji neki - Dobri Bog?

--------------------------------------------------------
Jona 4,2 I ovako se pomoli Jahvi: "Ah, Jahve, nisam li ja to slutio dok još u svojoj zemlji bijah? Zato sam htio prije pobjeći u Taršiš; jer znao sam da si ti Bog milostiv i milosrdan, spor na gnjev i bogat milosrđem i da se nad nesrećom brzo sažališ.

--------------------------------------------------------
Da li si selektivno izbacivao Božju Javhinu Dobrotu,
a ostavljao samo ONE stvari za koje smatraš da je Bog Jahve - Loš?

Da li si ikada pročitao i okolinu stihova - iz kojih zaključuješ da je Loš?
Pročitaj!
Pa vidi što je uzrok!
Jona ??? Čovjek proveo tri dana u ribetini... Znaš kakav je njega PTSP tresao...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 20:21   #53
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
DOBAR - LOŠ - ZAO .......eto kakav je
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji još neki - Dobri Bog?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:56   #54
Jahve je ljubomoran Bog

Tema je to koja se provlači cijelom Biblijom. O samoj ljubomori, biblijski pisci mudro zbore. Radi se o sebičnoj posesivnosti koja je uzrok mnogih zala i vrlo ružan osjećaj:
Ne budi ljubomoran na svoju ljubljenu ženu i ne uči je pakosti na svoju štetu.
...ali je tuga i jad žena ljubomorna na ženu i bič jezika koji sve jednako udara.

Doista, budalu njegov bijes ubija, luđaka će sasvim skončat ljubomora.

Jer bijesna je ljubomornost u muža: on ne zna za milost u osvetni dan; ne pristaje ni na kakav otkup i ne prima ma kolike mu darove dao.

Mirno je srce život tijelu, a ljubomor je gnjilež u kostima.

Jarost je okrutna i srdžba žestoka a tko će odoljeti ljubomoru?

A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost, idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično.
Ali ako se radi o Bogu Jahveu - Ocu Isusa Krista Nazarećanina (u biti sve je to isto Trojstvo) - ljubomora je glavno svojstvo:
Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran.

Nego porušite njihove žrtvenike, oborite njihove stupove, počupajte im ašere! Jer ne smiješ se klanjati drugome bogu. Ta Jahve - ime mu je Ljubomorni - Bog je ljubomoran.

Zato pazite da ne zaboravljate Saveza što ga je Jahve, Bog vaš, sklopio s vama te sebi ne pravite klesanih likova bilo čega što je Jahve, Bog tvoj, zabranio. Jer Jahve, Bog tvoj, oganj je što proždire; on je Bog ljubomoran.

Ne idite za drugim bogovima između bogova drugih naroda što su oko vas. Jer je Jahve, Bog tvoj, što stoji u sredini tvojoj, ljubomoran Bog; gnjev bi Jahve, Boga tvoga, usplamtio protiv tebe i istrijebio te sa zemlje.

Takvome neće Jahve nikad oprostiti, nego će se gnjev i ljubomornost Jahvina izliti na tog čovjeka, tako da će se sve prokletstvo zapisano u ovoj knjizi na nj oboriti te će Jahve izbrisati ime njegovo pod nebom.

Tuđim bozima učiniše ga ljubomornim, razjariše ga gnusobama.

Ništavnim me bogom na ljubomor potakoše, razdražiše me ništavilima svojim, i ja ću njih ljubomornim učinit', pukom ništavnim, razdražit ću ih glupim nekim narodom!

svojom će ih desnicom Gospod zakriliti i svojom ih mišicom zaštititi. Latit će se svog žara ljubomornog kao oružja i naoružat će sve stvorenje da kazni svoje neprijatelje;

Tada reče Jošua narodu: "Vi ne možete služiti Jahvi, jer je on Bog sveti, Bog ljubomorni, koji ne može podnijeti vaših prijestupa ni vaših grijeha. Ako ostavite Jahvu da biste služili tuđim bogovima, okrenut će se protiv vas i uništit će vas, pošto vam je bio dobro činio."
Najveću ljutnju Boga Jahvea izaziva upravo pobožno štovanje nekog drugog Boga, a ne Jahvea.

