Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2017., 19:18   #3781
meni se sviđa što stalno idu na neka "događanja"

u srijedu su bili u kinu, naravno da moj nema poima šta su gledali (janko strižić veli google)

danas su bili u gradu, policija je imala neki "sajam", ono, motori, auti, policijski psi, rotirke, išli su u neki forenzički kombi (ima neki otisak, nečeg, nemam poima šta je to), helikopter ih je nadljetao, cijela ludnica. doma je u podne zaspao s balonom na kojoj piše policija :-)

sljedeći petak idu u muzej, zapamtila sam jedino da će presvlačiti u vitezove

znači stalno neki muving, svaki dan ga tražim po gradu


moji inače moraju u vrtiću stalno imati kabanicu, gumene čizme i one skijaške hlače, to se ne nosi doma. imaju jedan dio s vješalicama i to tamo stalno visi, a dolje su čizme. morala sam sve duplo kupiti. no, skijaške hlače još nisam.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 17:19   #3782
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
da, u waldorfskoj grupi gledaju crtice na projektoru.tj.samo petkom jedan duzi

o
Asti!! Djeca u waldorfskim vrticima u De vrijeme provode iskljucivo u prirodi. U sumi imaju baraku u koju se mogu skloniti, ali samo u slucaju extremnih vremenskih uvjeta. U tim barakama cesto nema ni struje... a igracke ni nemaju, tj. imaju ono sto nadju u prirodi. U Njemackoj su ovo vrtici jako popularni i kostaju vise od ostalih vrtica
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 18:50   #3783
Quote:
lozinka8 kaže: Pogledaj post
. U HRVATSKOJ su ovo vrtici jako popularni i kostaju vise od ostalih vrtica
Editirala sam tvoj post .... i tu cini mi se prestaje sva slicnost izmedu njemscke i hrvatske varijante ovog vrtica

Poslano sa mog HUAWEI LYO-L21 koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 18:57   #3784
znam da nisu waldorfski kod nas (vise) sto bi trebali biti, ali gledanje crtica me bas sokiralo.
jbt, prije 25 g u rockfelerovoj nisu nikakve igracke imali kupovne kamoli tv da im pale
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 19:11   #3785
Moze li mi neko opisat kako izgleda jedan dan u waldorfskom? Sad me bas jako zanima. Da li imaju svoj "vrtic" ili je to samo jedna grupa u sklopu nekog vrtica?
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 22:12   #3786
Mi smo u Zgu i u vrtiću mojega sina ne gledaju crtiće tj. nemaju tv....hvala Bogu.
Ako je kišni dan tada tete sa njima rade nešto kreativno nekih sat ili dva (koliko djeca pokažu interes), u suprotnom idu van.
Ne idu samo ako pada kiša i puše jaki vjetar.
U ove dane klinci moraju dolaziti sa gumenim čizmicama u vrtić.

U svezi kretanja u vrtić sa 1 ili 3god:
Imam primjer u familiji.
Moj sin i sin mojega bratića imaju 4god.
Moj sin je krenuo sa 1god5mj, a od bratića sada sa 4god.
Vidi se velika razlika između njih u ophođenju sa djecom, ponašanju, govoru, finoj motorici, logici, snalažljivosti.....da ne nabrajam.
Mali od bratića se slabo izražavao do polaska u vrtić jer što god da su ga do tada pitali tipa jesi li gladan/žedan, odgovori bi bili da ili ne, frfljanje.....dijete nije imalo potrebu komunicirati jer su sve za njega radili roditelji, baka, stric..
Odjednom kako je krenuo u vrtić je propričao jer se morao početi izboriti za sebe u grupi od 25 djece....više nije bio središte svijeta. Sada se doslovno uči komuniciranju sa drugima, igrati se sa djecom, tražiti još repete ako je gladan, tražiti piti ako je žedan, sam procijeniti kada treba na wc.....milijun stvari.
Uglavnom dijetetu je sve to šok....

A zašto nije krenuo ranije?
Jer roditelji su više voljeli trošiti na cigarete pa bi zajedno popušili mjesečnu otplatu djetetovog vrtića.
Sada kada su rastavljeni, sada odjednom se ima novaca da se dijete pošalje u vrtić.

