Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 20:35   #21
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ajmo zajedno psihijatru i reći ćemo da se zovemo Fox i Dana i istražujemo 'čudne slučajeve'.... baš me zanima kako ćemo završiti
Odi ti, a ja ću istraživati tvoj misteriozni nestanak.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 20:42   #22
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Odi ti, a ja ću istraživati tvoj misteriozni nestanak.
https://static1.squarespace.com/stat...1416420067199/
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 01:33   #23
Vecina teoreticara zavjere, glavna struja bi bili paranoidni desnicari. Mrze globalizaciju i integracije jer vode jednoj svjetskoj vladi i nadzoru putem mikrocipa. Brane religiju naveliko, naciju i nacionalizam. Neke stvari su jasne, npr. Za bilderberg se govorilo da postoje dok nitko nije znao za njih. Danas su javna organizacija. Onda rusenje dva celicna nebodera od stodeset katova uz pomoc dva aluminijska boinga s nesto kerozina unutra je ocito nemoguce i neizvedivo bez neke dodatne pomoci sa strane. A sto. Kako. Zasto. Nepoznato

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 11:23   #24
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo velikog broja teorija zavjera u današnje vrijeme.Uvjek ih je bilo, dns najviše, zbog masovnih sredstava komunikacije, pa se lakše šire, ljudi se lakše povezuju itd.

Ono što me interesuje je lično mišljenje forumaša na ovom topicu o teorijama zavjere i kakav je vaš odnos prema njima?Smatrate li da bi se na osnovu odnosa nekog čovjeka prema teorijama zavjere, moglo zaključiti ponešto i o njegovom karakteru?
Da. Dalo bi se zaključiti da je spreman istraživati/ispitati ono što mu se servira.

Velik dio teorija zavjere pokazala se istinitom, tako da imam uglavnom pozitivno mišljenje o njima.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 09:27   #25
Quote:
Vitalina kaže: Pogledaj post
Da. Dalo bi se zaključiti da je spreman istraživati/ispitati ono što mu se servira.

Velik dio teorija zavjere pokazala se istinitom, tako da imam uglavnom pozitivno mišljenje o njima.
zanima me ovo, što se pokazalo isti istinitima?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:37   #26
Teorije zavjere objašnjavaju kompliciran svijet neuspješnih ljudi,mitovi se zamjenjuju mitovima. Zanimljivo je to čitati ali kad se objektivno pogleda na stvari,toga nema. Bez obzira na to što postoje grupacije koje štite svoje interese,konkurencija je tu,obaraju se stara pravila. Bez obzira to što određena grupacija ruši drugu,to nije ništa što već nismo vidjeli.

Zadnje uređivanje Detektor : 11.11.2017. at 19:48.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:45   #27
Čak i da je velika većina teorija zavjere točna, zbog zdravlja vlastite psihe, bolje je u njih ne vjerovat jer može dovesti do teških strahova, fobija, paranoje. Npr. ja sam prije o tim stvarima dosta čitao pa se u meni stvorio strah od zlih vanzemaljaca: da znaju da čitam o njima kako u tajnosti vladaju ovim svijetom, prerušeni u ljude, da nas također posjećuju da bi nas oteli i na nama izvršavali svakojake eksperimente. Pa sam mislio da će doći po mene. Često bi ih sanjao i imao noćne more.
Talking Heads is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:52   #28
Kao da bi se stanje promijenilo da se zamijeni jedna zavjeraška grupacija sa drugom,tko jači taj tlači. Socio-darwinizam ne poznaje etničke grupe niti nazive tih skupina,on je objašnjiv sam po sebi. U prirodi postoje prijatelji i neprijatelji,čovjek je čovjeku vuk i sve se svodi na to čiji je čopor jači,ništa specijalno i ništa što ne vidimo u stvarnom životu. Zbog konkurencije,nemoguće je da postoji neka univerzalna grupa koja vlada našim planetom. Bolje bi mi bilo da se nikad nisam počeo baviti time.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:58   #29
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo velikog broja teorija zavjera u današnje vrijeme.Uvjek ih je bilo, dns najviše, zbog masovnih sredstava komunikacije, pa se lakše šire, ljudi se lakše povezuju itd.

Ono što me interesuje je lično mišljenje forumaša na ovom topicu o teorijama zavjere i kakav je vaš odnos prema njima?Smatrate li da bi se na osnovu odnosa nekog čovjeka prema teorijama zavjere, moglo zaključiti ponešto i o njegovom karakteru?
Teorije zavjara nastaju radi potrebe ljudi koji se osjećaju mali i van kontrole nad svojim životima da kontroliraju svoju stvarnost, pa se javlja opsesija sa velikim zapletom koji sve objašnjava- kao da je život ogroman film... To je najčešće film špijunskog ili SF žanra.

