Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2016., 22:14   #441
Quote:
Titans kaže: Pogledaj post
Pozdrav.. eto moje glavno pitanje glasi. Htio bi se baviti to jest imam se namjeru baviti uzgojem ljeske. E sad. Moj problem je to sto živim na otoku Krku i htio bi na otoku probati sa uzgojem lješnjaka. Pošto je zemlja crvenica dobra je stvar sto je bpokata vapnencem ali ima krša pa je mali problem sa sadnjom. Mene zanima dali bi se uopce isplatila sadnja ljeske na takvom tlu ako bi se dale iskopati rupe 1x1 m. naravno sa obogacivanjem zemlje to jest gnojidbom. Imam zemljiste od nekih 13000m2. Bio bih vam veoma zahvalan na odgovoru koji mi možete pružiti...
Najbolje bi bilo povaditi kamenje, navesti zemlju i nivelirati površinu pa onda saditi. Problem je cijena tih radova.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 17:24   #442
Da.To bi bilo poprlično skupo... ja sam mislio princip sadnje kao sto se koristi i za maslinu... posto su te voćke dosta slične... A znam da ih ljudi sade tako da iskopaju sa strojem rupe 1x1 stave zemlju pogodnu za njih i gnojivo i rastu ko lude... Ali svejedno hvala na odgovoru i vremenu...
Titans is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 18:28   #443
Možeš probati to što si napisao no siguran sam da će urod biti slabiji zbog lošeg tla.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 21:33   #444
da..tog se i bojim...ali mozda sa mineralnom i florijalnom gnojidbom bi se to dalo nadomjestiti
Titans is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 09:25   #445
Quote:
Titans kaže: Pogledaj post
da..tog se i bojim...ali mozda sa mineralnom i florijalnom gnojidbom bi se to dalo nadomjestiti
Svakako bi pomoglo biljci, no velim, zasadi jedan lješnjak za probu pa vidi kako će se razvijati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 15:07   #446
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Svakako bi pomoglo biljci, no velim, zasadi jedan lješnjak za probu pa vidi kako će se razvijati.
da to cu svakako napraviti.. hvala ti na utrosenom vremenu...
Titans is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 14:06   #447
Htjela bi u obiteljski vocnjak posaditi par ljesnjaka. S obzirom da se radi o kontinentalnoj Hrvatskoj mislim da ce to biti istarski dugi, rimski i Haleška lijeska, vjerojatno po 2,3 sadnice od svakog.

Vidim da se sadi kao grm i kao stablo. S obzirom da je to za svoje potrebe, a ne za intenzivni nasad, cini mi se da je grm ok uzgojni oblik?

Ono sto nisam skuzila je kako se formira grm:
- da li posadim jednu sadnicu i cekam dogodine dok krenu korijenovi izbojci, ili posadim odmah 3 u trokut?
- Ako u trokut, koliki treba biti razmak sadnica?
- I da li da grupiram od svake sorte po jednu sadnicu - da je grm visesortni ili svaku sortu zasebno?
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 17:40   #448
Quote:
daneejela kaže: Pogledaj post
Htjela bi u obiteljski vocnjak posaditi par ljesnjaka. S obzirom da se radi o kontinentalnoj Hrvatskoj mislim da ce to biti istarski dugi, rimski i Haleška lijeska, vjerojatno po 2,3 sadnice od svakog.

Vidim da se sadi kao grm i kao stablo. S obzirom da je to za svoje potrebe, a ne za intenzivni nasad, cini mi se da je grm ok uzgojni oblik?

Ono sto nisam skuzila je kako se formira grm:
- da li posadim jednu sadnicu i cekam dogodine dok krenu korijenovi izbojci, ili posadim odmah 3 u trokut?
- Ako u trokut, koliki treba biti razmak sadnica?
- I da li da grupiram od svake sorte po jednu sadnicu - da je grm visesortni ili svaku sortu zasebno?
S obzirom da će rasti kao grmovi sadi ih na razmak od najmanje 5 metara.
Posadi odmah sve sadnice.
Od svake sorte po sadnica je dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:33   #449
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
S obzirom da će rasti kao grmovi sadi ih na razmak od najmanje 5 metara.
Posadi odmah sve sadnice.
Od svake sorte po sadnica je dovoljno.
Hvala

