Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Moda

Moda Za one koji žele biti u trendu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2010., 21:34   #321
koji dućan u Zg ima najveći izbor materijala (maloprodaja) ? Gdje vi nabavljate svoje?
Još uvijek trazim krojacicu, da nije skupa i da ok radi (ne treba mi nes komplicirano), moze na pm
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:06   #322
@araneablack: svaka čast ženo
Nesi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:27   #323
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!
araneablack ti je sve super napisala

A ako voliš te starinske krojeve, sad ti se i po burdama zna naći tih krojeva, ženstvenih haljina koje izgledaju vrlo retro
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:32   #324
Quote:
Nesi kaže: Pogledaj post
@araneablack: svaka čast ženo
A daj...još ću se umisliti :P Nisam napisala ništa toliko sjajno i vrijedno divljenja, samo par natuknica

Skontala sam da nisam napisala di se može kupit knjiga za izradu krojeva, a bila sam sigurna da jesam...

"Konstrukcija odjeće 1 i 2" Marijan Hrastinski naklade Modus se može kupit u knjižarama, ali većinom ih imaju na početku školske godine, može se pogledat u antikvarijatu jer neki biseri nakon srednje prodaju ta dva udžbenika, a knjigu "Tehnologija konstruiranja i modeliranja odjeće" by Ujević,Rogale & Hrastinski se može kupit na TTF-u.

Razlika između ovih knjiga je minimalna. Knjiga za TTF je kao dva srednjoškolska udžbenika zajedno + nešto računalne konstrukcije i malo više modeliranja suknji. Crteži su veći u srednjoškolskim udžbenicima dok su u TTF knjizi manji, ali su dvije knjige u jednoj pa je sve na jednom mjestu.

Konstrukcija odjeće 1 ISBN 953-98666-1-8
Konstrukcija odjeće 2 ISBN 953-98666-0-X
Tehnike konstruiranja i modeliranja odjeće ISBN
__________________
"Čim nakaze vide nekoga ko je drugačiji od njih odmah viču - evo nakaze." by Romain Gary

araneablack is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 10:43   #325
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!
Ako te interesiraju vintage krojevi ima jedna online knjiga o izradi krojeva iz 1942 godine. Za to ti treba poznavanje krojeva tako da možeš izvuć iz Burde kroj i modelirat ga ili sama izradit kroj po mjeri i njega modelirati.

http://vintagesewing.info/1940s/42-m...-toc-long.html

Da bi primjenila ovu knjigu moraš znati kako krojevi funkcioniraju pa si snimi link ili spremi cijelu knjigu na komp pa se vrati kasnije. Nemre bit više vintage od ovog
__________________
"Čim nakaze vide nekoga ko je drugačiji od njih odmah viču - evo nakaze." by Romain Gary

araneablack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 18:02   #326
Hi!
Ovu poruku sam bila poslala jednom članu Foruma, ali ta osoba, koliko sam vidjela, zapravo je jako rijetko na forumu.
Ovo dolje je dio poruke koju sam joj poslala, pa ako netko zna odgovor...Help!
Može savjet? Ja jako želim šivati..čak sam bila upisala i neki tečaj, ali je bilo previše ljudi....za početak pitanje...
Evo, baš danas sam izvadila kroj za jednu suknju, sve prebacila na tkaninu i pošla porubiti (opšiti) te dijelove materijala..ali su mi stalno nastajali "valovi"...kada bih Vam sad poslala sliku, rubovi bi izgledali kao kovrčava kosa...zašto??
Da li su konci previše zategnuti? Da li sam ja previše natezala materijal (nastojala sam to ne raditi)? Da li je do materijala? Ne znam kako se zove, ali to je neki topli materijal (za zimske hlače), i nije rastezljiv....
Help!
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 18:52   #327
Quote:
araneablack kaže: Pogledaj post
A daj...još ću se umisliti :P Nisam napisala ništa toliko sjajno i vrijedno divljenja, samo par natuknica
mačak, divljenja je vrijedan tvoj trud i vrijeme.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 23:13   #328
treba mi netko u ZAGREBU ili PULI tko dobro šije/kroji sa pravom kožom!!!!!!