Vjerujem da postoje neke grupe ljudi koje smišljaju strategije za stjecanje više moći- ali to nije zavjera. Jer svi to rade. Čak i kada se dva radnika nađu na piću na pauzi, oni smišljaju zavjeru kako da zajebu šefa i steknu više moći i pritom pletu narativ oko svoje stvarnosti gradnje zgrade i miješanja betona .
Meni su egzotične i komplicirane teorije zavjere uglavnom zabavne, ali problematičnim nalazim što se čini da ogromne mase vjeruju u njih na način na koji su nekada ljudi vjerovali u vještice... pa bi se takav mentalitet mogao ostaviti sasvim konkretne posljedice, tako da, recimo, ljudi na izborima izaberu nekog luđaka koji bi proganjao vještice.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:54   #30
Neargumentirana ridikulizacija sa svrhom narušavanja kredibiliteta nepoćudnih. Mehanizam (samo)kontrole društva. Suptilnije i učinkovitije od otvorene represije, jednako kao što je i flooding informacijama, dezinformacijama, poluistinama, insinuacijama i lažima učinkovitije od šutnje. Metoda eliminacije oponenata moćnih interesnih skupina nakon koje obično slijedi ostraciranje, lažiranje psihijatrijskih dijagnoza, "nasilno samoubojstvo" ili "prirodna smrt" (mors naturalis).
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 12:32   #31
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
zanima me ovo, što se pokazalo isti istinitima?
Ima puno toga.

Kada sam bila klinka gledala sam dokumentarac (više neko novinarsko istraživanje) kako je zapravo javna tajna da u SAD-u poljoprivrednici ne smiju na svojim plantažama (farmama) sijati svoje vlastito sjeme već samo sjeme određene tvrtke.
Ako posiju svoje sjeme, imaju zbog toga velike zakonske posljedice.
Kontraverzno je bilo da ta određena tvrtka plasira genetski modificirano sjeme koje je nepovoljno za zdravlje ljudi.
Poslije je ta tvrtka okrenula priču i tužila sve farmere koji su pak koristili njihovo sjeme, a bez njihovog znanja.
Novinari su intervjuirali ratare i vrlo oprezno su govorili o gmo sjemenu.
I cijeli dokumentarac je bio kao novinarsko nagađanje (istraživanje)
Sada kada sam duplo starija, više nije upitno da ta određena tvrtka (konkretno Monsanto) ima puno toga na svojim plećima.
Protiv njih su se prije par godina i kod nas potpisivale peticije.
Znači ta tvrtka želi potpuni monopol nad globalnim gospodarstvom.
Dakle, nekakvo novinarsko nagađanje, tj teorija zavjere je postala istina.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:45   #32
Zavjere su kao Pokemoni - moraš skupit sve.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:53   #33
Teorije zavjere postoje da bi se ljudima skrenila paznja za konkretnih situacija, konkretna situacoja je da nekog na celu korporacije boli briga di si ti zadnje isao na wc, vec ih zanima DI TROSIS, ti si samo brojka.

Ljude prvo nacionalizmom su podijelili, pa na racun boje koze, pa na racun "life style"

Onda dalje to ide na "osoba koja je sminkerica" se fura na iste brendove ko njiz ostalih 100.
Osoba koja je vegan, mozda je i ateist

Osoba koja je u fitnessu jede posni i obavezno pije whey

Ugl čopor ima i te podgrupe
onda viskoobrazovani
niskoobrazovani

Moram priznat da mi je sve to zanimljivo.
Te drustvene podjele i kako je lako mase manipulirati jer sto bi neka u odijelcu i uredu isla protestirati s nekim ko radi u rudniku, ona ce na pedikuru radije.

Cijelo drustvo je orijentirano na sebičluk i jedina nada je da ce ona trunka humanosti odrzati ovaj svijet, sve je podredeno profitu.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:57   #34
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zavjere su kao Pokemoni - moraš skupit sve.
Neki to govore i za psihodijagnoze.

OT: meni je realitet takav da mi nikakve zavjere nisu potrebne. Jednostavno mislim da samo oni koji nemaju dovoljno realnih poblema mogu smišljati zavjere.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 19:16   #35
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Neki to govore i za psihodijagnoze.

OT: meni je realitet takav da mi nikakve zavjere nisu potrebne. Jednostavno mislim da samo oni koji nemaju dovoljno realnih poblema mogu smišljati zavjere.
Ako imaš dijagnozu (ili nekoliko njih) i ne smišljaš nove teorije zavjere... to je traćenje prirodnog talenta.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 19:27   #36
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako imaš dijagnozu (ili nekoliko njih) i ne smišljaš nove teorije zavjere... to je traćenje prirodnog talenta.
Protiv mene su se urotili Zeus skupa sa Venerom a i Jupiter im se pridružuje. Uskoro će i svi ostali bogovi, polubogovi i njihova djeca:klap:
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:50   #37
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo velikog broja teorija zavjera u današnje vrijeme.Uvjek ih je bilo, dns najviše, zbog masovnih sredstava komunikacije, pa se lakše šire, ljudi se lakše povezuju itd.