U mojem okruženju se pokazalo da djeca koja se kasnije upišu u vrtić moraju teško raditi na tome da se uklope u svoju novu zajednicu s obzirom da u 3. god djetetovog života se počinju u vrtiću stvarati grupe tko se sa kime igra i druži i ako grupa neće iz nekog razloga prihvatiti novopridošlicu, onda je to teško razdoblje za to novo dijete.
Gledam po grupi svog sina. Dobili su prošle godine 3 pridošlice koje se ni sada u potpunosti nisu prihvaćene u grupi koliko god se tete trude i rade sa ih klinci prihvate i još uvijek pokušavaju ući u određene formirane grupe unutar same vrtićke grupe.
No to je samo moje iskustvo iz zagrebačke sredine.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:03   #3787
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
U svezi kretanja u vrtić sa 1 ili 3god:
Imam primjer u familiji.
Moj sin i sin mojega bratića imaju 4god.
Moj sin je krenuo sa 1god5mj, a od bratića sada sa 4god.
Vidi se velika razlika između njih u ophođenju sa djecom, ponašanju, govoru, finoj motorici, logici, snalažljivosti.....da ne nabrajam.
Mali od bratića se slabo izražavao do polaska u vrtić jer što god da su ga do tada pitali tipa jesi li gladan/žedan, odgovori bi bili da ili ne, frfljanje.....dijete nije imalo potrebu komunicirati jer su sve za njega radili roditelji, baka, stric..
Odjednom kako je krenuo u vrtić je propričao jer se morao početi izboriti za sebe u grupi od 25 djece....više nije bio središte svijeta. Sada se doslovno uči komuniciranju sa drugima, igrati se sa djecom, tražiti još repete ako je gladan, tražiti piti ako je žedan, sam procijeniti kada treba na wc.....milijun stvari.
Uglavnom dijetetu je sve to šok....

A zašto nije krenuo ranije?
Jer roditelji su više voljeli trošiti na cigarete pa bi zajedno popušili mjesečnu otplatu djetetovog vrtića.
Sada kada su rastavljeni, sada odjednom se ima novaca da se dijete pošalje u vrtić.

U mojem okruženju se pokazalo da djeca koja se kasnije upišu u vrtić moraju teško raditi na tome da se uklope u svoju novu zajednicu s obzirom da u 3. god djetetovog života se počinju u vrtiću stvarati grupe tko se sa kime igra i druži i ako grupa neće iz nekog razloga prihvatiti novopridošlicu, onda je to teško razdoblje za to novo dijete.
Gledam po grupi svog sina. Dobili su prošle godine 3 pridošlice koje se ni sada u potpunosti nisu prihvaćene u grupi koliko god se tete trude i rade sa ih klinci prihvate i još uvijek pokušavaju ući u određene formirane grupe unutar same vrtićke grupe.
No to je samo moje iskustvo iz zagrebačke sredine.
generaliziras na dva izdvojena, i po masu toga, specificna primjera.
ako su roditeljima prioritet cigarete (iako brijem da ne puse puno, jer je vrtic max 600kn, a najvjerojatnije 150mjesecno), onda ga vjerojatno nece nauciti niti samostlno jesti niti se samostalno oblaciti. pa je steta da se po takvima mjere ostali koji biraju ostanak s djetetom doma do 2. ili 3. pa i 4. godine (koje imaju vise benefita na socioemoc razvoj nego kolektiv).

i ovaj dio s uklapanjem u grupu. po tome onda nikad niti jedno dijete ne bi selilo, ulazilo u neke grupe obogacene raznim programima, ili naprosto kretalo kasnije u vrtic jer bi uvijek bio rizik da se nece uklopiti odn da ga grupa nece prihvatiti. po tome bi sve vrticke grupe trebalo selit skupa u skolu?

osim sto ovisi o osobnosti djeteta (neovisno o tome s kolko godina krene), ovisi i o tome kako se tete postave i kakvu grupnu dinamiku sloze.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:19   #3788
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
generaliziras na dva izdvojena, i po masu toga, specificna primjera.
ako su roditeljima prioritet cigarete (iako brijem da ne puse puno, jer je vrtic max 600kn, a najvjerojatnije 150mjesecno), onda ga vjerojatno nece nauciti niti samostlno jesti niti se samostalno oblaciti. pa je steta da se po takvima mjere ostali koji biraju ostanak s djetetom doma do 2. ili 3. pa i 4. godine (koje imaju vise benefita na socioemoc razvoj nego kolektiv).

