Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2017., 19:25   #5181
Quote:
Antea77 kaže: Pogledaj post
To je malo povišeno, ali minimalno. Većinom se uzima vrijednost do 9 ili 10 kao normalna. Ali da je išta u pitanju, bio bi jače povišen broj leukocita.
puno hvala
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:27   #5182
Imam pitanje jednostavno,...dakle kada je u krvnoj slici povečan broj leukocita ili limfocita (pobrkah ih...) - da li, se možebitno radi o upali u tome slučaju,.. unutar organizma ili vani ,što bi i bilo vidljivo (ako se radi,o vanjskoj upali,mislim..).
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 19:55   #5183
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Imam pitanje jednostavno,...dakle kada je u krvnoj slici povečan broj leukocita ili limfocita (pobrkah ih...) - da li, se možebitno radi o upali u tome slučaju,.. unutar organizma ili vani ,što bi i bilo vidljivo (ako se radi,o vanjskoj upali,mislim..).
Limfociti su jedan od tipova leukocita. Dosta povišeni leukociti većinom ukazuju na to da je negdje u tijelu upala. Krvna slika nam pokazuje kakvo je generalno stanje i onda se, ovisno o tome postoje li simptomi, može posumnjati na neku upalu. Npr. ako nekoga jako boli grlo, ima povišenu temperaturu i povišene leukocite, posumnjat ćemo na bakterijsku (streptokoknu) upalu grla.
Blago povišen broj leukocita (npr. 11) najčešće ne znači ništa.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 21:49   #5184
Quote:
Antea77 kaže: Pogledaj post
Nema razloga za brigu, to je uredan nalaz.
Znaci ok je?
a zasto mi je onda nizu vrijednost pokazalo?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 12:29   #5185
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Znaci ok je?
a zasto mi je onda nizu vrijednost pokazalo?
Smatra se da je optimalna vrijednost iznad 90. Vi imate malo nižu vrijednost od te i sasvim sigurno vam bubrezi normalno rade ako vam je eGFR 85. Ne znam koliko imate godina, vecinom se s godinama blago snizavaju vrijednosti. eGFR se izracunava prema dvije formule (CKD-EPI i MDRD) a u obzir se uzima spol, dob, vrijednost kreatinina u krvi i rasa. Uglavnom, nemate razloga za brigu zbog ovog nalaza.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 17:33   #5186
Quote:
Antea77 kaže: Pogledaj post
Smatra se da je optimalna vrijednost iznad 90. Vi imate malo nižu vrijednost od te i sasvim sigurno vam bubrezi normalno rade ako vam je eGFR 85. Ne znam koliko imate godina, vecinom se s godinama blago snizavaju vrijednosti. eGFR se izracunava prema dvije formule (CKD-EPI i MDRD) a u obzir se uzima spol, dob, vrijednost kreatinina u krvi i rasa. Uglavnom, nemate razloga za brigu zbog ovog nalaza.
hvala bar to da se ne sekiram vec sam mislila da me i to zadesilo,zadnje vrijeme mi se dosta zdrav.stanje srozalo pa mislila da mi jos i na bubrege pustilo
Zadnji nalaz pokazao 85 da a prije toga 20 dana bio 88
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 19:05   #5187
Imam jedno pitanjce ako netko zna.

Ako u krvnoj slici dodju leukociti normalni da li leukogram svejedno moze biti zbrckan i ukazivati na nesto?

Podigla sam nalaze i vidim da mi je dokica izvadila samo krvnu sliku iako sam trazila kompletnu. Imam temperature zadnjih dana i nikakve ostale simptome, a buduci da imam i autoimunu bolest bitno mi je sve izvaditi da vidim jel doslo do pogorsanja bolesti ili sam se razbolila.