pliz javite na moj pm!
Charliese is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 10:05   #329
Quote:
dalmatin kaže: Pogledaj post
Hi!
Ovu poruku sam bila poslala jednom članu Foruma, ali ta osoba, koliko sam vidjela, zapravo je jako rijetko na forumu.
Ovo dolje je dio poruke koju sam joj poslala, pa ako netko zna odgovor...Help!
Može savjet? Ja jako želim šivati..čak sam bila upisala i neki tečaj, ali je bilo previše ljudi....za početak pitanje...
Evo, baš danas sam izvadila kroj za jednu suknju, sve prebacila na tkaninu i pošla porubiti (opšiti) te dijelove materijala..ali su mi stalno nastajali "valovi"...kada bih Vam sad poslala sliku, rubovi bi izgledali kao kovrčava kosa...zašto??
Da li su konci previše zategnuti? Da li sam ja previše natezala materijal (nastojala sam to ne raditi)? Da li je do materijala? Ne znam kako se zove, ali to je neki topli materijal (za zimske hlače), i nije rastezljiv....
Help!
Ovisi o kroju suknje, materijalu , napetosti konca i metodi porubljivanja.
Većina krojeva suknji nije bazirana na pravokutniku nego su zaobljeni (blaže ili jaće) porubi ili oblik trokuta i sl. kad se na to dodaju dodatci za šav (na porubu dodatak za porub) na uobičajen način onda ispadne da je dodatak za porub širi od širine gotove suknje. Taj dodatak se po obićaju zaglača na unutra i prilikom šivanja te dvije različite širine zajedno one jedna drugu zatežu i navlaće te nastanu ti valovi.

Ako se radi o vunenom materijalu onda je pitanje dal' si stabilizirala vunu prije iskrojavanja. Stabilizacija materijala je "tjeranje" materijala na skupljanje bez pranja uz glačanje i bogato parenje materijala. Materijal koji friško izađe iz tvornice nije stabiliziran i prilikom šivanja i izrade odjevnog predmeta bez da se materijal stabilizira može doći do promjene dimenzija iskrojenih komada i to kod nekih tkanina može uzrokovati navlačenje, grišpanje i sl.
Doma se stabilizira materijal tako da ga se cijelom duljinom i širinom dobro izglača prikladnom temperaturom za sastav i napari ko da nema sutra. Nakon toga se pusti materijal na ravnoj površini da se ohladi. Moglo bi se reć da mu zaljepimo pokoji šamar da se probudi i dođe sebi :P

Porube na suknjama i sl. porube možeš izvesti tako da pravilno dodaš dodatak za porub na tom dijelu.

Ovo sam nabrzinu natrkeljala u Paint-u. U kratko crna deblja linija je primjer knojnog dijela suknje, crvena linija prezentira dodatke za šav kako se većinom dodaju. Zelena crtica se dobije tako da taj krojni dio zarotiraš za 180, poklopiš kuteve poruba suknje i iscrtaš liniju šava zrcalno te na to nadodaš širinu dodatka za bočne šavove (plave crte) i iskrojavaš po tim novim crtama, ali to moraš perfektno pogodit tako da se širina suknje i širina dodatka za šav savršeno poklapaju pa nema natezanja i nema valova.

Druga fora ako je porub suknje izrazito zaobljen...umjesto da dodaješ na rub suknje velik dodatak za porub...dodaš 1 cm samo i prekopiraš jedno 4 cm duljine suknje tako da dobiješ podlistak koji šivaš na borub same suknje, izglečaš i preokreneš na unutarnju stranu i to onda zašiješ ili zaljepiš zajedno.
http://www.threadsmagazine.com/item/...-scalloped-hem
U ovom stilu da ne crtam po Paint-u ponovno.

