Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2017., 13:26   #141
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Nije netko vjernik ili nevjernik jer mu piše tako u kartonu.
Zašto misliš ne piše u kartonu?
Pa čemu onda državni zavod spregledava ko je koje vjere i kolko kojih ima, da možda nevjernika više?

Otkud državama uopće ideo knjige imena i prezimena?, znaš preslikali čim čuli Bog ima Knjigu zapisa onih koji Mu pripadaju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 22:49   #142
Kršćanski odgoj je po meni pogrešan izraz zato što se prosječan kršćanin ne odgaja strogo astetski po principima vjerske ideologije kao što se npr. odgajaju djeca u vjerskim državama kao što su Iran ili Saudijska Arabija.
U većinski kršćanskim zemljama vjera u svakodnevnici ima više dopunsku ulogu.
Postoje, naravno, primjeri gdje vjerska ideologija presuđuje kao npr. uskraćivanje prava homoseksualcima mada ali u tome odlučuje i sekularna razvijenost države. Kad gledaš bivše zemlje juge, Slovenija je najtolerantnija prema homoseksualcima, što ideš istočnije to tolerancija opada. Hrvatska nekako, Srbija i Bosna nikako.
Dakle, kršćanski odgoj u smislu utjecaja na razvoj mišljenja mladih generacija je relativan u društvenom smislu. Često se svodi na tradiciju i običaje.

Bolje je pitanje je da li kršćanstvo može motivirat suosjećajnost!?

Kratak odgovor je: da.
Dugi odgovor je: ovisi o tome što čovjek traži u kršćanstvu. Ima predivnih ljudi koji vide inspiraciju u Isusu. Zašto je vide? Prije svega zato što su predivni a zatim i određena Isusova djela i riječi koji rezoniraju sa njihovim porivima i potrebama.
Ima mnogih simbola koji rezoniraju i inspiriraju na plemenite misli i osjećaje.
Jedan od njih meni osobno je Daniel Ellsberg.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 23:25   #143
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Naravno da je riječ o sasvim drugoj vrsti nagrade, koju bi neki kalkulant s prezirom odbacio. Jer što će mu nešto maglovito, "nakon života, ako takvo što uopće postoji?" (karikiram razmišljanje takvih)
Kalkulant računa s nagradom vječnog uživanja u blagodatima Allahova raja, a računa i da izbjegne kaznu bolnu, od spaljenih koža u paklu, pa se ponaša kao dijete koje očekuje nagradu za fino ponašanje u obliku čokolade, a ne batina. To je vjersko poticanje infantilnosti u odraslih.

Quote:
Tako je, najveća je plaća taj osjećaj da smo učinili ispravnu stvar, a ona redovito ide uz neko odricanje ili trud.

Bez Allahovih prijetnji paklom i mamljenjem rajskim djevicama, da se čini dobro radi dobra samoga.

Vjernici, kao i nevjernici, to osjećaju doboko u sebi, prirodnu humanost koja djeluje, jer je to dio nas kao bića koje je evoluiralo, a ne vjera u Boga i ideološko-dogmatski opis koji ide uz to.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 17:14   #144
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kršćanski odgoj je po meni pogrešan izraz zato što se prosječan kršćanin ne odgaja strogo astetski po principima vjerske ideologije kao što se npr. odgajaju djeca u vjerskim državama kao što su Iran ili Saudijska Arabija.
U većinski kršćanskim zemljama vjera u svakodnevnici ima više dopunsku ulogu.
Postoje, naravno, primjeri gdje vjerska ideologija presuđuje kao npr. uskraćivanje prava homoseksualcima mada ali u tome odlučuje i sekularna razvijenost države. Kad gledaš bivše zemlje juge, Slovenija je najtolerantnija prema homoseksualcima, što ideš istočnije to tolerancija opada. Hrvatska nekako, Srbija i Bosna nikako.
Dakle, kršćanski odgoj u smislu utjecaja na razvoj mišljenja mladih generacija je relativan u društvenom smislu. Često se svodi na tradiciju i običaje.

Bolje je pitanje je da li kršćanstvo može motivirat suosjećajnost!?

Kratak odgovor je: da.
Dugi odgovor je: ovisi o tome što čovjek traži u kršćanstvu. Ima predivnih ljudi koji vide inspiraciju u Isusu. Zašto je vide? Prije svega zato što su predivni a zatim i određena Isusova djela i riječi koji rezoniraju sa njihovim porivima i potrebama.
Ima mnogih simbola koji rezoniraju i inspiriraju na plemenite misli i osjećaje.
Jedan od njih meni osobno je Daniel Ellsberg.
Nokaut glavu moze te itekako motivirati da budes suojecajniji.
Slijedeci put ces paziti kako se ophodis prema ljudima.
Veliki ucitelj !
NO mudrost je ne uciti na taj nacin !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:01   #145
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nokaut glavu moze te itekako motivirati da budes suojecajniji.
Slijedeci put ces paziti kako se ophodis prema ljudima.
Veliki ucitelj !
NO mudrost je ne uciti na taj nacin !
Kad budeš imao prilike objasni što misliš jer mi nije jasno kakve ovo veze ima sa onime što sam napisao.
Ako netko drugi razumije što je napisao neka mi objasni. Hvala.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 15:37   #146
Plašiti djecu koja tek otkrivaju svijet i neznaju što je stvarno a što apstrakcija, da će gorijeti u paklu kroz cijelu viječnost ako ne poštuju svoje roditelje i slično je zlostavljanje djece i trebalo bi prijaviti sve roditelje koji svoju djecu uče da postoji pakao, bog koji sve vidi, djed mraz koji sve vidi, baba roga, ciganka koja otima djecu i slično, dječjoj pravobraniteljici i kazniti ih društveno korisnim radom.

