Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2007., 22:55   #1
Binge eating disorder

Binge eating disorder je engleski naziv za specifičan tip poremećaja prehrane kojeg karekteriziraju ponavljajuće epizode prejedanja, ali za razliku od bulimije ne postoje oblici kontroliranja tjelesne težine kao što su povraćanje ili korištenje laksativa. Ove osobe često opisuju osjećaj gubitka kontrole u situacijama prejedanja nakon čega osjećaju sram i krivnju.

Mislim da to imam.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 04:48   #2
Sto imas u planu poduzeti?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 12:35   #3
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Binge eating disorder je engleski naziv za specifičan tip poremećaja prehrane kojeg karekteriziraju ponavljajuće epizode prejedanja, ali za razliku od bulimije ne postoje oblici kontroliranja tjelesne težine kao što su povraćanje ili korištenje laksativa. Ove osobe često opisuju osjećaj gubitka kontrole u situacijama prejedanja nakon čega osjećaju sram i krivnju.

Mislim da to imam.
joj, tko to nema...

deder ti nama koji link prikelji i prijedloge kako se to rješava, osim pretpostavljam psihoterapijom.
vlatka133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 14:53   #4
Quote:
vlatka133 kaže: Pogledaj post
joj, tko to nema...
deder ti nama koji link prikelji i prijedloge kako se to rješava, osim pretpostavljam psihoterapijom.
ukoliko cura ima manje od 23-24-25 godina, vrlo vjerojatno će prestati spontano.
ponekad se taj poremećaj s godinama ublaži, ali nikad potpuno ne prestane ili se jednostavno zamijeni za neki drugi 'poremećaj'.
poremećaj prehrane je psihičkog izvora i dobro bi bilo rješavati ga u skladu s time.
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 16:36   #5


Za pocetak, bitno je osvijestiti trenutke kad se ides prejedati i razloge zbog kojih to radis. Vrlo vjerojatno se ne prejedas uvijek vec samo pod specificnim situacijama.

Kad kazes prejedanje - mislis li da tada puno jedes? Ili da jedes skoro do povracanja, onda pricekas da ti se oslobodi malo mjesta u zelucu, pa jedes dalje? Imas li mucnine od pretjeranog jela i nagon za povracanjem koji ne realiziras?

Ako samo jedes puno, onda nemas taj poremecaj.
Ako jedes do granice povracanja i nastavljas jesti - onda imas
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:24   #6
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Sto imas u planu poduzeti?
Nemam plan.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:30   #7
Quote:
Barca kaže: Pogledaj post

Za pocetak, bitno je osvijestiti trenutke kad se ides prejedati i razloge zbog kojih to radis. Vrlo vjerojatno se ne prejedas uvijek vec samo pod specificnim situacijama.
Da, u pravu si. Najčešće je to povezano s mojim psihičkim stanjem. Kada se osjećam lošije jedem više. Iako stalno prekomjerno jedem. Dosta sam se udebljala. 5 kg u nešto više od mjesec dana.


Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Kad kazes prejedanje - mislis li da tada puno jedes? Ili da jedes skoro do povracanja, onda pricekas da ti se oslobodi malo mjesta u zelucu, pa jedes dalje? Imas li mucnine od pretjeranog jela i nagon za povracanjem koji ne realiziras?
Pa ponekad imam mučnine, ne svaki put, nagon za povračanjem nemam, samo kajanje i grižnju savjesti da sam (opet) previše pojela. i da se debljam, debljam... i da mi to nije dobro.

Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Ako samo jedes puno, onda nemas taj poremecaj.
Ako jedes do granice povracanja i nastavljas jesti - onda imas
Prema ovom tvojem, ja ipak nemam taj poremečaj, jer se ne prejedam preko granice povračanja, ali imam u svakom slučaju poremečaj da ne znam hrani reći NE.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:33   #8
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Nemam plan.
Tko ti moze pomoci da napravis plan?

Bulimija ne mora sadrzavati povracanje i/ili laksative.

Kod koga mozes otici na razgovor? Psiholog? Psihijatar? Lijecnik?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:35   #9
Već sam bila kod psihijatra i nije mi pomogla. Nisam bila zadovoljna.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:35   #10
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si. Najčešće je to povezano s mojim psihičkim stanjem. Kada se osjećam lošije jedem više. Iako stalno prekomjerno jedem. Dosta sam se udebljala. 5 kg u nešto više od mjesec dana.
Ljudi s depresijom ce mozda imati pojacani apetit, osjecati se lose zbog toga, sami se sebi gaditi. Pet kila u 5 tjedana je jako puno. Stitanjaca? Dijabetes?