Ako si picajzla onda predlažem da porube šivaš rukom jer tako možeš lako regulirati i namještati porub dok šivaš za bolji finish.
__________________
"Čim nakaze vide nekoga ko je drugačiji od njih odmah viču - evo nakaze." by Romain Gary

araneablack is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 17:09   #330
Hvala lijepa na opsežnom objašnjenju i svaka čast!
Ja sam u međuvremenu bila kod jedne žene koja isto zna puno o K i Š (krojenju i šivanju), i isto tako mi je rekla za ovaj štos sa peglanjem - da prije nego što radim s time, treba sve dobro prepeglati (budući da je mekši materijal).
Thanks!
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 23:29   #331
aranea - zakon tekst!
moje pitanje je vezano uz elastične materijale - da li se njih može šivati s običnim koncem? i ako da, koji je postupak? da konac ne puca kasnije ili štoveć..
najdraži materijal inače mi je obični pamuk s malo elastina i htjela bih s njim raditi neke jednostavnije stvari, ali jedna prijateljica krojačica mi je rekla da se to može raditi samo na endlerici i/ili s elastičnim koncem. a ja endlericu nemam i preskupa mi je da kupim..
pa jel ima neki način na koji mogu napraviti običnu suknju A-kroja s elastičnim pamukom? uz pomoć obične mašine za šivanje.
tnx!!
nickolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 13:01   #332
Quote:
nickolina kaže: Pogledaj post
aranea - zakon tekst!
moje pitanje je vezano uz elastične materijale - da li se njih može šivati s običnim koncem? i ako da, koji je postupak? da konac ne puca kasnije ili štoveć..
najdraži materijal inače mi je obični pamuk s malo elastina i htjela bih s njim raditi neke jednostavnije stvari, ali jedna prijateljica krojačica mi je rekla da se to može raditi samo na endlerici i/ili s elastičnim koncem. a ja endlericu nemam i preskupa mi je da kupim..
pa jel ima neki način na koji mogu napraviti običnu suknju A-kroja s elastičnim pamukom? uz pomoć obične mašine za šivanje.
tnx!!
Tkanine s "elastinom" možeš šivati običnim koncem za strojno šivanje, finoću konca prilagodi materijalu i tako bliže i tako dalje. Pletiva (jersey/đersej je jako fino pletivo, a ne tkanina...mnogi to neznaju pa napominjem).
Prije šivanja, kao i obićno na uzorku materijala šivaj i prilagodi duljinu i napetost konaca te izaberi odgovarajuću iglu.
Tkanine s "elastinom" se mogu šivati na obićnoj(industrijska ravan bod i kućna mašina) mašini bez ikakvog problema...pletiva se šivaju endlericama, ali može i na kućnoj mašini ako ima elastični bod, ali završni izgled i trajnost na šavovima spajanja dijelova nije tako dobar kao kada se šiva s endlericom.
Fina pletiva se šivaju posebnim iglama za f.pletiva jer imaju zaobljeni vrh igle i prilikom šivanja ne kidaju pređe u pletivu (onda se pletivo raspadne jer uništiš jednu očicu i eto ti rupe od 1cm :P).

Sad, pitanje je na što misliš pod pamučnim materijalom s "elastinom"...na tkaninu s "elastinom" ili pamučni jersey

Za elastične materijale je uvijek dobra igla oštrog vrha. Gusto tkane tkanine brzo istupe vrh igle kao i neki deblji materijali pa uvijek treba imati puno igala pošto je to potrošna roba.
Tupom iglom se ne šiva jer može lako oštetiti tkaninu pa time ujebat i kvalitetu završenog odjevnog predmeta.
__________________
"Čim nakaze vide nekoga ko je drugačiji od njih odmah viču - evo nakaze." by Romain Gary

araneablack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 17:14   #333
Mene zanima kako napraviti ovu suknju tj. ovaj dio oko struka koji se rasteže. Donji dio suknje bih znala bez problema, ali želim ovaj gornji dio Ima netko neki link na nekakve upute? I kako se to uopće zove?

