Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2011., 17:44   #861
Nadam se da je pitanje pod odgovarajućim topicom.

Nakon djedove smrti, prije 26 godina, 2 kuće i zemlja ostali su na baki i 5 djece (dva sina i 3 kćeri).
Za života moga oca, najstarijeg sina, nije izvršena nikakva podjela imovine. On je (odnosno mi) živio u jednoj od te dvije kuće do kraja života, drugi sin sa bakom u drugoj kući, a kćeri su se udajom odselile. Pošto je naša obitelj totalno disfunkcionalna, nakon njegove smrti tražili smo od bake da prepiše na nas kuću u kojoj živimo da se na neki način zaštitimo. Zla, kakva je, naravno nije to napravila.
Nedavno je u obitelji izbila velika svađa i svaka teta svojata dio kuće. Točnije ova želi ovu sobu, ova drugu itd. Kako našeg oca nema, mi slobodno možemo na ulicu. Mislim, tako nam je rečeno.
Mi se ne damo i tvrdimo da podjelom kuće od cca 75 m2, svi će dobiti jednak dio koji ne mora biti soba itd. i da nas izbaciti mogu jedino tako da pokrenu raspravu odnosno unajme odvjetnika i da to riješimo sudski.
To planiramo i sami napraviti ali ćemo lijepo čekati još 2 godine da braća završe srednju školu tako da se svi osamostalimo.
Mene zanima imamo li mi nekakvo pravo na kuću s obzirom da je moj otac tu živio 45 godina i s obzirom na to da mi tu živimo od rođenja?
Postoji li takvo nešto u pravu?

Hvala puno na pomoći.
__________________
Budi dobar, pojedi govno.
mmmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 19:04   #862
Thumbs up

