Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 14:48   #601
:)

[QUOTE=Shain;19209093]Vidim da ti se nitko ne javlja od 13. I. - Postoji selo Skukani kod Generalskoga Stola, koje pripada Lešću (Karlovac). U Lešću je u 17. st. zabilježeno prezime Skukan. Vjerojatno dolazi od riječi skuk, skukati, kojima se izražavalo jaukanje, patnja. -..........kaj da ti kazem hvala na objasnjenju barem sam dobio odgovor drugi put )vjerojatno je dosta tocan jer priblizno je svemu kaj i ja znam o njemu ...
bulahruz86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 09:27   #602
Quote:
magnifique kaže: Pogledaj post

Prezime Furjan? Nažalost nemam koga pitati, pa da pokušam ovdje na forumu. Unaprijed hvala ako tko zna.
Prezime je nastalo od imena "Florijan". Po nekim podacima danas najviše Furjana ima u području Varaždina (oko 570 ljudi), pa je vjerojatno odande i poteklo.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 09:22   #603
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Prezime je nastalo od imena "Florijan". Po nekim podacima danas najviše Furjana ima u području Varaždina (oko 570 ljudi), pa je vjerojatno odande i poteklo.
Furján (starinski oblik za Flórián) postoji i u Mađarskoj. Relativno često prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 20:37   #604
jel možda zna neko nešto o prezimenu BUZJAK? ja nemogu ništa nać. unaprijed hvala.
buzo_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 20:34   #605
A Marković? Od "Marko" vjerujem, ali što to dalje znači?
dmarkovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:43   #606
Quote:
buzo_zg kaže: Pogledaj post
jel možda zna neko nešto o prezimenu BUZJAK? ja nemogu ništa nać. unaprijed hvala.
Imam jedan tip...

bazga => buzjak

Mi Mađari imamo jedan sinonim za bazgu, što je buzja (inače slavizam). Buzja => buzjak?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 11:53   #607
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Što se Sliškovića tiče, pretpostavila bih da je od stsl. slyšati = "slušati" (a jeri daje i u nas). Dolazi od praindoeuropskog (prajezik većine europskih jezika) korijena *k'lew/k'luH-, otud litavsko klausyti, klausau istog značenja, u engleskom listen (h ispada na početku uz još nekoliko promjena, ali i loud. Također korijen često daje i značenje slave: stsl. slava, lat. gloria, grč. kleos (čest dio imena, npr. Heraklo, Klio, Periklo) i sl. No ovo je prezime < ime iz sluha izvedeno, znači, vjerojatno dobri slušači ili tako nešto...

No treba obratiti pozornost da je patronimno (prema imenu oca), odnosno izvedeno iz imena: Sliško + ov + ić, nazvano prema nekom pradalekom pretku. Prvi je sufiks posvojan (kao u pridjeva), a drugi isprva umanjenički, no s vremenom je izgubio to značenje i redovno se stavljao na patronime.
Ok u lingvistiku se ne kuzim ali znam sto kaze usmena predaja .Kaze da su nasi preci u biti Poljaci a ne Hrvati koji su zajedno s Hrvatima dosli do Jadrana.Smatra se da su Juzni Slaveni bili najhrabriji i najratoborniji od svih Slavena pa su u seobi po europi dosli najjuznije i pokorili najvise.Dosavsi do mora nisu imali kamo posto moreplovci nisu bili .To sto su Slisci kao Poljaci dosli na jug moze biti samo zato sto su bili hrabri ratnici pa su bili u prvim redovima .Naseljavaju se negdje kod danasnjeg Trogira (mislim) i tu ostaju do dolaska Turaka. Predaja kaze da su odbili placati porez Turcima te ubijaju turskog poreznika. Zatim bjeze u druge pasaluke gdje nece biti trazeni. Naseljavaju se u okolini Dervente jedna loza i tu ostaju do naravno 1992. a druga u hercegovinu - kod Jablanice cini mi se . Kazem da smo Poljaci jer nase prezime postoji i u poljskoj a sama rijec slisko znaci sklisko - klizavo . Iz Slisko naravno dolazi i Sliskovic.Ako upises Slisko na you tube imaces videa iz poljske o klizanju i padanju.
darkland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 14:43   #608
Quote:
Egenus kaže: Pogledaj post

od Melkior > Melko (hipokoristik) > Melkić.
Upravo tako piše u "Hrv. enc. rječniku" (2002). Prezime se pojavljuje u Zagrebu, Vojniću, Istri i Prigorju.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 15:22   #609
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Upravo tako piše u "Hrv. enc. rječniku" (2002). Prezime se pojavljuje u Zagrebu, Vojniću, Istri i Prigorju.
Egenus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 15:27   #610
http://www.rodoslovlje.hr/clanci/dog...ski-prezimenik

