Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2011., 14:12   #741
Quote:
Din kaže: Pogledaj post
Lijepo molim pomoć jer gospođe u gruntovnoj ne žele mi odgovoriti na pitanje ,kako sam mogu ishoditi vlasnički list

Nitko ne može na temelju ovoga što ste napisali dati odgovor. I dobro vam kažu, nađite odvjetnika. Neće ići drukčije.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:18   #742
Quote:
Din kaže: Pogledaj post
Lijepo molim pomoć jer gospođe u gruntovnoj ne žele mi odgovoriti na pitanje ,kako sam mogu ishoditi vlasnički list
Sa postojećim predznanjem vrlo teško, jer ima tu dosta caka i cakica. I teško je dati savjet jer se priča može granati u nekom od smjerova.
Ne moraju nužno biti advokati u toj pomoći, već i geodeti koji se sa tom problematikom bave.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:22   #743
Imam jedno pitanje za znalce. Trebam li nakon kupoprodaje nekretnine odn. nakon dobivenog rješenja suda o uknjižbi prava vlasništva, osobno dati zahtjev za promjenu posjeda na katastru ili to ide po "službenoj dužnosti" pošto na rješenju ZK suda piše da se o tome obavještava i područni ured za katastar?

Hvala!
Kub is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:26   #744
Po službenoj dužnosti to ide.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:30   #745
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Po službenoj dužnosti to ide.
Hvala na brzom odgovoru!
Kub is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 08:54   #746
Zamolila bih vas za pomoć!!!!
Naime, u kupnji smo stana, potpisan predugovor, plaćena kapara (i previse, u iznosu 30% vrijednosti stana), potpisan kupoprodajni ugovor, papiri sve stima.. nasi papiri, papiri od stana, sve 5....
Kredit smo počeli dizati u 10 mjesecu prosle godine i jos se mucimo... bilo je tu ovrha priblema svega.... i sve se hvala Bogu riješilo, no medjutim sad su nam nakalemili novi problem... Taman kad je trebala biti isplata kredita, u banci su nam rekli da nam ne mogu isplatiti kredit jer je račun o prodavatelja u blokadi.. i dok on ne odblokira racun, nista od kredita.
A nece odblokirat racun ubrzo jer smo mu mi pomogli da plati plin u iznosu od 2.500,00 kuna, a blokada je na vise od 100.000,00 eura....
Pricali sa susjedima oni dobili kredit... kako sad??????
Zanima me kako da se zaštitim da mi ne "otmu" kaparu, kako da saznam tko je tocno sjeo njemu na racun, kako sto ne znaaaaaaammmmm,......
Molim vas za savjet, pomoć, riječ, iskustvo....
Hvala!!!
Babygym is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:21   #747
Uzmite dobrog odvjetnika, kao prvo i najvažnije.

Sve je posve pravnog karaktera, no probat ću kao laik nabaciti par misli, pa s tom rezervom razmišljajte dalje.
Odite do prodavatelja i pitajte ga o mogućnosti deblokade računa (neka uzme mosni kredit ili slično temeljem vašeg ugovora i dodatnog pisma namjere banke ako treba...).
Prije svega 30% nije kapara u uobičajenoj praxi (oko 10% se može smatrati ista), već se može pravno smatrati kao dio uplate stana, a kako postoji i kupoprodajni ugovor vi ste zajedno sa prodavateljem sve ugovorili i stan je u postupku prodaje.
Ako nema puno šanse za deblokadu računa, vidite sa odvjetnikom što poduzeti da mu se blokira pravno raspolaganje sa tim stanom do raspleta situacije, te isti blokirajte (pokrenite parnicu ili sl...). Po pokretanju istih radnji, tek onda obavijestite prodavatelja da štitite sebe, i da imate nakanu mirnog rješenja problema u svakom času. Bitno je samo da taj stan ne ode u namirenje duga zajedno sa vašom kaparom, a poslije sve propadne. Ako ga se blokira, prisilit ćete ga da se ugovor realizira. Vjerujem da je i njemu to isto od 110% interesa, ali netko može pokrenuti stečaj ili prije vas blokirati imovinu, pa ćete sa tom kaparom i potpisanim ugovorm ući u neki od zanjih naplatnih redova, tj. ostati bez ičega.

