Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2011., 13:49   #161
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
rekao mi je profesor na satu Nuklearnih elektrana...

cijeli primarni krug NE nema toliko vode da digne tlak unutar containmenta za vise od par bara...
Interesantno, ako je samo par bara, zašto bi se jebali s ispušanjem pare iz containmenta, i time uzrokovali eksploziju.

Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
ovo zvuci ko recenica iz voyagera

dobro, ali do koje mjere? ne grade li ih da budu bulletproof?
i ne bi li containment izdrzo i da reaktor ostane u potpunosti bez vode?


E ne znam, ja mislim da ne bi izdržao, ma ja sam samo htio reći da ako dođe izlaganja jezgre atmosferi, ja bi to usporedio s Černobilom. Zbog onog što je rekao Endimion, neće imati isti potencijal za širenje radioaktivnosti, ali meni je to isti nivo katastofe. Pročitao sam da su francuzi rekli da bi ovo već trebao biti level 6, a ne 4.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
Kada se dizel generatori crkli, sistem se prebacio na hitne baterije. Baterije su bile namijenjene kao jedan od sigurnosnih sistema, kao izvor energije za hlađenje jezgre za 8 sati rada . I one su izdržale i više.
Nema šanse da su baterije pogonile crpke, to su motori od par MW.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 14:24   #162
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Interesantno, ako je samo par bara, zašto bi se jebali s ispušanjem pare iz containmenta, i time uzrokovali eksploziju.
a, cuj.. tlak unutar primarnog kruga ti je 6-7 bara.. tako da cak i da izadje van ne moze biti tlak nakon toga ne znam kakav... a vjerujem da su to preventivno ispustali, da se ne dogodi eksplozija unutar containmenta nego van..


Quote:
Nema šanse da su baterije pogonile crpke, to su motori od par MW.
da, i? to su jako velike baterije.. nije to akumulator iz auta pa da nema takvu snagu.. zaboga, te bateriju su tamo sa tim razlogom, da u slucaju nestanka napajanja napajaju motore crpki za recirkulaciju...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 15:23   #163
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
a, cuj.. tlak unutar primarnog kruga ti je 6-7 bara.. tako da cak i da izadje van ne moze biti tlak nakon toga ne znam kakav... a vjerujem da su to preventivno ispustali, da se ne dogodi eksplozija unutar containmenta nego van..




da, i? to su jako velike baterije.. nije to akumulator iz auta pa da nema takvu snagu.. zaboga, te bateriju su tamo sa tim razlogom, da u slucaju nestanka napajanja napajaju motore crpki za recirkulaciju...
Ma kakvih 6-7 bara, ste vi sjedili na ušima.

Kod BWR primarni krug je na 60-70 bara, a kod

PWR primarni krug na 150 bara, a sekundarni na 60-70 bara.

Krugovi se testiraju kratkotrajno (PWR) za tlakove oko 200 bara.

Ideja je da ubrizgana morska voda, koja se nalazi u primarnom krugu ostane u tekućem obliku, jer ako se pretvori u plin onda nemože odvoditi toplinu (preuzeti) s goriva. Kada se dođe do određenog porasta tlaka i visine vode (da više ne pokriva gorivo u cijelini), onda se pušta taj plin van, a na taj način se ruši tlak unutar rektora i tada je zbog niskog tlaka najpovoljnije ponovo utiskivati vodu u rekator, ali morate imati sustav za to tj. pumpu koja ima sposobnot proizvest veči tlak nego u rekatoru. Problem je da očigledno taj sustav nije baš i ispravan. Drugi problem koji je očigledan, da primarni krug nema ponor topline, tj. trenutno je moguće samo ispuštati pregrijanu vodu iz primarnog kruga kroz ventile i ponovo upumpavat novu vodu, a ne hladiti je kroz druge zatvorene sustave.

Dvije pumpe u NE Krško su snage po 5 MW svaka, ali postoje i druge pumpe (drugi rashladni krug) za odvođenje ostatne topline koje su manje snage.

Pitanje je da li ti motori i koji su uopće ispravni i spremni za pogon.

Ono što neznam, a neki su napomenuli je bazen s istrošenim gorivom.

Koliko je ta građevina sigurna, da li ima predviđenu teh. rješenju usljed pucanja bacanje i gubitka rashladne tekučine, te što ako se gorivo počne topiti, pa bude izloženo atmosferi!??
A. Senna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:40   #164
Nedavno sam gledao neku emisiju gdje su ameri spominjali da oni imaju lakovodne a da kanađani teškovodne reaktore. Te da su ovi drugi još sigurniji od lakovodnih. Koji je razlog da i ostali ne koriste teškovodne reaktore. Mislim da cijena kod ovog nebi trebala igrat ulogu ili ipak igra.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:42   #165
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
a, cuj.. tlak unutar primarnog kruga ti je 6-7 bara.. tako da cak i da izadje van ne moze biti tlak nakon toga ne znam kakav... a vjerujem da su to preventivno ispustali, da se ne dogodi eksplozija unutar containmenta nego van.
Rekao bih 60-70, a ne 6-7.

