Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li čista svijest (svijest bez objekta) ?
Da ! 8 28.57%
Ne ! 11 39.29%
Ne znam. 9 32.14%
Glasovatelji: 28. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2017., 20:13   #281
Je, vjerujem ti da to negdje piše.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:30   #282
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Je, vjerujem ti da to negdje piše.
Ti bi izmislio definiciju koja tebi paše?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:53   #283
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ti bi izmislio definiciju koja tebi paše?
Ne, nego bih kritizirao definiciju za koju smatram da nije adekvatna.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 16:01   #284
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne, nego bih kritizirao definiciju za koju smatram da nije adekvatna.
Koja je tvoja definicija Apstrahiranja?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 09:41   #285
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Koja je tvoja definicija Apstrahiranja?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=275

Ili: apstrahiranje je zadržavanje onog bitnog, općeg, važnog, nužnog, a odbacivanje onog nebitnog, partikularnog, slučajnog, sporednog.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 15:11   #286
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=275

Ili: apstrahiranje je zadržavanje onog bitnog, općeg, važnog, nužnog, a odbacivanje onog nebitnog, partikularnog, slučajnog, sporednog.
Cool.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:40   #287
VAŽNO JE ZVATI SE SIGMUND ili nešto o tlapnji ,Lordu Sigmundu Kelvinu, gospi i čistoj svijesti.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Naprotiv, empirijski je nepobitno da je svijest uvijek svijest o nečemu (intencionalnost). Ako svijest nije svjesna ničega, onda nema ni svijesti. Drugim riječima, u tom slučaju se radi o nesvijesti (ili besvijesti, kao u onoj čuvenoj temi na ovom pdf-u "O svijesti do besvjesti").

Nema "čiste svijesti", baš kao što nema ni "čistog bitka", baš kao što nema supstancije bez akcidenata ili forme bez sadržaja. To su puste tlapnje.
1)
Poznato je onima koji su čitali povijest nauke da je veliki fizičar Lord Sigmund Kelvin 1895. izjavio da je ideja aviona tlapnja i da se nikada neće moći napraviti stroj koji leti iz jednostvnog razloga što ne može letjeti ništa što je teže od zraka.

Desetak godina kasnije 1905 braća Wright su poletjeli jer onako američki neuki nisu čitali upozorenje uvaženog Lorda Sigmunda kelvina.

2)
Čuveni fizičar Lord Sigmund Kelvin tvrdio je 1900 . da su skoro svi fizikalni zakoni i naučna otkrića postignuti i naučnicima ostaju samo mali detalji i neznatna poboljšanja oko točnosti mjerenja u savršenoj slici svijeta klasične fizike koju smo stvorili.
Samo 5 godina kasnije Einsten je 1905 objavio svoju znamenitu teoriju relativnosti i savršena slika svijeta se srušila kao kula od karata i svijet je počeo izgledati jako čudno i fantazmagorično, skoro kao upisi nicka Leteća.

Oni koji su 1905 rekli da je jednadžba E=mc<2 tlapnja svjedočili su da su tom jednadžbom 1945 u Japanu zbrisana 2 grada sa lica zemlje odnosno da se u 1kg urana krije golema energija a ne tlapnja.

3)
Inače, 100 njemački vrhunski znanstvenika od koji su se neki stvarno zvali Sigmund potpisali su izjavu koja je ukratko u jednoj rečenici kako je tražio F Chief onog doba ,tvrdili rekli da je teorija relativnosti židovska smicalica i tlapnja.

Eiinstein im je odgovorio na to ovako:

Nije bilo potrebno da ih potpiše 100 i ospore moju teoriju. Dovoljan je bio jedan.

4)
Kasnije je i sam Einstein postao Sigmund i borio se velikim žarom da opovrgne kvantnu mehaniku jer je ona još čudnija od njegove teorije relativnosti i vrijeđala njegov osjećaj za harmoniju i logiku pa je čuveno ustvrdio-
Bog se ne kocka i 1930. ''ne želim vjerovati da je jezivo djelovanja na daljinu moguće '' (spooky action at a distance).
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:46   #288
F chief bi želio objašnjenje kvantne mehanike u 3 rečenice a sam ga nije ponudio kada sam ga pitao.

Pa evo mu jedna rečenica kada je nije bio u stanju ponudit na izričiti molbu.

''Svatko onaj kojeg kvantna mehanika ne šokira ne razumije ama baš ništa od kvantne mehanike.
Niels Bohr.


Evo mu i druga od nobelovca Feynmana.

Nitko,( pa ni nick skeptik na forumu) ,ne razumije kvantnu fiziku.!