Cijena sitnica, 1.200,00kn.Mozda ce biti u knjiznicama.....
Bumbarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2009., 17:37   #611
Zanima me podrijetlo prezimena Lopec - Lopac.
cheopsys is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 11:33   #612
Quote:
dmarkovi kaže: Pogledaj post

A Marković? Od "Marko" vjerujem, ali što to dalje znači?
"Marko" je od latinskoga "Marcus", a to je nastalo od Mawort, što je ime italičkoga božanstva rata (i poljoprivrede), kasnije Mars. Mjesto odvijanja kulta zvalo se Mavortium antrum, a rimska vučica koja je dojila Romula i Rema lupa Martia . Od toga je potekao naziv za planet Mars, prema njegovoj crvenoj boji, boji krvi. - Istoga su porijekla i riječi mart (mjesec), Martin, marcijalan.

Nastavak -ović u prezimenima označuje descendenciju. - Inače je slabo plodan: snjegović, koljenović, čudaković, neznalović, poganović, rasulović.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 21:34   #613
kotnik???-
zrikzrikzrikavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 09:01   #614
Quote:
cheopsys kaže: Pogledaj post

Zanima me podrijetlo prezimena Lopec - Lopac.
U području Senja postoji selo s nazivom Lopci, a također blizu susjednoga Sv. Jurja (Donji i Gornji Lopci). Izgleda da je naziv nastao prema prezimenu stanovnika. Prezime se Lopac sreće na sjevernom primorju (Kvarneru).

U području Velike Gorice postoji prezime Hlopec, a od njega je vjerojatno nastao Lopec.

Za značenje prezimena ima više mogućnosti. Moglo je nastati od staroga muškog imena Hlapac, ili riječi hlapac u značenju kmet, težak, sluga. Ili od riječi lopa (seoska kuća pokrivena slamom). Ili talijanskoga imena Lapo (od Iacopo)...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 08:07   #615
Quote:
slisko kaže: Pogledaj post

ako znate još nešto interesantno u vezi s prezimenom Slišković
Nastalo je od nadimka Sliško, koji se još prije pedesetak godina čuo u Živogošću, u području Makarske. Prezime Sliško prvi je put zabilježeno u 14. st. u Trogiru. - U Hercegovini je s prezimenom Slišković najviše porodica bilo u Pribinovićima, Bilušinama i Trnu. U đakovačkom području, u Slavoniji, živjelo je u prošlom stoljeću oko 50 obitelji Sliškovića, a doselili su iz Dervente i Ljubuškoga.

Prezime je vjerojatno nastalo od riječi "sliška", koja znači šiška (cecidij) ili žir.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 00:22   #616
Shain, hvala od srca!

Možeš li mi reći otkuda vadiš te podatke da mogu provjeriti i za slične stvari, to je neki rječnik?
dmarkovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 00:23   #617
Quote:
dmarkovi kaže: Pogledaj post
Shain, hvala od srca!

Možeš li mi reći otkuda vadiš te podatke da mogu provjeriti i za slične stvari, to je neki rječnik?
Dosta stvari imaš u Etimološkom rječniku
Egenus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 00:27   #618
Pa i nema baš, moj stari prađšnjavi Skok rijetko kad nešto kaže korisno, hehe. Ima li kakva knjiga baš za prezimena?
dmarkovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 07:37   #619
Quote:
dmarkovi kaže: Pogledaj post
Shain, hvala od srca!

Možeš li mi reći otkuda vadiš te podatke da mogu provjeriti i za slične stvari, to je neki rječnik?
Najviše iz Rječnika JAZU/HAZU, I-XXIII (do kraja 19. st), a suvremeno stanje iz "Hrv. encikl. rječnika". - Sneruke su mi knjige o prezimenima koje je napisao Petar Šimunović ("Hrvatski prezimenik" i dr.), a također "Enciklopedija hrvatskih prezimena" urednika Vlatka Pavletića.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 10:55   #620
Quote:
zrikzrikzrikavac kaže: Pogledaj post

Kotnik?
Kotnik je kajkavsko ili slovensko prezime, izvedeno od imenice "kot" (štokavski "kut). Najvjerojatnije je nastalo prema toponimu Kot (kao Eržišnik od Eržišće, Potočnik od Potok, Jezernik od Jezero, Vogelnik od Vogel). Ili prema nekoj drugoj povezanosti s riječju "kot" (npr. onaj kome je kuća u kutu sela, tko sjedi u kutu uz ognjište i sl.).

Kotnika ima na području Jastrebarskoga, Varaždina, Zagreba, Istre i dr. - Zabilježeno je i štokavsko prezime Kutnik.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.