E pa to, da se ne dogodi eksplozija unutar containmenta, znači da nije containment 100%, nego mu treba "pomagati".

Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
da, i? to su jako velike baterije.. nije to akumulator iz auta pa da nema takvu snagu.. zaboga, te bateriju su tamo sa tim razlogom, da u slucaju nestanka napajanja napajaju motore crpki za recirkulaciju...
Takva baterija ne postoji. Ja mislim da su baterije služile da pogone proces i ventile, nikako motore crpki.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:44   #166
Quote:
A. Senna kaže: Pogledaj post
Drugi problem koji je očigledan, da primarni krug nema ponor topline, tj. trenutno je moguće samo ispuštati pregrijanu vodu iz primarnog kruga kroz ventile i ponovo upumpavat novu vodu, a ne hladiti je kroz druge zatvorene sustave.
Da, koliko ja vidim, ovo je trenutno najveći problem.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 16:56   #167
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Rekao bih 60-70, a ne 6-7.

E pa to, da se ne dogodi eksplozija unutar containmenta, znači da nije containment 100%, nego mu treba "pomagati".
ispravak.. 6-7 MPa... ostala mi je ta brojka 6-7 negdje, ali sam mislio da su bari u pitanju.. za PWR sam znao da je iznad 150... malo mi je bilo cudno, ali sta ces...

a sto se tice containmenta... pa, containment i je 100%... poanta je u tome da pokusavas ne testirati u live uvjetima da li ce izdrzati eksploziju... projektirano je da moze, ali zasto se ici igrati s time kad imas sustav koji ce to izbaciti van containmenta i smanjiti rizik...
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:13   #168
Izgleda da će helikopterima pokušati puniti bazen za iskorišteno gorivo četvrtog reaktora.
Navodno ni hlađenje petog i šestog reaktora ne funkcionira najbolje.
Stvarno je došlo do (nenuklearne) lančane reakcije!
__________________
His servant picked up the spade and dug a grave long enough for Pahom to lie in, and buried him in it. Six feet from his head to his heels was all he needed.

L. N. T.

Zadnje uređivanje the absent-minded : 15.03.2011. at 17:23.
the absent-minded is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:27   #169
Quote:
TI TOO kaže: Pogledaj post
Na tel stalno puštaju snimke tsunamija-koje su strašne-i s njima odvlače
pažnju ljudi od mnogo strašnije realnosti.
pa černobil koji je bio puno gora katastrofa od ove nam je bliže pa nismo dobili neku opasnu dozu radijacije.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:30   #170
Quote:
A. Senna kaže: Pogledaj post
Ono što neznam, a neki su napomenuli je bazen s istrošenim gorivom.

Koliko je ta građevina sigurna, da li ima predviđenu teh. rješenju usljed pucanja bacanje i gubitka rashladne tekučine, te što ako se gorivo počne topiti, pa bude izloženo atmosferi!??
Ovo je problem, ti bazeni nisu u containmentu.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 17:49   #171
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
pa černobil koji je bio puno gora katastrofa od ove nam je bliže pa nismo dobili neku opasnu dozu radijacije.
Samo za jedan stupanj gora, pa ti vidi.

Dakle proglasili su nesreću 6. stupnja - od 7 ukupno.

Ali ne, nuklearka je sigurna, savršeno isprojektirana i štogod da se dogodi, nikome ništa ne može biti.

EDIT: malo sam krivo shvatio post, uglavnom neće nama sigurno ništa biti, ali da je katastrofa - jest!
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 18:11   #172
užas,navodno ljudi pokušavaju pobjeći iz Tokija.

Tvrditi bilo što je neodgovorno, razmjere nesreće nitko ne može predvidjeti.

Černobila se sjećam, na početku bio jako daleko i svi govorili da do nas ne može stići... Problem je što neki znanstvenici prognoziraju-dugotrajnost-ne daj Bože - ako se relativno brzo sanira-sve to može ostati na Istoku, a u protivnom je globalni problem kako, svi realni, i sada doživljavaju

U Čenobilu je svjesno žrtvovano puno ljudi da bi se spasilo čovječanstvo, tko
će ovdje raditi u nuklearci, dobrovoljci ili vojska.....Sve u svemu užass

potvrđeno da ljudi bježe na jug i napuštaju Tokijo

Zadnje uređivanje TI TOO : 15.03.2011. at 18:24.
TI TOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:01   #173
Koliki je volumen vode u kotlu s šikama, koliki je u regularnom radu?
Kaj je to tak malo ili je temperatura šipki tolka
da to tak brzo isparava?

