Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 21:51   #1741
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Jedini problem s tim prijedlogom je da dolazi 40 godina prekasno...


No ajde, u tom slučaju bi bar bio siguran u podršku SDP-a & Co. za taj projekt.
Kad već spominješ SDP u kontekstu podmornica moram ti reći kako je njihov izvor SKH/SKJ bio glavni uzrok lošeg financijskog tretmana HRM-a pod vodstvom admirala Letice.
Nije nepoznato da je admiral imao vrlo loš image iz 1971/72 u tzv. diferencijaciji sa hrvatskim kadrovima „maspokovcima“ u tadašnjoj vojsci.Neke su knjige oštećeni napisali o tome.
Da ,skratim načelnik GS gen. Bobetko ga nije baš zbog toga volio, a ministar Šušak da ne pričam, ali su ga trpili zbog Tuđmanove odluke i politike pomirbe. Sva 4 su danas mrtvi a ja sam to tek nedavno saznao iz relevantnog izvora.
Tako je vojni proračun kroz rat bio 2 milijarde $ a nije se mogao do kraja npr. završiti projekt dizel-torpedene podmornice, a Rtop 12 se gradila napadno sporo.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 21:57   #1742
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
A da se odma i nazove "Heroj Sava"?
nazovi je Vlado Bagat,Jozo Lozovina Mosor,Rade Končar (ups to imamo),Vladimir Gortan, ... ma koga god oćeš. samo joj položii kobilicu. možeš joj na bandama nacrtat grb sa prvin bilin poljen obrubljen pleteron i zvizdu u sredini grba,ali je samo položi i napravi od večeras pa do 10 godina.
da se kurcen ne miče u ostatku države,nego da se okrenemo moru,ali onako po Bogu i Zakonu, od mora bi samo mogli živit dobro. ali teško je dalje od šestina. možda jedino u tirol na skijanje.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:40   #1743
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ne triba nam podmornica ni zbog Italije ,ni zbog Turske.
Kad to shvatimo Hrvatska će biti na valu 4c industrije (Merkelica zabranila riječ revolucija).
Nego radi čega? Katar/Kuvajt smo, pa ne znamo što ćemo od novaca?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:44   #1744
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
a to da nam triba ili ne torpedna podmornica od 600-800t istisnine kao sredstvo odvraćanja, ... to neka misli neko drugi. neko ko prima dobru i debelu plaću iz proračuna,a ne radi baš puno..
Ja mislim da to nije AKO, i DA LI, već je to sigurno. Međutimizin, problem je u tome, što je naš proračun koliki je. Bilo bi to dobro da se izdvoje neke stvari ( protupožarna, HEMS, Obalna i sl. ), ali teško je to očekivati kad i ovako to jedva klapa nekako, a da se izdvoji strah me i pomisliti... Da ne spominjemo da MORH neće te novce dobit nazad. I nemoj misliti da će naše zabolit glava što je izdvajanje za obranu palo ispod 1%, Trumpa možda i hoće, ali već ćemo mi to nekako zaobići i zajebati i njega...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 19:53   #1745
Za svaku platformu U212 A vremenski period uporabe , iznosi oko 40 godina...
Talijani su 97. potpisali glavni ugovor s Fincantieri, gdje je konačna vrijednost
naruđbe 2x212-tica iznosila oko 899 milijuna eura.., s obzirom da
je u cijeni sadržana i početna logistička podrška i izgradnju centra za izobrazbu,
opremljen najsuvremenijim simulatorima, trošak po plovilu iznosio je 320 milijuna..

leti,leti,leti,leti,leti.......................... .....................................f16V:klap:



Ono,samo kažem......
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:09   #1746



#triavionačineU212podmornicu
#mornaricazadnjarupanasvirali
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:15   #1747
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Za svaku platformu U212 A vremenski period uporabe , iznosi oko 40 godina...
Talijani su 97. potpisali glavni ugovor s Fincantieri, gdje je konačna vrijednost
naruđbe 2x212-tica iznosila oko 899 milijuna eura.., s obzirom da
je u cijeni sadržana i početna logistička podrška i izgradnju centra za izobrazbu,
opremljen najsuvremenijim simulatorima, trošak po plovilu iznosio je 320 milijuna..

leti,leti,leti,leti,leti.......................... .....................................f16V:klap:



Ono,samo kažem......
Znači nama simulator, infrastruktura i podrška ne trebaju? A ni inflacija nam ne može ništa?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:31   #1748
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Znači nama simulator, infrastruktura i podrška ne trebaju? A ni inflacija nam ne može ništa?
Koristimo NATO susjedne.., od Giuseppe-a ili od Hans-a neee,kao pilotičari...,čak ne moramo preko velike bareInflacija,inflacija,inflacija!?:tr ep: Uistinu oko 420mil,zadnje dvije..., alli moraš uzeti u obzir da su vršeni testovi i odklanjani nedostaci u cijeni...
Guiseppe bi se pravio važa,sav sretan ,a naši bi učili!!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!

