Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2008., 12:30   #1
što je to idealni dio

Moze mi netko objasniti sto znaci idealni dio
npr. kuca ima 500 m2 i 5 katova od kojih su 2 potpuno zavrsena a 3 nisu
e sad jel 1/5 idealnog dijela 100 m2 ili je to na svakom katu po 20 m2
naravno ukupno to jeste 100m2 al nije mi svejedno na kojem katu
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 12:41   #2
Zato se i zove idealan deo - da ne znaš gde je to realno.

Trebalo bi da se podnese zahtev radi određivanja realnog dela (šta je čije?) za svakog suvlasnika. Međutim, može se i sporazumno podeliti.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:00   #3
ako sam dobro razumjela
npr onaj tko dobije u ovom primjeru 1/5 zavrsenog dijela dobit ce predpostavljam manje povrsine od onog koji dobije nezavrseni dio
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 13:12   #4
Pitanje nije do kraja konkretno postavljeno, ali ću pokušati jednostavno odgovoriti. Kod suvlasništva nekretnina upisuju se suvlasnički dijelovi koji su brojčano izraženi kao npr. 1/3, 1/4 itd... To znači da se suvlasništvo odnosi na cijelu nekretninu, a ne na pojedini stan ili prostoriju. Tako je svaki suvlasnik u idealnom omjeru suvlasnik svakog cm2 nekretnine (karikirano). U pogledu stanova, može se kasnije izvršiti etažiranje cijele nekretnine na način da se suvlasništvo povezuje u skladu s omjerima s pojedinačnim dijelovima nekretnine, ali je za to potrebno sklopiti posebni ugovor i sačiniti elaborat o etažiranju koji se provodi u gruntovnici. Ako te još nešto zanima, možes se obratiti na pm.
starček is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 10:24   #5
Vlasništvo (a tako i suvlasništvo) se upisuje u ZK i tek od upisa postaje efektivno. A upisuje se na temelju valjda nekakvih kupoprodajnih ugovora (dakle, kad kupiš stan u toj zgradi): e sad meni nije jasno zašto bi itko davao novac i potpisivao kupoprodajni ugovor ako mu njegov stan još nije niti izgrađen. dakle, daš pare a nisi niti pregleda stan, niti imao prilike prijaviti evenetualne nedostatke , niti procijeniti da li ti se tvoj budući stan uopće čini dovoljno kvalitetno izgrađen, da li ti se sviđa raspored prostorija. ....
Tako da mi je pitanje pomalo nejasno.

A što se tiče same teorije idealnog dijela- to je razlomak koji pokazuje u kolikom udjelu netko ima pravo vlasništva nad nekom stvari, s time da se ne zna (niit je bitno) točno koje dijelove te stvari konkretna osoba ima.
ribica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 16:31   #6
Ne radi se o kupoprodaju vec o nasljedjivanju i to o nekretnini koja je sagradjena prije 30 godina do te faze 2 kata zavrsena a tri nisu. prije 20god smo naslijedili tu nekretninu svako po 1/5. dvoje ih se smjestilo na izgradjene djelove a ja sam jedan kat potpuno sama zavrsila. sad ovih dvoje sta su zaposjeli uredjeni dio zele da svakome upisemo po 1/5 idealnog dijela. cini mi se kako nas hoce prevatiti jer mislim da nama koji dobivamo neizgradjeni dio pripada vise odnosno da nam pripada i neki mali dio onog izgradjenog.
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 01:28   #7
Suvlasništvo - Q&A

znam naslov zvuci nevjerovatan, ali here goes the story...
Majka mi je umrla kad sam imala 16, otac to nikako nije mogao prihvatiti pa je poceo nenormalno piti, trazio je valjda "izlaz" u alkoholu...
Zivjela sam s bakom koja mi je bila i majka i otac i sve... Baka i djed su mi bili imucni...Otac takodjer....
Prije par godina baka je umrla, imala je 92godine i ostavila je zemljiste meni i ocu, 50-50.... na atraktivnoj lokaciji...
On je svoj dio odlucio prodati i ja sam ocekivala da ce meni prvo ponuditi, jer negdje sam citala da i mora prvo meni ponuditi (nisam pravnik po struci, arhitekt sam....nebitno...)
i uglavnom on je to sve nabrzinu prodao meni nije ponudio, podmitio birokratski aparat, da moze covjek kupiti od njega....i da se prijenos napravi..
i eto ja ostala kratkih rukava.... a htjela sam kupiti...

na sve sam to sutila, na toj polovici zemljista doticni gospodin, koji je dosao sa rada privremenog u Njemackoj je izgradio neki kiceraj, po uzoru na orijentalni stil, sa kulama i ostalim elementima... nebitno...

sutila sam, no medutim, nakon sto je sve otac prodao, na kraju je otisao tako daleko da je bakin i djedov grob prodao...necu vise sutiti i planiram ga tuziti, jel se to uopce isplati? je li pravda spora i dostizna? ili je ipak najbolje da i dalje sutim i pomirim se sa tuznom istinom.....
TheGoddess is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 01:57   #8
Koliko shvaćam ti baka i djed su tatini roditelji.

Kako ste tu bakinu imovinu naslijedili 50-50? Oporukom ili silom zakona?