__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 17:45   #334
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako napraviti ovu suknju tj. ovaj dio oko struka koji se rasteže. Donji dio suknje bih znala bez problema, ali želim ovaj gornji dio Ima netko neki link na nekakve upute? I kako se to uopće zove?

to ti je prošiveno "gumenim" koncem i tako u 5-6 redova. jedan konac je obični, a jedan je taj rastezljivi (ne sjećam se više koji je gornji, a koji donji).

čini mi se da su samo dva pravokutnika ušivena sa strane i onda je napravljena ta "pasica".
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 19:47   #335
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
koji dućan u Zg ima najveći izbor materijala (maloprodaja) ? Gdje vi nabavljate svoje?
Još uvijek trazim krojacicu, da nije skupa i da ok radi (ne treba mi nes komplicirano), moze na pm
ja također!!!!! meni isto treba
javite i meni na pm, pliiiiz
Charliese is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 20:24   #336
Quote:
kem kaže: Pogledaj post
to ti je prošiveno "gumenim" koncem i tako u 5-6 redova. jedan konac je obični, a jedan je taj rastezljivi (ne sjećam se više koji je gornji, a koji donji).
Evo ja se sjećam.
Donji ide elastični, gornji je obični
Dođe u dućanu 7-8kn, ima ga u nekoliko boja, normalno se namota kao i svaki drugi na špulu od donjeg konca i šije.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 20:36   #337
Quote:
Elektra kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako napraviti ovu suknju tj. ovaj dio oko struka koji se rasteže. Donji dio suknje bih znala bez problema, ali želim ovaj gornji dio Ima netko neki link na nekakve upute? I kako se to uopće zove?

U struku je usivena siroka guma (pb. 6 cm)

Pokusat cu opisat kako je to najlakse napravit...

Ako zelis, da je suknja duzine 50cm + sirina pasice u struku, dodas na duzini 2 cm za porub, a u struku dodas 2x sirine gume + 1 cm (tj. 5+5+1).
Kad sijes taj "tunel", ostavis rupu pb. 4 cm, da mozes kroz nju uvuct gumu. Kad je guma unutra, malo ju privrsis, i jednakomjerno porazdelis oko suknje. Zatim sasijes onu rupu koju prije ostavis da provuces gumu...
Da se guma ne "rola" unutra, napravis sa masinom sav (ili vise njih) preko gume (stavi na dugi ubod). Tako je i na tvojoj slici... I to je to.
Evo jos jedan link sa slikama, da bude lakse razumljivi sta sam pisala o dodacima u struku..
http://lilblueboo.blogspot.com/2009/...ler-skirt.html

Inace ako sijes samo na masinu, da je na jednoj strani obican konac, a na drugi raztezljiv, nece biti dovoljno jako... To je dosta labavo, i brzo se ti moze suknja pokliznuti dole...

Nadam se, da sam dobro obrazlozila.

Zadnje uređivanje Dita Von Teese : 05.12.2010. at 20:37. Reason: slike...
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:50   #338
našla sam danas jednu plišanu haljinicu otvorenih leđa i super je i sve, ali nema podstavu, a pliš je jako tanak pa me zanima je li ikako moguće da se naknadno našije nekakva podstava?

edit: još jedno pitanjce znate li gdje se može kupiti perje? npr nojevo perje na traci ili tako nešto?

Zadnje uređivanje brbtch : 07.12.2010. at 00:00.
brbtch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 10:15   #339
Quote:
brbtch kaže: Pogledaj post
našla sam danas jednu plišanu haljinicu otvorenih leđa i super je i sve, ali nema podstavu, a pliš je jako tanak pa me zanima je li ikako moguće da se naknadno našije nekakva podstava?

edit: još jedno pitanjce znate li gdje se može kupiti perje? npr nojevo perje na traci ili tako nešto?
Gdje si ju kupila i koliko?
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 12:40   #340
ma nisam je još kupila, htjela sam se prije raspitati može li se dodati podstava imaš u tally weijlu - mislim da dođe 159kn, bez rukava, naprijed U otvor, iza "badić" otvor
brbtch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.