Zadnje uređivanje Bark : 19.10.2017. at 14:01.
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 13:58   #1749
Cool

Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Projekt Heroja Feđe Alujevića je bio vrlo smion i velik odmak od onoga što se do tada radilo.
Mnogi su sumnjali u oživotvorenje, ali je to bilo vrijeme velikog ulaganja, entuzijazma i industrijalizacije SFRJ................Ali sam projekt je bio ooogroman tehnološki skok i prilično je doprinio imageu tadašnje države.
Evo link na zanimljivo štivo oko gradnje ex JRM podmornica..... sve je to bila hrvatska pamet i trud...
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:09   #1750
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Koristimo NATO susjedne.., od Giuseppe-a ili od Hans-a neee,kao pilotičari...,čak ne moramo preko velike bareInflacija,inflacija,inflacija!?:tr ep: Uistinu oko 420mil,zadnje dvije..., alli moraš uzeti u obzir da su vršeni testovi i odklanjani nedostaci u cijeni...
Guiseppe bi se pravio važa,sav sretan ,a naši bi učili!!
He he he, u zadnjih 27 godina u HRM ukupno nije uloženo ni pola od tih 420+ milijuna eura, a i šta ćeš sa jednim komadom, trebaš makar dva... Iako nisam uopće siguran da to ne bi bilo bliže 550-600 mil. eura, no nebitno sad, to je nama kao i 100 milijardi...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:16   #1751
Ma čakule...,ali 20-25 miliuna za komad na godinu, u 20 god?!...Porinuta ima 40god. života pred sobom
..
A da,set baterija za psinu je ,ako se ne varam.., 2.7 meleona!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 21:12   #1752
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Ma čakule...,ali 20-25 miliuna za komad na godinu, u 20 god?!...Porinuta ima 40god. života pred sobom
..
A da,set baterija za psinu je ,ako se ne varam.., 2.7 meleona!
Ja ti opet kažem, a i sam si rekao, mornarica je zadnja rupa na svirali, a i cijela vojska, kad smo već kod toga.
To ćeš vidjeti nikad, a niti onda.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 21:49   #1753
https://navaltoday.com/2017/10/19/ge...er-off-norway/

Eto ti ga vraže, njemačka mornarica nema niti jedan operativan U-boot trenutno...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 22:23   #1754
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ja ti opet kažem, a i sam si rekao, mornarica je zadnja rupa na svirali, a i cijela vojska, kad smo već kod toga.
To ćeš vidjeti nikad, a niti onda.
Ljudi nije da ne uspijevaju jer ciljaju previše visoko i pogriješe , ne uspiju zato što ciljaju nisko a tada pogode uvijek....Cigla je ambicjoznija od nas...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 22:56   #1755
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Ljudi nije da ne uspijevaju jer ciljaju previše visoko i pogriješe , ne uspiju zato što ciljaju nisko a tada pogode uvijek....Cigla je ambicjoznija od nas...
Pa budi ti ambiciozan koliko hoćeš sa godišnjim proračunom za nabavke za sve 3 grane vojske od 100-njak mil. eura.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 23:47   #1756
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Pa budi ti ambiciozan koliko hoćeš sa godišnjim proračunom za nabavke za sve 3 grane vojske od 100-njak mil. eura.
Za HRM sasvin dovoljno za ratice..., s obveznim odvajanjem Obalne Straže pod neka druga ministarstva...Topovnjače neću komentirat ,jer one ovakve za nas , po meni ,nemaju(više) smisla...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:58   #1757
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Za HRM sasvin dovoljno za ratice..., s obveznim odvajanjem Obalne Straže pod neka druga ministarstva...Topovnjače neću komentirat ,jer one ovakve za nas , po meni ,nemaju(više) smisla...
I onda bi završio sa HRM koja bi imala 1 podmornicu i ništa drugo. ( ali ajde, bar bi uštedio na plaćama )

Nego, kad smo kod topovnjača, jedna druga stvar. Po meni je tamo negdje, bilo iza rata ili početkom 2000-ih propuštena prilika da se uradi nešto u svezi gradnje korvete. Dakle, umjesto da je dovršena druga raketna topovnjača, šteta je da se nije krenulo malko ambicioznije, u nešto slično švedskoj klasi Goteborg, možda i malko veće. Neke stvari smo već imali, od oružja top 57 mm, rakete RBS-15, kasnije je nabavljen AK-630 ( za dosta sitne novce ).od elektronike ( navigacijski i ciljnički radar, protudiverzijski sonar i sl. ) isto je dosta toga već bilo nabavljeno za Zvonu ili smo mi sami mogli proizvesti, kao i naravno cjelokupni trup broda smo mogli sami bez problema. Preostali bi motori ( možda 1 MTU motor više, znam da su Rusi u nas sada, ali trebalo bi to uraditi kad-tad ) te dio naoružanja i elektronike. Od naoružanja bi nam bilo dobro da se stavi recimo 4 cijevi za laka torpeda ( trebalo bi to nabaviti, kao i torpeda ) te kakav PZO sustav ( recimo RAM ), ali ako ne bi bilo love za njega, moglo bi i kakvo low-cost privremeno rješenje tipa AK-630, ali svakako ostaviti mjesto i instalacije za recimo RAM. Trebalo bi nabaviti i kakav vučeni sonar ( mislim da to ne bi mogli sami proizvesti? Ispravite me ako griješim. ) dakle to bi trebalo kupiti gdje u inozemstvu ili ako ne odmah, onda bar ostaviti prostor i instalacije potrebne za njega, pa da ga se naknadno ugradi.