Sedimentacija mi je uredna, urin sve uredno (radila test trakicu), krvna slika i biokemija sve ok osim zeljeza i hemoglobina.
Ne znam dal da odem privatno izvaditi damo diferencijalnu da vidim jel se dogadja sta u tom leukogramu ili mi je to bacanje novaca buduci da su leukociti ok.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 11:51   #5188
napravi crp. iako ni to ne mora biti poviseno, al moguce je da imas nekakvu bakterijsku upalu...
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 09:17   #5189
Žena, 43 godine, dijagnoza: obostrana plućna embolija (I.26.9)

Zanimaju me neki detalji s otpusnog pisma. Iz Laboratorijskih nalaza navesti ću one stavke koje su van referentnih vrijednosti:

Laboratorijski nalazi
(aK) pO2 (ref.interval 11.0-14.4 kPa) a ja sam imala 15.3 pa sedam dana kasnije 8.4
(aK) pO2 (T) (ref.interval 11.0-14.4 kPa) 15.2
(aK) BEecf (ref.interval -2 do 3 mmol/L) -3.1
(aK) BE (B) (ref.interval -2 do 2 mmol/L) -2.4
sO2 (ref.interval 95-98%) a ja sam imala 99 pa sedam dana kasnije 92
(S) kolesterol (<5.0 preporuka mmol/L) 5.1
(S) trigliceridi (<1.7 preporuka mmol/L) 2.4
(S) HDL-kolesterol (>1.2 preporuka mmol/L) 1.1
(S) urati (ref.interval 134-337 µmol/L) 339
(S) ukupni proteini (ref.interval 66 do 81 g/L) 63
(S) albumin (ref.interval 39,5 do 58,6 g/L) 39
(S) hs Troponin I (ref. vrijednost <15,6 ng/L) 46,6
(K) MCV (ref.interval 83.0-97.2 fL) 82,6
(K) Trombociti (Trc) (ref.interval 158-424 10e9/L) 442

------------------------------------------------------------------------
Ultrazvuk srca:
Normalne vrijednosti Izmjerene vrijednosti Opis
Aorta korijen 2,0-3,7 cm 2,80 cm PPG 7,6 mmHg
Aorta odvajanje zalistaka 1,5-2,6 cm 1,70 cm
Lijevi atrij 1,9-4,0 cm 3,60 cm
LIJEVI VENTRKUL
Dijastola 3,5-5,7 cm 4,30 cm
Sistola 2,5-4,1 cm 3,00 cm
Septum 0,7-1,2 cm 0,80 cm
Stražnja stijenka 0,7-1,2 cm 0,80 cm

DESNI VENTRIKUL
Dijastola 0.7-2,6 cm 2,70 cm
Prednja stijenka do 0,4 cm
EF LV (Teichholz; Simpson) 50-75% 60%

Dijastolička funkcija LV: disfunkcija 1. Stupnja
Kontraktilnost stijenki: uredna
Trikuspidna valvula: TR1+, PAPs 35 mmHg
Pulmonalna valvula: PR1+, AcT 91-100 ms
Perikard: uredan
Ostala opažanja: MR trag

Mišljenje: Lijevi ventrikl urednih dimenzija i debljine stijenke bez regionalnih ispada kontraktiliteta. Uredna sistolička funkcija EF 60% uz dijastoličku disfunkciju po obrascu inkompletne relaksacije E/A 0,77
Lijevi atrij urednih dimenzija, desni ventrikl graničnih dimenzija.
Trolisna aortalna valvula uredne separacije zalistaka i transvalvularnog gradijenta.
Minimalna mitralna regurgitacija, triskupidalna regurgitacija 1+, PAPs cca 35 mmHg, AcT plućnog
Perikard uredan. Bez vidljivih intrakavitarnih masa.
EKG : SR fr.93/min srednja el.os, St-Tbo
--------------------------------------------
HOLTER: Za vrijeme monitoriranja u trajanju od 20 h i 11 min registrira se 107 206 srčana impulsa. Osnovni ritam je SR, prosječne frekvencije 89/min (min 66/min max 126/min). Ektopična aktivnost manifestirana sa 0 SES i 0 VES. Poremećaj Av kondukcije i signifikantnih RR pauza nije bilo. Uredna dinamike SS spojnice i T vala.

Radila sam još i color dopler vena, to je uredno (bez DVT) pa RTG srca i puća u redu, i UZV abdomena u redu. i CT koji je dokazao obostranu plućnu emboliju.

Ne znam što znači ta disfunkcija i MR trag na UZV srca.(mislim da je ostalo u redu, boldala sam još što mi je nejasno). I koliko su indikativna ova odstupanja u laboratorijskim nalazima krvi.

