Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2012., 16:13   #301
Quote:
l3go kaže: Pogledaj post
evo ga
uhuhuh!
krasan je
i ljepše ispečen od moga

još mi nova rerna nije jasna..sa oba grijača peče slabije od moje prošle al nisam još skontala koliko slabije
Killi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:17   #302
pitanje, da li za starter koristite ostro ili glatko brasno ili je svejedno....probala bih napraviti onaj donatin integralni pa pise starter od bio bijelog brasna :mujo:
username1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:36   #303
glatko brašno bez obzira kakve proizvodnje, BIO ili uobičajene
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:41   #304
Evo i mog





Donata, hvala ti



naravno, hvala i Mulici
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:25   #305
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Provjerio sam recept i ispalo je više nego dobro! Treba poštivati mjere i redosljed postupaka. Hvala autoru za recept. Upotrijebio sam 1/2 količine iz recepta.

Baš mi je drago da ti je dobro uspjelo i nadam se da ćeš nastaviti tako kvalitetno.
__________________
Šta ko je rek'o, ja sam rek'o.....
gorancic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:39   #306
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
glatko brašno bez obzira kakve proizvodnje, BIO ili uobičajene
puno hvala
username1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:52   #307
Kiljan, Lego , Coflek.. prekrasni kruhovi

Coflek, od čega ti se ovako lijepo sjaji, jesi ga prošla s vodom?

Ja večeras mijesim čisti bijeli, pečem sutra ujutro.
__________________
Zamela me bura..

Zadnje uređivanje Casidy : 25.02.2012. at 20:25.
Casidy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:55   #308
@Coflek
Jesi zadovoljna okusom? Mislim, kruh je ovako lijepi, ali bitnije je da ti je ukusan.


Dakle, evo mog kruha koji je upravo izašao iz pećnice. Umijesila sam jutros oko 8.30, oko 17.30 presložila (bilo je toplo danas, pa se malo ubrzao proces iako sam stavila samo 1/4 žličice kvasca):



Za presjek treba pričekati da se ohladi ... ako bude OK, stavit ću sliku i recept.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:23   #309
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Za presjek treba pričekati da se ohladi ... ako bude OK, stavit ću sliku i recept.
Super izgleda. Nadam se da će biti dobar, jer me ta kombinacija brašna baš zanima.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:29   #310
razmišljala sam da sa pekača pređem na klasično pečenje kruha , pa vas malo čitam-al nikako skužiti.. šta je starter??

i ako mi netko može dati kakav recept i postupak sa pirovim brašnom? sd sam nekidan radila u pekaču od pirovog i heljdinog brašna, malo pšeničnog integr- dobro se digao-pa onda udubio..

mislim, nema veze, bio je jako fin.. al htjela bih to sad probati napraviti u pećnici..

jel ima kakva dobra duša da mi da neki jednostavan recept i opis postupka.. doma imam bijelo, heljdino, kukuruzno, pirovo, integralno pšenično..
dajte bilo koju kombinaciju,,

isto- jel netko koristi rižino brašno? u kojem omjeru i u kojoj kombinaciji?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:36   #311
Donata, odličan kao i svi tvoji kruhovi. Je to integralni? Čekamo recept

Jedna molba: netko je prije par mjeseci stavio adresu bloga na kojem je dosta toga o kruhu, zaboravila sam sejvati, a ne mogu ga naći, pa ako se tko sjeća, moliću lijepo..

p.s. Sviđa mi se i ono ispod kruha
__________________
Zamela me bura..
Casidy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:59   #312
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
razmišljala sam da sa pekača pređem na klasično pečenje kruha , pa vas malo čitam-al nikako skužiti.. šta je starter??
Radi se o tangzhong starteru ili water roux metodi, gdje kuhanjem male količine brašna (omjer 1:5 u odnosu prema vodi) dobiješ želatinoznu smjesu koju onda umijesiš u kruh.
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i ako mi netko može dati kakav recept i postupak sa pirovim brašnom? sd sam nekidan radila u pekaču od pirovog i heljdinog brašna, malo pšeničnog integr- dobro se digao-pa onda udubio..
Sa pirovim sam pekla kruh, ali me baš nije oduševio okus pirovog brašna, tako da sam odustala, a i prilično je skupo u odnosu na ostale vrste. Može biti i da sam pogrijeila što sam stavila samo pirovo brašno, možda sam trebala miješati.
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
isto- jel netko koristi rižino brašno? u kojem omjeru i u kojoj kombinaciji?
Za kruh ga nisam nikada koristila, jesam za domaću tjesteninu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:02   #313
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Radi se o tangzhong starteru ili water roux metodi, gdje kuhanjem male količine brašna (omjer 1:5 u odnosu prema vodi) dobiješ želatinoznu smjesu koju onda umijesiš u kruh.
tnx..
što se točno dobije sa starterom, tj, koja je njegova svrha? jel može bez njega?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:06   #314
Quote:
Casidy kaže: Pogledaj post
Kiljan, Lego , Coflek.. prekrasni kruhovi