Bilo kako bilo ,dragi filozofi i filozofnjače nema lakog puta u filozofiju i do položaja administratora i ne može se definirati svijest i ne može se u 3 rečenice kako traži F Chief objasniti čista svijest i kvantna fizika i postoji li bog ili ne .I ne može vam parsifal dati odgovor na pitanje o čistoj svijesti.

Ja vam mogu i dajem iz dvije knjige od ukupno 700 stranica neke zaključne rečenice i smjernice .OSTALO JE NA VAMA .
MORAT ĆETE KAO I U SVEMU VRIJEDNOM OBAVITI SAMI SVOJ DOMAĆI RAD JER OD PREPISIVANJA i lažnih diploma IMATE KORISTI SAMO ako SE ŽELITE ZAPOSLITI U DRŽAVNOJ SLUŽBI . Pa lijepo kupite ove dvije knjige i čitajte, čitajte i prakticirajte.

Podsjećam vas da je Niče rekao kako ne postoje činjenice nego samo interpretacije. To znači da fizičari imaju činjenice ali postoji barem 5 aktualnih interpretacija kvantne fizike od kojih neke pobijaju jedna drugu.
Dakle vi se dragi fiorumaši morate odlučiti između dva tabora

da li ćete dati glas sdp u ili hdzu ili ćete ostati kod kuće i puniti vašu svijest drugim sadržajima.

1)
Odnosno ,na ovom referdumu trebate glasovati o tome je li čista svijest tlapnja i filozofska nemogućnost kako kaže stranka čiji je predsjenik naš uvaženi kolega Lord Sigmund Kelvin a upravnom odboru te stranke je pristupio i naš Ljubo i hrpa drugih filozofa

2)
ili se morate odlučiti za stranku u kojoj je parsifalTM , gospon buddha koji kažu ne samo da je čista svijest filozofska i logička mogućnost nego je to svima koji jesu i koji dolaze idući evolucijski korak (ako slijedite određne postupke).

3)
Pa vi birajte a ako ne želite birati i istraživati nastavite u revijalnom tonu surfati internetom i čitati sve što možete o Hegelu i političkoj situaciji. a imate i zabavu i modu itd.

4)
Buddha kaže da čitanje o bilo čemu pa i o Hegelu neće izbaviti svijet od patnje bilo vaše osobne bilo društvene. I da čitanje ne vodi do čiste svijesti i oslobođenja.
Pa vi opet birajte. Hegel ili Buddha. Sigmund i F Cheif ili teta Bernadetta Roberts i Ramana Maharsi. Sjetite se ako ste neodlučni da svakom koji vam nešto tvrdi ,npr o čistoj svijesti ili o avionima i kvantnoj fizici možete odbrusiti kao i Sigmund da je to tlapnja.


5)Naravno, batina ima dva kraja pa mi ostali na Sigmundove tvrdnje kako je čista svijest tlapnja isto tako tvrdimo:
Pa što onda što ti Sigmunde kažeš da je čista svijest nemoguća! Ima onih koji tvrde da svakodnevno komuniciraju sa gospom.
Dakle zaokružite - Svijest prepuna sadržaja ili čista svijest.imate li slobodnu volju ili nemate. Ima li Boga ili ga nema. Sdp ili hdz. Sve je svijest kako kaže Ljubo ili sve je materija kako kažu naši F Chief i wand.


Its your choice.
Welcome to the universe of infinite possibilities.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 05.06.2017. at 11:03.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:55   #289
Za vaš domaći rad ,usprkos Sigmundovog upozorenja da let avionom nije moguć

Za vaš domaći rad.
Pronađite ove dvije knjige i vrijedno meditirajte pa ćete se uvjeriti da je čista svijest vaše nasljedno pravo
Tj vi mislite da ste prosjak a ustvari ste princ


1) The problem of pure consciousness

https://www.amazon.com/Problem-Pure-...+consciousness

2)
I knjiga jedinog filozofa (koliko je meni poznato) koji je postigao ono što i buddha i nazvao to stanje duha i spoznaje

CONSCIOUSNESS WITHOUT AN OBJECT

https://www.amazon.com/Franklin-Merr...HOUT+AN+OBJECT

https://www.youtube.com/watch?v=BIMazReCp28

https://www.youtube.com/watch?v=SaK0b_6A_gw&t=9s

Neka naš Sigmund postigne ono što i ovaj čuveni filozof !
i postane Tehno-gnosis-Sigmund tj rijetka kombinacija vrhunskog filozofa teoretičara koji je doživio trajno mističko iskustvo i filozofiju oživio doslovno u samom sebi pa je zrači naokolo kao sunce

Merrell-Wolff was a rare sage in that not only did he have deep mystical insight, he was also conversant in both Western philosophy and Eastern metaphysics. It's a rare mystic who can discuss Kant's 'Critique of Pure Reason' alongside Hegel and Shankara in a way that is both intelligible and informative, as Merrell-Wolff does in his book 'Experience and Philosophy'. He brought philosophy to life via his mystical insight.