Hvala.
LjiljanaLj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 09:25   #5190
Ne znam za ostalo, ali za (S) kolesterol (<5.0 preporuka mmol/L) 5.1 se ne moraš brinut, pojačaj malo zeleno povrće i to je to.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 09:41   #5191
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Ne znam za ostalo, ali za (S) kolesterol (<5.0 preporuka mmol/L) 5.1 se ne moraš brinut, pojačaj malo zeleno povrće i to je to.
Nažalost zbog antikoagulantne terapije moram smanjiti sve što sadrži K vitamin (poglavito zeleno lisnato povrće)
LjiljanaLj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 20:54   #5192
Dobra vecer, molila bih nekoga ako mi moze dati savjet. Naime otac(65 +) se jucer zalio na bol s lijeve strane ledja prema srcu kad udise. Pretpostavio je da mu je to zato jer je dan prije prvi put koristio masazer na struju na tom podrucju. Ja sam panicarka pa sam odmah posumnjala na srce/predinfarktno stanje.Tlak i otkucaji srca su mu bili skolski.Ni inace nema problema sa tlakom, ali ima poviseni secer i triglicride i kao pazi sto jede(mos mislit to samo kaze a u biti ne pazi) Danas kaze da ga to vise ne boli medutim s desne strane vrata su mu danas otekli limfni cvorovi(pretpostavljam da nema biti sta drugo).

E sad ja ga planiram poslat na krvne pretrage sutra za pocetak nadajuci se da je samo neka upalica. Nasla sam neki opci panel koji ukljucuje KKS, glukoza, kolesterol, HDL i LDL kolesterol, trigliceridi, AST, ALT, GGT.

E sad vidjela sam da s kod sumnje na infarkt mogu pogledati jos neki srcani enzimi kao indikatori pa ako mi netko moze reci koji su to(CPK AST LDH- ove sam ja nasla- da li je AST isti kao ovaj u opcem panelu ili je to neka druga kratica)?

Hvala unaprijed
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 18:17   #5193
Quote:
LjiljanaLj kaže: Pogledaj post
Žena, 43 godine, dijagnoza: obostrana plućna embolija (I.26.9)
Nema značajnijih odstupanja što se ovih nalaza tiče.. svugdje ste većinom na granici referentnih vrijednosti.
Troponin je povišen jer je tokom plućne embolije (začepljenje plućne arterije koja izlazi iz desne klijetke) i srce pod povećanim "stresom" i više se muči sa izbacivanjem krvi nego inače. Troponin je inače najčešće povišen kod infarkta, ali kažem, ovdje je to dio slike plućne embolije.

Disfunkcija 1. stupnja znači da je malo snižena ejekcijska frakcija (to je ovo EF koje je vama 60%). Ejekcijska frakcija je postotak krvi iz lijeve klijetke koje srce istisne u aortu u jednom potisku. Nisam sigurna zašto vam je stavljena ova dijagnoza jer se većinom kao normalna uzima vrijednost EF od 55-70%.

MR trag znači da postoji minimalna mitralna regurgitacija. Mitralni zalistak odjeljuje dva dijela lijevog srca (pretklijetku i klijetku) i on se dok srce pumpa otvara i zatvara i propušta krv. Regurgitacija znači da se zalistak ne zatvara do kraja i da se dio krvi vraća u krivom smjeru. Minimalna mitralna regurgitacija je užasno doista nalaz koji ima velik postotak potpuno zdravih ljudi i to vas ne treba brinuti.

Ovi vas nalazi ne trebaju brinuti. Važno je da imate adekvatnu antikoagulantnu terapiju. Ako ste na varfarinu (martefarinu) redovito vadite krv da vam liječnik prati INR vrijednost.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 18:24   #5194
Quote:
koal@ kaže: Pogledaj post
Dobra vecer, molila bih nekoga ako mi moze dati savjet. Naime otac(65 +) se jucer zalio na bol s lijeve strane ledja prema srcu kad udise. Pretpostavio je da mu je to zato jer je dan prije prvi put koristio masazer na struju na tom podrucju. Ja sam panicarka pa sam odmah posumnjala na srce/predinfarktno stanje.Tlak i otkucaji srca su mu bili skolski.Ni inace nema problema sa tlakom, ali ima poviseni secer i triglicride i kao pazi sto jede(mos mislit to samo kaze a u biti ne pazi) Danas kaze da ga to vise ne boli medutim s desne strane vrata su mu danas otekli limfni cvorovi(pretpostavljam da nema biti sta drugo).