i ovaj dio s uklapanjem u grupu. po tome onda nikad niti jedno dijete ne bi selilo, ulazilo u neke grupe obogacene raznim programima, ili naprosto kretalo kasnije u vrtic jer bi uvijek bio rizik da se nece uklopiti odn da ga grupa nece prihvatiti. po tome bi sve vrticke grupe trebalo selit skupa u skolu?

osim sto ovisi o osobnosti djeteta (neovisno o tome s kolko godina krene), ovisi i o tome kako se tete postave i kakvu grupnu dinamiku sloze.
slažem se sa Nosorožicom, niti su sva djeca u vrtiću kao tvoj mali, niti su sva djeca koja ne idu u vrtić kao mali od bratića

Moj mali je krenuo sa nepune 2 godine i prvih godinu i pol se nije ni sa kim družio, gljivio je solo

isto tako su prije par mjeseci dobili novog klinca i mali se super uklopio, svi su ga super prihvatili

frendica je malog prebacila u englesku grupu jer nikako nisu mogli sa tetom na zelenu granu, prvo joj je bilo krivo jer je to skroz drugi objekt i sva druga djeca, a na kraju ispalo da je to najbolja odluka što je napravila u vrtićkom stažu...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:46   #3789
Quote:
lozinka8 kaže: Pogledaj post
Moze li mi neko opisat kako izgleda jedan dan u waldorfskom? Sad me bas jako zanima. Da li imaju svoj "vrtic" ili je to samo jedna grupa u sklopu nekog vrtica?
kod nas je samo jedna grupa, unutar veeeelikog vrtića
jer je samo jedna teta koja ima tu neku "školu" ili šta već, a druga teta je tek na studiju. znam da je ova prva teta studirala na cambrigu jer nam je nešto za engleski pričala, možda to...
negdje sam pročitala točnu terminologiju ali sam zaboravila
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:50   #3790
Pozdrav svima!! Vidim na temi ima odgajatelja pa bih molila ako mi mozda mogu pomoci ako znaju. Postoji li neki pravilnik koji kaze koliko djecice moze ici na koliko wc skoljki? Kolika je minimalna kvadratura prostora za djecu? Ono,omjer djece i kvadrata?
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:22   #3791
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!! Vidim na temi ima odgajatelja pa bih molila ako mi mozda mogu pomoci ako znaju. Postoji li neki pravilnik koji kaze koliko djecice moze ici na koliko wc skoljki? Kolika je minimalna kvadratura prostora za djecu? Ono,omjer djece i kvadrata?
U Drzavnom pedagoskom standardu za predskolski odgoj i naobrazbu imas neke mjere za dnevni borabak. Za wc-e ne.
Evo ako je to ono sto te zanima.

Mjerila za prostore u dječjem vrtiću

Članak 45.
(1) Dnevni boravak u jedinici za djecu jaslične dobi treba osigurati uvjete za razvijanje različitih individualnih i skupnih aktivnosti djece, slobodno kretanje, objedovanje i spavanje.
(2) Soba dnevnog boravka treba imati površinu od 5 m2 po djetetu i prosječnu visinu 300 cm.

Članak 46.
(1) Dnevni boravak u jedinici za djecu vrtićne dobi namijenjen je provođenju odgojno-obrazovnog rada s djecom, igri, raznolikim aktivnostima, objedovanju i spavanju – odmoru.
(2) Prostor dnevnog boravka treba imati površinu od 3 m2 po djetetu i prosječnu visinu 300 cm.
__________________
cura
beba
profesorka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 17:50   #3792
Hvala najljepsa na odgovoru!! To je bas ono sto sam trebala.. Ako netko zna za broj wc-a,neka pliz napise..ovdje nije definirano,ali mozda neke preporuke postoje
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:23   #3793
Djevojcica mi je ove jeseni krenula u vrtic (5g).

Naisla je u grupi na 2 djevojcice koje ju ne prihvacaju i stalno joj nesto brane,izazivaju,govore da se ju nitko ne voli...
Ona je povucenija i nije konfliktna i na to sve ona suti,ali vidim da je utucena i da ju to muci. S druge strane igra se s nekoliko djevojcica i to joj je super. Ali,ove joj nedaju mira. Rekla sam tetama nekoliko puta da ju to muci,al one kazu da nisu nista primjetile. I muci ju ta jedna teta za koju kaze da jako vice i da ju se boji. Pricam s njom stalno,pokusavam joj pomoci,ali vise ne znam kako...ona zeli da ju ispisem iz vrtica...
Canjab is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 14:06   #3794
Quote:
Canjab kaže: Pogledaj post
Djevojcica mi je ove jeseni krenula u vrtic (5g).