===

Neka svi postignu !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 23:42   #290
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Teorijski, u nesvjesti uopće nema svijesti, a kod svijesti bez sadržaja ima svijesti ali nema sadržaja svijesti. Kao čista forma, bez sadržaja. No, pravo pitanje je je li moguće meditacijom postići stanje svijesti bez sadržaja (i je li to stanje isto što i nirvana) ili je svijest nužno svijest o nečemu konkretnom. Ja bih rekao da je ovo drugo.
To što ja i još mnogi dožive tijekom transcendiranja u transcendentalnoj meditacija ja ne vidim neke velike mudrosti. Da je to istovjetno nirvani ili nečemu tome sličnom ja nisam baš siguran. To je za mene običan kratkotrajni događaj kada imam prisudstvo postojanja samog sebe bez da mi na um padaju neke slike , riječi , dojmovi. Jedini je dojam Ja postojim.
Ovo obično traje kratko, ali da traje i više sati ne bih i dalje uvidio da tu ima neka posebna mudrolija tipa "da sam uhvatio Boga za bradu" !!


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Za vaš domaći rad.
Neka naš Sigmund postigne ono što i ovaj čuveni filozof !
i postane Tehno-gnosis-Sigmund tj rijetka kombinacija vrhunskog filozofa teoretičara koji je doživio trajno mističko iskustvo i filozofiju oživio doslovno u samom sebi pa je zrači naokolo kao sunce

Neka svi postignu !
Samo da se ne bi Sigmundu a i nama dogodilo kao i Krishnamurtiju U.G. koji je doživio iskustvo ne-obične-stvarnosti.
Nakon nekoliko mjeseci je izjavio: ako je to što sam doživio bila ta čuvena nirvana , onda je bolje da tako nešto više nikad ne dođe do mene niti bilo kojeg od nas. Ja ću se prema tome odnositi kao prema košulji koja mi je upala u fekalije. Moram ju izvaditi sa dugačkom motkom

Ali ipak neka svatko proba. Ovo npr. https://www.forum.hr/showthread.php?t=697057

Zadnje uređivanje krena : 05.06.2017. at 23:54.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 11:19   #291
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To što ja i još mnogi dožive tijekom transcendiranja u transcendentalnoj meditacija ja ne vidim neke velike mudrosti. Da je to istovjetno nirvani ili nečemu tome sličnom ja nisam baš siguran. To je za mene običan kratkotrajni događaj kada imam prisudstvo postojanja samog sebe bez da mi na um padaju neke slike , riječi , dojmovi. Jedini je dojam Ja postojim.
Ovo obično traje kratko, ali da traje i više sati ne bih i dalje uvidio da tu ima neka posebna mudrolija tipa "da sam uhvatio Boga za bradu" !!
Čemu tu onda transcendencija? Šta se transcendira?
Zašto to jednostavno ne zovemo samo meditacijom?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 17:53   #292
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Čemu tu onda transcendencija? Šta se transcendira?
Zašto to jednostavno ne zovemo samo meditacijom?
To je ime branda. Zvuči više fancy tako i naivni ljudi koji traže "ezgotične duhovnosti" misle da tu možda "ima nešto više".
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:55   #293
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
F chief bi želio objašnjenje kvantne mehanike u 3 rečenice a sam ga nije ponudio kada sam ga pitao.
Otkad se kvantna mehanika objašnjava rečenicama?


Quote:
''Svatko onaj kojeg kvantna mehanika ne šokira ne razumije ama baš ništa od kvantne mehanike.
Niels Bohr.


Evo mu i druga od nobelovca Feynmana.

Nitko,( pa ni nick skeptik na forumu) ,ne razumije kvantnu fiziku.!
Jedan moj profesor koji nije bio nobelovac, ali je bio vrlo blizu u vezi kvantne fizike govorio je nešto kao onaj lik iz crtanog filma Todor i Fedor: 'Što je kvantna fizika?' - 'Ništa lakše od toga - pođi za mnom'

Quote:
da li ćete dati glas sdp u ili hdzu ili ćete ostati kod kuće i puniti vašu svijest drugim sadržajima.
Mogu li ja biti HNS

a imate i zabavu i modu itd.


Quote:
Sve je svijest kako kaže Ljubo ili sve je materija kako kažu naši F Chief i wand.
Ne kažem ja da je svijest materija, žalibože izgubljenog vremena...