Ono što me interesuje je lično mišljenje forumaša na ovom topicu o teorijama zavjere i kakav je vaš odnos prema njima?Smatrate li da bi se na osnovu odnosa nekog čovjeka prema teorijama zavjere, moglo zaključiti ponešto i o njegovom karakteru?
Teorije zavjere su jako privlačne zbog toga što pružaju odgovor na ono što je do sada ostalo neodgovoreno ili upitno. Putem ljudske znatiželje, odnosno putem toga što ljudi ne podnose da nešto ne znaju, opsjedaju ljudske umove poput nekog parazita.

Mnogo ljudi precijeni same teorije zavjere, vjeruju u većinu teorija zavjera jer se možebitno pokazala jedna točna, od njih 10000 koliko ih kruži okolo po internetu. Ljudi padaju na taj faktor uspjeha određene teme ili teze ("mentalitet krda") te tako sumnjaju dalje, u ostale teme.

Ljudi su također podložni uočavanju nekih obrazaca tamo gdje ih zapravo nema. Usudio bih se reći da obrazaca nema u većini slučajeva, da su sve to zapravo ili nedovoljno kritički sagledani podaci, ili nepotpuni podaci puni rupa ili jednostavno puke slučajnosti. Opće je poznata stvar da što je priča nepotpunija to je lakše pronaći skrivene poruke te iste priče i tako stvoriti neku teoriju zavjere koja nema uporište u ničemu.

Mislim da se najgora stvar dogodi kad za računalo sjedne osoba bez vještine kritičkog promišljanja i bez istraživačkih vještina koja nije sposobna propitati vlastita uvjerenja. Kad pročita teoriju zavjere uistinu se baci na daljnje čitanje, pa dolazi do tzv. traženja potvrde (conformation bias) gdje osoba doslovno filtrira iz glave sve argumente protiv (jer mu se oni naravno, ne slažu s personalnim uvjerenjima koje je dobio čitajući senzacionalističke teorije zavjere i knjige autora poput Ickea) teza teorija zavjere, odnosno psihološki protiv onih teza koje mogu zatresti njegova vlastita uvjerenja.

Nema sumnje da je određeni broj teorija zavjere stvarno istinit, ali mislim da je ta brojka užasno mala (možda tipa, bubam, jedna od par tisuća). Zašto mislim da su neke od njih točne? Pa vjerovatno jer su te teorije zavjere zapravo podaci koji su iscurili od strane visokih dužnosnika, sigurnosnih službi i sl. djelatnika, ali ti podaci opet ne moraju ukazivati na ništa slično tome što ljudski mozak zamisli, možda ljudski mozak sve pogrešno interpretira jer teži za formiranjem neke priče.

Treba biti jako jako oprezan.
Prokhorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 02:14   #38
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Smatrate li da bi se na osnovu odnosa nekog čovjeka prema teorijama zavjere, moglo zaključiti ponešto i o njegovom karakteru?
Naravno da se moze zakljuciti ponesto o covjeku na osnovi sustava vjerovanja. Moze li se odrediti nesto o karakteru, ne znam.

Osobno volim dobru teoriju zavjere, kao sto neki vole SF, citati blogove o kuhanju ili tomu slicno. Neke teorije zavjere su vjerojatnije od drugih, neke su potpuno besmislene.

Meni je puno vece pitanje zasto ljudi vjeruju sve sto im se servira i sto bi se moglo zakljuciti o karakteru takvih ljudi. Ono, pogledas CNN, vidis vijest i uvjeren si da je to istina. Ili ti Plenkovic isprica pricu na presici i ti vjerujes da je to bas tako.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 12:59   #39
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Osobno volim dobru teoriju zavjere
Koja ti je omiljena?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 13:06   #40
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo velikog broja teorija zavjera u današnje vrijeme.Uvjek ih je bilo, dns najviše, zbog masovnih sredstava komunikacije, pa se lakše šire, ljudi se lakše povezuju itd.

Ono što me interesuje je lično mišljenje forumaša na ovom topicu o teorijama zavjere i kakav je vaš odnos prema njima?Smatrate li da bi se na osnovu odnosa nekog čovjeka prema teorijama zavjere, moglo zaključiti ponešto i o njegovom karakteru?
Moje lično mišljenje je da je sve moguće, ali i ne mora biti.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.