Znaci, ako kupim 5 sadnica razlicitih sorti, posadim ih na razmak od 5 metara jedne od drugih i to je to?
daneejela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 21:15   #450
To je to.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 14:27   #451
kada je najbolje razmnožavati lijesku s reznicima sada u 10 ili 11 mj ili u proljeće ?
koliko točno cm treba biti reznica? tj koliko treba biti iznad zemlje?
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 14:39   #452
Quote:
end12 kaže: Pogledaj post
kada je najbolje razmnožavati lijesku s reznicima sada u 10 ili 11 mj ili u proljeće ?
koliko točno cm treba biti reznica? tj koliko treba biti iznad zemlje?
Reznice dužine 20 cm uzimaju se u jesen i drže se u vlažnom pijesku pri temperaturi od oko 10° C. U rano proljeće sade se u vlažni supstrat.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 08:06   #453
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Reznice dužine 20 cm uzimaju se u jesen i drže se u vlažnom pijesku pri temperaturi od oko 10° C. U rano proljeće sade se u vlažni supstrat.
Thx.,
da li je onda isto ili možda bolje ako se reznice uzmu u rano proljeće kada kroz biljku krene cirkulacija pa prema tome trebalo bi imati više prirodnog hormona za rast i sl.
Ovako kada se uzmu reznice i stave u pijeska mogu li one oboliti i sl.?
Da li tijekom zime kod reznica se počinje formirati korijen koje su pijesku, ili?
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 09:57   #454
Quote:
end12 kaže: Pogledaj post
Thx.,
da li je onda isto ili možda bolje ako se reznice uzmu u rano proljeće kada kroz biljku krene cirkulacija pa prema tome trebalo bi imati više prirodnog hormona za rast i sl.
Ovako kada se uzmu reznice i stave u pijeska mogu li one oboliti i sl.?
Da li tijekom zime kod reznica se počinje formirati korijen koje su pijesku, ili?
Nije isto i nije bolje uzimati reznice u proljeće jer lješnjak će biti u vegetaciji pa će ukorjenjavanje ići teže. Znači, reznice uzimati u jesen.

Reznicama neće biti ništa u pijesku, preko zime će puštati korijenje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:27   #455
Ok, hvala , onda ću tako napraviti, sada kada listovi padnu pa stavim reznice u podrum.
Isto prije pijeska stavim ih u taj prah (hormon rasta koji sam kupio) da budu veće šanse.
A vani ih posadim onda početkom 3 mj. sljedeće god.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 08:36   #456
Jutro svima!
Nedjelja ujutro, dok klinci još spavaju - idealno vrijeme za posjetiti forum i zahvaliti se svima koji su dosad pisali na ovu temu jer ima stvarno hrpa dobrih savjeta (pogotovo onih iz iskustva).

Evo i mene u procesu sadnje lješnjaka. Za početak 300 komada, na tri parcele na obroncima zagorskih gora uz rijeku Bednju. Uzgoj kukuruza, pšenice i ostalih kultura nije pretjerano isplativ - tražio sam kulturu koja ima tržište i plodove ne moram prodati istog trena. Između oraha i lješnjaka odlučili smo se za potonje. Kroz dva tjedna ćemo posaditi navedene parcele, a tokom sljedećeg ljeta ćemo ponuditi susjedima otkup njihovih parcela (koje su zapuštene), kako bi proširili nasade i sagradili ogradu oko njih. Plan je zasaditi 1000 sadnica do kraja 2018. godine.

Konkretno pitanje: zašto neki voćari lješnjake sade cik-cak?
I koji razmak ste vi odabrali? Ja sam se odlučio za 3,5x3,5m.
__________________
Growing your own food is like printing your own money.
libro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 21:00   #457
sadnja lješnjaka

želim posaditi 100 sadnica lijeske, ustvari sutr mi dolaze poštom.
može li mi tko reći ako su u blizini novog nasada divlje lijeske hoće li utjecati na oprašivanje novog nasada i dali će nove poprimiti dio osobina divljih?
beco001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 03:06   #458
Quote:
libro kaže: Pogledaj post
Jutro svima!
Nedjelja ujutro, dok klinci još spavaju - idealno vrijeme za posjetiti forum i zahvaliti se svima koji su dosad pisali na ovu temu jer ima stvarno hrpa dobrih savjeta (pogotovo onih iz iskustva).

Evo i mene u procesu sadnje lješnjaka. Za početak 300 komada, na tri parcele na obroncima zagorskih gora uz rijeku Bednju. Uzgoj kukuruza, pšenice i ostalih kultura nije pretjerano isplativ - tražio sam kulturu koja ima tržište i plodove ne moram prodati istog trena. Između oraha i lješnjaka odlučili smo se za potonje. Kroz dva tjedna ćemo posaditi navedene parcele, a tokom sljedećeg ljeta ćemo ponuditi susjedima otkup njihovih parcela (koje su zapuštene), kako bi proširili nasade i sagradili ogradu oko njih. Plan je zasaditi 1000 sadnica do kraja 2018. godine.