Quote:
Its your choice.
Welcome to the universe of infinite possibilities.
Aleph-0 ili 2ˇaleph-0 ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 19:08   #294
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jedan moj profesor koji nije bio nobelovac, ali je bio vrlo blizu u vezi kvantne fizike govorio je nešto kao onaj lik iz crtanog filma Todor i Fedor: 'Što je kvantna fizika?' - 'Ništa lakše od toga - pođi za mnom'
Sada radi kao čuvar zgrade ministarstva znanosti i kulture.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 19:36   #295
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Otkad se kvantna mehanika objašnjava rečenicama?
Rekao je jedan mudar čovjek, mislim da je bio Pauli da, ako kvantnu mehaniku ne možeš objasniti konobarici, znači da je ne razumiješ.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 19:59   #296
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Rekao je jedan mudar čovjek, mislim da je bio Pauli da, ako kvantnu mehaniku ne možeš objasniti konobarici, znači da je ne razumiješ.
Mislim da se sve te varijacije svode na tvrdnju da ako misliš da poznaješ kvantnu fiziku onda nemaš pojma o kvantnoj fizici.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:16   #297
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Sada radi kao čuvar zgrade ministarstva znanosti i kulture.
Srećom nije kod nas predavao.

Naime, kod nas moraš biti ekspert za Ctrl-c <-> Ctrl-v metodu istraživanja

Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Rekao je jedan mudar čovjek, mislim da je bio Pauli da, ako kvantnu mehaniku ne možeš objasniti konobarici, znači da je ne razumiješ.
A dobro, samo ne znam kako joj je on to objasnio..

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Mislim da se sve te varijacije svode na tvrdnju da ako misliš da poznaješ kvantnu fiziku onda nemaš pojma o kvantnoj fizici.
A ja mislim da su sve te izjave najobičnije pizdarije

Posebno je bizarno to reklamiranje kao da se ne može razumjeti o čemu se tu radi. Mačka nije ni mrtva ni živa, foton je istodobno i val i čestica, ne možeš istodobno mjeriti moment i poziciju itd...

To su jednostavno loša 'objašnjenja'.

Ima pravo Aaronson kada kaže da takav sustav učenja kvantne fizike ne valja ništa jer se na kraju pojave studenti fizike koji profesora matematike pitaju da im objasni Bellove nejednadžbe. Kao da dođe Andrew Wiles i pita npr. tebe da mu objasniš Pitagorin teorem
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:55   #298
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
A ja mislim da su sve te izjave najobičnije pizdarije

Posebno je bizarno to reklamiranje kao da se ne može razumjeti o čemu se tu radi. Mačka nije ni mrtva ni živa, foton je istodobno i val i čestica, ne možeš istodobno mjeriti moment i poziciju itd...

To su jednostavno loša 'objašnjenja'.

Ima pravo Aaronson kada kaže da takav sustav učenja kvantne fizike ne valja ništa jer se na kraju pojave studenti fizike koji profesora matematike pitaju da im objasni Bellove nejednadžbe. Kao da dođe Andrew Wiles i pita npr. tebe da mu objasniš Pitagorin teorem
Mislim da je "ako misliš da poznaješ kvantnu fiziku, nemaš pojma o kvantnoj fizici" prvenstveno poruka onima koji poput Deepak Chopra komotno primjenjuju "kvantnu fiziku" u svoje svrhe.
Ali isto tako mislim da dublje značenje te rečenice potiče iz same znanosti gdje je činjenica da unatoč tome što postoje neka znanja o kvantnoj fizici postoji more neznanja zbog toga što zakonitosti tog polja nisu dovoljno jasne da bi ih se moglo "uhvatiti" i primjeniti. Moj feeling o tome.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:01   #299
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Mislim da je "ako misliš da poznaješ kvantnu fiziku, nemaš pojma o kvantnoj fizici" prvenstveno poruka onima koji poput Deepak Chopra komotno primjenjuju "kvantnu fiziku" u svoje svrhe.
Razumije on, kurva, to je čista komercijala

Quote:
Ali isto tako mislim da dublje značenje te rečenice potiče iz same znanosti gdje je činjenica da unatoč tome što postoje neka znanja o kvantnoj fizici postoji more neznanja zbog toga što zakonitosti tog polja nisu dovoljno jasne da bi ih se moglo "uhvatiti" i primjeniti. Moj feeling o tome.
Poanta ovog mog dijela je da je daleko lakše razumjeti iz pozicije matematike, nego pokušavati igrati se (meta)fizikom
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:01   #300
I zato što postoji 17+ legitimnih interpretacija iste.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.