Mem deluzije bori se za svoj opstanak u mozgu nositelja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 14:33   #55
Jer Perun bog, nježan, milostiv i blag; svaki čovjek Njemu je drag... Molili se suncu, kamenu ili bisti, svi Mu ljudi sasvim ISTI!

Zadnje uređivanje dominik01 : 17.06.2013. at 15:43.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 18:31   #56
Zli otvarač Zemlje

Jahvin plamen guta ljude + Jahve otvara Zemlju pa i ona guta ljude
A sinovi Aronovi Nadab i Abihu uzmu svaki svoj kadionik; stave u nj vatre i na nju metnu tamjana da prinesu pred Jahvom neposvećenu vatru, koju im on ne bijaše propisao. Ali izbije plamen ispred Jahve te ih proguta - poginuše oni pred Jahvom.

"Po ovom ćete vidjeti", reče Mojsije, "da me Jahve poslao da vršim sva ova djela, a da ih ne činim sam od sebe: ako ovi ljudi umru kao što umru i svi ljudi; ako ih pohodi sudbina kakva pohodi sve ljude, onda me Jahve nije poslao. Ali ako Jahve učini nečuveno: ako zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih sa svim što je njihovo te živi siđu u Šeol, onda znajte da su ovi ljudi prezreli Jahvu." A kad on završi sve te riječi, tlo se pod njima raspukne; zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih s njihovim domovima, sa svim Korahovim ljudima i svim njihovim imanjem. Živi siđu u Šeol, oni i sve njihovo. Onda se nad njima zemlja zatvori i oni iščeznu iz zbora. Na njihov vrisak svi Izraelci što su stajali oko njih pobjegoše govoreći: "Da i nas zemlja ne proguta!" Ali sukne oganj od Jahve te proždre dvjesta i pedeset ljudi koji su prinosili tamjan.

Tko je kao ti, Jahve među bogovima, tko kao ti sija u svetosti, u djelima strašan, divan u čudima? Desnicu si pružio i zemlja ih proguta!"
Prestrašene ljude Jahve proždire plamenom i otvara zemlju.

Obratimo pozornost na izraz Jahvo-O-Isus:

"pobije/pokolje/spali/satre" I SVE NJIHOVO; SAV NJIHOV DOM. To jezikom biblije znači da su pobijena i sva njihova djeca, bake, djedovi, stoka, supruga i pas.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:22   #57
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Jer Perun bog, nježan, milostiv i blag; svaki čovjek Njemu je drag... Molili se suncu, kamenu ili bisti, svi Mu ljudi sasvim ISTI!
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji još neki - Dobri Bog?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:26   #58
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jahvin plamen guta ljude + Jahve otvara Zemlju pa i ona guta ljude
A sinovi Aronovi Nadab i Abihu uzmu svaki svoj kadionik; stave u nj vatre i na nju metnu tamjana da prinesu pred Jahvom neposvećenu vatru, koju im on ne bijaše propisao. Ali izbije plamen ispred Jahve te ih proguta - poginuše oni pred Jahvom.

"Po ovom ćete vidjeti", reče Mojsije, "da me Jahve poslao da vršim sva ova djela, a da ih ne činim sam od sebe: ako ovi ljudi umru kao što umru i svi ljudi; ako ih pohodi sudbina kakva pohodi sve ljude, onda me Jahve nije poslao. Ali ako Jahve učini nečuveno: ako zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih sa svim što je njihovo te živi siđu u Šeol, onda znajte da su ovi ljudi prezreli Jahvu." A kad on završi sve te riječi, tlo se pod njima raspukne; zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih s njihovim domovima, sa svim Korahovim ljudima i svim njihovim imanjem. Živi siđu u Šeol, oni i sve njihovo. Onda se nad njima zemlja zatvori i oni iščeznu iz zbora. Na njihov vrisak svi Izraelci što su stajali oko njih pobjegoše govoreći: "Da i nas zemlja ne proguta!" Ali sukne oganj od Jahve te proždre dvjesta i pedeset ljudi koji su prinosili tamjan.