Konkretno pitanje: zašto neki voćari lješnjake sade cik-cak?
I koji razmak ste vi odabrali? Ja sam se odlučio za 3,5x3,5m.
Vjerojatno zato sto su kupili vise sadnica nego sto su trebali za tu parcelu, a kad sadis cik cak tako ti vise stane, a u teoriji navodno bolje dolazi do samooprasivanja putem vjetra. No malo koji poljoprivrednik bas toliko napredan u razmisljanju jer nisu svi agronomi. No inace je mana za tu cik cak sadnju to da neces moci kvalitetno obradivati oko sadnica. Razmak sadnje ti najvise ovisi o tvojoj mehanizaciji koju budes upotrebljavao. To ti je nesto slicno ko vinograd i vocnjak. Sirina izmedu dva reda je upravo tolika da moze proci veliki/mali traktor ili samo tacke za gnojivo, spricanje, rezanje i skupljanje siba, branje plodova i naravno kosnja trave.

Quote:
beco001 kaže: Pogledaj post
želim posaditi 100 sadnica lijeske, ustvari sutr mi dolaze poštom.
može li mi tko reći ako su u blizini novog nasada divlje lijeske hoće li utjecati na oprašivanje novog nasada i dali će nove poprimiti dio osobina divljih?
Sto vise razlicitih sorata za oprasivanje to ce ti oplodnja cvijetova bit bolja. Uglavnom nemas brige sto se tice kako budu izgledali plodovi jer budu izgledali normalno. Na izgled plodova ti najvise ovisi kvaliteta gnojidbe.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 08:48   #459
Quote:
libro kaže: Pogledaj post
Jutro svima!
Nedjelja ujutro, dok klinci još spavaju - idealno vrijeme za posjetiti forum i zahvaliti se svima koji su dosad pisali na ovu temu jer ima stvarno hrpa dobrih savjeta (pogotovo onih iz iskustva).

Evo i mene u procesu sadnje lješnjaka. Za početak 300 komada, na tri parcele na obroncima zagorskih gora uz rijeku Bednju. Uzgoj kukuruza, pšenice i ostalih kultura nije pretjerano isplativ - tražio sam kulturu koja ima tržište i plodove ne moram prodati istog trena. Između oraha i lješnjaka odlučili smo se za potonje. Kroz dva tjedna ćemo posaditi navedene parcele, a tokom sljedećeg ljeta ćemo ponuditi susjedima otkup njihovih parcela (koje su zapuštene), kako bi proširili nasade i sagradili ogradu oko njih. Plan je zasaditi 1000 sadnica do kraja 2018. godine.

Konkretno pitanje: zašto neki voćari lješnjake sade cik-cak?
I koji razmak ste vi odabrali? Ja sam se odlučio za 3,5x3,5m.
mali savjet

(u slučaju da nemaš mehanizaciju) nemoj stati na 1000 sadnica, to je površina cca hektar i pol, to je puno posla za obavljati ručno, a premala površina (prinosi) da bi opravdala nabavu mehanizacije od traktora, "usisavača", stroja za razdvajanje lista od ploda do drobilice. Posudit ti nitko neće ništa već će zaraditi na tebi (i to je ok)
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 10:18   #460
Quote:
libro kaže: Pogledaj post
Jutro svima!
Nedjelja ujutro, dok klinci još spavaju - idealno vrijeme za posjetiti forum i zahvaliti se svima koji su dosad pisali na ovu temu jer ima stvarno hrpa dobrih savjeta (pogotovo onih iz iskustva).

Evo i mene u procesu sadnje lješnjaka. Za početak 300 komada, na tri parcele na obroncima zagorskih gora uz rijeku Bednju. Uzgoj kukuruza, pšenice i ostalih kultura nije pretjerano isplativ - tražio sam kulturu koja ima tržište i plodove ne moram prodati istog trena. Između oraha i lješnjaka odlučili smo se za potonje. Kroz dva tjedna ćemo posaditi navedene parcele, a tokom sljedećeg ljeta ćemo ponuditi susjedima otkup njihovih parcela (koje su zapuštene), kako bi proširili nasade i sagradili ogradu oko njih. Plan je zasaditi 1000 sadnica do kraja 2018. godine.

Konkretno pitanje: zašto neki voćari lješnjake sade cik-cak?
I koji razmak ste vi odabrali? Ja sam se odlučio za 3,5x3,5m.
Još nekoliko dobronamjernih savjeta/pitanja...

Sa 1 ha teoretski možeš ubrati oko 2,5 t lješnjaka.
Imaš možda mehanizaciju za čišćenje ili ćeš 2 tone ručno čistiti/odvajati od ljuske?
Imaš skladište u kojem ćeš čuvati 2 tone lješnjaka?
Imaš rješeno pitanje prodaje?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.