Quote:
ellyon kaže: Pogledaj post
prije 5 godina nasliejdila sam od none(bake) sve sta je ona posjedovala ...pri tom mislim kucu i nesto zemljista i to na nacin jer je baka jos za zivota darovim ugovorom na taj nacin izrazila zelju da nakon njene smrti sve pripadne meni...nakon ostavinske rasprave napravila sam i prijepis imovine na svoje ime i naravno i nalazi se sad u katastru pod mojim imenom ,sve uredno uvedeno i rijeseno na opcinskom sudu... da ne duljim problem je u tome sta sam sad nakon pet godina od toga dobila dopis od odvjetnika svoje tete (koja nije nista naslijedila) da ona ima vlasnicki list star 30 godina i da je ona vlasnica , a ja se pitam kako je moguce da ako je ona vlasnica sve moze bit uredno upisano na moje ime dakle u katastru je sve 1/1...i nije mi logicno da se ona poziva na taj vlasnicki list mog dide jer je dida umro 25 godina prije none koja je bila jedina nasljednica nakon njegove smrti.... ako itko kuzi ...pliz help jer mi se sve cini da je rijec o nekim muljanjima prve klase
-Naravno da se radi o muljaži, najbolje ti je svu dokumentaciju fotokopirati, i odnesti kod dobrog odvjetnika, na savjet makar.....
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 21:38   #863
Quote:
ellyon kaže: Pogledaj post
prije 5 godina nasliejdila sam od none(bake) sve sta je ona posjedovala ...pri tom mislim kucu i nesto zemljista i to na nacin jer je baka jos za zivota darovim ugovorom na taj nacin izrazila zelju da nakon njene smrti sve pripadne meni...nakon ostavinske rasprave napravila sam i prijepis imovine na svoje ime i naravno i nalazi se sad u katastru pod mojim imenom ,sve uredno uvedeno i rijeseno na opcinskom sudu... da ne duljim problem je u tome sta sam sad nakon pet godina od toga dobila dopis od odvjetnika svoje tete (koja nije nista naslijedila) da ona ima vlasnicki list star 30 godina i da je ona vlasnica , a ja se pitam kako je moguce da ako je ona vlasnica sve moze bit uredno upisano na moje ime dakle u katastru je sve 1/1...i nije mi logicno da se ona poziva na taj vlasnicki list mog dide jer je dida umro 25 godina prije none koja je bila jedina nasljednica nakon njegove smrti.... ako itko kuzi ...pliz help jer mi se sve cini da je rijec o nekim muljanjima prve klase
Darovni ugovor je velika pogreška, ako nisi odmah stupla u posjed tih nekretnina darovni ugovor se može pobiti. Također teta bi kao prvi nasljedni rod (djeca) trebala dobiti nekakav nužni dio. Mislim da te čeka duga pravna borba s upitnim ishodom. Tj. pomoli se Bogu da teta angažira lošeg odvjetnika.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 13:59   #864
Imam jedan problem pa bi volio ako netko zna da mi posalje neko rijesenje.Evo kako stoji stvar ja sam od bake naslijedio zemlju koju sad planiram prodati i nasao sam kupca.Sve je bilo pet dok nisam shvatio da nisam jedini upisan kao vlasnik naime upisani su i ujaci od bake koj su otisli u ameriku prije vise od sto godina.Ja sam se vec raspitavao i uglavno su mi rekli da moram podici tuzbu na suda i da ce to najmanje 2-3 godine trajati.Buduci da kupac nema neko strpljenje da ceka par godina dok se stvar nerijesi pa me sad zanima da li netko zna mozda neki nacim da ovo sredim brzo i jeftino i da ne moram ici na sud jer kako sam rekao kupac nema neko preveliko strpljenje da ceka.
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:02   #865
Samo sudskim putem, drugacije ne moze. Osim ako kupac ne zeli preuzeti taj dio posla na sebe.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:49   #866
nepoznati.... možeš naći i stupiti u kontakt one koji su na vlasničkom i živi u americi ili gdje već a od pokojnih kontaktiraš nasljednike pa izvidiš jel su suglasni za prodaju, cijenu...jel bi došli u Hr na potpis, jel bi nekoga opunomoćili, jel bi se odrekli ()....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 19:46   #867
Quote:
nepoznati87 kaže: Pogledaj post
Imam jedan problem pa bi volio ako netko zna da mi posalje neko rijesenje.Evo kako stoji stvar ja sam od bake naslijedio zemlju koju sad planiram prodati i nasao sam kupca.Sve je bilo pet dok nisam shvatio da nisam jedini upisan kao vlasnik naime upisani su i ujaci od bake koj su otisli u ameriku prije vise od sto godina.Ja sam se vec raspitavao i uglavno su mi rekli da moram podici tuzbu na suda i da ce to najmanje 2-3 godine trajati.Buduci da kupac nema neko strpljenje da ceka par godina dok se stvar nerijesi pa me sad zanima da li netko zna mozda neki nacim da ovo sredim brzo i jeftino i da ne moram ici na sud jer kako sam rekao kupac nema neko preveliko strpljenje da ceka.
Nisam 100% siguran, ali moji roditelji su imali sličnu situaciju prije nekoliko godina pa su na savjet odvjetnika zatražili od tetki da potpišu ispravak/odricanje od tih čestica koje stvarno nikad nisu ni bile njihove. One to nisu htjele pa smo temeljem ostavinske rasprave podigli tu "tužbu" na koju one nisu odgovorile te su te čestice pripale nama. Nakon par godina (nedavno) se dogodila ista situacija, samo s obrnutim stranama. Sad smo mi upisani na čestice koje stvarno pripadaju njima. Također nismo htjeli potpisati da se odričemo te su one podigle tužbu na koju nismo odgovorili (jer je ne bi mogli dobiti) te su čestice pripale njima. Cijeli taj postupak je trajao cca. 2-3 mjeseca. Ako tvoji ujci pristanu potpisati (što bi bilo pošteno od njih), može trajati i mnogo kraće, odnosno čak i ako budeš morao raditi tu "tužbu" može trajati i manje od 2 mjeseca. Duže će trajati jedino ako oni odgovore na tužbu i pokrene se postupak dokazivanja.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 14:12   #868
Pozdrav! Molim da mi netko na pm preporuči dobrog odvjetnika na području Zagreba koji se bavi sređivanjem zemljišnih knjiga i katastra, radi pravnog savjeta. Zahvaljujem unaprijed!

Samo na PM.

Zadnje uređivanje File : 01.06.2011. at 16:52.
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 17:44   #869
Suvlasništvo - natrag poslje 25 godina