Trk odvjetniku, i dobar kontakt sa prodavateljem.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:40   #748
Imali smo mi odvjetnika koji nam je napravio jednu dobru stvar, a to je da nam je napravio pravo uknjižbe, prije banke, tj. prvi smo sto se tice stana i to nam na srecu nitko ne moze oduzeti.. ali je isti taj odvjetnik zeznuo hrpu drugih stvari, pa smo sad malo skeptici sto se tice odvjetnika..
Znaci mogli bi se pozvati na onih 30% kao dio otplate uz kaparu? to nisa znala.. HVALA!!
a nema sanse da on digne kredit da se odblokira njegov racun, a nama su u banci rekli da on nije smio ulazit u parvne poslove dok mu je racun pod blokadom, sto mi ne drzi vodu...
A prije nego mu je sjela njegova banka na racun, ima tu niz tvrtki koje su mu sjele pa se bojimo da ce nas kredit otic u podmirenje tih dugova umjesto u svrhu nasega kredita... to si dobro napisao....
A mi mozemo blokirat raspolaganje stanom? ili mu je to automatski blokirano obzirom da imamo pravo prvi uknjižbe?
Jer prodavatelj je sav ležeran, on nam dosta vreman samo odgovara "ma dobro, budemoo... " mislim...
I da, mi smo uselili u taj stan, popisali brojila i sve jer nam je dao kljuceve jer je sve islo po planu i mislili smo da nece bit daljnih problema..
Ima li on sad osnove nas izbacit van? Milsim mi nemamo namjeru izac van...
I sto da radimo s racunima? plin, voda, struja i ostatak... ? On nista ne placa, a mi cemo morat kad sva to skupa sjedne na naplatu...
Babygym is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 09:46   #749
Ne znam iz svih ovih činjenica što reći. Jedino mi ostaje u tome svemu naglasak na dobrog odvjetnika i pokušaj blokade tog stana uknjižbom, zabilježbom, blokadom imovine po nekoj tužbi (ako se ista može dobro sročiti...).

Mislim da nije još ništa izgubljeno, ali mora se biti brz jer i odvjetnici njegovih vjerovnika ne spavaju.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 10:40   #750
Znači, ukratko, bez tužbe možemo se slikat..... pa stvarno!
Hvala puno za pomoć!!!
Babygym is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 11:51   #751
agrarna reforma 1948

Molio bih pomoć. Moj djed mi je ostavio u vlasništvo poljoprivredno zemljište koje je on dobio temeljem agrarne reforme 1948g. U katastru je vlasništvo na djedu a u zemljišniku na drugom čovjeku. Ta zemlja je u posjedu moje obitelji generacijama, to je bio feudalni ugovor o obrađivanju za koji se plaćala naknada. Sud je 1948 donio presudu da ta zemlja prelazi u vlasništvo obrađivača tj. mog djeda. Sad me zanima kakva je praksa u RH ukoliko se taj čovjek koji je upisan na zemljišniku ne odrekne vlasništva. Hvala
Etna79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 11:54   #752
Quote:
Etna79 kaže: Pogledaj post
Molio bih pomoć. Moj djed mi je ostavio u vlasništvo poljoprivredno zemljište koje je on dobio temeljem agrarne reforme 1948g. U katastru je vlasništvo na djedu a u zemljišniku na drugom čovjeku. Ta zemlja je u posjedu moje obitelji generacijama, to je bio feudalni ugovor o obrađivanju za koji se plaćala naknada. Sud je 1948 donio presudu da ta zemlja prelazi u vlasništvo obrađivača tj. mog djeda. Sad me zanima kakva je praksa u RH ukoliko se taj čovjek koji je upisan na zemljišniku ne odrekne vlasništva. Hvala
Tužba na utvrđenje vlasništva.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 03:58   #753
Evo molim ako netko zna neka me prosvijetli...mm i ja smo prije 5 godina kupili kuću u općini posebne državne skrbi,kuću iz obnove. Naime, obnova je sagradila kuću staroj baki,koja je nedugo zatim umrla a kuću ostavila djeci (njih četvero),i oni su je dali nama na prodaju. Predali smo zahtjev za kredit, sve je brzo riješeno, sve pod normalno uvedeno u gruntovnicu, katastar,imamo hipoteku u korist banke...e sad mene tu pojedini ljudi pitaju kako sam mogla kupiti kuću iz obnove kad se navodno te kuće ne smiju prodavat 10 godina, odnosno na njima stoji teret...Nigdje nam ne stoji nikakav teret, bar kolko mi znamo, pa ak netko konta nek mi pojasni??.
marac66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 00:24   #754
Ako u ugovoru između bake i onih koji su joj dali obnovu ne piše u jednom od članaka zabrana otuđenja onda ju je i mogla prodati. Da je pisala zabrana otuđenja ista bi bila upisana i na zk. izvadak.