Ajmo, koliko vode ispari po satu recimo u regularnom radu,
a koliko sad kad je ugašena reakcija urana?

Ili zbog tlaka ne mogu upumpati dovoljno vode
pinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:20   #174
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Samo za jedan stupanj gora, pa ti vidi.

Dakle proglasili su nesreću 6. stupnja - od 7 ukupno.

Ali ne, nuklearka je sigurna, savršeno isprojektirana i štogod da se dogodi, nikome ništa ne može biti.

EDIT: malo sam krivo shvatio post, uglavnom neće nama sigurno ništa biti, ali da je katastrofa - jest!
Taj stupanj je proizvoljan ovo je i dalje manja katastrofa od černobila jer nema zapaljenog grafita koji bi gorio i otpuštao goleme količine radioaktivnih tvari u atmosferu .
Sve šta je do sada otišlo u atmosferu su male količine radioaktivnih tvari koje su se oslobodile uslijed ispuštanja vodene pare i vodika koji je pritom i eksplodirao.

Zadnje uređivanje mau123 : 15.03.2011. at 19:26.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:27   #175
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Taj stupanj je proizvoljan ovo je i dalje manja katastrofa od černobila jer nema zapaljenog grafita koji bi gorio i otpuštao goleme količine radioaktivnih tvari u atmosferu .
Sve šta je do sada otišlo u atmosferu je mala količina radioaktivnih tvari koje su se oslobodile uslijed ispuštanja vodene pare i vodika koji je pritom eksplodirao.
slažem se
situacija je gadna ali vjerujem u japance i nadam se da će proći sve ok.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:40   #176
Koliko dana će to još trebati intenzivno hladiti,
kaj ne bi t prirodno trebalo već slabiti??
pinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:45   #177
izgleda 4. eksplozija
TI TOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 19:58   #178
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Taj stupanj je proizvoljan ovo je i dalje manja katastrofa od černobila jer nema zapaljenog grafita koji bi gorio i otpuštao goleme količine radioaktivnih tvari u atmosferu .
Sve šta je do sada otišlo u atmosferu su male količine radioaktivnih tvari koje su se oslobodile uslijed ispuštanja vodene pare i vodika koji je pritom i eksplodirao.
Je, male količine radioaktivnih tvari. Zato su evakuirali 200.000 ljudi, a u Tokiu si za sat vremena ozračen kao za godinu dana.

A kako je stupanj razmjera nesreće proizvoljan, japanske vlasti su odabrale baš onaj skoro najgori, da izazovu što veću paniku.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 20:03   #179
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
E ne znam, ja mislim da ne bi izdržao, ma ja sam samo htio reći da ako dođe izlaganja jezgre atmosferi, ja bi to usporedio s Černobilom. Zbog onog što je rekao Endimion, neće imati isti potencijal za širenje radioaktivnosti, ali meni je to isti nivo katastofe. Pročitao sam da su francuzi rekli da bi ovo već trebao biti level 6, a ne 4.
Šansa da se sama jezgra ogoli atmosferi je izuzetno mala, ali čak da se to i dogodi, malo što u njoj može gorjeti. BWR nasuprot RBMK je kao komad teškozapaljive plastike nasuprot kaučom koji smo zalili benzinom.
Tako da ovo ne može biti ni blizu Černobila i zato smatram da bi trebalo redizajnirati onu skalu. Ovo je gore od TMI-a (to sam odmah rekao, ako mi netko ne vjeruje, može pregledati thread), ali nije ni blizu Černobilu.


Quote:
the absent-minded kaže: Pogledaj post
Izgleda da će helikopterima pokušati puniti bazen za iskorišteno gorivo četvrtog reaktora.
Navodno ni hlađenje petog i šestog reaktora ne funkcionira najbolje.
Stvarno je došlo do (nenuklearne) lančane reakcije!
Nadam se da je samo premorenost operatora uzrok gubitku hladila u bazenu.
Korištenje helikoptera je vjerojatno iz razloga što se jako teško primaknuti bazenu. Zgrada je poprilično raznesena.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 20:12   #180
Interaktivna galerija u NY Timesu.

Planirali su skidanje panela sa 5. i 6. reaktorske zgrade kako ne bi došlo do nakupljanja vodika. Ne znam da li na kraju jesu.

EDIT: Izbrojite greške u naslovu! Jutarnji: "U oštećenoj nuklearki eksplodirao i četvrti reaktor u kojem se spremaju potrošene gorive šipke"
__________________
His servant picked up the spade and dug a grave long enough for Pahom to lie in, and buried him in it. Six feet from his head to his heels was all he needed.

L. N. T.

Zadnje uređivanje the absent-minded : 15.03.2011. at 20:20.
the absent-minded is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.