Imas koga tko ti moze pomoci da napravis prvi korak? Mama, sestra, muz, najbolja prijateljica? Nesto moras napraviti.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:36   #11
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Već sam bila kod psihijatra i nije mi pomogla. Nisam bila zadovoljna.
Nemoj odustati. Nadji drugog psihijatra ili starom psihijatru daj sansu da isproba drugu metodu... nemoj odustati (od sebe i svog zdravlja).
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 22:39   #12
Znam. Štitnjača je u redu. Kod psihijatrice sam bila zbog depresije. 5 kg u 5 tjedana je katastrofa. ...a ni prije toga nisam bila mršava. Ne želim odustati.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 00:07   #13
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si. Najčešće je to povezano s mojim psihičkim stanjem. Kada se osjećam lošije jedem više. Iako stalno prekomjerno jedem. Dosta sam se udebljala. 5 kg u nešto više od mjesec dana.
Da, dosta, ali moglo je biti i gore
Najgore sto si mozes napraviti je sada gristi i samokaznjavati se radi toga sto si se odebljala - jer to vodi u jos prejedanja i u nove kilograme.

Pokusaj osvijestiti kada se osjecas lose. Radi cega se osjecas lose.
Prejedanje ubija osjetila, zato si to volimo raditi. Tupost koju osjecamo nakon pretrpavanja hranom kao da umanji bol koju inace osjecamo. Iako samokajanje i gadjenje nad samim sobom nije vrijedno svega toga.

Nakon sto osvijestis razloge koji te motiviraju na prejedanje i trenutke u kojima to osjecas, trebas krenuti na rjesavanje istih. Proces je dugotrajan i tezak, ali isplati se. I cilj procesa nije mrsavljenje i gubljenje kilograma, vec prestanak takvog samodestruktivnog ponasanja. Tek kad to rijesis, moci ces krenuti na ovaj vidljivi - i laksi dio.

Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Pa ponekad imam mučnine, ne svaki put, nagon za povračanjem nemam, samo kajanje i grižnju savjesti da sam (opet) previše pojela. i da se debljam, debljam... i da mi to nije dobro.

Nemas nista od posipanja pepelom i krivljenja same sebe.
Sama cinjenica da si svjesna tog problema vec je dobar znak

Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Prema ovom tvojem, ja ipak nemam taj poremečaj, jer se ne prejedam preko granice povračanja, ali imam u svakom slučaju poremečaj da ne znam hrani reći NE.
Ma nije uopce bitno da nadjes medicinsko ime za to sto te muci. Bitno je da znas da imas problem i krenes ga lijeciti.

Ovo "ne znam" ne postoji.
Da malo dijete zna za izraz "ne znam" nikad ne bi prohodalo. Vec bi sjedilo na podu, cmizdrilo i vristilo "neee znaaaammm" i "neee moooguuuu"
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 00:22   #14
Quote:
vlatka133 kaže: Pogledaj post
joj, tko to nema...
pa mnogi, zapravo većina.

Quote:
vlatka133 kaže: Pogledaj post
deder ti nama koji link prikelji i prijedloge kako se to rješava, osim pretpostavljam psihoterapijom.
nemam prijedloge, već ih tražim jer sam u komi...
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 13:25   #15
mislim da i ja to imam. ne da mislim, neg sam ziher. samo kaj ja znam s vremena na vrijeme to i povratit.
čkčkčk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 14:10   #16
to sranje ja imam....prejedavam se kad se osjećam prazno i tupo i tu prazninu upotpunjujem hranom.bolesnim prejedanjem
third eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 22:00   #17
Quote:
čkčkčk kaže: Pogledaj post
mislim da i ja to imam. ne da mislim, neg sam ziher. samo kaj ja znam s vremena na vrijeme to i povratit.
Ne znam što bi bilo "bolje" - da povratim ili ne.
Pošto i jedno i drugo je katastrofa...

Inače, na drugom podforumu:
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Ja bolujem od senilne bulimije. Sjetim se jesti, zaboravim povraćati.
smješno, ali na žalost istinito.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 22:02   #18
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Ne znam što bo bolo "bolje" - da povratim ili ne.
Pošto i jedno i drugo je katastrofa...
"Bolje" je kad ne povratis.
I moze se izlijeciti i pobijediti.
Ja sam uspjela bez strucne pomoci, ali preporucujem vam da ju ipak zatrazite
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 22:07   #19
Aha. Super jer radim tako kako je "bolje". Kako si ti uspjela bez stručne pomoći i koliko dugo ti je trebalo?
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 22:15   #20
Pa trajalo je. Godinama.

Kad sam rijesila problem sa prejedanjem, svejedno su ostale posljedice istoga, pa sam onda i to morala rjesavati. Ali to nije bilo tako tesko s obzirom da sam rijesila "psihicku" stranu.

Kako sam to uspjela?
Rado bih ti dala neku gotovu kuharicu. Ali nemam ju
Citala sam jako puno knjiga, analizirala svoje strahove i svoje nesigurnosti i suocavala se s njima. Pocela sam pratiti koje su situacije koje me tjeraju na to i tada, umjesto posezanja za hranom kao vidom zatupljivanja osjecaja i samokaznjavanja, razmisljati o razlozima tog impulsa i nositi se s njima.

Trajalo je. Ali sam s vremenom bila sve svjesnija i svjesnija takvih situacija. I sve rjedje i rjedje sam pokleknula pred izazovom. Vjerujem da bi mi uz strucnu pomoc bilo puno puno lakse, ali bila sam mlada, nisam znala da postoje i te opcije, a i odrasla sam okruzena ljudima koji za te stvari znaju samo iz americkih filmova u kontekstu zgodnih kosuljica vezanih odostraga
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.