Naisla je u grupi na 2 djevojcice koje ju ne prihvacaju i stalno joj nesto brane,izazivaju,govore da se ju nitko ne voli...
Ona je povucenija i nije konfliktna i na to sve ona suti,ali vidim da je utucena i da ju to muci. S druge strane igra se s nekoliko djevojcica i to joj je super. Ali,ove joj nedaju mira. Rekla sam tetama nekoliko puta da ju to muci,al one kazu da nisu nista primjetile. I muci ju ta jedna teta za koju kaze da jako vice i da ju se boji. Pricam s njom stalno,pokusavam joj pomoci,ali vise ne znam kako...ona zeli da ju ispisem iz vrtica...
Nemoj ju ispisivati jer što kad za godinu dvije krene u školu i tamo bude imala problema - isto će tražiti da ću ispišeš i što onda?

Super je što ima društvo, a sa ovim djevojčicama će se morati sama naučiti obračunati, i bude s vremenom
Ako je tek krenula, još je sva u šoku od promjene, daj joj još vremena
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 14:21   #3795
Nakon mjesec dana od polaska u jaslice (2. god ima) i dalje ne želi jesti
Ni inače nije neka izjelica, a u jaslicama doslovno pije vodu i jede samo kruh. Tete se trude i pokušaju je nahraniti ali nema šanse, odbija i rasplače se. Vidim da tete to jako muči. Srećom pa je najdulje 7 i pol sati u jaslicama. Doma pojede ručak, naravno mora biti nešto što voli, inače ni to ne želi....

I znam da se govori da doma afirmativno o vrtiću treba govoriti. I jesmo prije polaska. Sad otkad je krenula, ne smijemo ni slučajno ni riječ "vrtić" upotrijebiti u komunikaciji da ona čuje jer počne cendrati i ponavlja da ne želi. I ne možeš ju iz tog trgnuti.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:11   #3796
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Nakon mjesec dana od polaska u jaslice (2. god ima) i dalje ne želi jesti
Ni inače nije neka izjelica, a u jaslicama doslovno pije vodu i jede samo kruh. Tete se trude i pokušaju je nahraniti ali nema šanse, odbija i rasplače se. Vidim da tete to jako muči. Srećom pa je najdulje 7 i pol sati u jaslicama. Doma pojede ručak, naravno mora biti nešto što voli, inače ni to ne želi....

I znam da se govori da doma afirmativno o vrtiću treba govoriti. I jesmo prije polaska. Sad otkad je krenula, ne smijemo ni slučajno ni riječ "vrtić" upotrijebiti u komunikaciji da ona čuje jer počne cendrati i ponavlja da ne želi. I ne možeš ju iz tog trgnuti.
Moj ima 5,5 god i ide već 3,5 godine i dalje cendra da ne želi ići tak da nije čudno da tvoja cendra
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:24   #3797
Kad su vaši počeli spavati u vrtiću? Koliko od polaska?

Moja je krenula sad u ponedjeljak. Sutra je do ručka. Jel realno da je sljedeći tj do ručka pa da onda počne spavati?
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 15:30   #3798
Quote:
Sanja :o) kaže: Pogledaj post
Kad su vaši počeli spavati u vrtiću? Koliko od polaska?

Moja je krenula sad u ponedjeljak. Sutra je do ručka. Jel realno da je sljedeći tj do ručka pa da onda počne spavati?
Realno

Moj je imao samo tjedan dana prilagodbe i taj zadnji dan je već ostao na spavanju
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:24   #3799
I moji (dvoje) su peti dan ostali na spavanju i proslo bez problema.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:30   #3800
Moja je nakon tjedan dana ostala spavati i zaista spavala. Doma nikad nije bila spavac.

Danas dodjemo i hodniku je cula glas te tete i zaplakala. Ona se nje boji.
Ja ne znam ni koliko ta teta vice ni kak to izgleda,ja jos ne poznajem roditelje da pitam...imam samo njen dojam,a vidim da je u strahu. Ili ona preuvelicava,ili da ja reagiram,da idem psihologici?
Canjab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.