Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2017., 15:05   #21
Quote:
Prokhorov kaže: Pogledaj post
Odličan post, potpisujem

Internet eventualno može izazvati neke određene frustracije kod osoba koje su sklone padanju pod nečiji utjecaj i koje nisu sposobne istražiti drugu stranu priče koju čitaju.

Internet je nešto najkorisnije što se dogodilo ovom čovječanstvu, toliki protok informacija nikad nismo imali. Danas možeš u roku od pola sata pročitati sve najvažnije vijesti iz svijeta, možeš poslušati bilo koju pjesmu na YouTubeu, imaš brdo besplatnih enciklopedija i edukativnih materijala, jezici se mogu naučiti bez neke škole stranih jezika i sl.

Pojedinac je taj koji će dati smisao internetu, odnosno pojedinac je taj koji odlučuje hoće li dopustiti virtualnoj stvarnosti da ga u potpunosti zarobi ili će internet koristiti u produktivne svrhe, pa čak i profitirati od njega.
Da imamo veliki protok informacija i nikada gluplju omladinu u povijesti čovječanstva, dva primjera iz vlastitog iskustva. Jedan dečko mi je reka da bura puše s juga, dok me je jedna djevojka "ispravila" da nije Grička nego valjda grčka vještica Uopće ne bi rekao da se radi o glupanima, ono prosjek svoje generacije(23-24god).

Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
ja mislim da je internet i sva ova tehnologija otuđila ljude, kad se sjetim svega šta je bilo prije toga, pa to su bile pune ulice djece, puna školska igrališta, kad si došao doma iz škole prvo si bacio torbu i odmah trk vani, to si s takvim uzbuđenjem čekao taj trenutak, samo bi bio vani po cijele dane, a da ne spominjem još stariju generaciju mojih roditelja, kad slušam njihove priče iz mladosti, imaju ih napretek, užitak ih slušati šta su oni sve prošli i koliko su živjeli punim plućima svoju mladost na ulici

i sad kad usporedim današnju mladež prvo za čime posežu su mobiteli, tableti, internet i onda putem istih komuniciraju i virtualno se druže, nitko nema neku pretjeranu želju za izaći vani i družiti se na otvorenom, pogotovo zato jer nemaš više neku potrebu s obzirom da si se u međuvremenu raspričao online s tom osobom, a ako se to i dogodi da izađu vani onda opet svatko na svom mobitelu i jedno drugome pokazuju razne gluposti sa istih i to je to, tako da ne može se reći da prije tehnologije ljudi nisu bili društveniji i bliskiji, da se razumije, nemam ništa protiv tehnologije i svega ovoga, dapače, ima i to svojih prednosti, drukčija vremena dolaze i drukčije generacije, napreduje tehnologija i napreduju ljudi, iako nisam baš siguran za ljude
E kolega debelo nisi u pravu, to na prvo ne izgleda tako ali je zapravo posve suprotno od toga, ništa djeca nisu kriva, djeca bi se igrala vrlo rado ali ne mogu. Ako jedno pola sata roditelj danas ne zna di mu je dijete dobiva živčani slom, kasnije napada dijete, dijete je traumatizirano, roditelji žele da im je dijete na internetu jer tada znaju di je, to je posve glupo jer je Hrvatska prilično sigurna zemlja, pše ljudi fore iz američkih filmova. Isto tako roditelji nemaju volje da se igraju s malom djecom pa im turnu tablet i riješena stvar.

S nešto većom djecom je veliki problem što nemaju se di igrati, skoro svaki dan prolazim kraj mjesta na kojem smo se igrali, tamo su sad kamioni i viličari lokalnog kvazi poduzetnika, naravno državno zemljište. Jedan građevinski poduzetnik je u mojoj blizini čak parkirao svoje teške kamione u uređeni gradski park tik do klackalice i naravno posve uništio parkić. Nedavno je napokon izbačen i stavljene su betonske prepreke da ne može ponoviti isto ali djeca se ne vraćaju, prije nekih 3-4 godine tu su se djeca stalno igrala.