Ako je baka ostavila kuću 50-50, je li u jednakom omjeru ostavila i grob?

Je li rješenje o nasljeđivanju provedeno u gruntovnici, katastru i lokalnom "ukopu" (zbog tog groba)?

Otac tebi ne mora ponuditi svoju polovinu, malo je SF da to nije napravio no tako je. Nemaš pravo prvokupa. Jedino ne shvaćam je li on tom Njemcu prodao samo svoju ili i tvoju polovin?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 10:17   #9
svatko sa svojim vlasnistvom (pod pretpostavkom da je vlasnistvo 'cisto') moze raditi sto ga je volja, pa tako i tvoj otac. nemas pravo prvokupa niti ti je on ista duzan ponuditi. tuzila bi ga tocno za sto? sto nije tebi prodao svoju zemlju ili?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 16:39   #10
Ne razumijem kako si ostala kratkih rukava ako je on prodao svoj dio a tvoj dio je u tvom vlasništvu? On sa svojim djelom može raditi što god hoće.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 20:59   #11
napisala sam svoj dio, ali nije jos bilo podijeljeno tada...bili smo u suvlasnickim odnosima.... suvlasnici
TheGoddess is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 11:20   #12
Quote:
TheGoddess kaže: Pogledaj post
napisala sam svoj dio, ali nije jos bilo podijeljeno tada...bili smo u suvlasnickim odnosima.... suvlasnici


Nema veze. Možeš ga tužit samo ako ti se ugovorom obvezao da ti daje pravo prvokupa, a ovako čini se da tužba nema nikakvog smisla.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 19:52   #13
Quote:
TheGoddess kaže: Pogledaj post
napisala sam svoj dio, ali nije jos bilo podijeljeno tada...bili smo u suvlasnickim odnosima.... suvlasnici
Ne razumijem za što bi ga ti točno tužila??

On kao suvlasnik može sasvim slobodno raspolagati svojim suvlasničkim udjelom i pritom je posve nebitno da li je između vas dvoje kao suvlasnika, izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice tj.da li izvršena dioba tog zemljišta...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:32   #14
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem za što bi ga ti točno tužila??

On kao suvlasnik može sasvim slobodno raspolagati svojim suvlasničkim udjelom i pritom je posve nebitno da li je između vas dvoje kao suvlasnika, izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice tj.da li izvršena dioba tog zemljišta...
Ozbiljno?! Znači ako sam ja suvlasnik polovice nečega, iako nismo točno podijeljeni čije je čije (moje je desno, tvoje lijevo) on može prodati svoj dio, a da ne zna koji je točno njegov dio, lijevi ili desni??!!
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:37   #15
Za autoricu članka, možeš se fućkat, ako je on vlasnik nečega i to prodaje, ne možeš mu ništa. Svaka tužba je uzaludna.
Prije bilo kakve tužbe, točno utvrdi prema papirima čega si ti sve točno vlasnik (suvlasnik), da znaš na čemu si. Ono za što nemaš konkretan dokument, dokaz, to je opet propali slučaj.
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:46   #16
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Ozbiljno?! Znači ako sam ja suvlasnik polovice nečega, iako nismo točno podijeljeni čije je čije (moje je desno, tvoje lijevo) on može prodati svoj dio, a da ne zna koji je točno njegov dio, lijevi ili desni??!!
nism ekspert ali mislim da ne, znam da kolegica s posla ima identičnu situaciju i nije mogla početi graditi dok se nisu dogovorili čija je čija polovica i pretpostavljam to negdje upisali..jbg..neznam stručno objasniti.

ja također ima dio kuće ali dok se ne napravi etažiranje te kuće i točno upiše tko je vlasnik čega, ja nemam što prodati..
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:54   #17
brkate neke stvari. suvlasnistvo i suvlasnicki dio nisu isto sto i 'cisto' vlasnistvo. da, suvlasnik sa svojim idealnim, suvlasnickim dijelom moze slobodno raspolagati - moze ga prodati, darovati, zaloziti... teoretski.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:55   #18
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Ozbiljno?! Znači ako sam ja suvlasnik polovice nečega, iako nismo točno podijeljeni čije je čije (moje je desno, tvoje lijevo) on može prodati svoj dio, a da ne zna koji je točno njegov dio, lijevi ili desni??!!
Da, jer je suvlasništvo vlasništvo više osoba na istoj fizički nepodijeljenoj stvari po dijelovima koji su alikvotno (idealno) određeni. Udio je određen razlomkom, znači, označava koliki dio imaš prema cjelini (cjelina je ta stvar).

Suvlasnik može potpuno samostalno raspolagati svojim idealnim dijelom, a da za to ne treba suglasnost ostalih suvlasnika. Idealni dio može prodati, opteretiti, osnovati osobnu služnost...
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 12:26   #19
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
brkate neke stvari. suvlasnistvo i suvlasnicki dio nisu isto sto i 'cisto' vlasnistvo. da, suvlasnik sa svojim idealnim, suvlasnickim dijelom moze slobodno raspolagati - moze ga prodati, darovati, zaloziti... teoretski.

Ne samo teoretski. To je uobičajena stvar.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 12:58   #20
nisam to tako mislila... cinjenica je da se nekad bez etaziranja ili diobe ne moze raspolagati onako kako se hoce.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.