E sad ja ga planiram poslat na krvne pretrage sutra za pocetak nadajuci se da je samo neka upalica. Nasla sam neki opci panel koji ukljucuje KKS, glukoza, kolesterol, HDL i LDL kolesterol, trigliceridi, AST, ALT, GGT.

E sad vidjela sam da s kod sumnje na infarkt mogu pogledati jos neki srcani enzimi kao indikatori pa ako mi netko moze reci koji su to(CPK AST LDH- ove sam ja nasla- da li je AST isti kao ovaj u opcem panelu ili je to neka druga kratica)?

Hvala unaprijed
Bol u prsima/leđima je jako česta. Sa lijeve strane nas često zabrine jer može ukazivati na infarkt. Ali postoji jedno pitanje koje uvijek pitamo pacijenta, a to je mijenja li se bol pri promjeni položaja, tj. kod udaha/izdaha. Ako bol ovisi o tome (a vi ste napisali da je tatu bolilo kod udaha) onda to upućuje više na običnu mišićno koštanu bol koja nema veze sa srcem. Ako je tatu od jučer prestalo boljeti, nema baš nekog razloga da se trenutno sumnja na infarkt i ti srčani enzimi vam neće biti od koristi. Što se tiče limfnih čvorova, ako nema nikakvih drugih simptoma (jaku grlobolju, povišenu temperaturu..) ja bih čekala i poslala ga na vađenje krvi tek ako se stanje pogorša za par dana. Mislim da nema nikakvog razloga za paniku.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 19:01   #5195
Antea 77 hvala puno na odgovoru. Vise ga nije boljelo s lijeve strane ali s obzirom da mu je otok na vratu bio dosta velik ja sam ga ipak poslala da napravi krvnu sliku ,dks, sedimentaciju i crp. Ono sto mu je poviseno su bazofilni granulociti 0.13 (ref:0-0.6) a neutrofilni granulociti snizeni 46 ( ref.50-75) a za CRP pise <0.1. (Da li crp moze biti prenizak?)Ostale vrijednosti su unutar referentnih granica.
Molim vas ako bi mogli prokomentirati ove vrijednosti.Koliko sam ja laicki i uz pomoc gugla uspjela shvatiti to bi mogla biti nekakva reakcija na alergene,parazite ili sl., ali ne mogu procijeniti jer nemam znanja da li su ove vrijednosti puni iznad granica na nacin da treba reagirati na njih ili ne?Otok mu se danas tokom dana smanjio u odnosu na jucer.
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 19:55   #5196
Quote:
koal@ kaže: Pogledaj post
Antea 77 hvala puno na odgovoru. Vise ga nije boljelo s lijeve strane ali s obzirom da mu je otok na vratu bio dosta velik ja sam ga ipak poslala da napravi krvnu sliku ,dks, sedimentaciju i crp. Ono sto mu je poviseno su bazofilni granulociti 0.13 (ref:0-0.6) a neutrofilni granulociti snizeni 46 ( ref.50-75) a za CRP pise <0.1. (Da li crp moze biti prenizak?)Ostale vrijednosti su unutar referentnih granica.
Molim vas ako bi mogli prokomentirati ove vrijednosti.Koliko sam ja laicki i uz pomoc gugla uspjela shvatiti to bi mogla biti nekakva reakcija na alergene,parazite ili sl., ali ne mogu procijeniti jer nemam znanja da li su ove vrijednosti puni iznad granica na nacin da treba reagirati na njih ili ne?Otok mu se danas tokom dana smanjio u odnosu na jucer.
Napisali ste da su bazofili 0.13 što je unutar referentnih vrijednosti. Neutrofili zapravo nisu sniženi, često se uzima 40-70% kao referentno, a par % ni na jednu stranu većinom ništa ne znači. CRP je uredan, znači da vjerojatno nema akutne upale. Sve u svemu, ovo je uredan nalaz. Vjerojatno će ta otekline splasnuti u potpunosti kroz par dana. Ako ne splasne za par dana, neka tata ode svom liječniku opće prakse.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 20:35   #5197
Quote:
Antea77 kaže: Pogledaj post
Nema značajnijih odstupanja što se ovih nalaza tiče.. svugdje ste većinom na granici referentnih vrijednosti.
Troponin je povišen jer je tokom plućne embolije (začepljenje plućne arterije koja izlazi iz desne klijetke) i srce pod povećanim "stresom" i više se muči sa izbacivanjem krvi nego inače. Troponin je inače najčešće povišen kod infarkta, ali kažem, ovdje je to dio slike plućne embolije.