Sad jedan posebno slikoviti primjer, prije nekoliko godina u tadašnjoj firmi šefica psihopatkinja me poslala da potjeram djecu i da im otmem loptu i sve to na javnoj površini, ja to naravno nisam učinijanego sam ih zamolio da ne lupaju loptom baš na to mjesto. Razgovora sam s dječakom koji je od šefice označen crnim vragom, nakon početne drskosti dječak mi je gotovo u suzama reka da im je više dosta da ih svi tjeraju i doslovno mi je kazao da se žele vani igrati ali ne mogu jer ih odrasli stalno tjeraju i viču na njih, baš mi je bilo žao te djece....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 17:11   #22
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
Nije te iscrpio izlazak i kava već osoba s kojom si izašla, morate pronaći zanimljive sugovornike i osobe kao takve pa će biti veći užitak i izlaziti
Shvaćam te što hoćeš reći, ali moje višegodišnje iskustvo ispijanja kava kaže: ako sjedneš sa bliskom osobom (jedan na jedan) 99% posto vaš susret doživit će kao priliku za besplatnu psihoterapiju. Ja sam jako dobar slušač i nastojim pomoć kad vidim da je osoba nesretna, ali to mi se uvijek obije o glavu, jer poslije budem iscrpljena. Problemi u braku, na poslu, u obitelji, pa ogovaranje zajedničkih prijatelja-često razgovor ide tim redoslijedom. Iako se ja uvijek trudim promijenit teme, ne uspijeva mi.

Nisam vidjela smisao u takvim druženjima, zato bliskim prijateljima uvijek ponudim opciju kina i kazališta umjesto kave.
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 21:18   #23
Quote:
Tajda kaže: Pogledaj post
Shvaćam te što hoćeš reći, ali moje višegodišnje iskustvo ispijanja kava kaže: ako sjedneš sa bliskom osobom (jedan na jedan) 99% posto vaš susret doživit će kao priliku za besplatnu psihoterapiju. Ja sam jako dobar slušač i nastojim pomoć kad vidim da je osoba nesretna, ali to mi se uvijek obije o glavu, jer poslije budem iscrpljena. Problemi u braku, na poslu, u obitelji, pa ogovaranje zajedničkih prijatelja-često razgovor ide tim redoslijedom. Iako se ja uvijek trudim promijenit teme, ne uspijeva mi.

Nisam vidjela smisao u takvim druženjima, zato bliskim prijateljima uvijek ponudim opciju kina i kazališta umjesto kave.
i ja sam bila takva
ko da se mora ostat isti i muciti se
kreni se mijenjati pa ce te ljudi poceti drukcije percipirati
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:29   #24
Mi smo jednostavno u periodu velike tehnološke razvijenosti, a i svjesnost je drugačija nego pred 40-50 godina. Svijet se mijenja, tako se mijenjaju običaji, strukture pa i sam čovjek. Nemamo jednake prioritete kao naši roditelji i djedovi i bake, nemamo ni jednake uvjete. Doba je i uspona individualizma, čovjek je sam sebi dostatan ili barem dostatniji nego nekad. Set vrijednosti je drugačije posložen, sve stremi nekakvom samoispunjenju i samorazvoju, a nije toliko naglasak na zajedništvu i njegovanju nekakve obiteljske strukture. I to je ok, svako doba nosi svoje.

Ne bih ja internet stavila u kategoriju demonskog oruđa, niti u kategoriju apsolutne pozitive. Ima svoje prednosti i nedostatke, no smatram da nije internet uzrok te otuđenosti već jednostavno promjena fokusa i svijesti na globalnoj razini. I pitanje je na kraju je li to otuđenost ili samo druga razina razvoja.

Za razliku od nekad, danas sam malo na internetu, a društveni život mi se sveo na minimum. Ne patim puno za tim, naprosto imam neki drugi film, a i ljudi s kojima sam se okružila imaju svoj pa dolazi do razilaženja. Teško je naći suputnika, doduše. No to sad nije stvar interneta ni društva, već baš tog individualizma, vlastite nesklonosti kompromisima i intenziviranju vlastitog sustava vrijednosti.
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 20:53   #25
Quote:
bijelatama kaže: Pogledaj post
i ja sam bila takva
ko da se mora ostat isti i muciti se
kreni se mijenjati pa ce te ljudi poceti drukcije percipirati
Znam točno na što misliš..Kad sugovornik počme pričat o problemima, ja izvadim mobitel i krenem se dopisivat ili ga prekinem i počemem pričat vic
Zezam se, ali poznajem puno takvih ljudi koji ni jedne jedine sekunde ne mogu slušat sugovornika ako se tema direktno ne tiče njih..Ja, ja, ja i samo ja..
Danas će te rijetko ko poslušat sa oba uha, izgleda da sam ja jedina takva zato mi se svi jadaju!
__________________
...
Tajda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:11.