Tko je kao ti, Jahve među bogovima, tko kao ti sija u svetosti, u djelima strašan, divan u čudima? Desnicu si pružio i zemlja ih proguta!"
Prestrašene ljude Jahve proždire plamenom i otvara zemlju.

Obratimo pozornost na izraz Jahvo-O-Isus:

"pobije/pokolje/spali/satre" I SVE NJIHOVO; SAV NJIHOV DOM. To jezikom biblije znači da su pobijena i sva njihova djeca, bake, djedovi, stoka, supruga i pas.
Radiš selekciju stihova.
Kad si tako Biblijski načitan,
zašto ne daš stihove koji jasno kažu -
ZAŠTO IM JE BOG JAHVE TO NAPRAVIO?

Napiši i stihove prije svojih navoda, koji jasno kažu
UZROK - koji je bio za njihovu propast.

Ili više voliš neistinu,
dajući SAMO izdvojene stihove?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:45   #59
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji još neki - Dobri Bog?
nova ploča

Zadnje uređivanje dominik01 : 19.06.2013. at 11:46. Reason: stara pjesma
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:37   #60
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Jona ??? Čovjek proveo tri dana u ribetini... Znaš kakav je njega PTSP tresao...
Ova ilustracija apsolutno odgovara opisu toga događaja:


A i oni koji u to vjeruju , ta je to baš tako bilo, a ne neka alegorija, trebala bi im cijela biblija biti ovako ilustrirana

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kako ti to znaš?
Odakle ti te misli?
Da li si imao takova iskustva?
Objasni!

Da li je to ono što si pročitao u Bibliji,
ili su ti drugi rekli?

Da li po tebi postoji još neki - Dobri Bog?
Možda ovaj: http://hr.wikipedia.org/wiki/Abraksas

Abraksas (lat. Abraxas) je mitološko biće čije se ime pojavljuje u gnostičkim spisima. Smatra se da se to ime u početku koristilo kao zamjena za neizrecivo ime Svevišnjeg koje predstavlja njegovu solarnu moć.[1] Njegovo ime nastalo je od riječi abrakadabra.[2]

Vjerovalo se da slova njegova imena predstavljaju sedam stvaralačkih moći, odnosno planetarnih anđela. Njegovo ime sadrži numerološku vrijednost 365, što je broj dana u godini, odnosno broj nebeskih duhova.[3]

Lik ovog bića nekoć se urezivao na amajlije, a prikazivan je kao stvorenje s glavom pijetla, zmajskim nogama i s bičem u ruci. Drugi ga izvori predstavljaju kao vozača četveroprega u koji su upregnuta četiri bijela konja koji simboliziraju eter pomoću kojeg solarna moć kruži svemirom. Također, prikazivan je i s velikim trbuhom i krunom na glavi.

Isprva je predstavljao božansku emanaciju, a kasnije ga je kršćanska Crkva proglasila demonom



Hermann Hesse
"Bog nam ne šalje očaj da bi nas ubio, već da bi nov život u nama probudio."
"Bilo je pogrešno htjeti nove bogove, bilo je potpuno pogrešno htjeti ma šta dati svijetu! Nema nijedne, nijedne, nijedne dužnosti za probuđene ljude sem ove jedne: tražiti samoga sebe, postati čvrst u sebi samome, napipati svoj vlastiti put koji vodi unaprijed, kuda god bilo da vodi." (Demian)
"Sjediniti božansko i satansko, odjekivalo je u meni. Ovdje sam mogao ja da se nadovežem. To mi je bilo dobro poznato još iz razgovora sa Demianom iz posljednjeg doba našeg prijateljstva. Demian je tada bio rekao da mi doduše imamo Boga kojeg poštujemo, ali ovaj predstavlja samo hotimično rastavljenu polovinu svijeta (to je bio zvaničan, dopušten, 'svijetao svijet'). Ali bi trebalo poštovati cijeli svijet; dakle, trebalo bi ili imati jednog boga koji je i đavo, ili bi trebalo zavesti pored službe Bogu još i službu đavolu. A sad je dakle Abraksas bio bog koji u isti mah i bog i đavo." (Ibid.)

J

Zadnje uređivanje krena : 19.06.2013. at 14:03.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.