Stan od 70 m2 dobiti mjenjanjem za 2 male stana pocetkom 80.-tih. Jedan dala majka, drugi dao otac. Dok bio drzavni - oba roditelja bili u sunajmu. Kod kupni 1984., majka nije upisala svog supruga, ni ti mene (koj sam dao novac za kupniu). Oba tamo zivimo(+ moja obitelj). Majka ima jos drugu imovinu na koj zivi vec 18. godina. Sad od jednog - imamo se odseliti na livadu(?), a ona ugovorom ce prenjesti vlasnistvo na svoga brata.
Kako moj otac moze natrag do suvlasnistva? A ne zeli razstave braka. Kako ja mogu zastiti sebe ? Sorry za hrvatski
niobe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 22:43   #870
izvanknjižno vlasništvo

kupio sam stan koji ima tavanski prostor i on se vodi kao izvanknjižno vlasništvo jer je prijašnji vlasnik za vrijeme gradnje u dogovoru sa investitorom taj tavan sebi preuredio kao jednu sobu. Na taj tavan može se ući samo iz moga stana. Svi stanovi u zgradi su etažirani, pa i moj, ali bez toga tavanskog prostora. U elaboratu o etažiranju unesene su promjene u odnosu na glavni projekt gdje se na tavan mogli ući iz zajedničkog stubišta. nakon preinaka taj dio stubišta postao je dio mog stana i kao takav je etažiran. Zgrada ima i uporabnu dozvoli ali ju investitor nije upisao u gruntovnicu. Zanima me da li mogu tu sobu upisati u svoje vlasništvo u gruntovnici? ionako se u nju može prići samo iz moga stana.
katodik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 08:39   #871
vidim da sam na pravom mjestu pa bi molila za savjet pomoć ....
u namjeri da kupim jedan voćnjak utvrdila ssam da je čestica u gruntovni polovično vlasništvo supružnika ali u katastru ta čestica postoji pod drugim brojem i vlasnik je 1/1 samo jedan
molila bih savjete dal to uopće kupiti i ako kupim kakva je procedura da se to poistovjeti?
hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 10:51   #872
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
vidim da sam na pravom mjestu pa bi molila za savjet pomoć ....
u namjeri da kupim jedan voćnjak utvrdila ssam da je čestica u gruntovni polovično vlasništvo supružnika ali u katastru ta čestica postoji pod drugim brojem i vlasnik je 1/1 samo jedan
molila bih savjete dal to uopće kupiti i ako kupim kakva je procedura da se to poistovjeti?
hvala
Ugovor napravite prema podacima iz zemljišnih knjiga, izvršite uknjižbu u gruntovnici, a u katastru će se podaci promjenit po službenoj dužnosti. Nije bitno što čestice nemaju iste brojeve.

Quote:
katodik kaže: Pogledaj post
kupio sam stan koji ima tavanski prostor i on se vodi kao izvanknjižno vlasništvo jer je prijašnji vlasnik za vrijeme gradnje u dogovoru sa investitorom taj tavan sebi preuredio kao jednu sobu. Na taj tavan može se ući samo iz moga stana. Svi stanovi u zgradi su etažirani, pa i moj, ali bez toga tavanskog prostora. U elaboratu o etažiranju unesene su promjene u odnosu na glavni projekt gdje se na tavan mogli ući iz zajedničkog stubišta. nakon preinaka taj dio stubišta postao je dio mog stana i kao takav je etažiran. Zgrada ima i uporabnu dozvoli ali ju investitor nije upisao u gruntovnicu. Zanima me da li mogu tu sobu upisati u svoje vlasništvo u gruntovnici? ionako se u nju može prići samo iz moga stana.
Ako tavanski prostor nije naznačen kao posebni dio nekretnine u etažnom elaboratu onda ne. Vjerojatno je zajedničko vlasništvo svih suvlasnika zgrade.

Zadnje uređivanje Katrin : 09.06.2011. at 11:48.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 12:10   #873
Lijepo molim savjet:

Uplatili smo stan u novogradnji prije tri godine, i do sada platili investitoru sve sto smo bili duzni. Investitor je izgradio zgradu (3 godine nakon obecanog roka), etazirao itd, i nudi nam upis vlasnistva na stan koji je pod hipotekom zato sto je trebao hrpu kredita za gradnju. Hipoteku ne moze skinuti jer nema novaca da isplati kreditirajucu banku koja mu je blokirala racun. Zbog prekoracenja rokova gradnje, investitor nam duguje povrat nekoliko tisuca kuna, za koje nam jednostavno kaze "nemam".


Ima li itko ideju: kojoj se opasnosti izlazemo upisom vlasnistva stana pod hipotekom?
Je li bolje cekati s upisom vlasnistva?

Obzirom da smo sve uplatili investitoru i nemamo veze s njegovom kreditnom bankom, sto mozemo uciniti da banka makne teret s naseg stana?

Trazili bi pomoc pravnika, no nismo uvjereni da ce eventualna duga parnica pomoci da dodjemo do cistog vlasnistva i povrata novaca. Moze li tuzba sudu pri gospodarskoj komori ista postici?