Ovi vas nalazi ne trebaju brinuti. Važno je da imate adekvatnu antikoagulantnu terapiju. Ako ste na varfarinu (martefarinu) redovito vadite krv da vam liječnik prati INR vrijednost.
Hvala puno na tumačenju, najviše me brinuo taj troponin jer odstupa dosta od ref. vrijednosti, a čitala sam da je povišen kod zatajenja srca. Prilikom prijema u hitnu vadili su i D dimere koji su bili jako povišeni 10,1 mg/L, ali kasnije nisu radili nalaz na D dimere pa pretpostavljam da im je to radi dijagnosticiranja PE bilo važno, a kasnije ne.
Upućena sam još da učinim na Rebru ambulantno pretrage za trombofiliju: Faktor V, F II MTHFR, PAI 1 i PAI 2, LAC, JAK 2 mutaciju i protočnu citometriju na PNH, Homocistein, Protein C i Protein S.
LjiljanaLj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 20:54   #5198
Quote:
Antea77 kaže: Pogledaj post
Napisali ste da su bazofili 0.13 što je unutar referentnih vrijednosti. Neutrofili zapravo nisu sniženi, često se uzima 40-70% kao referentno, a par % ni na jednu stranu većinom ništa ne znači. CRP je uredan, znači da vjerojatno nema akutne upale. Sve u svemu, ovo je uredan nalaz. Vjerojatno će ta otekline splasnuti u potpunosti kroz par dana. Ako ne splasne za par dana, neka tata ode svom liječniku opće prakse.
Tek sad primjecujem da sam napisala krivu referentnu vrijednost.ispricavam se .dakle bazofili jesu 0.13 ali su oznaceni kao visoki jer je referentna vrijednost od 0 do 0.06,a ne 0,6.Znaci prakticki su duplo veci od dozvoljenog....
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 21:30   #5199
Quote:
LjiljanaLj kaže: Pogledaj post
Hvala puno na tumačenju, najviše me brinuo taj troponin jer odstupa dosta od ref. vrijednosti, a čitala sam da je povišen kod zatajenja srca. Prilikom prijema u hitnu vadili su i D dimere koji su bili jako povišeni 10,1 mg/L, ali kasnije nisu radili nalaz na D dimere pa pretpostavljam da im je to radi dijagnosticiranja PE bilo važno, a kasnije ne.
Upućena sam još da učinim na Rebru ambulantno pretrage za trombofiliju: Faktor V, F II MTHFR, PAI 1 i PAI 2, LAC, JAK 2 mutaciju i protočnu citometriju na PNH, Homocistein, Protein C i Protein S.
D-dimeri su bitni samo za postavljanje dijagnoze, tj. ako oni nisu povišeni gotovo je sigurno da osoba nema duboku vensku trombozu ni plućnu emboliju. Pitanje je naravno zašto ste vi sa 43 godine dobili plućnu emboliju. Najčešće plućna embolija nastane kad se otkine komadić tromba iz dubokih vena nogu i dođe do plućne arterije, no vi ste rekli da vam nije nađena. Iz tog će vam razloga sad napraviti kompletnu obradu da vide imate li koji poremećaj zgrušavanja krvi.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 21:34   #5200
Quote:
koal@ kaže: Pogledaj post
Tek sad primjecujem da sam napisala krivu referentnu vrijednost.ispricavam se .dakle bazofili jesu 0.13 ali su oznaceni kao visoki jer je referentna vrijednost od 0 do 0.06,a ne 0,6.Znaci prakticki su duplo veci od dozvoljenog....
Ne bih ulazila u tumačenje toga jer ne znam dovoljno o tome. Uvijek je nezahvalno izdvojiti jednu vrijednost i na temelju nje postavljati sumnje. Po onome što ste napisali nije jasno je li vaš otac bio kod svojeg liječnika ili nije. Ako i dalje ima tu oteklinu, preporučila bih mu odlazak liječniku da on procijeni treba li ikakva daljnja obrada.
Ja sam mlada doktorica i nemam previše iskustva pa ne želim nagađati, pogotovo jer nisam vidjela pacijenta.
Antea77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.