Coflek, od čega ti se ovako lijepo sjaji, jesi ga prošla s vodom?
Thx Premazala sam ga odmah još vruceg s malo putra


Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
@Coflek
Jesi zadovoljna okusom? Mislim, kruh je ovako lijepi, ali bitnije je da ti je ukusan.
Sad ti tek mogu reći okus, kad sam ga fotkala i stavila sliku bil je jos vruč.
Dakle, prefini je!
Radila sve po tvom receptu, samo kaj sam umjesto 600 gr bijelog stavila 500 gr., sve ostalo isto.
super sam zadovoljna, jedva cekam isprobati ove druge


Quote:
Dakle, evo mog kruha ....
Još jedan u nizu tvojih krasnih primjeraka
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:11   #315
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
tnx..
što se točno dobije sa starterom, tj, koja je njegova svrha? jel može bez njega?
Naravno da možeš i bez startera, ali počela sam ga koristiti u smjesama koje imaju integralnog i raženog brašna, ljepše se digne kruh sa tim starterom i manje vode te traži smjesa, što je važno kod tih "teških" smjesa koje zadrže puno vlage u sebi.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:12   #316
Quote:
coflek kaže: Pogledaj post
Thx Premazala sam ga odmah još vruceg s malo putra
joj daj, cof...priznaj da si našla ostatke laka za parkete!


jako, jako primamljivo izgleda!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:12   #317
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš i bez startera, ali počela sam ga koristiti u smjesama koje imaju integralnog i raženog brašna, ljepše se digne kruh sa tim starterom i manje vode te traži smjesa, što je važno kod tih "teških" smjesa koje zadrže puno vlage u sebi.
aha, ok,,, hvala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:17   #318
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
joj daj, cof...priznaj da si našla ostatke laka za parkete!


jako, jako primamljivo izgleda!

ne, nego lakom za nokte


E, da, kak vama to s tim brašnom tak ispadne?
ja sam pobrašnila samo dno rajngle,
a po kruhu gore nisam niš brašnila
(nije pisalo u receptu)
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:32   #319
Raženi kruh s tangzhong starterom

Dakle, nisam uspjela čekati da se kruh potpuno ohladi, pa sam ga prerezala još mlačnog (u svoju obranu, sutra nikako ne mogu na forum, pa se žurim).
Moj muž je upravo isprobao kruh, komentar je "fali mi šnita mortadele" Vidjet ćemo kako se kruh ponaša nakon dan- dva, ali prvi dojam je da nema one pretjerane vlage tipične za raženi kruh, unutrašnjost je mekana, spužvasta, nema viška vlage! Ovaj put nisam dodavala nikakvo sjemenje, za slučaj da pokušaj ne uspije.
Izgleda ovako:


Ako netko želi pokušati, evo i recept:

Za strater koji je najbolje skuhati dan ranije:
50 gr BIO bijelog brašna ili običnog glatkog
250 ml vode

Kruh sam umijesila jutros, ali sam sinoć umijesila i 350 gr raženog brašna s točno 200 ml vode. MIjesila sam mikserom, ali u trenutku kada je izgledalo kao da treba još vode, nastavila sam mijesiti rukom, bez dodavanja još tekućine formirala se lijepa kugla. OStavila sam tu smjesu poklopljenu u manjoj posudi, lagano sam ju zaoblila vlažnom rukom, da se ne prosuši po vrhu.
Nakon ove dvije pripremne radnje umijesila sam kruh sljedeće jutro. Starteru sam dodala 100 ml vode i pjenjačom razmutila. Prosijala 350 gr crnog brašna tip 1100, dodala žlicu razom soli (dovoljno je nemojte povećavati) i 1/4 tbs suhog kvasca. Onoj lopti od raženog brašna dodala sam razrijeđeni starter, izradila sam sve mikserom, kada sam dobila jednoličnu smjesu dodala sam pšenično brašno i nastavila miksati dok se sve nije lijepo sjedinilo.
Smjesa se dizala nekih 8 i pol sati (bilo je toplo danas) i izgledala je ovako (ako povećate sliku vidjet ćete mjehuriće zraka koji se naziru ispod površine). U odnosu na prijašnje pokušaje s raženim brašnom, smjesa je daleko manje ljepljiva i jednostavnija za rad. Nisam ponovno mijesila, već samo razvukla kao za pizzu, preklopila kao koveretu, dobro pobrašnila i ostavila da se još jednom digne.

Pečeno u zagrijanoj zdjeli na 250 pola sata i sljedećih pola sata na 180 (kod mene program ventilirani za kolače).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:39   #320
Donata, krasan presjek
Sad kad vidim i ovu tvoju sliku "kuverte" sjetila si me da sam htjela
još reći kak mi je to bilo fora, to s tim preklapanjem, a tijesto je bilo tako fino, mekano, podatno pod rukom.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.