Pomagajte, puca mi glava.
Mitsi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:05   #874
Molim preporuku za dobrog odvjetnika za stvarno i zemljišno knjižno pravo...

Trebao bi savjet.

Samo na PM.

P.S. - Sve vam je jasno kada se radi o 1/7 a možda i dublje...
__________________
"Oni koji nikada ne mijenjaju mišljenje, vole sebe više nego istinu"
Predmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 14:04   #875
hvala Brasil
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 10:29   #876
Question Upis vlasnistva pod hipotekom

Quote:
Mitsi1 kaže: Pogledaj post
Lijepo molim savjet:

Uplatili smo stan u novogradnji prije tri godine, i do sada platili investitoru sve sto smo bili duzni. Investitor je izgradio zgradu (3 godine nakon obecanog roka), etazirao itd, i nudi nam upis vlasnistva na stan koji je pod hipotekom zato sto je trebao hrpu kredita za gradnju. Hipoteku ne moze skinuti jer nema novaca da isplati kreditirajucu banku koja mu je blokirala racun. Zbog prekoracenja rokova gradnje, investitor nam duguje povrat nekoliko tisuca kuna, za koje nam jednostavno kaze "nemam".


Ima li itko ideju: kojoj se opasnosti izlazemo upisom vlasnistva stana pod hipotekom?
Je li bolje cekati s upisom vlasnistva?

Obzirom da smo sve uplatili investitoru i nemamo veze s njegovom kreditnom bankom, sto mozemo uciniti da banka makne teret s naseg stana?

Trazili bi pomoc pravnika, no nismo uvjereni da ce eventualna duga parnica pomoci da dodjemo do cistog vlasnistva i povrata novaca. Moze li tuzba sudu pri gospodarskoj komori ista postici?

Pomagajte, puca mi glava.
Ima li tko savjet? Ili slicno iskustvo?
Mitsi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 17:07   #877
zna li netko može li se išta učiniti???

Prije 13g preminuo mi otac iz kojeg su 7 nasljednika.... ostavinska još nije gotova.
Kuća koju su roditelji podigla bila je na oca, nešto prije smrti prepisao je polovicu na majku... iako zakonski ima pravo na nju, ali kao vlasnica pola nekretnine ima pravo na diobu dijela po tati. Međutim, potpis nije očev što je vidljivo iz postojećih dokumenata koja je potpisivao.
S obzirom da je ostavinska još u tijeku, da li bi Sud uvažio rušenje dokumenta kojega otac nije potpisao?

Nadalje, svoj dio nikretnine majka je uz nekakav darovni Ugovor dala ćerki, ali s obzirom da vjerovatno nije u pitanju dosmrtno uzdržavanje, tražila se veza da se uknjiži kao vlasnik za majčina života. Nakon Ugovora odmah je napravljen i anex Ug. u kojem se kćer trebala odreći 1/2 nekretnine u korist nećakinje po njezinoj navršenoj punoljetnosti. Naravno, sva 3 primjerka anexa su "zagubljena", a kod uknjižbe nije priložen anex.
Da li postoji naćin da se to ispravi s obzirom da se radi o vlasništvu, a pismeni dokaz je uništen?
I još samo jedna sitnica majka je preminula početkom veljače, upravo sam saznala da nisu pokrenuli ostavinsku raspravu... da li je prekasno za pokretanje?
Molim ako netko ima sličan slučaj da me uputi ima li uopće smisla kontaktirati odvjetnika.
Fala
bukyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:10   #878
Zna li netko je li potrebna punomoć ako želim u gruntovnici zatražiti upis prava lasništva za svog oca?
 
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 19:19   #879
Pozdrav!
Koliko traje postupak da kao nasljednik uknjižim nekretninu na svoje ime. Imam rješenje o nasljeđivanju.
I kak to sve ide; gruntovnica, katastar...
Uskoro vlasnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 23:47   #880
Što treba napraviti???

Dragi moji!
postavljam ovu temu ovdje jer ne znam kome da se obratim.....vjerovatno postoji ovakva tema ali ju ja nisam nasla...
ja i dragi smo kupili stan i sada samo cekamo kljuceve e sada ako postoji kakva dobra dusa koja bi imala snage i volje da mi potanko objasni sto sada trebam raditi?????
koje papire gdje kada i kojim redosljedom trebamo nositi jako smo mladi pa se ne razumijemo u te pravne stvari!
UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM SVIMA
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.