Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2006., 14:09   #1
imam nesto zemlje - kaj napravit?

Pozdrav forumasima...
Imam komad zemlje neposredno iza dvorista i sad me kopka na koji nacin je iskoristiti?
Zelio sam podici plantazu oraha (sve redovito preko ministarstva, zahtjev za poticaj, podizanje nasada... 0,5 ha etc.) no doslo je do jedne neplanirane investicije i sad nemam ni prebijene pare za ostvarenje ovog plana.
Ima li netko nesto pametno za reci?
Koliko je uopce potrebno sredstava za podici nasad oraha na 0,5 ha?
Dal postoje problemi s orahom (bolesti, pogodnost tla, ....)
Dobavljivost sadnica ( gdje nabavit na podrucju SZ Hrvatske)
Dal se repromaterijal, sadnice moze nac na lageru ili se treba dogovorit unaprijed ( govorim o mjesecima, ne danima)
Ispitivanje tla, koliko traje i koliko kosta.
ako je netko radio po tom pitanju i zeli podjelit iskustva. PM me. please.

druga solucija...
isplativost sadnje vlastitih sadnica ( bez deklaracija ) na manjoj povrsini 0,25 ha kao investicija za svoju djecu. Zaboravim na upisnik, poticaje, ispitivanje tla.. posadim sadnice pa kaj bude, bude.

ili
neki drugi prijedlog kako pametno bez svakodnevnog rada iskoristiti navedeno zemljiste da kroz duzi period ostvarim neku dobit.
mali_perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 10:52   #2
prije svega, odkud si?
da li si upisan u upisnik poljoprivrednih proizvođača (kao obrt ili poljoprivredno gospodarstvo)? - to ti je glavni preduvjet za dobivanje poticaja.

ako se misliš ozbiljnije bavit orahom, onda ti je šteta ne iskoristiti poticaje, ispadne te skoro cijeli sadni materijal besplatno.

za sadnice znam jedino za Voćarski centar u Zagrebu, no morali bi postojati i rasadnici u SZ Hrvatskoj.
Analizu tla ti radi nekoliko institucija u HR, ali ako ideš preko HZPSS-a, a ako tražiš poticaj onda ti i nema druge, odneseš uzorke njima i oni to rješavaju.
Trebaš uzeti dva uzorka, s 30 cm i s 60 cm dubine tla, analiza i preporuka za gnojidbu ti za takva dva uzorka dođe cca 500 kn. Na Agronomskom fakultetu još i više.
A što ne odeš u Savjetodavnu službu i tamo pitaš? Oni će ti moći reći više nego ekipa ovdje na forumu.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 10:56   #3
A možeš pogledati i ovdje, već ima slična rasprava.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 12:29   #4
Bilo je nedavno ma poljoprivrednoj emisiji o tipu koji je posadio 1000 oraha planira posaditi još 7000, kubik drva oraha je 1000 eura, za otprilike 20-25 godina to će vrijediti 8 miliona eura, u međuvremenu imaš i plod naravno.
Naravno treba imati i novac za to izinvestirati.
Kaže da ima problema sa nabavom sadnica, ali da nekako ide.
Zemlja se mora ispitati prije sadnje,on kaže da nema nekih velikih radova oko oraha,dok se orasi ne razgranaju možeš saditi druge kulture između,on je između oraha posadio krumpir.
Dobro ulaganje za budućnost.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 15:49   #5
Ako se prijavim i dobijem poticaje da li moram plačati kakav porez? Nemrem vjerovati da država daje poticaje a da ništa ne traži nazad.
Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 16:58   #6
samo mala digresija od strane jednog šumara. osjećam se kompetentnim da odgovorim xfairguyu: ako pogodiš pogodno tlo, za otprilike 20-25 godina ti orasi će biti 15 do 20 cm promjera u prsnoj visini, što će reći da od nekih pustih kubika i miliona eura neće biti ništa. cijena oraha po kubiku od 1000 eura je napuhana a i to bi trebao biti furnirski trupac bez greške debljine od 40 cm ili više. da bi orah u prsnom promjeru dosegao debljinu od 40 cm treba mu bar 60 godina ako ne i 80. da ne bi bilo zabune orah je, kao i trešnja vrlo cijenjena voćkarica ali ipak raste sporo. vrlo sporo, kao i uostalom sve kvalitetne vrste. zato se raspitajte ljudi, uključite mozak i ne bulaznite o milionima eura za 20-25g. bez uvrede, pozdrav!
no1_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2006., 17:18   #7
Meni je netko spomenuo da su lješnjaci jako brzo isplativi. Ne znam neke detalje o tome. Ali kad se već raspituješ, možda možeš i to provjeriti.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 14:49   #8
možeš posaditi i običan orah,tj plod od oraha,mislim da ćeš s cjepljenim orasima imati problema jer su vjerojatno osjetljiviji ko i jabuke koje ja imam pa ih moram špricat bar 10 puta
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:14.