I dobiješ sasvim finu korveticu od svojih 60-ak metara duljine i 450-500-njak tona istisnine. Doduše bez palube za helikopter, ali mislim da nama za Jadran to i nije toliko bitno ( iako naravno nije loše za imati, ali može se i bez toga ).

E sad trošak, pa ajmo s naoružanjem krenuti:

- recimo 6-7 lakih torpeda- nek je svako 2 mil. USD- to je jedno ( s lanserima i sustavom za upravljanje )16-17 mil. USD, bar mislim da je tu negdje brojka.

- AK-630- mislim da to ne ide dalje od 1-2 mil. USD

Od elektronike- vučeni sonar. nemam sad pojma o cijeni, ali mislim da bi 10-ak mil. USD trebalo biti dovoljno.

Ne znam koliko bi produljeni trup zahtijevao, ali ajmo reći par milijuna USD, i još recimo 5-10 milijuna za MTU motore ( a ne za one ruske koji su uzeti, mislim da razlika nije puno veća ).

Sve u svemu- 40-ak milijuna dolara ovih obveznih stvari.
Ako bi kasnije išli na dodavanje RAM-a, onda bi to bilo jedno 30-ak milijuna USD dodatno.

Nije besplatno, naravno, ali mislim da to i nije toliko nedostižna svota.

Dakle, prva takva korvetica umjesto Zvone, druga kasnije da se zamijeni Šibenik i treća negdje sad, da se zamijeni Krešo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 20.10.2017. at 15:04. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:34   #1758
@kiril,ona(212)mislim da je jedina efikasna,ozbiljna prijetnja..,platforme od 400,800 t/ist idu na dno u prvih 48h... Ne stignemo opremiti i servisirati ljudima,te platiti, fregate od 6000t/ist koje ,po meni,jedine imaju šansu kakvog takvog napada,obrane,preživljavanja...
Ove psine imaju zahtjeve za posadama od 27 ljudi,27 ljudi koji imaju šansu doć na kraj poslije djelovanja...Topovljače ako i uspiju uputiti nešto, idu na dno u kratkom vremenu sa nesretnicima na njima....
Po meni, 3 modularke(1500-2000t/ist) u OS pomoću EU fondovima s mogučnostima lakog moduliranja...OOB isto pod prome/pljopivreda/ekologijat ...Vertikalna za OS koliko stigne ,makar 2....

A)HRM-podmornice , MOL-ovi,ronioci,timovi za pretres,vertikalna samo za HRM...
B) M. pješaštvo

Na kraju i 16-tice ili koj već...,konačno mogu napraviti svoj dio posla nad morem..
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 13:50   #1759
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
@kiril,ona(212)mislim da je jedina efikasna,ozbiljna prijetnja..,platforme od 400,800 t/ist idu na dno u prvih 48h... Ne stignemo opremiti i servisirati ljudima,te platiti, fregate od 6000t/ist koje ,po meni,jedine imaju šansu kakvog takvog napada,obrane,preživljavanja...
Ove psine imaju zahtjeve za posadama od 27 ljudi,27 ljudi koji imaju šansu doć na kraj poslije djelovanja...Topovljače ako i uspiju uputiti nešto, idu na dno u kratkom vremenu sa nesretnicima na njima....
Po meni, 3 modularke(1500-2000t/ist) u OS pomoću EU fondovima s mogučnostima lakog moduliranja...OOB isto pod prome/pljopivreda/ekologijat ...Vertikalna za OS koliko stigne ,makar 2....

A)HRM-podmornice , MOL-ovi,ronioci,timovi za pretres,vertikalna samo za HRM...
B) M. pješaštvo

Na kraju i 16-tice ili koj već...,konačno mogu napraviti svoj dio posla nad morem..
Problem je u tome što te psine koštaju novce koje mi nemamo. U krajnjoj liniji, ako se već ide na podmornice, AKO smo tehnološki sposobni, zašto ne ići na nešto kao heroj/Sava klasa- dakle 500-1000 tona istisnine, bez AIP-a jer je to preskupo, ali bi se zato za 1 Type 212 moglo napraviti sigurno 2-3 naše. Mislim naše, železo i elektrode bi bile naše, ostale stvari bi morali uglavnom kupiti.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 16:08   #1760
Susjedi su izabrali 212 zbog nemogučnosti dostizanja performansi i cijene 212,nihovog projekta S90,ako se ne varam za ime....Što misliš koje performanse i rješenja i cijenu bi mogla imati jedna "Sava", a sjeti se samo OOB-a i tirade oko 200t/ist?!Drakon po performansama (na papiru) je više ROV-klasifikacije nego podmornica...
400 mil,OK,ali dobijaš za 40god. stvarno opasan stroj....,čista migrena za svaku prvu liniju...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.