Zadnje uređivanje Katrin : 21.03.2011. at 10:12.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 00:37   #755
Quote:
marac66 kaže: Pogledaj post
Nigdje nam ne stoji nikakav teret, bar kolko mi znamo, pa ak netko konta nek mi pojasni??.
Vi slobodno postupate sa povjerenjem u zemljišne knjige (i samo s tim), te niste dužni istraživati druge okolnosti vezane uz tu nekretninu.
Dakle, ako nema tereta (tj. sada je samo ta vaša hipoteka), mirni ste.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 22:35   #756
Vlasništvo,posjed,gruntovnica

Pozdrav svima. Još mi nitko nije odgovorio na pitanje od prije nekoliko dana, pa evo još jednom isto pitanje. Dakle, čovjek ima uredan vlasnički list udio 1/1, na teretovnici piše da tereta nema, ali na vlastovnici je navedena točka 2.1. u kojoj piše slijedeće- Primljeno, 17. prosinca 2004. Z-12426/04. Na temelju prijedloga od 16.12.2004. g. zabilježuje se odbacivanje uknjižbe na nekretninama u A. Može li mi tko pomoći i objasniti što bi to moglo značiti. Napominjem da se u gruntovnici prave blesavi kao i na općinskom sudu kao nemaju pojma, pa tko bi onda trebao imati pojma.
ara99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 23:32   #757
Ta zabilježba više nema ikakvu težinu u smislu da bi bio rizik osporavanja otuđenja nekretnine nakon te zabilježbe, već je upisana po službenoj dužnosti u svoje vrijeme sukladno Zemljišnoknjižnom poslovniku i Zakonu o zemljišnim knjigama.
Sada se ovaj tip zabilježbe može tražiti da se izbriše, a inače u zbirci isprava na sudu možete pogledati rješenje temeljem kojeg je taj upis izvršen.

Dakle, ta zabilježba nije ikakva zapreka legalnom stjecanju prava vlasništva na toj nekretnini, i ona sama više nema snage ju osporiti.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 09:39   #758
FED, Hvala ti na odgovoru.

Zadnje uređivanje Katrin : 27.03.2011. at 10:27.
ara99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:48   #759
Exclamation Odrekao bih se nasljedstva-što jednostavnije i jeftinije!

Molim odgovor jer sam potpuni laik.
Sve je jednostavno, a opet i nije ...
Nakon smrti moje mame(u Zagrebu) naslijedio sam i pola nekakve stare kuće i malo zemlje oko nje u jednom gradiću u RH. Ona je to imala sa svojim bratom, mojim ujakom, pola-pola, 1/2, ne.
To stoji godinama, ujak je tražio da se ona toga odrekne u njegovu korist, mama je tražila par somova maraka, lik se smrtno uvrijedil ...bla,bla.
On živi u tom gradiću, sestri(mojoj mami) nije ni došel na grob u Zagreb itd.
Sad bih se ja toga odrekao u njegovu korist, jer ne želim s tim imati posla, ne želim vidjeti ni njega ni bilo koga od mamine familije jer mi se onak, gade..
Kaj da napravim, kakve papire da pošaljem na gruntovnicu u taj gradić u koji ne želim ići a nisam ni bio zadnjih 25 godina niti sam s njima kontaktirao niti želim. Da nikog ne vidim i da ne moram putovati tam.
Hvala!
Prog rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:56   #760
Ako si već naslijedio, ne možeš se odreći. To si mogao na ostavinskoj raspravi. Sad možeš samo nekome pokloniti.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:30.