Isto vrijedi i za roditelje koji svoju djecu vode u crkvu i na vjeronauk.

Ako bog postoji ne moraš nikome reći ni ponavljati, sam će doći do toga, jel tako?
Matrim Cauthon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 16:43   #147
Quote:
Matrim Cauthon kaže: Pogledaj post
Plašiti djecu koja tek otkrivaju svijet i neznaju što je stvarno a što apstrakcija, da će gorijeti u paklu kroz cijelu viječnost ako ne poštuju svoje roditelje i slično je zlostavljanje djece i trebalo bi prijaviti sve roditelje koji svoju djecu uče da postoji pakao, bog koji sve vidi, djed mraz koji sve vidi, baba roga, ciganka koja otima djecu i slično, dječjoj pravobraniteljici i kazniti ih društveno korisnim radom.

Isto vrijedi i za roditelje koji svoju djecu vode u crkvu i na vjeronauk.

Ako bog postoji ne moraš nikome reći ni ponavljati, sam će doći do toga, jel tako?
Pavel Morozov živi, umro nije...

Osim toga, treba ukloniti sve zapreke nadolazećem Velikom Bratu (ili Sestri)... pripraviti put.

Ili je sve ovo u sklopu predstojeće proslave jubileja Velikog Oktobra... hvala.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:46   #148
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Pavel Morozov živi, umro nije...

Osim toga, treba ukloniti sve zapreke nadolazećem Velikom Bratu (ili Sestri)... pripraviti put.

Ili je sve ovo u sklopu predstojeće proslave jubileja Velikog Oktobra... hvala.
Kada ništa drugo ne pali: opali staljinizmom po diskutantu.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 01:27   #149
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kršćanski odgoj povećava suosjećajnost. Slaze li se neko sa ovim.
ja se zaista ne slažem sa tim. čak mislim potpuno suprotno.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 13:56   #150
Ja smatram da to hoće li netko biti suosjećajan ovisi i o kvalitetama odgajatelja i o metodama odgoja i o osobinama ličnosti odgajanika.

Imam dvije sestre i brata, svi smo podjednako odgajani, a opet su velike razlike u suosjećajnosti među nama.

No svakako se kršćanskim odgojem nipošto ne promiče sebičnost, dakle mislim da bi u usporedbi s nekim drugim tipom odgoja (npr. liberalnim) trebao poticati i povećavati suosjećajnost.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 18:48   #151
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja smatram da to hoće li netko biti suosjećajan ovisi i o kvalitetama odgajatelja i o metodama odgoja i o osobinama ličnosti odgajanika.

Imam dvije sestre i brata, svi smo podjednako odgajani, a opet su velike razlike u suosjećajnosti među nama.

No svakako se kršćanskim odgojem nipošto ne promiče sebičnost, dakle mislim da bi u usporedbi s nekim drugim tipom odgoja (npr. liberalnim) trebao poticati i povećavati suosjećajnost.
Šta fali liberalnom odgoju?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:43   #152
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Šta fali liberalnom odgoju?
Nisam tvrdila da mu nešto fali. Ali onako općenito, od liberalnoga bih odgoja očekivala neko insistiranje na vlastitim pravima i slobodama, a od kršćanskoga insistiranje na odgovornosti i obzirnosti prema drugima. Iako to, opet, ne jamči da će rezultati takva dva odgoja biti u skladu s time.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:58   #153
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Nisam tvrdila da mu nešto fali. Ali onako općenito, od liberalnoga bih odgoja očekivala neko insistiranje na vlastitim pravima i slobodama, a od kršćanskoga insistiranje na odgovornosti i obzirnosti prema drugima. Iako to, opet, ne jamči da će rezultati takva dva odgoja biti u skladu s time.
Lako je reći "inzistiranje na odgovornosti i obzirnosti" ali je to teško sprovesti u praksi zato što svatko ima svoju ideju o odgovornosti i obzirnosti sukladno sa vlastitom ideologijom. Npr. neki smatraju da odgovornost znači rađanje djece pod svaku cijenu i zalažu se za zabranu abortusa. Sa druge strane ima onih koji smatraju da je baš abortus čin odgovornosti jer ne postoje odgovarajući uvjeti za rađanje i odgoj djeteta.
Bez obzira kojoj strani pripadaš, činjenica je da postoje različita razumijevanja odgovornosti i nametanje jedne strane nužno vodi do ugrožavanja prava druge strane.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 10:42   #154
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Bez obzira kojoj strani pripadaš, činjenica je da postoje različita razumijevanja odgovornosti i nametanje jedne strane nužno vodi do ugrožavanja prava druge strane.
Ili što bi neki rekli "Zabranjeno je zabranjivati".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:06   #155
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ili što bi neki rekli "Zabranjeno je zabranjivati".
Nisam to rekao. Zabrane su nužne ali iza njih trebaju stajati racionalni argumenti.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.